Boicot la pompa

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
Post Reply

Participi?

Da
78
74%
Nu
2
2%
Nu, dar sunt de acord in principiu.
25
24%
 
Total votes: 105

User avatar
nova79
Posts: 117
Joined: 04 Jul 2009, 20:36
Auto:
Location: pitesti

Re: Boicot la pompa

Post by nova79 »

O solutie mai buna decat cea de blocare a benzinariilor, din cate am vazut primii care mares pretul benzinei sunt Petrom si OMV. Boicotandui pei cred ca avem o sansa.
Mai jos un email pe care l-am primit:

N U MAI ALIMENTATI DE LA PETROM si OMV!!! Este singura solutie de spargere a monopolului carburantilor. Lovind intr-unul singur, acesta va avea doua
solutii: sa intre in faliment sau sa scada pretul, declansand in acest fel concurenta pe piata. Mai mult, este singura sansa prin care putem cere si
obliga guvernul Romaniei si Petromul sa desecretizeze Contractul de
Privatizare si sa aflam care sunt tradatorii acestei tari. In felul acesta se vor dezvalui si comisioanele date (pretul tradarii) si nemernicii care
le-au primit (hotii natiunii). Imprastiati acest mesaj in proportie
geometrica, astfel incat sa il primeasca cat mai multi romani. Alatura-te
si tu!

NU MAI CUMPARATI NIMIC DE LA PETROM SI OMV!!!
Kia Ceed SW-- motor-1.4 -- echipare - best-- alb -- septembrie 2008--ODO - 115000

masini
Posts: 4
Joined: 02 Jan 2010, 12:27
Auto:
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by masini »

Sa fim seriosi. Asta este cazul ideal insa cand trebuie sa mergi undeva si iti trebuie benzina? Si sa nu uitam ca au cele mai mari retele de benzinarii. Nu ii putem ignora. Important este sa ne facem auziti si cu siguranta se vor gandi de doua ori inainte sa scumpeasca. Si eu unul nu ii vad pe ei vinovati. Cred ca GUVERNUL este principalul vinovat pentru politica fiscala ce o promoveaza. Aici o sa avem o sansa in 2012. Pana atunci o sa ne roadem unghiiile.


_____________
rca 2011 online si miere buna

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by eugenflorinmanea »

Pai si asa avem cele mai mici accize la benzina- vrei sa le mai scada sau cum ca nu inteleg?

Daca nici din benzina nu s-ar colecta taxe cat de cat, din ce s-ar mai plati pensiile, salariile bugetarilor... ca sa fim seriosi- cati dintre noi (in speta angajatorii la care lucram) trec totul pe cartea de munca si platesc taxele corect la stat??
Cei care iau banii 'la negru' normal ca le convine chiar dc vine PSD u si pune 40% impozit pe salariu. Ca doar ei 'castiga' 800 RON pe acte!
Sincer va spun daca vine PSD u si imi pune impozit pe salariu 40% eu imi depun actele pentru Canada.

Chiar as face in poll pe tema asta cu o singura intrebare: brutul salariului pe care il castigi e trecut pe cartea de munca?
Si cu raspuns: Da sau NU.
Cum pot sa fac asta?

Despre contractul cu Petrom- ce credeti ca daca nu mai alimentam de la ei se desecretizeaza contractul??!! Sa fim seriosi..
SAAB 9-5

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Boicot la pompa

Post by B06DAN »

nova79 wrote:O solutie mai buna decat cea de blocare a benzinariilor, din cate am vazut primii care mares pretul benzinei sunt Petrom si OMV. Boicotandui pei cred ca avem o sansa.
Mai jos un email pe care l-am primit:

N U MAI ALIMENTATI DE LA PETROM si OMV!!! Este singura solutie de spargere a monopolului carburantilor. Lovind intr-unul singur, acesta va avea doua
solutii: sa intre in faliment sau sa scada pretul, declansand in acest fel concurenta pe piata. Mai mult, este singura sansa prin care putem cere si
obliga guvernul Romaniei si Petromul sa desecretizeze Contractul de
Privatizare si sa aflam care sunt tradatorii acestei tari. In felul acesta se vor dezvalui si comisioanele date (pretul tradarii) si nemernicii care
le-au primit (hotii natiunii). Imprastiati acest mesaj in proportie
geometrica, astfel incat sa il primeasca cat mai multi romani. Alatura-te
si tu!

NU MAI CUMPARATI NIMIC DE LA PETROM SI OMV!!!

Mai exista si a treia varianta: De comun acord, celelalte companii vor mari ele insele preturile la carburanti (deh, cererea va fi mai mare pentru ei)

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by rayman »

Mai exista si a treia varianta: De comun acord, celelalte companii vor mari ele insele preturile la carburanti (deh, cererea va fi mai mare pentru ei)
Cunoscand tarisoara asta minunata si felul in care se face business la noi, asta mi se pare o chestie foarte plauzibila.

Ma aliniez si eu la protestul anti-omv; oricum nu-mi placea de ei fiindca mi se pare ca angajatii lor sunt cei mai nesimtiti - ma refer la baietii de la pompe. Si atat de des OMV-urile devin un fel de cuiburi pline de bmw-uri care dau pe dinafara de manele. Poate e doar o impresie data de statiile pe care le-am frecventat eu, nu stiu...
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

User avatar
nova79
Posts: 117
Joined: 04 Jul 2009, 20:36
Auto:
Location: pitesti

Re: Boicot la pompa

Post by nova79 »

rayman wrote:
Mai exista si a treia varianta: De comun acord, celelalte companii vor mari ele insele preturile la carburanti (deh, cererea va fi mai mare pentru ei)
Cunoscand tarisoara asta minunata si felul in care se face business la noi, asta mi se pare o chestie foarte plauzibila.

Ma aliniez si eu la protestul anti-omv; oricum nu-mi placea de ei fiindca mi se pare ca angajatii lor sunt cei mai nesimtiti - ma refer la baietii de la pompe. Si atat de des OMV-urile devin un fel de cuiburi pline de bmw-uri care dau pe dinafara de manele. Poate e doar o impresie data de statiile pe care le-am frecventat eu, nu stiu...

sunt de acord cu tine rayman, sunt cei mai nesimtiti in comportament si cred ca au cele mai proaste produse, sa nu uitam sunt vechile benzinarii comuniste in care se faceau tot felul de magarii.
ieri am vazut pe newz ca asociatia transportatorilor s-a aliat acestui protest si spera ca tot mai multi sa adere, eu sper ca macar in ceasul al 12-lea sa ne unim putin.
Kia Ceed SW-- motor-1.4 -- echipare - best-- alb -- septembrie 2008--ODO - 115000

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by AlinC. »

Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

pompilius
Posts: 122
Joined: 21 Jun 2007, 21:59
Auto:
Location: Calarasi

Re: Boicot la pompa

Post by pompilius »

Nu stiu daca s-a mai postat acest lucru:



Taxele incluse in benzina de la 1 ianuarie 2011:
- acciza este de 467 EUR / tona
- taxa de drum este de 125 EUR / tona
- taxa de solidaritate (cate un cent / litru - motivul este acoperirea prejudiciului din urma falimentului Bancorex) adica 10 EUR / tona

Producatorul are pretul de aproximativ 370 EUR / tona
Astfel rezulta urmatorul pret pe tona de benzina:
370+467+125+10=972 EUR /Tona (taxe si accize)
Se adauga TVA de 24 % adica 233.28 EUR
Totalul este de 1205.28 EUR/tona
Un litru de benzina este 1.205 EUR (aproximativ 5.15 RON)

Producatorul incaseaza 370 EUR/tona
Statul incaseaza 835.28 EUR/tona

ASA CA ...................??????????
Cee'd 1,4 LX Best Pewter Beige
CL-19-RIP

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: Boicot la pompa

Post by Stefan47 »

asta e adevarul dureros, ceea ce m-a convins ca producatorul nu are nici o vina...ce sa scada? acele cifre spun foarte multe despre adevaratii vinovati!

p.s. statul cand si cum il boicotam?
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Boicot la pompa

Post by patton »

saracul producator nu are nicio vina. extrage titei cu 16 USD/baril si vinde benzina (fara taxe) mai scump decat in tari care cumpara tot titeiul cu 90 USD/baril. Nu-i asa ca n-are nicio vina?
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by eugenflorinmanea »

Nu stiu de unde au aparut datele de mai sus, dar sunt complet eronate.
Cred ca e un angajat al Petrom sau alt distribuitor...dar ca de obicei este foarte slab pregatit.
In primul rand ca BENZINA SE MASOARA IN LITRI CA E LICHID!! CARTOFII SE MASOARA IN TONE!
In al doilea rand- mia de litri costa 575 EUR- pret mai mare decat in Austria, Germania, Marea Britanie.
http://businessday.ro/01/2011/pretul-fa ... -britanie/

Nu mai puneti botul la toate porcariile lansate de diversi pe net.
SAAB 9-5

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Boicot la pompa

Post by B06DAN »

Bravo Pompilius !!!!
Eu uitasem ca pe langa accize, mai exista si taxa de drum (unde sunt banii din asta??? ca ni se mai ia si noua una anuala pe rovigneta). Si ce nu stiam deloc, este acea taxa de solidaritate, care ar trebui revazuta, mai ales ca nu stim cat s-a platit de atunci pentru aceasta.
Asta incercam sa arat si eu in postarile anterioare, si anume ca toate aceste cresteri de preturi sunt cu stiinta si cu acceptul executivului. Sa nu uitam ca in 2012 acestia vor avea nevoie de bani pentru pomenile electorale asa ca trebuie sa-si pregateasca clientii, adica sa le umple buzunarele acestora ca la anul, nexam.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by eugenflorinmanea »

Am trecut astazi pe langa o benzinarie Mol. Era un boicot...de cred ca era mai aglomerat ca niciodata- toate pompele erau ocupate! :):)
Asta daca nu au si-au pus angajatii sa alimenteze la propriile masini.
SAAB 9-5

User avatar
nova79
Posts: 117
Joined: 04 Jul 2009, 20:36
Auto:
Location: pitesti

Re: Boicot la pompa

Post by nova79 »

eugenflorinmanea wrote:Am trecut astazi pe langa o benzinarie Mol. Era un boicot...de cred ca era mai aglomerat ca niciodata- toate pompele erau ocupate! :):)
Asta daca nu au si-au pus angajatii sa alimenteze la propriile masini.

Din apacate asta este Romania, parerea mea este CA NE MERITAM SOARTA, este clar ne convine pretul asta la benzina, daca nici macar 3 zile nu putem face acest lucru ce sa mai vorbim de ceva mai de amploare.
Kia Ceed SW-- motor-1.4 -- echipare - best-- alb -- septembrie 2008--ODO - 115000

User avatar
nova79
Posts: 117
Joined: 04 Jul 2009, 20:36
Auto:
Location: pitesti

Re: Boicot la pompa

Post by nova79 »

Stefan47 wrote:asta e adevarul dureros, ceea ce m-a convins ca producatorul nu are nici o vina...ce sa scada? acele cifre spun foarte multe despre adevaratii vinovati!

p.s. statul cand si cum il boicotam?

cum poti gandi asa, cand Petrom a declarat cel mai mare profit din toate timpurile pentru 2009, nu cred ca poti sa cazi atat de repede in plasa lor
Kia Ceed SW-- motor-1.4 -- echipare - best-- alb -- septembrie 2008--ODO - 115000

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”