Boicot la pompa

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
Post Reply

Participi?

Da
78
74%
Nu
2
2%
Nu, dar sunt de acord in principiu.
25
24%
 
Total votes: 105

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Boicot la pompa

Post by bubumisu »

@AlinC

Daca vrei am un "preten" care poate face rost de motorina cu 3,5 LEI /litru !?
Ce motorina o fi, e ramasa de pe vremea odiosului? :lol:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

danzan
Posts: 73
Joined: 01 Feb 2009, 16:10
Auto:
Location: Braila

Re: Boicot la pompa

Post by danzan »

Pentru ca avut efect boicotul (aproximativ o luna #-o ) m-am gandit sa readuc in atentie topicul dedicat.
Statul a avut si el reactie prompta a scos o taxa (oricum expirata) de 1 cent pentru ca apoi sa inlature si o subventie care a avut un efect cel putin dublu dar in sens invers...
Eu de la inceputul anului am mers numai 1000 km (si asta pentru ca a trebuit sa ajung de 2 ori la Bucuresti).
Pana acum nu am alimentat cu mai mult de 4,91 Lei/litrul de benzina 95, solutia:
http://www.automatromania.ro/p/7/Statii ... ranti.html
Pana acum... pentru ca si aici pretul a depasit 5 Lei (5,08 fata de 5,07 petrom :( ).
"Calitatea produsului este asigurata de catre furnizorii nostri, branduri de elita in productia si comercializarea de carburanti in Romania si in intreaga Europa (Rompetrol/Lukoil/Mol)."
La cele 2 drumuri facute cu benzina de la statia AutoMat din parcarea Carrefour Braila am scos un consum de 6,9 l si 6,8 l, masina zgomotoasa (ca de iarna) si fara diferente vizibile fata de comportamentul avut pana acum cu Petrom 95.
Fata de 2009 cand am cumparat masina (aproximativ 3,8 Lei/litru Petrom 99 sau OMV 95) benzina s-a scumpit cu 33%. :shock: :?
pro_cee'd 1.4 \ 109 CP

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by Vincze Szilard »

si inca o sa se mai scumpeasca, si nu doar combustibili ci si mancarea, deja o paine e 3,8 lei in CJ si asta e o franzela mica feliata, vor mai venii si alte scumpiri.
si cred ca e mai mult reclama faza cu automatu, eu oricum nu folosesc asa ceva
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

chiricuta
Posts: 1
Joined: 05 Mar 2011, 12:55
Auto:

Re: Boicot la pompa

Post by chiricuta »

BOICOTUL la pompa nu are sa fie o solutie.Credeti-ma ca in afara de agitatia de 1 ora din statia respectiva nu se va intimpla nimic.Ca drept dovada ca din ian.de cind au inceput proteste la pompa ,a crescut in 4-5 valuri toate preturile le pompa.Anularea efectelor scumpirii carburantilor sta in atitudinea (fiecarui posesor de mijloc de transport) pe care o manifestam toti vis a vis de noile tehnologii,care incet incet der sigur vor scoate din piata combustibilii clasici.Nu vreau sa ascund nimanui faptul ca in ultimul an incerc sa promovez pe piata din ro.o noua tehnologie care transforma apa in combustibil auto.Pentru toata lumea este macar interesanta lecturarea acestor informatii,mai ales ca pe blogul http://clubkia.ro gasim si instalatii gata construite,la care se asigura garatii ,piese de schimb,consultanta tehnica pentru montaj si service.Dar lucrul cel mai misto este faptul ca te ajuta sa pui o afacere pe picioare.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by Vincze Szilard »

inca o reclama,
mai bine ar da pe sait toate detaliile si schitele nu sa ceara bani la sfarsit
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Boicot la pompa

Post by patton »

vreau o instalatie care sa transforme apa in vin (rosu sec). aveti?
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by eugenflorinmanea »

Vorbeste cu Iisus- stiu ca el avea o instalatie :)
SAAB 9-5

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by Vincze Szilard »

@patton: mai bine rosu dulce, ceva de genu cum au grecii, cand il bei e atat de dulce incat simt ca te arde
:)
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Boicot la pompa

Post by alex79 »

Se pare ca s-a uitat repede. Eu unu am pus benzina de la Rompetrol dar din ce in ce mai putina. Ar trebui sa cumparam cat mai putin de la benzinarii, inclusiv roviniete.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”