Calatorie in Ungaria

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
Post Reply
Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Calatorie in Ungaria

Post by Dennis »

Cei care ati iesit din tara pe la Nadlac, va rog ajutati-ma cu o informatie:se face un control strict al actelor masinii?
Mai precis, trebuie sa ies din tara miercuri dimineata si nu am timp sa-mi fac imputernicire de la societatea de leasing...pe talon la proprietar este trecut numele societatii de leasing iar la utilizator este trecut numele meu.
Masina este luata in leasing pe persoana fizica.
A avut cineva probleme in vama ungara pe tema asta?Astept raspunsurile voastre.
Multumesc,
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Calatorie in Ungaria

Post by bondalicir »

saluatare, cred ca este o chestiede noroc. in principiu nu prea se uita, sau nu cer procura aceea. am patit totusi o data sa se uite mai lung la acte, insa nici atunci nu am avut nevoie de procura. spre deosebire de nulgari, ungurii cam cer actele masinii la vama, deci ar fi bine totusi sa ai acea procura ca sa nu ai surprize neplacute. oricum la mine la leasing la brd, macar atat, imi dau baietii pe mail cand am nevoie de o procura. o printezi si gata.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Calatorie in Ungaria

Post by Bogdan »

Eu am iesit de vreo 3 ori cu masina pe leasing, si nici macar o data nu m a intrebat de procura la unguri! In schimb m-au intrebat de rovinieta hotii, la vama cand intram in Romania..

Cei de la leasing ar trebui sa-ti trimita instant o procura pe mail!

Culmea, in 2007 chiar la Bulgari mi-au cerut procura, de 1 MAi se intampla!

User avatar
serdimi
MADDAD
Posts: 202
Joined: 03 Oct 2008, 11:10
Auto:
Location: Dej-Ardeal-Romania
Contact:

Re: Calatorie in Ungaria

Post by serdimi »

Ungurii mai au obiceiul sa stea la vreo 2-3 km de frontiera si te opresc intr-o parcare ca sa verifice actele masinii si identitatea celor din interior.Aia din vama cauta tigari si bauturi alcoolice netimbrate.E chestie de noroc.
KIA pro_cee'd 1,4 best machine silver CJ-11-UFV
automotor DESIRO (sageata albastra)

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Calatorie in Ungaria

Post by Bogdan »

Sunt frecvent acolo, chiar inainte de o linie continua.. Stau la spaga!
Pe mine cand m-au oprit, noaptea pe la 1, mi-au zis ca pasagerii din spate nu au centuri puse, si ca sa le dau 20 de eur!! Problema era ca in spate nu statea nimeni, erau bagaje prinse cu centura sa stea mai bine!!
Nu le-am dat nimic si mi-am vazut de drum..niste idioti!

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Calatorie in Ungaria

Post by Dennis »

Multumesc pentru raspunsuri.
Eu am iesit frecvent cu masina in Bulgaria dar nu m-a intrebat nimeni de actele masinii.
De asemenea la intrarea in Grecia n-am avut probleme.
Cei de la leasing nu vor sa-mi dea imputernicirea daca nu sunt cu ratele platite la zi.Asa am patit ultima data cand le-am cerut imputernicirea...Iar problema este ca plecarea asta in Ungaria este cam "din scurt" si nu am cum sa platesc rata inainte de plecare.
Oricum, merg la noroc...Am discutat si cu alti cunoscuti care au fost prin Ungaria- majoritatea n-au avut parte de controlul strict al documentelor.Sa speram ca ma voi "strecura" cu bine. :D
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Calatorie in Ungaria

Post by bondalicir »

oricum in caz ca ai ghinion o rezolvi cu reo 20euo si gata. ca de fapt ei asta vor sa ia spaga nu sa dea amenzi care oricum nu le platesti. drumu bun si bafta!
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
serdimi
MADDAD
Posts: 202
Joined: 03 Oct 2008, 11:10
Auto:
Location: Dej-Ardeal-Romania
Contact:

Re: Calatorie in Ungaria

Post by serdimi »

bondalicir wrote:oricum in caz ca ai ghinion o rezolvi cu reo 20euo si gata. ca de fapt ei asta vor sa ia spaga nu sa dea amenzi care oricum nu le platesti. drumu bun si bafta!
Nimic mai gresit!Daca esti amendat in Ungaria si nu platesti,atunci cand mai ai de mers spre vest,mai bine o iei prin Serbia,in nici un caz pe la unguri.Nu vei trece nici 500 de metri de frontiera!
KIA pro_cee'd 1,4 best machine silver CJ-11-UFV
automotor DESIRO (sageata albastra)

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Calatorie in Ungaria

Post by Dennis »

Am iesit din tara pe la vama Turnu (sunt in Budapesta acum) cu ceva emotii pentru ca vamesul ungur mi-a cerut si actele masinii.I-am dat talonul, s-a uitat in el dar n-a comentat nimic.Timp sa cerceteze actele avea destul pentru ca in afara de mine nu mai era nimeni in vama :).
Drumurile in Ungaria sunt cam la fel de proaste ca si ale noastre.Exceptie face autostrada M5 careia nu i-am gasit nici un defect.
Sambata voi pleca la Viena iar duminica ma voi intoarce in tara.
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Calatorie in Ungaria

Post by Razvan_G »

Dennis wrote:Drumurile in Ungaria sunt cam la fel de proaste ca si ale noastre.Exceptie face autostrada M5 careia nu i-am gasit nici un defect.
Da-mi voie sa cred ca ai circulat doar pe drumuri forestiere sau comunale in cazul asta. ;) No offence. Probabil doar acelea se pot compara cu drumurile europene de la noi. As spune ca ungurii au drumurile mai bune ca si in Austria! Sunt drumuri noi, facute de unguri pentru unguri. Si vorba aceea, cand omul isi face "casa" pentru a locui el in ea (nu face "casa" pentru altul), iese treaba calumea, nu budă ca la noi.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Calatorie in Ungaria

Post by bondalicir »

de autostrazi nu comentez ca nu e cazul, dar am mers o data si pe langa autostrazi spre austria si confirm ca sunt mai proaste ca la noi, datorita faptului ca sunt circulate de tiruri s-au facut santuri mari si e foarte greu sa faci o depasire. am mers aprox 250km sau chiar mai mult.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Calatorie in Ungaria

Post by Dennis »

@razvan_g, daca si drumul care incepe din vama Turnu si duce catre autostrada M5 (trecand prin Mako si Szeged) este forestier sau comunal atunci ai dreptate.Eu stiu ca ieri erau destule denivelari si gropite pe acest drum, fapt ce m-a determinat sa fac aceasta comparatie cu drumurile noastre.Este posibil ca aceste stricaciuni sa fi aparut recent (sa nu uitam ca este iarna).
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Calatorie in Ungaria

Post by Razvan_G »

Era o gluma. In fine, fiecare simte intr-un fel drumurile. Probabil ca or fi drumuri proaste si la ei, la fel cum sunt drumuri bune la noi (de care ma indoiesc, dar cum nu merg prin Moldova/Oltenia n-am termen de comparatie cu Transilvania/Ardeal). Chiar am fost in Ungaria de "n" ori pe "n" drumuri. Eu cu Cee'd-ul pe drumurile europene de la noi ma simt ca intr-un dric/budă din cauza drumului, iar in Ungaria ca intr-o limuzina.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”