Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Poze, unde locuim, cu ce ne ocupăm, etc.
User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by Ogy »

Raspund pentru punctul 1.
Am incercat sa vorbesc cu idairo acum ceva timp (vreo 2-3 ani) nu l-am convins.
Daca crezi ca vrea cineva sa se intoarca aici, crede-ma ca o poate face in deplina siguranta. Poti sa te ocupi personal de acest demers .

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by Brill »

Tot la punctul 1: nu a fost nimeni inlaturat... Au plecat singuri
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by stenso »

Ce pot sa imi doresc eu personal de la clubkia.ro in 2015 in situatia care sunt? Cred ca nimic in afara de faptul de a se tine cea de a3a coloana in perioada 29.08-10.10 ca sa fie cateva sanse sa ajung si eu cu mare placere. Kiar si asa daca celelalte cateva sute de persoane vor in alta perioada e normal sa se aleaga alta perioada.

Se tot vorbeste ca cei care nu vin la intalniri sa aibe drepturi mai putine...pai stati asa vorbim despre capitala si restul lumii? Sau cum? Sa nu se uite ca cineva din restul lumii a facut 500+ km ca sa vina la coloana (cred ca a2a) si nici macar nu era inscrisa in club in aceea vreme....dovezile sunt pe imagini... si aia se pune de 100 de puncte? Sau cum?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5218
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by Nesta3 »

Nu stiu daca a fost cineva inlaturat sau nu.Au fost interese,nu conteaza din partea cui,au iesit discutii, a plecat lumea.Scarch,Zombi,Dmc,VDP,Pasareyo etc etc au facut parte din acest grup,care la inceput a fost extraordinar:minim 15 masini la intalniri,evenimente,excursii(transfagarasan), si multe altele.Nu ma intereseaza cine a fost de vina,cine cu cine s-a certat si de ce.Ideea e ca trebuie reinviat grupul,dar ce a fost nu va mai fi.
Am fost membru si sunt, aici, pe CKR si pe FK.Pe CKR mai putin,dar cu oarece activitate.Pe FK a fost treaba mai intensa,trebuie sa recunosc si am facut multe treburi extraordinare.S-a dus si FK(tot din "suspecte" motive),si am ramas CK,unde am aproape 2000 de posturi si asta spune tot.
Lasand la o parte si trecand peste ce a fost, sunt deschis la orice propunerecu privire la a anima putin spiritul clubkia.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by Brill »

@stenso: problema cu intilnirile e la modul urmator: sint membri care nu vin la nici macar o intilnire pe an. Noi nu putem sa cintarim deciziile unor oameni pe care nu ii vedem la fata. Tocmai de aceea evenimentele vor fi propuse si discutate la intalnirile lunare. Nu se fac numai in Bucuresti; am deschis topicuri pt citeva orase sa se adune si ei sa iasa la un suc ceva. Vezi ca Ogy a punctat bine la un post anterior legat de asta.

@Nesta3: pasareyo ala si cu screciu mi-au dat ban pe forumul lor cind am promovat coloana, eveniment la care ei erau din staff-ul organizatoric. Ei bine, ei au tradat coloana si si-au facut forumul lor. Nu spun cit de huliti am fost noi pe alte forumuri facute de cei care au fost aici. Parerea mea e ca e binisor cum e acuma. Si nu conteaza citi vin la intilnire ci ceea ce fac la intilnire cum se implica si asa mai departe
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5218
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by Nesta3 »

Voi stiti;).
Nu ma intereseaza,deci nu ma bag.
Sa ramanem la topicul aferent.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE

panzer
Moderator
Posts: 1198
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by panzer »

Interesant topic. Mai aflu si eu una alta! :)

Importatorul cred ca si-a adus director de marketing si de preturi de la Porsche sau de la Toyota ca altfel nu imi explic listele de preturi pe care le au acum, faptul ca anumite masini nu le aduc deloc, aduc doar un motor, etc.
De asemenea ma uit la masinile configurate de ei: Winter, Gold etc. Sunt de pe alta lume cu configuratiile alea in care singura smecherie e ca ai navigatie si piele moca. La noi nici directorii nu mai vor piele si navi (ca au pe telefon toti) dar Kia insista sa ofere pe masinile lor "populare" fix piele si Navi.
Ce am vrut sa spun in atatea cuvinte: cred ca sunt idioti si mai cred ca se vor duce rau pe copca iar asta ne va afecta: la calitatea service-urilor (chiar si in Bucuresti).

Noi ca forum: baza de selectie a userilor scade. Sunt destul de putine Ceed-uri care au ajuns epave, dar sunt multe care au fost vandute de primul proprietar catre al doilea, majoritatea Best-uri din 07-08, vandute in jur de 4500 euro. Oamenii care cumpara masini de 8 ani cu ~4000 euro nu sunt genul care sta pe forum si cauta ca masina lui sa fie impecabila.
Am trait acest sentiment acum cativa ani cu Daewoo Club. Invariabil daca nu ne transformam devenim un forum f subtire odata cu plecare naturala a posesorilor de Ceed. Noul Ceed e jalnic ca si vanzari. Sportage-ul ce ar mai merita, dar si asta este overpriced ca dracu. (va spun alta data istoria cu Sportage vs CR-V si reactia unui dealer Kia).

Daca este sa spun exact ce mi-as dori si in ce directie cred eu ca ar tb sa se indrepte forumul:
- realizarea unui colt multimarca pentru retinerea userilor care contribuie si sunt activi, dar nu mai sunt posesori de Kia.
- o modalitate mai dura de negociere cu importatorul. Noii useri pot spune de exemplu pretul real de achizitie al masinilor noi, lucru care le poate strica jucaria celor de la Kia suficient cat sa arunce o privire catre noi. Eu unul o sa public in graj la mine fix toate tepele pe care mi le-au dat service-urile kia. La urmatoarea imi fac si blog sa ii injur.
- aliante cu alte forumuri a.i. informatia sa nu se piarda. (cei de la hyundai de ex sunt primii care imi vin in minte, dar altele din alte sfere ar putea fi o idee, gen forumurile de infrastructura). DaewooClub s-a tranformat in GMClub, cele 4-5 forumuri audifile s-au topit in neant cu toata informatia din ele cu tot. Nu mi-as dori ca Club Kia sa fie aceeasi soarta.

Si mi-as mai dori sa nu se inchida sau sa se vanda!

Bafta in noul an scolar. Si La multi ani!

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by Ogy »

Important de stiut pentru toti (care ii intereseaza).
Eu administrez forumul de cativa ani. Toti cei care sunt admini, owneri etc au gradul de aici in continuare valabil, in speranta ca poate se vor reintoarce, sa-si intre in drepturi. Din aceasta cauza nu am luat domeniul pe numele meu. Poate se va reintoarce fondatorul.
Mie pe masina mi-a pus stiker-ul un baiat care activeaza doar pe ckr acum (nu stau sa ma gandesc cum il cheama acum).
Si pe mine m-a afectat prima rupere, la a 2 a in principiu, am inteles ce s-a intamplat. In fine, fiecare judeca in dreptul sau.
Ma repet, cine vrea sa revina, sa o faca! Noi suntem aici.

Eu unul o sa public in graj la mine fix toate tepele pe care mi le-au dat service-urile kia.
Ai si coltul importatorului, topicuri de service-uri, te rog sa postezi si acolo.

Ti-am raspuns mai sus in acest mesaj. Poate prin absurd domeniul sa se vanda. Forumul ramane "aici" (Dallas).
o modalitate mai dura de negociere cu importatorul
Daca te pricepi si ai timp, implica-te! (noi iti stam la dispozitie)

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by eugenflorinmanea »

Nesta3 wrote:Nu stiu daca a fost cineva inlaturat sau nu.Au fost interese,nu conteaza din partea cui,au iesit discutii, a plecat lumea.Scarch,Zombi,Dmc,VDP,Pasareyo etc etc au facut parte din acest grup,care la inceput a fost extraordinar:minim 15 masini la intalniri,evenimente,excursii(transfagarasan), si multe altele.Nu ma intereseaza cine a fost de vina,cine cu cine s-a certat si de ce.Ideea e ca trebuie reinviat grupul,dar ce a fost nu va mai fi.
Am fost membru si sunt, aici, pe CKR si pe FK.Pe CKR mai putin,dar cu oarece activitate.Pe FK a fost treaba mai intensa,trebuie sa recunosc si am facut multe treburi extraordinare.S-a dus si FK(tot din "suspecte" motive),si am ramas CK,unde am aproape 2000 de posturi si asta spune tot.
Lasand la o parte si trecand peste ce a fost, sunt deschis la orice propunerecu privire la a anima putin spiritul clubkia.
Stiti ce mi se pare foarte tare? OK au fost niste certuri, 'interese' etc demult, dar actorii principali de atunci nu prea mai sunt activi aici si se intampla exact ca in experimentul ala cu maimutele si banana- noii membri preiau 'ura' impotriva celor care au plecat dintr un motiv sau altul- eu 1 nu cred ca Ogy si Brill (care nici macar nu ii cunoaste) au ceva personal cu ei.
Toti cei enumerati mai sus sunt super baieti si chiar daca au avut 'bubele lor' (cel fara de pacat sa ridice primul piatra) - asta s-a intamplat acum cativa ani buni, doar n-or avea 'interzis' aici pe viata...vorba aia nici daca furi nu esti pedepsit pe viata :)

Eu 1 nu am gasit nicaieri ca cineva vorbeste de rau club kia.
SAAB 9-5

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by Brill »

@eugenflorinmanea: chestia e ca ii cunosc, si io si Ogy asa ca sa lasam balta discutia asta si sa vedem ce putem face NOI mai departe. Sa asteptam asa sa se intoarca... credeti ca o vor face in urmatorii 10 ani?

Si de ce s-ar implica atita timp cit ce au facut ei au facut niste ASOCIATII asa ca nu mai intru in amanunte.

Deci veniti cu chestii concrete va rog...
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by spdblue »

V-am spus ca nu raspund la provocari! [-X Cand ne intalnim pot sa va spun istoria nestiuta si nevazuta. Este clar ca au fost oameni cu anumite sfere de interes insa sunt multi useri de calitate care nu au mai revenit pe aici decat poate doar sa arunce o privire.
Legat de iesiri, de intalniri, fiecare participa cand si cum poate. Daca ne aducem aminte am fost singurul din BV care am venit la o intalnire frumoasa din Piata Constitutiei.
Noi brasovenii am iesit la gratare si la -15 dar am prins si ploi torentiale. Din pacate efectele "financiare" se resimt in bugetul fiecaruia. Eu m-am "refugiat" intr-o nisa interesanta si zbuciumata care-mi hraneste sufletul si atat. V-am spus ce imi doresc in speranta ca userii cu o anumita vechime vor face demersuri si la Bacau si la Craiova si oriunde este nevoie pentru a-i readuce pe cei "refugiati" din terte motive inapoi.
Imi doresc, daca reprezint clubKIA.ro la un eveniment sa nu fiu ulterior "atacat" la baioneta si sa fiu chestionat si descusut precum un om care a savarsit o fapta penala. Imi doresc sa fim mai intelegatori, mai buni, mai simpli. Imi doresc sa revenim la matca care ne-a adus respectul si recunoasterea altor comunitati.
Tot ceea ce am scris nu este decat un drift intelectual.
Drum bun si numai bine!
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by Brill »

As dori ca in anul ce vine sa existe intilniri lunare si in alte zone ale tarii nu numai in Bucuresti. Poate facem un concurs pe tema asta cu cea mai frumoasa intilnire lunara de exemplu
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by BAU »

Ca sa vezi cit de mica este lumea si cum se potrivesc lucrurile , legat chiar de acest topic.
Astazi , dupa 5 ani , m-am intilnit ( si culmea el m-a recunoscut primul) cu tipitip .
Pentru cine este mai nou , este cel din a carui initiativa a luat nastere acest forum si care atit cit a activat aici, a facut in asa fel ca aceasta comunitate sa fie una dintre cele mai valoroase si pina in acest moment , cred ca este cea mai valoroasa.
Nu conteaza ceea ce s-a intimplat , nu conteaza ca el ( si altii ) s-a retras din diferite motive ( unii si-au vindut masinile , altii au divortat , altii s-au casatorit si acum au copii si au mai putin timp liber), conteaza faptul ca forumul exista, ca locul lui a fost luat de alti oameni inimosi, conteaza faptul ca in locul celor cu masini din 2007-2008 au aparut oameni noi , cu masini din 2013- 2014 care activeaza ca in vremurile bune.
DAR: indiferent ce hotarire se va lua vis-avis de activitatea si viitorul acestui forum , nu-l transformati in afacere, nu segmentati oamenii pe principii mercantile sau de grup. Nu ingraditi activitatea, nu impuneti restrictii , atunci cind intr-o comunitatea apar doua curente : "noi" si "ei" , acea comunitate se va dizolva.
Lasati ca fiecare sa activeze dupa cum poate si cum doreste, sa vina la intilniri daca poate, sa ceara sfatul si sa raspunda dupa posibilitati iar daca cineva are spirit de initiativa si considera ca poate sa aduca imbunatatiri sau sa anime ( ori sa reanime ) spiritul KIA Forum , este binevenit.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
ionut.catalin
Posts: 31
Joined: 15 Jan 2012, 22:46
Auto: pro_ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by ionut.catalin »

eu sunt mai nou pe aici ..mai mult cititor :-| ..am venit si la ultima intalnire (14.12.2014) ...cred ca acestui club ii lipseste promovare ..si ma refer la "imagine" cum e aici https://www.youtube.com/watch?v=4hzaUqkqPQU
daca aveti nevoie, va pot ajuta cu editarea si cu cateva ideei de cadre ..poate si un logo mai finisat... ;)
[b]Kia Pro_Cee'd, 1.4l 109cp, An 2009, ODO 55000 km[/b]
https://www.youtube.com/user/ionutcatalintrafic

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce vrem de la clubKIA.ro in 2015?

Post by bogdan241 »

va rog mentineti subiectul...
ca sa fim transparenti putem deschide un topic cu istoria clubkia.ro...sa se lamureasca si aceasta problema. voi povesti si eu ce stiu acolo.
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

Post Reply

Return to “Despre membri”