Turul Europei cu masina

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
Post Reply
User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Turul Europei cu masina

Post by bondalicir »

uite asa nu aveam eu somn azi dimineata pe la 4 si m-a trasnit o idee.
tot nu eram hotarat unde sa merg in concediu (luna/saptamana de miere) si am zis ca hai mai bine sa vad cat mai mult din europa.
as vrea sa fac un tur cu masina de vreo 2-3 saptamani. ca destinatii vreau neaparat franta, spania, anglia, germani, olanda, si ce o mai fi interesant.
daca aveti idei sau a-ti mai fost in astfel de aventuri v-as ruga sa le impartasiti.
ma gandeam sa plec candva la inceputul lui septembrie...
daca mai sunt doritori... poate facem o coloana :))
aveti idee ce buget este necesar, ca timp ma incadrez sa vad ce am spus mai sus?
recunosc ca nu am avut timp sa ma documentez inca prea bine.
orice sfat este binevenit...
multumesc anticipat.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
danny86
Posts: 625
Joined: 08 Jul 2009, 15:26
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Turul Europei cu masina

Post by danny86 »

O cat de bine suna.....insa la tarile care le-ai insirat fara un minim de 2500-3000 mii de euro nu cred ca se poate...banuiesc ca in fiecare tara doresti sa stai macar o noapte....totusi este fff obositor daca nu reusesti sa dormim un minim de 6 ore

Suna foarte tentant insa in septembrie nu prea imi permite timpul si nici nu am banii necesari pt un astfel de circuit....oricum drum bun daca reusesti sa pleci si asteptam poze :D :D :D
NU NE CAUTATI.....SUNTEM PESTE TOT.......WWW.CLUBKIA.RO
posesor Kia Magentis 2.0CRDI full options PH-86-MDI
posesor Fiat Grande Punto 1.4 PH-09-MDI





ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Turul Europei cu masina

Post by Malte »

Sa-ti dau o idee cum am procedat noi : rezervat camere triple (trei persoane in camera, ca am avut si juniorul cu noi) printr-o agentie de turism (se poate si pe net) cu mic dejun (bufet suedez) inclus,preturi intre 60-80 euro pe noapte, am tinut mai mult autostrazile din Germania, care sunt fara taxe, am mers cu escale de o noapte in orase la dus si cate trei nopti (ca sa avem timp de vizitat la intoarcere).Traseu : Viena, un orasel langa Stutgart, Bruxelles, trecut cu ferryboat Calais-Dover (rezervat pe net trecerea cu ferry dus-intors), Londra -3 nopti (putin, foarte putin), Bruxelles -3 nopti, cu vizita la Bruge, am vrut sa mergem cu TGV si la Paris si Amsterdam dar am renuntat, iar oraselul de langa Stutgart( hotel Ramada), Treviso -3 nopti cu vizita la Venetia si o statiune splendida la Adriatica- Jesolo, din nou Viena - 2 nopti pt niscaiva shopping la outlet Parndorf. Totul a durat 18 zile si a costat 3000 de euro (trei persoane), acum doi ani.
Last edited by Malte on 06 Aug 2010, 15:50, edited 1 time in total.
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

User avatar
danny86
Posts: 625
Joined: 08 Jul 2009, 15:26
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Turul Europei cu masina

Post by danny86 »

asa cum ma gandeam.....peste 3000 mii de euro iti trebuie mai ales ca pretul motorinei si a benzinei a crescut.....iar legat de cazare nu cred ca mai sunt preturile de acum 2 ani cu toata criza
NU NE CAUTATI.....SUNTEM PESTE TOT.......WWW.CLUBKIA.RO
posesor Kia Magentis 2.0CRDI full options PH-86-MDI
posesor Fiat Grande Punto 1.4 PH-09-MDI





ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

User avatar
bubu
Posts: 314
Joined: 28 Apr 2008, 15:04
Auto:
Location: Constanta

Re: Turul Europei cu masina

Post by bubu »

Ca sfat...se merita f mult Croatia sa o vizitezi,peisaje superbe,mancare buna si preturi rezonabile,apoi intrii in Italia unde se merita Venetia si Milano ca orase din N Italiei(ai grija k sunt preturi cam mari la restaurante),gasesti cazare si la 15 E dc te chinuii,la pensiuni,apoi...un drum magnific este Coasta de Azur...trecerea din Italia in Franta pe malul marii mediterane,drum ce il poti face intr-o zi.Treci si prin Monaco,sunt cateva restaurante cu o mankre delicioasa dar si cu preturi pe masura.In Italia,Spania si Franta poti sa te cazezi dc nu ai pretenii prea mari la rulota...exista parcuri cu rulote de inchiriat,5 E pe noapte era anu trecut.Carburantul este mai scump pe autostrazi si in weekend,de preferat sa faci plinu de inainte de a intra p vreo autostrada.Bugetul care l-am avut a fost de 2500 E si ink vreo 2000 lei pe un card,pentru 20 de zile.Oricum...oriunde ai merge prin Europa,ai ce vedea.
ps:sa nu ai modificari la masina gen tobe,xenoane.au amenzi enorme

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Turul Europei cu masina

Post by Razvan_G »

Ciao, si eu as fi tentat! Dar nu de Occident, mai degraba o iesire in tarile baltice pana la Sankt Petersburg. Acolo se merita cu masina, pentru Europa de Vest insa (ca si citybreak), mai bine alegi sa zbori cu low-cost... rapid, ieftin si eficient, caci pe autostrada nu ai prea multe de vazut...
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Turul Europei cu masina

Post by Vincze Szilard »

am fost eu in croatia, nu e chiar asa de eftina, mai ales daca circuli pe autostrada ca platesti pt orice, dar macar si primesti pt ce platesti :)
in rest o tara superba avand in vedere ca a trecut peste ei un razboi nudemult.

oricum ma inscriu si eu pe lista dar as propune sa vie valabil anul viitor ca pana atunci sa ne putem aduna si strange bani :)
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Turul Europei cu masina

Post by bondalicir »

sa stiti ca nu am abandonat acest topic. am citit sfaturile voastre si inca ma documentez. in caz ca nu plec anul asta as vrea ca acest proiect sa ramana in picioare pentru la anu...
italia oricum am vizitat-o deja de vreo 2 ori si nu o mai trec pe lista.
o sa va tin la curent...
drumuri bune...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
danny86
Posts: 625
Joined: 08 Jul 2009, 15:26
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Turul Europei cu masina

Post by danny86 »

La anul cu siguranta o sa incerc si eu un tur prin Europa........daca nu aveam alte planuri stabilite inca din timp anul acesta cu siguranta incercam anul acesta o plimbare prin Europa :D :D :D
NU NE CAUTATI.....SUNTEM PESTE TOT.......WWW.CLUBKIA.RO
posesor Kia Magentis 2.0CRDI full options PH-86-MDI
posesor Fiat Grande Punto 1.4 PH-09-MDI





ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”