Care este solutia pentru traficul din Bucuresti ?

De toate pentru toţi

Esti de acord cu circulatia NR.PAR / NR. IMPAR ?

Poll ended at 05 Jan 2008, 02:09

DA
12
19%
NU
52
81%
 
Total votes: 64

palex
Posts: 52
Joined: 13 Nov 2007, 02:30
Auto:

Post by palex »

Scuza-ma, dc scuterele sunt solutia, de ce ti-ai mai luat masina? :mrgreen:

faneman
Posts: 77
Joined: 28 Sep 2007, 10:04
Auto:

pt iarna si pentru drumuri lungi

Post by faneman »

am "A"-ul de 3 ani si am avut pana acum 2 accidente de motocicleta toate din cauza altor soferi care nu au avut bunul simt sa se uite pe unde merg, sunt si voi ramane motociclist, daca vre-unul dintre voi e motociclist intelege ce vreau sa spun.
masina e o necesitatate
motocicleta e o pasiune
scuterul e o solutie
Kawasaki zx9r 150 hp
kia Cee'd 1.6 crdi hp

babu
driver manager
Posts: 194
Joined: 29 May 2007, 09:45
Auto:
Location: Bacau

Post by babu »

topicul acesta este o timpenie!(ma rog,solutia propusa)

in primul rind ti se ingradeste dreptul la libera circulatie si in al 2 lea rind s-ar crea un precedent.
miine-poimiine ti se vor furniza gaze sau curent electric pe baza acestui considerent.
Sageata Albastra-BC18GBA

palex
Posts: 52
Joined: 13 Nov 2007, 02:30
Auto:

Post by palex »

Pai atunci nu-mi mai bag ceedul in service, il vand si-mi iau scuter, e si mai ieftin, mai rapid si fara durere de cap. :idea:

faneman
Posts: 77
Joined: 28 Sep 2007, 10:04
Auto:

Post by faneman »

sa nu exageram
Kawasaki zx9r 150 hp
kia Cee'd 1.6 crdi hp

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Dennis »

Pacat ca nu mai traieste Ceausescu, s-ar fi bucurat ca ideile lui n-au fost uitate! :twisted:
Strazile sunt inguste, numarul masinilor creste cu o viteza ametitoare, care sa fie solutia?! Nu ne ramane decat sa visam frumos la arterele rutiere din tarile "surori" din UE, si sa speram ca poate copiii sau nepotii nostri vor circula civilizat.
Spunea cineva ca un politist in intersectie ajuta la fluidizarea traficului...poate in 10% din cazuri! Am stat la acelasi semafor (care functiona pe galben intermitent) venind pe drum cu prioritate, maxim 10 minute, in conditiile in care nu era nici un politist in intersectie. A doua zi, in acelasi loc, in trafic asemanator si la aprox. aceeasi ora am stat o jumatate de ora, pt. ca dirija un politist!!! Si exemplele pot continua...
Sunt total de acord cu respectarea regulilor de circulatie, ma enervez cand vad tot felul de nesimtiti in trafic, care creeaza tot felul de blocaje, dar...asta este...
Si apropo, scuterul este intr-adevar o solutie pt. zona urbana, mai prost este faptul ca nu avem soferi educati in spiritul protectiei celor pe 2 roti. :cry:
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

Ciolin
Mezinu'
Posts: 152
Joined: 18 Jul 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Ciolin »

chiar Gerula, bine zis! modificam economia dupa trafic. 1. filmuletul cu "Free Willy" parcand e socant 2. am vazut acum vreo luna (deci era frigulet) un tanar la costum, echipat cu casaca, cu tot pe un scuter foarte simpatic si ingrijit. cu toate prejudecatile romanesti plutind in aer, mi s-a parut fff normal (mai ales daca nu e foarte frig afara).
Kia Cee'd 1.6 CRDi Base - Oil Blue B 89 RYO

Cipp
Posts: 40
Joined: 19 Nov 2007, 12:47
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Cipp »

Ceausescu a inventat sistemul cu circulatia par-impar ca sa faca economie la carburant, nu ca-l durea pe el de aglomeratia inexistenta din anii 70-80. In plus, exista si o ratie de 20L de benzina pe luna, si daca gaseai "de 90" erai fericit, cei din provincie stiu despre ce vorbesc.

Solutiile ar consta in:

aplicarea legii - daca s-ar ridica permisele celor care trec pe rosu sau cei care depasesc coloana la semafor, sa vezi ce trafic civilizat s-ar face

semafoare separate pt. cei care doresc sa vireze al stanga

semafoare sincronizate, inteligente si functionale!

BUVIGNETA pentru firme - din pacate, asta este adevarul, cetatenii poseda in medie 1 masina la o familie, in unele cazuri poate 2, dar firmele sufoca traficul. Parerea mea!
FIAT Albea 2006
Grigio Underground

ceednila
Posts: 62
Joined: 24 Sep 2007, 22:59
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by ceednila »

nu sunt de acord cu traba asta cu nr.impar sau par . propun ca cine nu are ceed sa nu circule prin Buc. :P :P :P :P
ai ceed circuli! nu, stai si te uiti la minunatii :) :) :)
CEE`D MACHINE SILVER GSL 1.4 MT CLASIC

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

@CEEDNILA: gata bre!.....nu crezi ca am pricipit poanta din prima? :P
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

Cipp wrote:BUVIGNETA pentru firme - din pacate, asta este adevarul, cetatenii poseda in medie 1 masina la o familie, in unele cazuri poate 2, dar firmele sufoca traficul. Parerea mea!
pentru asta o solutie ar fi si constuctia de parcuri industriale (cladiri de birouri) in afara orasului. la 20-30km. cum au facut cu pipera. buba e ca se blocheaza sensul de iesire :)
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Par/impar era intr-adevar o soltie pentru formatul vechi de numere de inmatriculare.
Pentru noul format propun sa se circule alfabetic: O zi cei al caror numar se termina cu litera A,...a doua zi: Beee.....si tot asa pana epuizam alfabetul. In acest mod simplu vom face plinul de cateva ori pe an si ne vom bucura de libertate deplina in trafic aproximativ o zi in fiecare luna, pentru ca daca-ti poti lua sa zicem 2 masini, apoi 26 in nici un caz. :twisted:
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

ceednila
Posts: 62
Joined: 24 Sep 2007, 22:59
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by ceednila »

ida01ro wrote:@CEEDNILA: gata bre!.....nu crezi ca am pricipit poanta din prima? :P
eram sigur ca sa 'pricipit" poanta ca doar pe clubkia sunt numai pers valabile dar am avut o prob la calculator si s-a incarcat mesajul de mai multe ori. :oops:
CEE`D MACHINE SILVER GSL 1.4 MT CLASIC

ionut75
Posts: 377
Joined: 08 Jun 2007, 14:21
Auto: Ceed
Location: PITESTI

Post by ionut75 »

Din punctul meu de vedere solutia pentru Bucuresti ar consta in :
1. Centura Bucuresti in regim de autostrada care sa preia traficul de tranzit pentru cei care vor sa ajunga spre Constanta, Ploiesti, Pitesti, etc
2. Semafoare sincronizate in functie de trafic pentru a nu se crea ambuteiaje.
3. Camere montate la semafoare care sa te inregistreze daca treci pe rosu (in Bucuresti "se practica" frecvent).

Totodata, marea prostie care s-a aplicat in Bucuresti si care din pacate nu mai poate fi remediata este ca s-a permis construirea de hipermarketuri in oras, fapt generator de ambuteiaje mari mai ales in perioada sarbatorilor.
KIA CEE'D SW 1.6 GDI
Daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

palex wrote:desfiintarea liniilor de tramvai si introducerea mai multor autobuze, precum si mutarea hypermarketurilor, a unor spitale in afara orasului. Mie mi s-a parut o idee buna.
Eu am fost de mai multe ori in SUA si nu am vazut nicaieri un hypermarket de tip Cora intr-o aglomerare urbana. Si nici tramvaie...In San Francisco, celebrul tramvai circula doar cu scop turistic, pe o arie restransa.
si totusi in germania in aproape toate orasele mai rasarite sunt tramvaie, dupa principiul metroului usor, si merg si ele si masinile.
la praga nu calca nimeni sina de tramvai, si totusi nu este izolata de loc.
mai vrei exemple de orase mari cu tramvaie?
europa are alt stil fata de state, si alte costuri de combustibil, o alta densitate de populatie, etc.
cu super si hipermarketurile sunt perfect de acord, orhideea este cel mai groaznic exemplu.
mai multe autobuze, mai multe tramvaie, mai multe metrouri, mai dese, si mai multi politisti in intersectii.
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

Post Reply

Return to “Cafenea”