Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
Post Reply

Considerati necesar un demers la importator?

da
179
96%
nu
7
4%
 
Total votes: 186

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by crispisu »

Misu, lasa-l sa se incarce mai mult timp...are mai bine de 2 mega si se incarca greu...si la mine a durat f mult

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by Nesta3 »

tare faza de la penultimul paragraf, cel cu "OG nr.80/2000" , in care se definea produsul de origine...as dori sa aflu, koreanul sau slovacul care a facut masina ce ulei a pus?Valvoline, Mobil 1, Castrol,etc etc....k in toata reteaua de serviceuri din Romanik se foloseste o diversitate de uleiuri..si la butoaie... :lol: ...
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by cmihai »

fratilor nu fac reclama desi e al 2 lea post in care zic de ei pe ziua de azi.....insa multumesc ca exista sab braila.....care inca mai accepta consumabilele clientului.....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by patton »

Tot ceea ce au spus ei in punctul lor de vedere oficial e corect, normal, conform regulilor, legilor, cinstit, etc. doar daca preturile cerute pe piesele lor originale ar fi la fel de corecte, normale, etc. Atata timp cat cu banii pe care i-ai da pe piesele necesare fabricarii unui ceed iti poti lua linistit ferrari tot ceea ce au scris in documentul ala sunt doar bazaconii. De fapt ei spun urmatorul lucru: oferim garantie 7 ani dar nu pe banii nostri ci pe banii pe care ii luam de la voi in cei 7 ani de garantie. Garantia de 7 ani nu este oferita in baza calitatii si fiabilitatii ridicate a produsului ci este platita de voi in avans. Cat incasam in cei 7 ani, umfland preturile de n ori la consumabile, ne permite sa riscam oferirea unei garantii de 7 ani.
Probabil nu e totul, cand vom trece de 4-5 ani, cu reviziile la zi si in cazul nedorit al unei probleme ne vor trimite la OPC sa reclamam, reclamatie la care vom primi un raspuns de genul "La achizitia autovehiculului clientul este informat in cadrul caietului de garantie si intretinere despre conditiile de aplicare a garantiei contractuale" dar achizitia fiind cam de mult, acum 4-5 ani clientul nu mai tine minte ce l-am informat.
Last edited by patton on 18 Jan 2010, 19:10, edited 1 time in total.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by iulian2007 »

ceea ce nu reusesc sa inteleg, este:

de ce atunci cand ENA Galati imi pune filtrul de polen jakoparts este OK, iar daca ma duc eu la revizie cu acelasi filtru jakoparts, nu mai este OK?

de ce filtrul meu de aer pe care scrie KIA/HYUNDAY si este identic cu cel original cu care a venit masina (bine ca inca nu l-am aruncat, il pastrez pt comparatii) nu este la fel de bun cu cel pe care mi-l monteaza la revizie un service agreat de Kia Romania?

de ce filtrul meu de ulei pe care scrie KIA si e identic cu cel de la service nu e OK?

poate reusec cei de la KIA ROMANIA sa ma lamureasca, ca eu is mai greu de cap.... :lol:

LE bine punctat @paton
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by patton »

poti sa vii cu orice piesa luata din fabrica kia, cu semnatura de la directorul general kia ca e originala, nu conteaza. conteaza doar daca ei au incasat banii. in cazul asta poate sa nu fie originala.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by cmihai »

da...inca nu am apucat sa citesc raspunsul celor de la kiaromauto.....acum l-am citit.....niste nemernici....care macar nu au bunul simt sa verifice la serviceuri ce PRODUSE ORIGINALE folosesc....filtrele mare parte nic macar nu scrie kia pe ele....sunt cumparate de la alte magazine.....si le vand ei la preturi exorbitante.....uleiul celor de la galati omv....ce garantie imi ofera mie ca e mai bun decat un mobil 1 sau alte marci....filtru de polen e jakoparts ce pun ei ....nu scrie absolut nimic pe el....pai ei nici macar habar ce se intampla pe teren...si de sus de-acvolo de la ei nu se vede realitatea.....oare or fi fost toti cei 400 de semnatari ai petitiei nebuni....era 1,2 sau 10 da mai ziceam dar sunt totusi 400 de clienti care daca inmultim cu pretul de 11854 de euro cat a costa masina...vedem cam ce bani au intrat in visteria importatorului din partea lor...si pe el il doare fix in pix de doleantele clientilor....totul de sus se vede roz....atata timp cat banii intra in cont e bine......avem fraierii care sa plateasca.....domnilor de la kiaromauto ar fi bine sa tineti cont si de parerea clientilor.....sau macar incercati o data sa mergeti in teren la cateva serviceuri undercover ca sa zic asa.....si vedeti ce se utilizeaza la intretinerea masinii....si cate probleme au rezolvat cei din serviceuri.....de partea cu ''ASA FAC TOATE''' s-a cam saturat lumea.....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by edddie_m »

Voi va enervati, va strofocati, va stricati sanatatea, iar cei la la KIA o duc bine mersi....

Nu va mai duceti la ei pentru revizii si gata. Sa stea cu consumabilele lor scumpe mult si bine, eventual sa si le bage in ....

Asa stau si va rad in fata. Ceva de genu: "ne doare undeva de voi, tot la noi veniti si va luam banii fraierilor".

Deci pentru a mia oara: nu va ia nimeni masina inapoi daca renuntati la garantie, si nici nu se strica in secunda 2.Majoritatea masinilor au garantie 2-3 ani si nu a mai murit nimeni.

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by patton »

Comunicat kia (din Romania):
Dupa cum stiti concernul nostru are un slogan: " The Power to Surprise" si noi dorim ca acest slogan sa fie o realitate. Nu dorim ca vreun client al nostru sa ramana nesurprins, ba chiar ne-am bucura "sa-i pice fata" de cat mai multe ori. Odata ce ne alegeti apar primele surprize, placute de altfel: momentul in care ne treceti pragul, momentul in care va urcati pentru prima oara intr-un ceed, momentul cand atingeti plasticele bordului, momentul cand trec cei 1000 de km si puteti lasa herghelia de sub capota sa zburde in voie, momentul cand folositi stick-ul cu muzica favorita (cu gandul la radio-casul de pe fosta masina), etc., dar, abia de acum incep adevaratele surprize. Prima vine repede, cei 15k initiali trec rapid, masina asta nu te lasa s-o uiti in parcare. Bineinteles, nimeni nu a venit nepregatit, adica fara bani destui la revizie. Cand vi se comunica telefonic pretul, probabil prima data credeti ca e vreo eroare si ati sunat la Lexus, apoi va reveniti, cereti ajutorul parintilor, prietenilor pt un imprumut. Abia cand ne treceti pragul intelegeti pe ce se duc banii si realizati ca puterea surprizei este imensa. Apoi nu mai e nicio surpriza, faptul ca aveti 7 ani garantie nu e surpriza.
Tocmai aici sta puterea surprizei: in ochii (buzunarul) clientilor. Iar limita dintre absurd si realitate este foarte subtire. Singurul lucru care ne restrictioneaza este profitul: daca sochezi, dar vinzi, este perfect; daca sochezi si nu vinzi, esti somer. Multumita voua nu suntem someri si nici nu va vom lasa ca printr-o petitie sa ne apropiati somajul.

Cu stima,
Zanele surprizelor.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by Misu »

nu am pregatire juridica insa am lucrat un pic in rezolvarea reclamatiilor iar parerea mea este ca au adoptat o strategie de genul: dc nu-i poti convinge, zapaceste-i!ii inteleg intr-un fel:trebuie sa se mentina tare pe pozitii (e vorba de ceva bani la mijloc) pt ca:1.poate nu se asteapta sa le dea cineva un raspuns foarte bine documentat (cum foarte bine a facut sender in petitia initiala si sper sa continue =D> ) si 2.sigur trimit (sau au trimis) comunicatul catre toate service-urile sa nu mai accepte clientul cu propriile consumabile cu o amenintare voalata ca ei (kia) nu o sa deconteze piese si manopere pentru garantii daca ele (service-urile) vor accepta cosumabilele clientului.exista insa o sansa: un raspuns foarte bun si la obiect(ne bazam pe sender [-o< ) si o mediatizare a cazului (poate aveti cunostinte prin presa).totusi atitudinea lor mult de dorit (timpul in care au dat raspunsul si tenta lui usor agresiva). cred ca se putea pune altfel problema ai sa-si bage un ban in buzunar si sa fie clientii multumiti
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by bondalicir »

sunt de acord cu demersul de aici, insa nu inteleg de ce va plangeti de preturi. mi se par ok revizile la ceed. nu vad ce alta masina e mai ieftina la revizii in afara de logan si matiz. aruncati o privire pe forum pe la mitsu, sau la ford, renault sa vedeti ce preturi au la revizii si atunci o sa fiti multumiti. nu vreau sa fiu gica contra si mi se pare normal sa ne lase cu consumabile de la noi din moment ce sunt aceleasi piese. sunt de acord ca trag ca sa iei de la ei piesele si nu e normal din moment ce poti sa aduci aceleasi piese mai ieftin, insa din nou mi se par mai mult decat acceptabile preturile practicate. cine vrea masina noua si vrea sa aiba si garantia aferenta nu trebuie sa-si permita doar masina ci si intretinerea acesteia.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by iulian2007 »

hai sa-ti spun eu doar 2 motive pt care sa fi de acord

eu sunt din Braila si am service la Braila si la Galati (cele mai apropiate)

la capitolul ulei de motor, SAB-ul "lucreaza" cu Q8 (de care nu prea am auzit pana acum si nu stiu ce poate), iar ENA imi vinde Mobil 1 (uleiul pe care personal il agreez) imbuteliat la recipienti de 1L/4L la un pret de 85 lei / litru, in conditiile in care in comert il gasesti cu circa 50 de lei / litru.......asta ar fi primul


al doilea, celebrul filtru de polen, care la prima revizie, facuta la ENA GL m-a costat 135 lei (un ordinar de jakoparts care costa pe net maxim 40 lei) si despre care domnii de acolo m-au asigurat ca e original KIA !!!!!!!


ca sa beneficiez de consumabile de origine pt o amarata de revizie nu pot bate drum pana la IMG Bucuresti, asa ca prefer sa iau eu piese originale si ma duc cu ele la SAB, unde am gasit intelegerea necesara..........
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by bondalicir »

chiar nu au ce sa comenteze la capitolul filtru polen. la ulei de acord, pot sa comenteze ca nu e conform si nu stiu ce. din cate stiu si la rodav te primesc cu ulei de la ei. la bacau bineinteles ca m-am dus si le-am spus ca vreau sa-mi duc uleiul si filtrul de polen, pe vremea cand inca mai era reprezentanta si m-a luat un dobitoc de acolo ca cica la restaunrant te duci cu mancarea de acasa? si eu le-am spus scurt: daca nu vreti sa face-ti bani PA PA! sunt service-uri care vor sa imi ia banii si am plecat si nu am mai calcat acolo, si pana la urma ia ajuns blestemele tuturor nemultumiti si au dat faliment. la unele chestii se merita sa ne agitam gen filtru polen care este foarte scump la ei , insa nu inteleg comparatiile ca imi luam cx7 cu banii de revizii ca sunt exagerate si nu isi au rostul.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by patton »

ca si posesorii altor marci sunt jecmaniti la fel nu ma bucura si nici nu ma face sa ma simt mai bine.
sunt de acord cu politica de a nu folosi decat piese si consumabile din reteaua proprie si cu faptul ca nu acorda garantie in alte conditii.
Sunt de acord cu pretul mare al orei de manopera, pe motiv ca la reprezentanta ar trebui sa gasesti cei mai pregatiti mecanici si cele mai moderne scule pt masina ta.
NU POT FI de acord cu japca. cand o piesa pleaca din fabrica cu 10 lei si noua ne este vanduta cu 70 doar pt faptul ca nu ai voie sa cumperi din alta parte consider asta japca si nu cred ca a fi furat e ceva normal (pe motiv ca daca am vrut masina noua trebuie sa accept).
Sunt convins ca orice piesa kia, originala, adusa printr-un distribuitor mare (ausburg, autonet, etc) este mult mai ieftina decat in reteaua kia.
Posibil sa fiu in eroare, dar cred ca aceasta politica de umflare mult a preturilor e mai mult romaneasca, nu tine de marca, producator, etc.
Poate unora li se pare normal ca serviceul x sa cumpere un filtru cu 30 lei si sa il vanda (obligatoriu) cu 130, sa cumpere un ulei (probabil nici nu respecta indicatiile) la butoi de 200l (pe care il foloseste si la ceed si la sorento, si la benzina si la diesel) cu 20 lei/l si sa-l vanda cu 90 lei.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by Nesta3 »

pai la ulei care e treaba?din toate consumabilele, filtrul de ulei si uleiul in sine sunt apropiate k pret de cele de pe piata...asta cu uleiul, k nu intocmeste nu stiu ce specificatii, e bla bla bla....in caietul de garantie scrie clar k ii poti baga 5w20 sau 5w30...dar nu scrie ce marca:valvoline mobil 1, omv etc....deci treaba cu uleiul e pur si simplu legata de banii si/sau contractele serviceurilor...
PS: i-am raspuns lui @bondalicir
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”