Loc de Parcare

De toate pentru toţi
costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Loc de Parcare

Post by costelo »

Salut baieti ,
Dupa o informatie primita de la o pensionara din bloc ( stiti si voi ca sunt cei mai informati vecini ) ca este un loc de parcare cu plata, liber in spatele blocului , am mers la ADP sector 3 , am platit am luat autorizatia de parcare ..., in sfarsit.
Problema a aparut cand fizic a trebuit sa pun masina in locul respectiv ..in sensul ca ..., in prima zi o alta masina parcata cu nr de Ilfov ( o dacie 1310)..ii las bilet la stergatoare ca e loc platit. Debia a treia zi ...reusesc sa o parchez pentru o noapte .. se eliberase.
Dupa care iar gasesc locul ocupat .. iar bilet la geam.
Masina e a unui nenorocit de vecin care mai sta si pe spate deci cu aces vizual la locul respectiv , masina care o misca foarte rar . Am fost si la el la usa , dar nu raspunde.
Practic in 5 zile de cand am luat autorizatia , o singura zi am reusit sa o parchez pe locul respectiv.
Deci , intrebare , ce e de facut si cum se poate rezolva situatia.
Multumesc,
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Loc de Parcare

Post by zaboss »

La un moment dat, pe un alt forum cineva povestea că luase amendă 1500 lei fiindcă parcase pe locul cuiva. Apelează la poliţia locală.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Loc de Parcare

Post by BAU »

Cind il mai gasesti parcat pe locul tau , suna la circa de politie de care apartii sa vina un echipaj de serviciu , le arati la fata locului cazul , le arati autorizatia de parcare si in mod NORMAL , trebuie sa-l amendeze pe individ .
Exista varianta sa-l cheme la fata locului si sa-l atentioneze sa va intelegeti amiabil sa nu mai parcheze pe locul tau .

Vezi ca daca incearca sa-ti spuna ca tu ai dreptul de parcare doar seara nu este nimic mai adevarat .
S-a incercat varianta aceasta prin sectorul 2 (sau 3 ) dar nu s-a finalizat pentru ca nu se poate controla .
Atit timp cit tu ai contract de inchiriere pe acel loc , este dreptul tau de folosinta permanent ( pina ti-l ia primaria ptr . neplata sau se schimba destinatia parcarii)
(apoi tu nu imparti taxa cu vecinul tau ca el s-o tina citeva zile si tu alte citeva ), sau tu s-o parchezi numai seara.

Mai exista si varianta ca si-o gaseasca zgiriata pina la tabla sau cu toate anvelopele taiate (nu dezumflate) , daca te va acuza fara martori poate s-o incaseze zdravan.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Loc de Parcare

Post by costelo »

Salut BAU , merci de informatii .Am mai cautat si eu pe net ...am vazut care e situatia. Amenda e descurajanta si se ia foarte usor .Poate astazi maine sa dau de el, daca nu asta e . Eu oricum i-am lasat 2 bilete in geam +ca stie de la vecini sa isi ia masina de acolo.

PS. Am promis niste poze cu geamurile , le-am facut dar paca le-a inghitit calculatorul ...
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Loc de Parcare

Post by BAU »

@costelo : Am patit si eu o chestie de asta ,deoarece un vecin care statea cu chirie in bloc imi tot ocupa locul . Cind l-am intilnit mi-a spus ca este dreptul lui , ptr ca eu pot parca numai dupa ora 18. El pleca la serviciu cam pe la ora 19. Am pus masina in asa fel incit sa nu mai poata pleca cu masina ( de, trebuia sa pun si eu masina undeva ).
Ptr. ca individul se dadea smecher (lucra la jandarmerie ) a sunat la politie ptr ca i-a blocat cineva masina .
A venit un echipaj care a incercat sa fie arogant ( se cunosteau) , zicindu-mi ca nu aveam dreptul sa-l blochez si de asemenea ca el are dreptul sa stea pina seara .
Atunci m-am enervat , le-am aratat contractul de inchiriere unde se specifica ca am drept de folosinta totala (nu numai noaptea) , si le-am cerut lor sa-mi arate un document unde au vazut acest lucru (si primaria de sector mi-a confirmat ca nu exista o asemenea reglementare)
Le-am cerut sa ma amendeze ei pe mine ,explicindu-le ca-i voi da eu in judecata ptr abuz si ca voi cere si daune, ca voi suna la 112 sa trimita un echipaj sa ridice masina de pe locul meu de parcare si voi cere in instanta despagubiri.
Atunci au dat-o la intors , incercind sa fie amabili zicindu-ne ca este bine sa ne intelegem ca intre vecini (altfel trebuind sa-i dea amenda )
Din acel moment individul nu a mai parcat pe nici un loc inchiriat.

Succesuri , si tine-ne la curent !
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Loc de Parcare

Post by Razvan_G »

Parcarea trebuie a fie libera intre anumite ore pentru absolut oricine (asa e normal), de aceea Primaria nu da voie sa pui bariera sau T-uri pe locul de parcare. Daca toti ne-am trezi proprietari si ne-am pune T-uri ar fi un haos. In Oradea cel putin, este specificat ca in intervalul orar 07:00 - 16:00 de Luni pana Vineri locul meu este disponibil oricarui alt automobil. Daca tu ai autorizatie si talon de parcare pe locul respectiv adreseaza-te serviciului de ridicari masini sau politiei comunitare. Sigur, asta daca vorbesti cu vecinul si idiotul nu intelege pe cale amiabiala ca tu ai dobandit un drept pe locul acela.

Sa blochezi masina, sa te iei la cearta etc. nu rezolvi nimic. Abia asteapta astia de la ridicari sa le dai de lucru si politia sa dea niste amenzi.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Loc de Parcare

Post by BAU »

@Razvan_G: La voi este posibil sa fie aceasta reglementare dar ghinion , in Bucuresti nu este . In contractul meu de inchiriere nu scrie ca am drept de folosita doar de la ora 16 si dupa cum am mai spus , primaria mi-a confirmat ca am drept de folosinta oricind. Intr-adevar si aici nu trebuie sa montezi lanturi sau T-uri , sau sa faci alte modificari la locul de parcare.
In general sint pasnic , eu locuiesc linga un mare parc si inchipuieste-ti ca locul meu este mereu ocupat de masini care vin din tot Bucurestiul cu copiii in parc (si eu vin de la munca si pe la 18 si pe la 19). Vin si masini din provincie ( mai ales simbata sau duminica ) care stau pina seara. Atunci pun masina in alta parte si cind pleaca individul , pun masina la locul ei .
Dar atunci cind dai de cite un vecin care cunoaste situatia , sau cind mai dai de cite unul care lasa dimineata masina pe locul tau si o ia noaptea pe la 22-23 parca nu-ti vine bine . (mai ales cind tot el este cu gura mare ).
Si mie mi se intimpla sa mai las masina prin alte cartiere dar cind stiu ca pot deranja pe cineva las intotdeauna pe bord un bilet de scuze si nr. de telefon si mi se pare normal sa fiu sunat si sa-mi mut masina fara discutii.
Dar in acest post se discuta de reaua-credinta, cind trebuie sa fii mai radical cu nesimtitii.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Loc de Parcare

Post by costelo »

salut
cred ca problema s-a rezolvat in sensul ca , intr-o seara bate la usa vecinul ..si zice ca sa mut masina de pe locul respectiv ...ca el are locul inprumutat de la altcineva care e plecat pentru moment ...justificandu-se ca locul e platit de acesta de mult timp . Bineinteles ca a promis ca ziua urmatoare aduce actele + platile la primarie.
Zic .. ok ...o mut in seara asta ..dar maine daca nu vad hartiile unul dintre noi isi ia amenda, pentru ocuparea abuziva a unui loc platit
Bineinteles ca de atunci nu am vazut hartiile si nici masina :)
Succes tuturor :D
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Loc de Parcare

Post by BAU »

Succes si tie !

Vezi daca esti perseverent si corect se rezolva ?
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Post Reply

Return to “Cafenea”