Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Poze, unde locuim, cu ce ne ocupăm, etc.
bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by bogdan241 »

Lansez topicul unde să ne exprimăm dorințele pentru 2015, legate de această comunitate și de acest forum. (Ca urmare a întrebării lansate de Brill la întâlnirea de azi)
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

Mikeroni
Posts: 28
Joined: 28 Sep 2014, 20:14
Auto: Sportage GT Line MH
Location: Bucharest

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by Mikeroni »

Intrebarea, legitima, trebuie mai intai adresata participantilor activi! Nu stiu exact ce anume isi doresc membri, insa pot spune ce as astepta eu sa regasesc in acest club:
- Participare activa a membrilor, pentru ca un forum si un club nu sunt doar locuri unde pui intrebari despre probleme tehnice, preturi si oferte de vanzare, ci aduci un plus de valoare cu contributia ta, directa.
Implicarea importatorului, pentru ca fara un suport logistic si fara o minima finantare, nu sunt auspicii bune nici pentru acesta, pentru ca pana la urma reprezentam si facem permanent brand awarness pe strazi, pe bani nostri, cu masinile noastre.
Gratuitatea are si ea o cauza nobila, insa un importator nu poate ramane la stadiul de Facebook si poze aruncate acolo, ci sa aduca kit-uri de marketing mai ales organizatiilor si fundatiilor de acest gen care aduc clienti noi, adica bani. Poate o personalitate juridica, gen ONG nu strica la acest club, din mai multe motive.
- Intalniri cu tematica, printre noi avem pasionati cu bune cunostiinte tehnice, mecanica, electrica, samd, pentru schimb de informatii si know-how la fata locului. Ai o problema, doresti sa faci un tunning, vii la intalnire, ceri sfaturi, povestesti ce ti-ai propus si poate auzi idei cu valoare.
- Calitatea de membru sa fie dobandita automat dar pastrata cu minim 3 participari in club la intalniri pe an. Nu ai participat de 3 ori, nu ai ce cauta pe forum. Pe forum sa existe o lista privata a admin-ului cu nume si prenume reale, tocmai pentru a evita faultarea prezentei minime.
- Moderarea comentariilor, in sensul gramaticii si a topicului, pentru ca textul, enuntul si replica sa poate fi parcurse usor, sa fie intelese bine solicitarile si raspunsurile.
Poate sunt si alte propuneri, insa consider ca cele sus mentionate sunt un minim necesar in opinia mea. Existam in club pentru ca suntem pasionati, suntem impreuna si ne bucuram de continutul adus de fiecare in parte!
Ex. CEED GT 2015, Act. CEED SW 2016 - SPORTAGE GT LINE MH 2019

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by bogdan241 »

Am lasat pe altcineva sa sparga gheata :D
Mikeroni a punctat bine anumite chestii.

Eu as dori asa:
- un fel de gamificare a membrilor - cei care participa la intalniri, care aduc plus valoare forumului sa fie punctati cumva. Desigur sa aiba beneficii in plus fata de ceilalti.
- cum zicea Razvan sa fim ceva mai mult decat doar useri pe forum - daca cineva are nevoie de ajutorul nostru sa il acordam fara obligatii (aici mentionez ca Razvan a facut asta pt mine, fara sa cer eu. A stat cateva nopti la ora 12 dupa curu meu
..bine...sa lasat si cu o tigara, o vorba :) ).
- fiecare sa ajute forumul cum poate - nu stiu exact cine plateste hostingul spre exemplu, dar sunt si astea niste costuri.
- sa lasam unii dintre noi fitele si sa aratam putin respect fata de ceilalti membri ai forumului
- pentru ca noi lromovam intrun fel brandul KIA ar fi frumos sa obtinem reduceri din partea reprezentantelor: ei vand, noi suntem happy, ei primesc clienti noi - situatie win-win
- sa tragem ceva gratare si sa socializam mai des :)

Stiu sigur ca unii fac forumuri pt profit...Din ce simt eu Brill nu face asta pt bani, deci intrun fel e de datoria noastra sa il ajutam. Practic ne ajutam pe noi :)


Momentam atat imi vine...ma mai gandesc.
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by Ogy »

Incerc sa raspund la cateva din doleantele voastre (in functie de cum apar):
- Calitatea de membru sa fie dobandita automat dar pastrata cu minim 3 participari in club la intalniri pe an. Nu ai participat de 3 ori, nu ai ce cauta pe forum. Pe forum sa existe o lista privata a admin-ului cu nume si prenume reale, tocmai pentru a evita faultarea prezentei minime.
- Moderarea comentariilor, in sensul gramaticii si a topicului, pentru ca textul, enuntul si replica sa poate fi parcurse usor, sa fie intelese bine solicitarile si raspunsurile.
Nu obligam pe nimeni sa vina la intalniri. Aici s-au creat prietenii, casnicii, despartiri etc. :)
Multi au treburi pe care le considera mai importante. Eu de exemplu sunt de parere ca majoritatea care venea la intalniri, nu-i interesa locul din parcare ci distractia. Cui ii place sa stea in frig sau sa-l bata soarele in cap. Exista variante mai domestice pentru aceste intalniri. Inca le astept.
Moderarea comentariilor-cine se baga? il astept! :)
Stiu sigur ca unii fac forumuri pt profit...Din ce simt eu Brill nu face asta pt bani, deci intrun fel e de datoria noastra sa il ajutam. Practic ne ajutam pe noi
Si acest forum are un profit. Profit in favoarea membrilor sai. Informatia e mai valoroasa decat banul in sine.
Brill este un simplu moderator ca si noi toti ceilalti. Daca vrei sa ajuti cu bani, mergi si doneaza in scop caritabil. :)
Noi o facem din pasiune, mai multa ce-i drept in favoarea lui Brill si a lui Megene.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by quelloo »

nu sunt deacord cu prima chestia. toti membrii trebuie sa fie egali. de ce unii sa fie mai avantajati? daca as vrea sa ma inregistrez acum pe forum si as vedea ca sunt tratat altfel de catre comunitate doar pentru ca mi-am cumparat masina mai tarziu decat altii eu unul as renunta.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by stenso »

Nu sunt de acord cu chestia de minim 3 intalniri pe an....pai daca sunt "pe afara" nu am voie sa mai activez pe forum? Sau daca sunt din provincie...hai ca vin la o nationala...si restul de 2? Credeti ca a venit vreodata sau va venii vreodata cineva din provincie la o intalnire lunara? Greu de crezut.....

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by Ogy »

Cred ca vi s-a raspuns mai sus la acea propunere. Aveti ceva de comentat pe tema topicului, bine. Nu aveti, mergeti pe alte topicuri.
Aici se primesc propuneri!

Mikeroni
Posts: 28
Joined: 28 Sep 2014, 20:14
Auto: Sportage GT Line MH
Location: Bucharest

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by Mikeroni »

Imi place la nebunie stilul sa moara capra vecinului, tipic romanesc! Topicul are titlul, ca poate se intelege mai greu, ce vrem de la clubkia in 2015 si nu ce criticam la el. Adica o invitatie la propuneri, sa fie clar si pentru vecina de la doi, ca altfel suete putem face la o cafea. Eu am spus nu stiu exact ce anume isi doresc membri, insa pot spune ce as astepta eu sa regasesc in acest club. Acum, dupa 2 comentarii, intreb si eu, ce va doriti?!
Ex. CEED GT 2015, Act. CEED SW 2016 - SPORTAGE GT LINE MH 2019

KiaUser
Posts: 95
Joined: 21 May 2014, 13:08
Auto: Kia Cee'd SW 1.6 GDI

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by KiaUser »

Mikeroni wrote:ce vrem de la clubkia in 2015
- mai puține ( spre deloc ) răspunsuri "opărite"
- continuarea acceptării oricui indiferent de activitate, fără obligații, doar pe bază de voluntariat ( exact așa cum pare să fie situația actuală )
- încercarea de atragere a mai mulți membrii ( prima sugestie cred că are un impact important aici )
- continuarea "muncii" la organizarea coloanei ( viewtopic.php?f=44&t=23029 )
Alex Dobrin
Jurnal

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by bogdan241 »

Eu zic aici sa facem o lista cu ce vrem, un admin le strange si facem alt topic cu voturi sau ceva. Sa nu ne incurcam in raspunsuri acide si alte discutii.
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by Brill »

Eu, cum am mai zis pe aici pe forum, am posibilitatea sa obtin niste ternuri de tenis (gratis) si niste terenuri de fotbal (astea nu stiu exact cit de gratis sint). Ideea este ca la anu sa iesim si noi la niste miscare, la un fotbal, la un tenis, etc.

In alta ordine de idei sint pe aici multi posesori de biciclete, altii practica sporturi de iarna, altii excursionisti si asa mai departe

Pentru 2015 ce ar fi, de exemplu, sa invitam membri de la cluburi partenere la un sport la o iesire la iarba verde etc.

@Ogy: fa-mi mie onoarea te rog sa moderez io acest topic... Multumesc anticipat!

PS: Inca ceva: Toate parerile membrilor care vin la intilniri sint luate in considerare inaintea celor care numai posteaza pe forum. Nu exista numar minim de participari. Noi vrem ca toti membri care vin la intilniri si participa la evenimente sa o faca din placere.
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5218
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by Nesta3 »

Pentru @Mikeroni
1.Pe importator il doare undeva de forumul asta
2.Pe reprezentante la fel.Faptul ca unii dintre noi au fost/sunt mai apropiati de unele persoane din service,e doar meritul nostru personal.Nu intereseaza pe nimeni ca eu sau Brill sau Bogdan,facem parte din clubkia.Au fost vremuri la inceput cand serviceurile se implicau in relatia cu forumul,dar intr-o mica masura.Reducerile de 10% la manopera(de exemplu) erau nesemnificative cand plateai 150 lei pe un filtru polen.Iar faza recenta cu rugina scaunelor,mai precis , raspunsul delasator al Kia, adresat noua,cumparatorilor si promovatorilor principali ai marci(ma refer la forum,stickere,coloana etc), ma face sa nu imi doresc implicarea pe acest forum a reprezentantelor.Au fost prezenti aici pe forum,iar cand s-au adresat intrebari,reprosuri si alte discutii, s-au facut ca ploua.
3.Treaba cu membrii activi,minim 3 intalniri trebuie si sper ca va ramane doar o propunere.Deoarece nimeni nu are puterea si dreptul de a selecta si "eticheta" pe vreun membru.Forumul e pentru informatie,iar postarea uneia va atrage de la sine si dreptul tau de a primi alta,cand o sa ai nevoie.

In alta ordine de idei,pentru 2015 imi doresc sa am cat mai multe realizari cu proiectul Dipart Romania,iar multe sa fie transpuse pe masinile membrilor acestui forum.Imi mai doresc sa ajung la intalniri,ca anul asta am cam tras chiului(bine, si programul de la munca e altfel) si in rest,sanatate.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by Brill »

@Nesta3: pina cind nu o sa ai bomb sticker cu angry birds io nu vb cu tine... :D
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by bogdan-alin »

Eu sper sa avem mai multa intelegere de la producator in rezolvarea problemelor la masinile noastre. Pana la urma se pare ca garantia de 7 ani este mai mult o strategie de marketing decat ceva de care sa te agati atunci cand ai nevoie. Cat despre activitatea pe forum eu personal am primit mereu raspuns de la colegi la toate intrebarile mele.

@Nesta + doua stickere cu AngryBirds :)
@Mikeroni tu la cate intalniri ai participat?
Last edited by bogdan-alin on 15 Dec 2014, 12:35, edited 1 time in total.

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by Brill »

bogdan-alin wrote:@Nesta + doua stickere cu AngryBirds :)
@Mikeroni tu la cate intalniri ai participat?
A participat numai la citeva ca nu are masina demult, dar crede-ma l-am cunoscut la astea citeva intilniri plus inca ceva discutii. Modul lui de organizare si tactul lui sint de invidiat... dar nu cred ca asta are vreo relevanta... chestia asta cu numarul de participari. Cu siguranta ca la cine ii place va veni si la urmatoarea si asa mai departe
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

Post Reply

Return to “Despre membri”