Bucureşti

Poze, unde locuim, cu ce ne ocupăm, etc.
Post Reply
User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: Bucureşti

Post by bogdan.citescu »

bondalicir wrote:prin crangasi nu mai am colegi forumisti?
Ba da, eu stau in apropiere de Crangasi :D
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

Gladiator
Posts: 6
Joined: 08 Jun 2011, 08:59
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Bucureşti

Post by Gladiator »

Salutare, ma numesc Emil casatorit , am 2 copii unul de 23 ani si altul de 20 ani....locuiesc in zona Calea Calarasilor - Delea
Fost posesor de Hyundai Accent 1.5 crdi.......actualmente posesor de Opel Astra g 2.0 DTI......si '' bagator de seama'' pe forum hyndai

Cam atat despre mine.....

Inteligenta fara ambitie este ca o pasare fara aripi

User avatar
Caralumba
Posts: 723
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Bucureşti

Post by Caralumba »

Salutare tuturor, sunt Robert din Bucuresti si imi doresc foarte mult ca in cel mai scurt timp sa devin posesorul unei Kia Cee'd.
Pentru ca intentionez sa cumpar o Kia sh (deh, criza....), va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi :
- Inainte de cumparare doresc sa ii fac o verificare completa ( tinichigerie, mecanica, electrica etc.). Unde ma sfatuiti sa ma duc?
Aveti idee cat va costa ? Ce fel de verificari sa solicit ?
- Daca in cartea tehnica sunt trecute numai reviziile anuale, este exclus ca masina sa aibe facuta vreo reparatie in alt service decat
cele "oficiale" ? Cum se poate depista ?
- Pot exista "chitibusuri" pe care sa nu le depisteze la verificare si la care ar trebui sa fiu eu atent ?
Orice informatie, parere, sfat sunt binevenite si va multumesc anticipat.


L.E. Daca cumva nu am postat in sectiunea corecta, cer scuze si rog mutarea postului in topicul adecvat.
Fair day, be well !
Image

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Bucureşti

Post by zaboss »

- Inainte de cumparare doresc sa ii fac o verificare completa ( tinichigerie, mecanica, electrica etc.). Unde ma sfatuiti sa ma duc?
- La o reprezentanţă
- Aveti idee cat va costa ? Ce fel de verificari sa solicit ?
- Costurile sunt de la 100 de lei la infinit, depinde de ce teste vrei să faci. O diagnoză computerizată. Urme de accident, urme de uzură exagerată la anumite componente, testare motor, funcţionare sisteme de siguranţă. Cu vopseaua nu este neapărat relevant, mai ales prin Bucureşti unde zgârieturile şi micile atingeri prin parcări sunt la ordinea zilei. Ca să-ţi povestesc din experienţa proprie, fiindcă urmează să îmi scot maşina la vânzare în câteva săptămâni: maşina are 2 zgârieturi cu cheia pe uşi şi o mică îndoitură pe o aripă faţă. Iniţial eu mă gândeam să le las aşa, ca să vadă cumpărătorul că nu a fost ceva mai grav şi să o vopsească el. Discutând cu un băiat care dorea să o cumpere, mi-a zis că nu vrea să ia o maşină, fie şi sh, şi să o bage în service, aşa că intenţionez să remediez eu micile probleme estetice. Mă rog, eu am poze în care pot arăta despre ce este vorba, dar...
- Daca in cartea tehnica sunt trecute numai reviziile anuale, este exclus ca masina sa aibe facuta vreo reparatie in alt service decat
cele "oficiale" ? Cum se poate depista ?
- Se poate să fi fost reparată în alte service-uri fără a pierde garanţia. Dacă serviceul e OK, nu se văd, decât eventual la vopsea, dar nici reprezentanţele nu sunt nişte rembranzi. Nici măcar cele la care nu s-au folosit piese de origine, fiindcă mulţi de pe acest forum cumpără piese din alte părţii, fiind mai ieftin, dar merg la reprezentanţă pentru liniştea lor sufletească.
- Pot exista "chitibusuri" pe care sa nu le depisteze la verificare si la care ar trebui sa fiu eu atent ?
- La o reprezentanţă, nu.
Orice informatie, parere, sfat sunt binevenite si va multumesc anticipat.
- Chiar şi SH, orice Kia iei este încă în garanţie (poate cele din 2007 să fi ieşit). Deci, 1-3 ani ai o oarecare siguranţă.
Alte sfaturi:
1) Date despre vânzător. Cine e, cu ce se ocupă, unde stă, cum se comportă la prima întâlnire. Chiar dacă maşina pare în regulă, dar vânzătorul nu, treci la următoarea pe listă.
2) Date despre maşină. Vezi că e un link aici pe forum unde poţi vedea dotările şi intervenţiile pe garanţie. Aşa poţi depista eventuale neconcordanţe la numărul de kilometri sau în ce povesteşte.
3) Ideal ar fi să găseşti ceva de pe forum. Nu că [o să] am eu una de vânzare, dar te poţi uita pe mesajele respectivului din trecut să vezi ce mesaje are, ce probleme a avut cu maşina. Am văzut o fază pe un alt forum în care potenţialul cumpărător a pus linkul de pe autovit iar cei de pe forum au recunoscut maşina şi i-au arătat chiar pe forum că maşina avusese un accident. Chiar aici pe forum a fost un caz similar, dar persoana respectivă deja cumpărase maşina, care fusese refăcută dintr-o daună totală.
4) La inspecţia vizuală să te uiţi după urme de lovituri frontale, în spate, la stâlpii laterali. De asemenea, la repere care par nelalocul lor - de exemplu, planşă de bord, volan care nu au un grad de uzură similar cu celelalte. În general, să urmăreşti plasticele din dreptul airbagurilor. Dacă e ceva diferit, următoarea.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

scorpion dsi
Posts: 2
Joined: 28 Sep 2012, 23:10
Auto:

Re: Bucureşti

Post by scorpion dsi »

salutare!
luci, din Titan, casatorit, un copil si unul pe drum.
Posesor Skoda dar vreau sa achizitionez un Sportage.
Numai bine va doresc!

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Bucureşti

Post by MeGeNe »

Bun venit pe forum! Si succes la achizitie!
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

User avatar
adrian05ro
Posts: 165
Joined: 11 Apr 2011, 13:23
Auto: B77BKU
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bucureşti

Post by adrian05ro »

salutare Lucian si BUN VENIT !
nu-i rea ideea cu Sportage [-X
bafta !
[b][color=#0000BF]Drumuri bune si fara evenimente ![/color]
[color=#008040]ADRIAN Vatamaniuc[/b]

0727.88.34.38[/color]

User avatar
dulapi0r
Posts: 6
Joined: 16 Jun 2011, 12:59
Auto:
Location: Popesti Leordeni

Re: Bucureşti

Post by dulapi0r »

Salutare baieti eu si procee'dul meu va salutam din Popesti
[color=#800000] Pro ceed 1.6 16v cu unele mici mari modificari
B68DLP[/color]

[url=http://forum-lines.ru/][img]http://forum-lines.ru/rez/ab217661.gif[/img][/url]
[url=http://forum-fun871.ru/]сайт[/url]

User avatar
adrian05ro
Posts: 165
Joined: 11 Apr 2011, 13:23
Auto: B77BKU
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bucureşti

Post by adrian05ro »

Bun venit !
[b][color=#0000BF]Drumuri bune si fara evenimente ![/color]
[color=#008040]ADRIAN Vatamaniuc[/b]

0727.88.34.38[/color]

User avatar
clrandrei
Posts: 556
Joined: 10 Apr 2011, 19:33
Auto:

Re: Bucureşti

Post by clrandrei »

Andrei din Bucuresti. 27 de ani.
Lucrez in turism

Stau prin Sebastian si prin Raul Doamnei (Dr. Taberei)
B-812-ANW - Virginia :)
Kia Cee'd 1.6 CVVT 126CP
An fabricatie: 2010 Iunie - 47.000km
[url=https://picasaweb.google.com/Andreicalarasanu/Virginia06012013]Virginia's Pics[/url]
Working: [url=http://premiotravel.com/ro/]www.premiotravel.ro[/url]

User avatar
adrian05ro
Posts: 165
Joined: 11 Apr 2011, 13:23
Auto: B77BKU
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bucureşti

Post by adrian05ro »

salut Andrei ,
BUN VENIT ! =D>
si eu "lucrez" in turism :wink: (dupa cum se vede in avatar)

Bafta !
[b][color=#0000BF]Drumuri bune si fara evenimente ![/color]
[color=#008040]ADRIAN Vatamaniuc[/b]

0727.88.34.38[/color]

User avatar
TXSmrs_99
Posts: 9
Joined: 15 Apr 2013, 23:45
Auto: Kia Cee'd SW
Location: Bucuresti

Re: Bucureşti

Post by TXSmrs_99 »

Salutare ! Radu,18 ani,elev,locuiesc in zona Floreasca din Bucuresti,avem un Cee'd SW in familie,care de saptamana viitoare ma va acompania pe drumuri scurte,deocamdata. Va urez toate cele bune,drumuri fara evenimente si sunt foarte entuziasmat de o intalnire.
Kia Cee'd SW 1.6 benzina ;Piston Gray ; varianta Classic+optionale

User avatar
adrian05ro
Posts: 165
Joined: 11 Apr 2011, 13:23
Auto: B77BKU
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bucureşti

Post by adrian05ro »

salut Radu ,
BUN VENIT !
sa ai drumuri bune si usoare
atentie la "bizonii" din trafic , si lasa pantofii cu talpa de plumb acasa :wink:
[b][color=#0000BF]Drumuri bune si fara evenimente ![/color]
[color=#008040]ADRIAN Vatamaniuc[/b]

0727.88.34.38[/color]

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: Bucureşti

Post by bogdan.citescu »

Salut Radu, te asteptam Duminica la intalniri.
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

Post Reply

Return to “Despre membri”