Ce parere aveti de suspensiile prezente pe masinile noastre?

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ce parere aveti de suspensiile prezente pe masinile noas

Post by azreil24 »

1.Kia Pro_Cee`d (jante 15")
2.Mai moale ca in prezent
3.Skoda Octavia 2 (jante 17")

Ca o comparatie, Octavia 2 cu jante pe 17" se simte la fel ca Pro_Cee`d-ul cu jante pe 15", desi prima se tinea la fel de bine in curbe, probabil ajutata si de latimea anvelopelor/jantelor. Solutia ideala probabil ar fi un set de amortizoare Kony FSD, confortabile peste denivelari si sportive in viraje.

Stima!
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

User avatar
adrian05ro
Posts: 165
Joined: 11 Apr 2011, 13:23
Auto: B77BKU
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce parere aveti de suspensiile prezente pe masinile noas

Post by adrian05ro »

1. KIA Sorento 2.5CRDI / 2007 :wink:
2. depinde de incarcarea masinii
- cand este goala scoate rinichii din tine [-o<
- cand este incarcata " se aseaza" destul de bine =D>
in general ar trebui ceva mai moale , dupa opinia mea :)
3. comparatie poti sa o faci tot cu un SUV ; asta apropos ca am vazut comparatii cu alte clase de masini , ceea ce nu este OK [-X - sa nu amestecam mere cu vapoare
[b][color=#0000BF]Drumuri bune si fara evenimente ![/color]
[color=#008040]ADRIAN Vatamaniuc[/b]

0727.88.34.38[/color]

foaa
Posts: 51
Joined: 15 Mar 2008, 12:08
Auto:
Contact:

Re: Ce parere aveti de suspensiile prezente pe masinile noas

Post by foaa »

NU imi place suspensia pe Kia in general am prieteni care se plang de piesele schimbate la 40-60 mii km

Eu la Kia rio am 43 mii km si deja trebuie sa schimba bieletele antiruliu si am mai schimbat niste tampoane. Spatele a inceput si el sa se auda urat. Si nu mai vb de zgomotul care ajunge la sofer fata de alte marci

Mai proaste ca la Opel Corsa D si Fiat Gpunto
KIA RIO STYLE 1.5CRDi 110cp 235Nm TROPICAL RED
B-74-GRC

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Ce parere aveti de suspensiile prezente pe masinile noas

Post by quelloo »

bieletele da, sunt o problema, si mai apar sunete cand trec peste denivelari pronuntate (dar totusi am jante pe 17)
dar de aici si pana a compara suspensiile cu opel...
nush cum sunt pe corsa dar alea de pe astra sunt jalnice.
suspensiile sunt SPORT - si, parerea mea ca se descurca de minune.
daca vroiam confort luam Citroen si aveam grija sa nu merg tare cand bate vantul...:p
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

dobrai.eojic
Posts: 5
Joined: 21 Apr 2011, 18:51
Auto:

Re: Ce parere aveti de suspensiile prezente pe masinile noas

Post by dobrai.eojic »

Salut

1 : Cee;d 1.4 sw best

2 : E perfect setata pentru distante scurte si oras.La drum lung iti face oasele praf.

3 : Stabilitatea este superioara majoritatii masinilor din clasa sa iar consecinta e rigiditatea,dar avand in vedere scopul acestei masini se putea mult mai bine(pe bune cate Golf-uri,Octavii, Megane-uri,Astre,etc,sau chiar Logan-uri ati vazut accidentate din acest motiv? -- toate sunt mai slabe ca Cee'd-ul la stabilitate dar compromisul facut le-a facut suspensiile mult mai fiabile) In plus la Kia Europe marketingul a fost prost (in 2006 era condus de germani,culmea ,astia ar trebui sa stie care e treaba cu masinile :shock: ) si a trasat obictive aiurea.Astfel in consecinta s-au redus din cheltuielile de antifonare,si de supradimensionare/intarire a suspensiei,astfel obtinand pret bun la Cee'd sperand sa vanda masina in Europa estica.Insa niciunul dintre ei nu s-a gandit ca drumurile in est nu sunt ca in vest. #-o - cati din voi nu ati fi dat inca 500eur in plus cand ati luat-o numai sa fie antifonata ca un Megane sau Octavia si sa aiba suspensia mai fiabila???
Cred ca despre Cee'd se poate spune ca este un proiect extraordinar dar vandut extrem de prost.Masina a beneficiat de ingineri foarte buni la proiectare dar de marketing prost care le-a trasat aiurea obiectivele.In 2007 cand a fost scoasa pe piata nici o masina din segmentul ei de pret si marime cu motorizare pe benzina nu era tehnologic la nivelul ei.Iar multe nici acum.
Va veti convinge de calitatea si anduranta mecanicii masinii dupa 3-400000 de km daca le veti tine pana atunci.Din pacate pana atunci veti schimba toate suspensia de cel putin 4 ori si veti consulta un chiropractor de cateva ori :lol:

Toate cele bune
:)

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Ce parere aveti de suspensiile prezente pe masinile noas

Post by bubumisu »

dobrai.eojic wrote: - cati din voi nu ati fi dat inca 500eur in plus cand ati luat-o numai sa fie antifonata ca un Megane sau Octavia si sa aiba suspensia mai fiabila???
Va veti convinge de calitatea si anduranta mecanicii masinii dupa 3-400000 de km daca le veti tine pana atunci.
Din pacate mi-am dat seama imediat dupa ce am luat-o, fara a face drive test(doar m-am asezat la volan si am rabatat banchetele), mergand pana atunci cu un megane cedane al unui coleg de servici pana la munca.E diferenta mare la antifonare, ca de la cer la pamant intre megane si ceed(in faroarea francezei) :( , si invers la stabilitate (mai facusem drumuri lungi cu megan-uri, dar nu ne-am rasturnat nicodata).Nu prea ma incanta faptul ca pot sa intru in giratoriu cu treapta a 3-a si scartait de ESP :mrgreen:
Off:La faza cu km-trii, nu atata ar trebui sa tina in mod normal o benzinara la nivelul de tehnologie actual?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

dobrai.eojic
Posts: 5
Joined: 21 Apr 2011, 18:51
Auto:

Re: Ce parere aveti de suspensiile prezente pe masinile noas

Post by dobrai.eojic »

total offtopic
@ bubumisu: observatiile tale se potrivesc manusa la experienta mea auto.Eu inaintea Cee'd-ului am avut un Megane sedan 1.5 dci lux privilege(full option) si confirm ca e net superior Cee'd-ului la antifonare. Ghici ce: l-am luat (de nou) de paste iar "vineri 13 august" acelasi an la 7500km m-am rasturnat cu el de 9 ori si aveam 100 la ora.Chestia e ca nici eu nici nevasta-mea nu am avut decat vre-o doua zgarieturi.Atunci m-am bucurat ca am luat Megane si nu Octavia care avea doar 3 stele la crash test(in 2006).Daca sunt doritori va pun ceva poze.Dupa povestea mea trei vecini si un unchi al meu si-au luat Megane si, sa vezi ce fata au facut cand m-au vazut cu Cee'd :)) .Din cei trei vecini care si-au luat Megane unul s-a rasturnat la 90 la ora de pe un dig de 8 metri inaltime si a avut dauna totala ca si mine iar cei trei din masina nu au avut nimic.La o luna dupa si-a luat tot Megane :)) .Unchiul meu are 180000km si nu a schimbat nici macar un pivot sau bucsa la Megane iar eu la 38000km am schimbat o bieleta antiruliu iar acum am 42000 si trancane iar ceva prin fata si ceva in spate in plus.Partea surprinzatoare a fost ca bieleta au schimbat-o pe garantie desi masina avea peste 3 ani.Nu credeam ca cei 7 ani se aplica si la suspensie:) . Cand s-a pus problema unei noi masini am vrut sa iau tot Megane dar break pentru ca intre timp aveam un catel iar cand mi-au cerut 17800eur pe unul de 1.4 benzina cu echipare asmanatoare Cee'd-ului best i-am salutat din mers si a castigat Cee'd-ul sw datorita pretului si spatiului(eu am 1.95 inaltime si 130kg ).

Pana la generatia de motoare euro3 (1999-2000) motoarele pe benzina aspirate erau proiectate cam pentru 500000km.Dupa introducerea blocurilor din aluminiu pe scara larga s-a trecut la proiectarea eficienta(tehnica de calcul introdusa pe scara larga permitea asta)care avut ca rezultat marirea performantei f mult dar si scaderea greutatii motorului in detrimentul fiabilitatii.Un exempulu edificator chiar daca e diesel este motorul 1.9TDI versus 2.0TDI de la grupul Wag 2.0 e mult mai performant dar 1.9 are durabilitate dubla si costuri de intretinete mai mici.

Pentru Cee'd de exemplu calculeaza cat economisesti datorita distributiei pe lant pe care nu trebuie sa o schimbi la fiecare 50-60000km ca la motoarele europene si care e minim 150eur.Sunt multe chestii marunte care nu le bagi in seama la un motor dar care dau dovada geniului inginerului care a gasit anumite solutii.De ce inginerii de la Benz nu s-au gandit la o distributie care sa tina 600.000 km ca la Cee'd? Ei spun ca se mareste zgomotul dar tie ti se pare ca motorul de cee'd e zgomotos fata de Mercedes sau invers?Apoi filtrul de aer il schimbi la 30.000km iar revizia generala (ulei etc) la 25.000km-la noi Kia rom auto au modificat la 15000km dar cauta o carte de intretinere din Germania si ai sa vezi ca la ei e la 25.000km.Bara spate si ansamblul ei e complet independenta de stalp--rezultat daca iti intra unul in bara spate la un accident minor nici macar nu se crapa semnalizatorul desi bara e complut distrusa(eu am patit asta de doua ori).

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Ce parere aveti de suspensiile prezente pe masinile noas

Post by bubumisu »

@dobrai.eojic

On topic:Avand in vedere ca topicul este legat de suspensii, si mi-am exprimat odata parerea, nu tin decat sa reamintesc ca la putinii mei km pe care i-am facut in 2 ani jumate am avut destule "experiente" in care am fost "la mustata", in sensul ca poate daca nu as fi beneficiat de stabilitatea ceed-ului (banuiesc ca si datorita suspensiilor), m-as fi rasturnat sigur in curbe deosebit de periculoase luate "mai sportiv".

Off: In ceea ce priveste incidentele prin care a trecut familia ta si in primul rand tu, te intreb, ar fi fost vreo diferenta sau ar fi facut diferenta suspensiile de la ceed in acel incident in care te-ai rasturnat?
Cu siguranta daca voi reusi sa o achit integral si sa ma mai eliberez "financiar", probabil primul lucru va fi sa o antifonez-insonorizez corespunzator. Deocamdata e cel mai mare defect la "exemplarul meu". :(
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

satto
Posts: 76
Joined: 26 Aug 2008, 13:13
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Ce parere aveti de suspensiile prezente pe masinile noas

Post by satto »

1. Ceed 1.4 best 2008
2. muuuult mai moi decat acum (nu ma incanta cu nimic daca se lipeste de asfalt cu suspensii rigide...nu are 560987545 de cai putere ca sa fac cine stie ce cu ea :D )
3. Renaul Megane 3


1. Renaul Megane 3 Bicorp Expression 1.6 benzina 2009
2. sunt perfecte asa cum sunt mai ales ptr drumurile noastre (desi in curbe ai impresia ca te cam rastorni...nu este deloc asa, treci de orice viraj ft linistit si acea impresie ramane in urma...este o masina ft bine antifonata si cu suspensii excelente)
3. tot Megane 3 :lol:
Renault Laguna III 2009 2.0 cdi
ex Kia Cee'd 1.4 GSL best Black Pearl 2008

dobrai.eojic
Posts: 5
Joined: 21 Apr 2011, 18:51
Auto:

Re: Ce parere aveti de suspensiile prezente pe masinile noas

Post by dobrai.eojic »

@bubumisu:si cu s classe tot acolo ajungeam.Eu unul n-as mai incerca asa ceva niciodata in nici o masina [-o< .In clasa compacta nu sunt diferente esentiale in ceea ce priveste stabilitatea intre marcile consacrate(vb de fapte si cifre) ci mai mult in ceea ce priveste feedback-ul si senzatia de senzatie de siguranta transmisa catre sofer care da si o parte din confortul la volan.
Legat de modul tau de a conduce uite un fapt:Bosch cand a terminat de testat sistemul esp (pe jaguar si s classe s-au facut testele)au anuntat ca esp a crescut viteza de deplasare in siguranta cu 34 de km/h.Dupa 5 ani de la implementarea in productia de serie la autovehicule s-a constatat cresterea ponderii accidentelor grave si mortalitatii (din total accidente la masinile cu sistem esp) in ciuda faptului ca in aceeasi perioada s-au introdus pe larg srs airbag-ul si centurile pretensionate cu capsa detonanta. Nu uita....foarte rar sunt de vina masinile pentru producerea accidentelor!Ele sunt produse de oameni! :) Drumuri bune!

valy
Posts: 43
Joined: 10 Oct 2007, 17:16
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Ce parere aveti de suspensiile prezente pe masinile noas

Post by valy »

1.Kia Cee'd 1.6 CRDI Hp
2.Mai elastice
3.Skoda Oktavia
Kia'Ceed 1.6 crdi 115 hp.B-75-EHF ODORIZANTE CALIFORNIA SCENTS made in U.S.A 0724.58.69.70

mihai86
Posts: 1
Joined: 26 Nov 2011, 13:44
Auto:

Re: Ce parere aveti de suspensiile prezente pe masinile noas

Post by mihai86 »

1. Picanto 2007 1,1 crdi
2. cat mai confortabile si fara zgomote (troncane ingrozitor de noua ,la cea mai mica denivelare ,in special pe spate,pana si Tico/Matiz sunt lux...e ca o masina de 200mii km cu suspensiile uzate! revoltator ,nu mai stiu ce sa-i fac)
3.Skoda Fabia, VW Polo ,Vw Golf

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Ce parere aveti de suspensiile prezente pe masinile noas

Post by Mihai-Alexandru »

@mihai86

Si eu am avut Picanto 1.1 CRDI tot din 2007; confirm faptul ca suspensia este extrem de ferma, rigida, in habitaclu resimti atat denivelarile cat si zgomotele provocate de acestea .
Pentru mine diferenta intre Picanto vs. Cee'd la suspensie este colosala ; de-aceea nu am postat la acest topic " ce as vrea sa schimb la suspenise " ( majoritatea de aici considera ca si Cee'd-ul e prea rigid )
Eu am vandut Picanto la 36.000 km dar sa stii ca nu schimbasem la ea nimic cum se intampla la Cee'd de ex. bieleta antiruliu.
Ca sa fac o comparatie, inclusiv cu un Fiesta model '96 mergeam cu un prieten pe un traseu comun si cunosteam fiecare denivelare/ groapa....eu cu Picanto le ocoleam iar cand nu aveam incotro ma incordam ca ariciul asteptand sa-mi sara fundul de pe scaun :D In Fiesta desi avea anvelope 13'' crede-ma ca nu simteam nimic iar eu ocoleam gropile in timp ce prietenul meu parca le cauta :lol:
Ca acum ii bat toate pe ea e drept dar suspensia lui filtreaza mult mai bine gropile decat Picanto de exemplu.
Inca un dezavantaj este ca probabil ai anvelopele 175/ 60 R 14 . O raritate : eu nu am gasit anvelope de iarna pe aceasta dimensiune decat marci de top iar pretul anul trecut era cca 350 Ron/ buc !!! ma gandesc cat o fi acum?!
Asa ca am luat 4 buc. 165/ 65 R 14 Sava Eskimo S3 care s-au comportat f. bine iarna trecuta .
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

marco
Posts: 49
Joined: 25 May 2007, 21:39
Auto:

Re: Ce parere aveti de suspensiile prezente pe masinile noas

Post by marco »

1 - KIA CEED 1.4 GSL.

2 - Mult mai moi.

3 - Citroen C5.

Adevarat ca masina e stabila si intru in unele curbe destul de agresiv, fiind oarecum stapan pe situatie, dar in rest, la drum lung, masina este foarte obositoare.

de cand am cumparat masina (cred ca am fost primul sau al 2lea de pe forum), mi s-au schimbat radical gusturile, asa ca am acum vreau o masina comoda, cu cutie automata, cu putere suficienta in motor si suspensii adaptate la drumurile romanesti.

adiscantee
Posts: 5
Joined: 22 Nov 2011, 22:12
Auto:
Location: vaslui

Re: Ce parere aveti de suspensiile prezente pe masinile noas

Post by adiscantee »

1. kia sportage 2.0 crdi 1998
2. masina se comporta foarte bine pana in prezent, am avut "placerea" sa zbor cu ea pe la 160 la ora la o denivelare, am aterizat ca si cum am trecut printr-o groapa
3. inginer agronom fiind, la servici am avut o kia sorento 2.5 diesel am facut vreo 60 000 km mai mult pe dealuri, cu masina incarcata, de multe ori cu o remorca de 2.5 t dupa mine
singura problema a fost un amortizor dreapta fata care a cedat din vina mea (nu am vazut un crater din sosea)
per ansamblu ma declar multumit
sportage 2008, 2.0 crdi 4 wd

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”