Boicot la pompa

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
Post Reply

Participi?

Da
78
74%
Nu
2
2%
Nu, dar sunt de acord in principiu.
25
24%
 
Total votes: 105

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Boicot la pompa

Post by B06DAN »

eugenflorinmanea wrote:Companiile petroliere ...reprezentate de Rompetrol- companie care inregistreaza pierderi de cand se stie!! Eu de altcineva nu am mai auzit sa inregistreze pierderi.
Staul roman are printre cele mai mici taxe din Europa
ca tot veni vorba despre taxele mici ale statului roman: nimic mai neadevarat....
Pot sa-ti certific ca statul roman (adica executivul) era la curent cu toata aceasta mascarada (cartelul petrolistilor+ marire simultana de preturi).
Daca SRI-ul nu era la curent cu aceasta frauda, atunci inseamna ca el este prea ocupat cu urmarirea opozantilor guvernului si nu a avut timp de companiile petroliere (nu erau in lista de amenintari la siguranta nationala).

Mi-a placut remarca aia cu M Badea...
Era o sintagma prin anii 50: "cine nu e cu noi, e impotriva noastra!"
Observ cu tristete ca actuala putere ne-a dezbinat mai mult ca "agenturili straine".... Diivide et impera! (oare cui foloseste asta???)

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by marius_gl »

B06DAN wrote:Observ cu tristete ca actuala putere ne-a dezbinat mai mult ca "agenturili straine".... Diivide et impera! (oare cui foloseste asta???)
E foarte adevarat ce spui! Nu ca am fi fost vreodata prea uniti ca natie! Probabil ca daca intr-un judet vecin ar fi mai scump dacat la noi, am rade de aia de locuiesc acolo, in loc sa-i compatimim! Asa suntem noi, romanii, mai "spirituali"!
Vorba e: noi boicotam sau ce facem??? Macar pentru constiinta noastra, daca pentru altceva nu o facem!

Si cand te gandesti ca grecii au facut prapad in Atena doar pentru ca se spunea ca li se ia al treispelea salariu!

Am vazut aseara la stiri un interviu in care un crocodil, aflat intr-o benzinarie, era intrebat de ce nu participa si el la boicot! Raspuns: Da' ce sens are ca doar nu "face" toti...!
Ce-o fi insemnand toti pentru unii?!?
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Boicot la pompa

Post by B06DAN »

credeam ca spui de spartani la Termopile...
Grecii au facut prapad dar, tare m-as bucura sa-i lase nemtii balta si sa nu le mai dea un euro chior, sa-i vad eu de ce mai fac ei prapad...
Ei au trait bine pe bani europeni, tragand din condei si falsificand rapoartele de bugete si acum li s-a tras. Si noi, care ii invidiam pentru ce turism au ei :D si ce bine traiau... uzo, soare, mare al 14-lea salariu, a 13 pensie... de muncit, asa mai pe la umbra...

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by marius_gl »

B06DAN wrote:Ei au trait bine pe bani europeni, tragand din condei si falsificand rapoartele de bugete si acum li s-a tras.
Pai bine, dar macar au stiut sa-si atraga acele fonduri europene de care spui...! Cu sau fara rapoarte falsificate! Ai nostri ce mama masii fac?!?! Am mers pe niste autostrazi pe sub munti la greci, de credeam ca am decolat spre Marte! Era la un moment dat un panou de-ala pe care scria ca respectivul sector era contruit din fonduri europene: aprox 87 mil euro, circa 70 km contruiti!Am dat inapoi sa ma uit pentru ca am crezut ca nu vad bine! Intelegi, ala e unul din momentele in care iti doresti sa te fi nascut in alta parte, nu la Romanica!

Vorba e: noi mai boicotam, sau ce facem? Io, da! Hai, numai bine!
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

ana maria
Posts: 217
Joined: 13 Sep 2009, 00:37
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by ana maria »

si iooo nu ma deplasez nicaierea pana vineri:D
92.000 km and counting...

danzan
Posts: 73
Joined: 01 Feb 2009, 16:10
Auto:
Location: Braila

Re: Boicot la pompa

Post by danzan »

La Carrefour Braila a aparut o statie de benzina cu autoservire, benzina 95 este la 4,95 ron. Are cineva idee ce benzina au acolo? Am auzit la tv ca cica prin Bucuresti, pe langa nu stiu ce Carrefour, la statie cu autoservire ar fi benzina de Rompetrol. O fi la fel si la cea din Braila?
Ar putea fi o alternativa la Petrom.
pro_cee'd 1.4 \ 109 CP

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by virusvex »

danzan wrote:La Carrefour Braila a aparut o statie de benzina cu autoservire, benzina 95 este la 4,95 ron. Are cineva idee ce benzina au acolo? Am auzit la tv ca cica prin Bucuresti, pe langa nu stiu ce Carrefour, la statie cu autoservire ar fi benzina de Rompetrol. O fi la fel si la cea din Braila?
Ar putea fi o alternativa la Petrom.
am vazut si eu acu 2 saptamani . faceau reclama la buda la carrefour ca cik alimntarea se face direct cu cardul :D
Kia Pro Ceed 1.6 GSL CITY- Machine Gray , GL 28 REF , odo 65.500 km . Chestii adaugate/modificate : filtru panel K&n,inlocuit traseu gaze carter>admisie cu 2 mini filtre conice aftermarket de un capat si de altul , magnet MFS, bujii ngk iridium ix ,becuri H7, H1 ( NightGuide= s-au ars dupa juma de an urmeaza kit bixenon cu angeleye si leduri ) si W5W ( blue vision= s-a ars unul chiar inainte sa ma duc la ITP :)) ) , sticker "clubkia.ro" pe luneta si "coastra de est" pe usa sofer ( mai am ink vre-o 3 stikere pe usa la sofer) . Urmeaza METABOND in ulei si benzina, apoi CHIPTUNING la TCM TURBO ,aprox 200euro .
http://picasaweb.google.com/virusvex
sau http://picasaweb.google.com/virusvex6 ->>INTALNIRI CLUBKIA
Filmulet cu masina http://www.youtube.com/watch?v=oRyiiwNmEic

Boby

Re: Boicot la pompa

Post by Boby »

E cel mai interesant topic care a fost vreodata in istoria forumului.
Am vazut ca parerile sunt pentru boicot si ca au patinat spre latura politica, normal.
Parerea mea e ca criza petrolului va urma, ca o consecinta fireasca a crizei mondiale. Poate fi inceputul sfarsitului crizei, urmand ca in final sa se stabileasca o alta sursa globala.
Cea mai probabila sursa naturala de energie este apa. Din apa se poate separa hidrogenul care este un combustibil eficient si ecologic. Tehnologia deja exista de cativa ani. Interesele marilor companii petroliere, impreuna cu politicienii lachei ai acestor companii, au blocat deocamdata proiectul. Mai sunt si ratiuni geostrategice, privind resursele petroliere ce trebuiesc exploatate din Rusia.
Pe de alta parte, la noi principalul motiv de crestere a pretului benzinei este CRESTEREA ACCIZELOR care a fost generata de lipsa banilor la bugetul public de stat. Desigur ca efectul psihologic a fost depasirea cifrei de 5 lei/l. Iaca de aia pun nemtii preturile la raft de 3.99, 4.95, etc.
Daca e sa discut asupra lipsei banilor la bugetul de stat, asta nu e o chestie de perioada 2005-2010 ea deriva din distrugerea treptata a industriei nationale, practicata de toate partidele, si inlocuirea fabricilor cu mall-uri. Cele care au scapat le numeri pe degete si te mandresti cu Dacia Pitesti. Investitorii nu au venit in numar suficient de mare, si au venit pe zone geografice de interes, iar statul nu mai are de unde colecta. Au mai dat si impozitul forfetar si au mai distrus vreo 300.000 IMM-uri, impreuna cu familiile lor, si iata e criza si in Romania. Normal criza nu avea de ce sa afecteze tara nefiind afiliata la fluxurile importante de capital si nici cu o mare pondere a PIB-ului din exporturi. Criza din Romania este din interior si nu din exterior. Bancile straine si-au externalizat spre tarile de origine sume imense de bani, astfel incat statul nu a mai avut de unde sa se imprumute decat de la FMI.
Si nu asta e problema principala, a creditului FMI, ci perspectiva sumbra a economiei care nu are de unde sa-si revina. Lipsa resurselor paralizeaza orice guvern. Romania e acum prizoniera proprietarilor de resurse, care nu mai sunt de stat. Si asta se datoreaza inr-adevar marilor si glorioaselor privatizari din perioada 2000-2004.
O intrebare retorica pentru voi: aveti un nivel de trai mai bun acum dacat in 2004?

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by Bonzai2 »

Boby wrote: O intrebare retorica pentru voi: aveti un nivel de trai mai bun acum dacat in 2004?
Da
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

Boby

Re: Boicot la pompa

Post by Boby »

Ma bucur pentru tine Bonzai2. Inseamna ca nu te deranjeaza deloc scumpirea carburantilor. Felicitari. Ma bucur pentru tine.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Boicot la pompa

Post by bubumisu »

Depinde ce intelegem prin nivel de trai in 2011.
Si eu as raspunde tot da. Pentru ca in 2004, cand m-am angajat prima data la stat ca bugetar, proaspat absolvent iesit de pe bancile facultatii, aveam un salariu de 2.983.000 lei vechi(am scris bine, nu e nici o greseala). Bine, a mai sarit cursul la Euro de atunci, dar cu banii aia la nivelul de trai de atunci nu prea puteai face mare lucru.
Traiesc mai bine, am un salariu decent, dar cursul la Euro si Franc a luat-o razna, firma unde lucrez(ca mai toate companiile din Romania) e afectata de situatia din Romania (economica si politica), si treaba se cam impute.

Din pacate nu ma incadrez printre angajatii de la multinationale care castigau in anii 2004-2007 mii de euro, si acuma de abia daca mai iau 1000 de euro salar.
Si da, pretul benzinei ma afecteaza enorm de mult, numai cand ma gandesc cat ma costa un plin in 2008, inainte sa vina criza, si cat ma costa acum :evil:

Din pacate , ca intotdeauna, si noi romanii de pe acest forum doar discutam, din pacate nu avem "cu cine" ca sa schimbam ceva in tara asta.

PS: Fonduri europene? Pai ii doare in fund pe astia de la UE ca nu suntem capabili sa atragem fonduri, ba se bucura pentru ca mai luam si amenzi pentru neindeplinirea obiectivului. Si asa contribuim ca sa traiasca altii mai bine, cum ar fi grecii de exemplu, unde s-au dus destule fonduri europene. #-o
PS2: Ne meritam soarta, ca si natie, si nu stiu daca o sa mai apuc o schimbare in viata asta :x
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by Bonzai2 »

Boby wrote:Ma bucur pentru tine Bonzai2. Inseamna ca nu te deranjeaza deloc scumpirea carburantilor. Felicitari. Ma bucur pentru tine.
N-as prea vrea sa intru intr-o discutie politica pe topicul asta, dar trebuie sa iti raspund. DA, ma afecteaza scumpirea carburantilor ca de altfel pe toti si totul se datoreaza guvernarii PSD, statul nu mai are ce face acum. ''Multumesc'' inca odata PSD ca au vandut peste 51% din rezervele naturale. Mai puneti odata stampila pe ei sa va plangeti si de gaz.

PS: Nu-s cu basescu, is impotriva PSD, orice e mai bine decat acest cancer.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Boicot la pompa

Post by quelloo »

bubumisu wrote: Din pacate nu ma incadrez printre angajatii de la multinationale care castigau in anii 2004-2007 mii de euro, si acuma de abia daca mai iau 1000 de euro salar.
Si da, pretul benzinei ma afecteaza enorm de mult, numai cand ma gandesc cat ma costa un plin in 2008, inainte sa vina criza, si cat ma costa acum :evil:
stai tu linistit ca nu e chiar asa in multinationale. Da, normal sunt oameni care au functii importante si sunt f competenti si isi merita salariile enorme. dar majoritatea angajatilor nu iau mai mult de 2000 de ron.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Boicot la pompa

Post by bubumisu »

quelloo wrote: stai tu linistit ca nu e chiar asa in multinationale. Da, normal sunt oameni care au functii importante si sunt f competenti si isi merita salariile enorme. dar majoritatea angajatilor nu iau mai mult de 2000 de ron.
2000 de RON e cam putin spus, media e intre 1000 si 1500 euro, sau chiar in jur de 600-800 euro la prima angajare sa zicem, si nu vorbim de personal care ia 2000 de RON, vorbim de cei cu functii executive, manageri de departamente, cei din vanzari,alti manageri etc. Chestia e ca "a intarcat Lunaia" :mrgreen: si la multinationale :D

PS: Si apropo Bonzai2, "noi cu cine votam" la urmatoarele alegeri parlamentare? :mrgreen:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by Bonzai2 »

bubumisu wrote:
PS: Si apropo Bonzai2, "noi cu cine votam" la urmatoarele alegeri parlamentare? :mrgreen:
Dificila intrebare.......SIGUR nu va fi psd
Daca voi avea posibilitatea sa pot vota sigur voi merge.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”