Va salut

Poze, unde locuim, cu ce ne ocupăm, etc.
User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

Re: Va salut

Post by megaptera »

Intrebare - RAR-ul se face de vanzator sau de cumparator.

daca fac eu RAR-ul inseamna ca il fac dupa ce platesc banii la vanzator, iar daca eu am dat deja banii si nu imi iese RAR-ul OK ce mai fac dupa ?

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Va salut

Post by BAU »

Tu ce ai de facut la RAR ? Ce ar trebui sa nu iasa ?
La cumparare tu trebuie sa mergi la RAR pentru identificarea si confruntarea seriilor de sasiu si motor de pe masina cu cele din documente ( pentru a nu cumpara eventual o masina furata ) .
S-ar putea sa-ti faca figuri daca masina ar avea modificari vizibile si care nu ar fi conforme cu talonul (faruri xenon- anvelope de 235 :lol: - geamuri negre , faruri afumate s.a.)
Mi se pare ca se verifica si noxele , fara a fi sigur.
Dar RAR-ul la cumpararea masinii nu are rol de inspectie tehnica amanuntita.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Caralumba
Posts: 723
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Va salut

Post by Caralumba »

[quote="BAU"]
Totul adevarat, fara noxe.
Pentru <<megaptera>> : daca vrei sa faci la RAR si o verificare tehnica inainte de cumpararea masinii, bineinteles cu acordul vanzatorului, cred ca o faci pe banii tai. :o
Fair day, be well !
Image

User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

Re: Va salut

Post by megaptera »

Am vazut masina, optic [vizual] mi-a placut, am mers la un service si am facut o verificare, au urcat masina masina pe elevator si au facut o inspectie vizuala si a iesit ca este Ok.
Dupa aceea am fost la reprezentanta si am pus un tester pe ea, tester care verifica partea de calculator cred si a iesit OK si aici, ar fi aparut in istoric o nealimentare la airbag pasager, insa tipul de la reprezentanta a spus ca este ceva de la baterie, a desfacut capota si proprietarul masinii spune ca doar ce a schimbat bateria, atunci omul de la reprezentata a spus ca de aceea lui in istori i-a aparut ceasta asa zisa problema.

Intrebarea mea legata de RAR este ca la ce mai imi foloseste mie RAr-ul daca eu il fac dupa ce am cumparat masina.
Cu ce ma incalzeste ca imi poate spune la RAR ca masina nu corespunde la seria motorului, eu in acel moment am dat deja banii pe masina vanzatorului.
mentionez ca masina o cumpar din alt oras

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Va salut

Post by BAU »

Asa este legea !
RAR-ul il faci tu pentru a putea inmatricula masina pe numele tau, se merge pe buna credinta a vinzatorului.
Exista si varianta sa platesti tu RAR-ul inainte pentru verificarea corectitudinii seriei de sasiu (pentru a fi TU sigur ca masina nu este furata ).
Eu nu am auzit pina acum sa se poata vinde pe piata noastra KIA furata, lucrurile acestea se pot face pentru masinile scumpe , cind nu cunosti vinzatorul.
Ulterior trebuie refacuta certificarea de catre tine pentru a putea inmatricula masina, (alti bani alta distractie).
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

Re: Va salut

Post by megaptera »

ok - multumesc mult, am inteles.
intre timp am aflat ca as putea sa fac RAr-ul si in orasul de unde cumpar masina, din pacate am aflat tarziu, intre timp imi facusem deja programare aici in Craiova.
nu-mi ramane decat sa sper ca vanzatorul este corect.
altfel spus maine la ora asta s-ar putea sa fiu un nou posesor de kia

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Va salut

Post by BAU »

Sa fie intr-un ceas bun .
Poate ne tii la curent cu primele impresii de nou posesor.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Va salut

Post by eugenflorinmanea »

Stai linsitit, asta e ultima grija a ta cu RAR ul.
E chestie penala- nu cred ca s-ar incurca cineva pentru 5,000 EUR.
Pentru linistea ta, verifica atat la parbriz cat si sub scaunul din dreapta seria caroseriei- sa corespunda cu cartea si talonul.(sub scaun pasager trebuie sa fie o taietura facuta la ITP sa se vada seria.)
SAAB 9-5

User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

Re: Va salut

Post by megaptera »

GATA - am luat-o.

A mers repede cu actele.
Masina am luat-o din Pitesti am dat pe ea 5400 euro, foarte bine intretinuta, personal imi pare ca o masina noua.
Deh, masina de femeie, se vede ca a fost ingrijita si iubita aceasta masinuta.
Mai trebuie sa fac partea de acte in Craiova.
Am sa revin cu impresii in timp, vin dupa o pauza de condus de vreo 10 ani, nici atunci nu am prea condus asa mult.
Am iesit la cateva ture cu ea prin afara si mai astept sa ma familiarizez cu ea si urmeaza testul final in jungla din oras.
Totodata doresc sa aduc multumiri celor care m-au ajutat cu sfaturi si au raspuns intrebarilor mele.

User avatar
house-max
Posts: 342
Joined: 27 Jan 2014, 10:00
Auto: kia ceed 1.4
Location: ilfov, popesti leordeni
Contact:

Post by house-max »

Felicitari, sa o stapanesti sanatos, multi km fara incidente! Si te vei invata cu condusu rpd, doar fi atent :) si eu revenisem dupa o pauza de aproape 5 ani.
I love my IF 23 HaPpY old PYG :D

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Va salut

Post by quelloo »

megaptera wrote:GATA - am luat-o.
...imi pare ca o masina noua
Deh, masina de femeie, se vede ca a fost ingrijita si iubita aceasta masinuta.
Felicitari! s-o stapanesti sanatos.
la faza cu masina de femeie aduc o completare, masina de femeie si condusa aproape deloc. :)
toate prietenele mele cu masini merg intradevar foarte bine si n-au avut accidente aproape deloc dar masinile lor par a fi tinute intr-un garaj plin cu pisici. (usi deschise in garduri, stalpi sau alte masini fara mila si buba principala parcarile laterale langa gardurile astea metalice puse pe la blocuri sau boschetii de pe margine)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

Re: Va salut

Post by megaptera »

quelloo wrote: dar masinile lor par a fi tinute intr-un garaj plin cu pisici. (usi deschise in garduri, stalpi sau alte masini fara mila si buba principala parcarile laterale langa gardurile astea metalice puse pe la blocuri sau boschetii de pe margine)
Doamna respectiva chiar pare ca nu a avut pisici si a cam stiut sa conduca bine si sa aiba grija de masina.
Sigur, din punctul asta de vedere pentru mine ca, cumparator m-a avantajat mult acest aspect.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Va salut

Post by eugenflorinmanea »

Una e sa conduci masina in Bucuresti si alta e sa conduci masina in Mioveni.
Masina lui tata care sta pe lg Focsani zici ca e scoasa din cutie.
SAAB 9-5

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Va salut

Post by Brill »

@megaptera: felicitari si sa o stapinesti sanatos!!! Sa te bucuri de ea milioane de kilometri!!!
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

Post Reply

Return to “Despre membri”