Boicot la pompa

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
Post Reply

Participi?

Da
78
74%
Nu
2
2%
Nu, dar sunt de acord in principiu.
25
24%
 
Total votes: 105

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Boicot la pompa

Post by AlinC. »

Eu m-am alaturat si tare v-as ruga sa va ganditi si voi la asta. Motorina a trecut de 5 lei...
Boicot la pompă: Ieşenii sunt sfătuiţi să evite benzinăriile timp de trei zile


„Dragi români haideţi să nu ne mai lăsăm călcaţi în picioare de benzinarii miliardari şi să-i facem să vadă ce înseamnă să piardă bani. După asta, preţul benzinei/motorinei va scădea. Să nu intre nimeni în nicio benzinărie pe 17, 18 şi 19 ianuarie.
Să mergem cu RATB, cu bicicletele sau pe jos sau alimentaţi înainte. Amintiţi-vă de 21-22 decembrie 1989 şi faceţi la fel. Daţi mai departe acest mesaj să ajungă la toată ţara! Veniţi români să ne cerem dreptul! Hai să protestăm în benzinării!".
Stirea completa aici.
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Boicot la pompa

Post by B06DAN »

Si ce sa facem daca vrem sa circulam? Ne inghesuim la cozi in 16 si 20 ianuarie ca sa avem gaz sa circulam???
Sau nu mai circulam deloc???
Nu cred ca asta e o alternativa...

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by eugenflorinmanea »

Hai fratilor sa facem ceva- sa nu ne mai lamentam tot timpul ca oricum nu schimbam nimic!
Nu e mare lucru sa alimentezi mai mult pe 16 sau sa eviti sa mai mergi cu masina 3 zile.

Daca nu luam atitudine astia ne mananca de vii! Zicea la Radio ca benzina a ajuns la acelasi pret ca si in Austria!!

Mediatizati evenimentul, dati mai departe si rugati sa se transmita mai departe!
SAAB 9-5

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by Ogy »

Eu l-am bagat global aici. Voi baieti destepti si care aveti conturi pe forumurile partenere, puteti da mai departe (mess, face, nes etc)
Gluma la titlul topicului: la care din pompe facem boicot? (benzinaria are mai multe)
Ce se intelege din punctul vostru de vedere prin boicot? (sa nu faca oamenii altceva cu pompele) :)
LE: a intrebat cineva pe un post de radio ce sa faca cu maruntul acumulat..
I-am dat si eu raspuns : boicot la pompa (pe sistemul anterior - blocarea benzinariilor)

User avatar
alpinad
[român 200%]
Posts: 1794
Joined: 19 Nov 2007, 11:45
Auto: Sportage MHEV 1.6 T-GDi 4
Location: Europa
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by alpinad »

Sportage MHEV Pace 1.6 T-GDi 48V 7DCT Black

Rio 1.25 mpi Smoke Blue

[exOptima 1.7 crdi 140cp Pluto Brown]
[ex cee'd sw 1,4 gsl 109cp SO RED B-72- ZEP]
____________________

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by AlinC. »

@Ogy: Multumesc de sprijin Ogy. Si "lol"! ...iar pentru cei care nu stiu cei boicot rog click aici. Desi ma indoiesc sa fie multi, Kia nu-i un brand drag cocalarului cu scoala primara :)

@B06DAN: Om bun, nu pot sa cred ca vorbesti serios. Tu pui benzina/motorina zilnic? Hai cu noi, ca zau ca merita. Si-ti mai zic o chestie, si nu doar tie. N-o sa se ieftineasca benzina, oricat de mare tambalau vom face noi. Dar data viitoare cand o scumpesc o sa se gandeasca de doua ori.

Si-un offtopic mic, cu scuzele de rigoare: Cel mai mare castig din campaniile astea e trezirea spiritului civic si a sentimentului nostru de apartenenta la colectivitatea de indivizi cu valori si interese comune, numita in genere societate sau popor. Stiu ca suna ca dracu, dar oricum o spui tot aia e: prea suntem dezbinati ca natie si pe cale de consecinta prea usor de prostit.

Campania cu benzina e ca exercitiile de inviorare facute dimineata, la geam: nu te fac Arnold Schwarzenegger, dar te tin in forma.
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

danzan
Posts: 73
Joined: 01 Feb 2009, 16:10
Auto:
Location: Braila

Re: Boicot la pompa

Post by danzan »

Sustin si eu. Am cam 1/2 rezervor din plinul de anul trecut 4.86 ron/l :wink: .
Parerea mea e ca nu facem nimic daca alimentam mai mult pe 16 sau 20... trebuie sa se simta in cifre la sfarsitul lunii.
pro_cee'd 1.4 \ 109 CP

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by Ogy »

@AlinC. foarte bun raspunsul tau! Apreciez. :D

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by AlinC. »

Multumesc Ogy.
Eu sunt unul din aia care refuza sa plece din tara si incearca sa schimbe ceva aici. De aia ma agit si multa apa o sa curga pe Bahlui pana sa-mi pierd speranta.
Ce uita multi dintre noi e ca tara nu-i un dat, o intamplare sau o fatalitate, ci un proiect colectiv al fiecarui dintre noi. Si are J.F. Kennedy o vorba celebra pe tema asta, care vine ca o manusa in cazul Romaniei...
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Boicot la pompa

Post by patton »

Intai ar trebui o curatenie generala adevarata (1907 nu 1989), apoi se poate aplica si ce spunea nenea Kennedy.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Boicot la pompa

Post by B06DAN »

@AlinC
Eu nu doar pun motorina in rezervor, ci fac plinul de fiecare data, si asta o fac cam la 2 saptamani, ca merg zilnic cu masina.
Si cum concediu nu imi iau chiar acum, ar trebui sa-mi reglez alimentarile astfel sa nu imi trebuiasca carburant in cele 3 zile.
Deci, din partea mea, benzinarii nu vor fi deranjati deoarece eu tot voi consuma motorina si tot voi plati pentru ea.
Gaura pe care ar trebui sa o resimta benzinarii ar trebui sa fie rezultatul celor care se pot dispensa de masina si care vor consuma mai putin sau deloc.
Eu sunt cu inima alaturi de cei care boicoteaza, dar ratiunea imi spune ca rezultatul va fi zero.
Iar cand vad cohortele de masini care se deplaseaza zilnic si mai ales in weekend, nu-mi prea vine sa cred ca benzinarii vor resimti ceva. Poate, doar ceva disponibilizari sau concedii fara plata pentru angajatii de la statiile de benzina (nu incaseaza, se inchide benzinaria din lipsa de clienti). Platesc tot acarii Pauni... :(

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by alex79 »

Voi participa la "boicot". Cel mai bun rezultatul este sa facem economie la combustibil. Trebuie sa scada cererea intrucat pretul este dat de cerere si oferta. Daca cererea este mare atunci si pretul va urca. Daca tot este frig mai lasam masinile pe acasa.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Boicot la pompa

Post by misuspita »

Nu voi participa la boicot, insa am hotarat altceva. Pe 1 inauarie cand am bagat de la OMV am ramas uimit de pretul de 5,13 RON benzina de 95. Drept urmare, de atunci, exceptand odata cand am avut nevoie sa merg la cumparaturi, masina mea sta parcata. Si folosesc metroul.

Daca ar face asa mai multa lume, atunci i-am lovi la buzunare, nu cu 3 zile de mini-nimic. Parerea mea e ca asta e un protest mai putin vizibil vizual (duh!) sau mediatic, dar care ii va durea mai rau la profituri.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by arka »

Daca vrei poti sa-ti reduci consumul de benzina. Familia mea a decis ca o masina sa ramana in parcare , iar a doua o folosim cat mai putin.
Cred ca trebuie sa renuntam la mentalitatea de a nu face nimic, ca oricum nu se schimba nimic. Poate ca asa este , dar macar ai incercat. Nu se stie niciodata !
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by spdblue »

Imagini de la protestul braşovenilor!
http://www.auto24bv.ro/imagini-de-la-pr ... sovenilor/
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”