TRANSALPINA

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
Post Reply
aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: TRANSALPINA

Post by aeon »

deci in concluzie se poate...mit de rupere a masinii demontat
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: TRANSALPINA

Post by scdvv »

...cred ca aici isi merita banii scutul metalic "optional" (din pacate).

Aveti mare grija, anul trecut pe un drum ca si cel din imagini (neasfaltat) am gasit un biet cetatean cu o Skoda Tour in mijlocul drumului, pe care a atins-o pe sub burta si a pierdut tot uleiul (era o dara de vro 100 de m in urma lui). Drumul de care zic este Moroieni-Pestera Ialomitei (f frumos de altfel) iar omu avea cam 2 ore de mers inapoi pana la "civilizatie" deci cred ca l-a costat destul de mult aventura.

Din pacate cam toate drumurile prin muntii nostri sunt ptr 4x4...

ps: la drum asa de lung mers cu viteza mica creste si consumul, bagati si un plin la plecare :lol:
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

User avatar
RLK
Red.. SO RED
Posts: 1055
Joined: 18 Mar 2008, 23:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TRANSALPINA

Post by RLK »

Se mai baga cineva pe Transalpina? Daca nu e chiar asa de rau.. parca parca imi face cu ochiul :lol: Parca...
Mamica unui Cee'd 1.4 BEST 109 cai, SO RED = B 41 RLM POZE AICI
DACA RASPUNSUL NU E CLUBKIA, INSEAMNA CA NU AI PUS INTREBAREA CARE TREBUIE...
Image

User avatar
ionut.vasile
Posts: 129
Joined: 09 May 2009, 10:35
Auto:
Location: galati

Re: TRANSALPINA

Post by ionut.vasile »

scdvv wrote:...cred ca aici isi merita banii scutul metalic "optional" (din pacate).

am gasit un biet cetatean cu o Skoda Tour in mijlocul drumului, pe care a atins-o pe sub burta si a pierdut tot uleiul (era o dara de vro 100 de m in urma lui).


ps: la drum asa de lung mers cu viteza mica creste si consumul, bagati si un plin la plecare :lol:
problema la octavia tour este ca au baia de ulei foarte joasa... si daca mergi cu viteza... se lasa de bot in jos (chiar si pe asfalt) nenumarate reparatii la baia de ulei a unui prieten pe acest motiv... deci... viteza mica.... pe portiunea neasfaltata.... si cum spune scdvv.... plinu la rezervor
http://www.aerial.ro
Invata sa Zbori ...
AF07PHZ cee'd 2007 diesel
100000 mile (si creste)

sofatul e precum carnea de porc.... unora le cade greu la stomac

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TRANSALPINA

Post by costelo »

Eu am fost anul trecut de la Sebes -Lacul Tau , Lacul Oasa pana la Lacul Vidra. Am fost cca 10 oameni in 2 masini . Drumul a fost super , erau ceva lucrari ( portiuni mici) dar fara probleme, in foarte mare parte asfalt de foarte buna calitate + drumul marcata.
Peisajele sunt superbe ....poate urc si niste poze.
Am stat 3 zile in zona ( la cort) + foc de tabara + baie in lac + multe altele :lol:
Personal mi-a placut zona mai mult ca pe Transfagarasan.
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TRANSALPINA

Post by costelo »

C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: TRANSALPINA

Post by Teddy »

Sal tuturor.
Se poate face linistit TA nu mai sunt bolovanii de pe Urdele si nici lespezile de pe Muntinu asta daca de acele locuri va puneau oarece probleme.
Eu am ales traseul asta deoarece din Novaci (600 m alt.) si pana in pasul Udrele(2145 m alt.)este asfaltat ...cca 600-700 m exact in vf. pasului se lucreaza la largire si asfaltare...pe partea cealalta este asfaltat deja(coborarea pasului) pana aproape de cascada (cca 1800 m alt.).
Urcarea spre Muntinu (2113 m alt.) este pregatita de asfaltare pe 2 benzi, pe ultima portiune aproape de vf. se circula doar pe o singura parte .
Din saua Muntinu se pot vedea in dreapata jos lacurile Muntinu(2 buc. unul putin mai mare ) cunoscute ca rezervatie naturala "Iezerul Latoritei".
Drumul coboara si la 1874 m alt. in SAUA STEFANU si apare prima intersectie a TA cu Strategica (''Sora'' cea mica si misterioasa a Transalpinei)si bineinteles se va merge la stg. spre V spre Obarsia Lotrului..dupa cateva serpentine apare iar asfaltul pana aproape de intrarea in padurea de molid.
Pe partea stg. cum cobori este o stana CARBUNELE dupa denumirea bazinului paraului din apropiere ,mai jos in padure este o ruina care a fost odata cantonul zoopastoral CASARIA, iar mai jos stana STEFANU,mai urmeaza cateva serpentine si se trece peste Lotru,urmeaza cca 4 km prin luncile lui RUSALIM si este Obarsia Lotrului.
De la Obarsia Lotrului spre SUGAG primi ...cca 10 -11 km. nu sunt asfaltati si se lucreaza in rest drum mai bun decat in multe orase =D>
Sincer, se merita sa faceti tot traseu este nemaipomenit de spectaculos :idea: =D>
O portiune din TA am facut-o impreuna cu`n Cee`d argintiu de CT de la barajul OASA si pana aproape de SUGAG...eu am mers spre SEBES si nu l-am mai vazut.

Drum bun si asteptam vesti si de la alti colegi care au ajuns pe "acoperisul patriei" =D>
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

arlionok
Posts: 215
Joined: 14 Oct 2008, 13:57
Auto:
Location: Timisoara

Re: TRANSALPINA

Post by arlionok »

asteptam poze!
Teddy wrote:Sal tuturor.
Se poate face linistit TA nu mai sunt bolovanii de pe Urdele si nici lespezile de pe Muntinu asta daca de acele locuri va puneau oarece probleme.
Eu am ales traseul asta deoarece din Novaci (600 m alt.) si pana in pasul Udrele(2145 m alt.)este asfaltat ...cca 600-700 m exact in vf. pasului se lucreaza la largire si asfaltare...pe partea cealalta este asfaltat deja(coborarea pasului) pana aproape de cascada (cca 1800 m alt.).
Urcarea spre Muntinu (2113 m alt.) este pregatita de asfaltare pe 2 benzi, pe ultima portiune aproape de vf. se circula doar pe o singura parte .
Din saua Muntinu se pot vedea in dreapata jos lacurile Muntinu(2 buc. unul putin mai mare ) cunoscute ca rezervatie naturala "Iezerul Latoritei".
Drumul coboara si la 1874 m alt. in SAUA STEFANU si apare prima intersectie a TA cu Strategica (''Sora'' cea mica si misterioasa a Transalpinei)si bineinteles se va merge la stg. spre V spre Obarsia Lotrului..dupa cateva serpentine apare iar asfaltul pana aproape de intrarea in padurea de molid.
Pe partea stg. cum cobori este o stana CARBUNELE dupa denumirea bazinului paraului din apropiere ,mai jos in padure este o ruina care a fost odata cantonul zoopastoral CASARIA, iar mai jos stana STEFANU,mai urmeaza cateva serpentine si se trece peste Lotru,urmeaza cca 4 km prin luncile lui RUSALIM si este Obarsia Lotrului.
De la Obarsia Lotrului spre SUGAG primi ...cca 10 -11 km. nu sunt asfaltati si se lucreaza in rest drum mai bun decat in multe orase =D>
Sincer, se merita sa faceti tot traseu este nemaipomenit de spectaculos :idea: =D>
O portiune din TA am facut-o impreuna cu`n Cee`d argintiu de CT de la barajul OASA si pana aproape de SUGAG...eu am mers spre SEBES si nu l-am mai vazut.

Drum bun si asteptam vesti si de la alti colegi care au ajuns pe "acoperisul patriei" =D>
Kia Cee'D SW Kompass Blue, 1.4 GSL Best
http://picasaweb.google.com/arlionok/Ma ... MxkVc#[url]
Image

User avatar
ionut.vasile
Posts: 129
Joined: 09 May 2009, 10:35
Auto:
Location: galati

Re: TRANSALPINA

Post by ionut.vasile »

se pare ca ideea mea a face transalpina... si banuielile mele... sunt mult peste asteptari.... dupa revizie ma reped si eu in zona........ sper sa imi ajunga cardul de 2G sa fac poze(destule) si cred ca am sa imi iau si aripa... sa fac un zbor in parang si la balea


si poate punem de un convoi de kia pe tot traseul.... mai ales TA si TF
http://www.aerial.ro
Invata sa Zbori ...
AF07PHZ cee'd 2007 diesel
100000 mile (si creste)

sofatul e precum carnea de porc.... unora le cade greu la stomac

Xtremeboy
Posts: 179
Joined: 12 Jan 2009, 00:47
Auto: Kia cee`d & pro cee`d
Location: TG-Jiu
Contact:

Re: TRANSALPINA

Post by Xtremeboy »

Ma scuzati ca ma bag asa ... dar ieri am fost pe transalpina la cererea unui prieten si va spun sincer ca de abia am putut sa merg cu o dacie 1310 . a fost dezastruos deoarece cei care lucrau sa asfaltarea drumului au spus ca in weekend sambata dimineata trece un buldozer pentru a tasa pamantul sa poata trece si masinile "sport" . Ieri trecusera balastiere si au lasat pamantul pe urmele rotilor la vreo 22-23 cm in jos ,pe mijlocul drumului fiind pamantul ridicat mult astfel incat era sa pierd toba de vreo 8 ori . Deci va sfatuiesc sa mergeti pe acolo numai in weekend si nicidecum in timpul saptamanii .
Poze nu am dar am filme si cei care vor sa le trimit unul pe messenger sa se convinga sa mi scrie pe pm . mult noroc :D
cee`d 1.4 GSL Best kompass blue
pro_cee`d 1.4 GSL Best mars red

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: TRANSALPINA

Post by Teddy »

Poze cu TransAlpina 2010 gasiti in http://picasaweb.google.com/TeddyKyty/T ... directlink
sau in albumele mele :wink: .

ionut.vasile se merita facute ambele trasee :wink: , pe TF am vazut zboruri cu aripa dar numai pe partea din AG.de la 2000 m.
Bafta celor care vreti sa plecati pe acest traseu si aveti grija la sofat.
Numai bine si vreme frumoasa sa aveti!

p.s. Xtremeboy ai facut tot traseul sau numai pana la Obarsia Lotrului ?
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

User avatar
ionut.vasile
Posts: 129
Joined: 09 May 2009, 10:35
Auto:
Location: galati

Re: TRANSALPINA

Post by ionut.vasile »

@ teddy multzam de sfat.... stiu zonele de zbor...acum trebuie sa imi pregatesc aparatele
http://www.aerial.ro
Invata sa Zbori ...
AF07PHZ cee'd 2007 diesel
100000 mile (si creste)

sofatul e precum carnea de porc.... unora le cade greu la stomac

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: TRANSALPINA

Post by iulian2007 »

@Teddy, nu ai dat pe TA nici macar o "burta" de "asfalt"?
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

Xtremeboy
Posts: 179
Joined: 12 Jan 2009, 00:47
Auto: Kia cee`d & pro cee`d
Location: TG-Jiu
Contact:

Re: TRANSALPINA

Post by Xtremeboy »

Teddy wrote:
p.s. Xtremeboy ai facut tot traseul sau numai pana la Obarsia Lotrului ?
TA : Ranca-Obarsia Lotrului-Voineasa-(Brezoi)-Valea Oltului-Rm.Valcea-Tg-jiu :D
cee`d 1.4 GSL Best kompass blue
pro_cee`d 1.4 GSL Best mars red

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: TRANSALPINA

Post by cmihai »

poza 6 din albumul lui @teddy...super meserias.....sa vezi numai cerul si nimic in fata....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”