Concediu in Slovacia. Sfaturi?

De toate pentru toţi
User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Concediu in Slovacia. Sfaturi?

Post by Razvan_G »

Salutari!

Peste doua saptamani vreau sa plec in concediu la munte. Imi doresc sa petrec clipe linistite, la aer curat, intr-o zona pitoreasca. M-am decis asupra Slovaciei. Din ceea ce m-am documentat pe internet, am inteles ca zona din M-tii Tatra Inalta este spectaculoasa si sunt cateva statiuni numai bune pentru a face drumetii: Stary Smokovec, Tatranska Lomnica...

Daca a fost cineva prin zona si cunoaste statiunile, ori o pensiune retrasa si linistita in inima muntilor, il rog frumos sa-mi dea niste sfaturi. Ma intereseaza sa fac drumetii lejere, sa am acces la inchiriat biciclete/atv-uri, chiar si rafting, calarie sau orice alte activitati montane.... Si alte recomandari sunt binevenite! Multumesc!
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Concediu in Slovacia. Sfaturi?

Post by buggyba »

Ia-ţi hartă, pe hârtie. GPS-ul nu te ajută prin munţi, iar localnicii...fi cu băgare de seamă. Pe noi ne-ar fi furat cu maşină cu tot.
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Concediu in Slovacia. Sfaturi?

Post by Razvan_G »

Ai avut o experienta neplacuta la slovaci? Eu ma gandeam sa evadez acolo, insa intre timp, m-am gandit si la un tur in Croatia (lacurile Plitvice) si Slovenia (www.slovenia.info) - chiar e o tara ce pare ca merita descoperita. Efectiv vreau sa plec altundeva din tara. Sapt. trecuta am fost la Moneasa (jud. Arad). Nimic pe ce sa "cheltui" pentru a te simti bine, in afara de strand. Am vrut sa inchiriez un ATV, vineri cerea 80 de lei/ora... Merg sambata dimineata si ma gandeam sa-l negociez la 120 de lei pe 2 ore si cica 100 lei/ora :). O scarba de femei care probabil era si patron, si chelner si bucatar si femeie de servici la o vila din zona! Ce mai, o experienta de doi lei! 2, maxim 3 restaurante decente... in rest, parca te intorci in timp! :) Sa nu mai zic de infrastructura, 120 de km de gropi/petece. Nu mai merg niciunde in tara asta! Experientele din Vest pe care le-am avut pana acum mereu m-au lasat cu un gust placut...
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Concediu in Slovacia. Sfaturi?

Post by Razvan_G »

Si fac o scurta paranteza: scarba imi cerea 200 de lei pentru doua ore cu ATV-ul in Moneasa :mrgreen: , iar acum 3 ani am dat 50 de euro pe inchirierea unei barci cu motor (de 4 persoane) la statiunea Desenzano (Lago di Garda) in Italia. E drept, pe o ora, iar pe doua era 75 de euro. Senzatia incredibila! :) Peisaj mirific...
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Concediu in Slovacia. Sfaturi?

Post by buggyba »

Discuţia cu turismul în România s-ar putea detalia în vreo 325 de pagini :), dar să rămânând la subiect, da am avut experienţă neplăcută cu Slovacia; dacă ai de ales între Slovenia şi Slovacia, eu te sfătuiesc să alegi Slovenia. Am fost doar la Portoroz, e drept la un hotel de 5 stele (contează şi asta pentru comparaţie), dar mi s-a părut mult mai civilizată ţara (Slovacia era undeva la nivelul Bulgariei).
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Concediu in Slovacia. Sfaturi?

Post by Razvan_G »

M-am decis! Plec joi! Voi face un circuit: Oradea - Budapesta si inspre Austria, zona Salzburg (stau 2 nopti la munte acolo), dup-aia fac un traseu pe faimoasa Glosslocker High Alpine Road si cobor in Slovenia, in zona Bled (la lac, castel). Urmeaza Ljulbljana si Postojna (pestera). O scurta vizita in Trieste si apoi cobor in Croatia pe la Rijeka, merg de-alungul coastei adriatice si o iau inspre Plitvice. Cam o saptamana de zile mi-am propus, fara rezervari, totul asa de capul meu :)

@buggyba - poti sa-mi mai recomanzi ceva in Slovenia, fiind foarte mica pot sa merg in stanga-dreapta foarte repede.

Si daca stie cineva cat ma costa sa-mi fac cartea verde la croati? Ca pe aia de la omniasig HR nu e valid.

Multumesc!
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Concediu in Slovacia. Sfaturi?

Post by buggyba »

În Slovenia noi am fost punct ochit punct lovit Portoroz cu activităţile organizate dinainte şi mai mult indoor. Îmi aduc aminte cu plăcere de o cină pe un vapor, iar din pliantele de la hotel îmi mai aduc aminte tot despre o peşteră pe care tare o lăudau, dar la care n-am reuşit s-ajungem. Poate e chiar cea de care zici tu.
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

Post Reply

Return to “Cafenea”