Pieton!!

De toate pentru toţi
Ioana
Posts: 150
Joined: 02 Oct 2007, 22:50
Auto:
Location: BucureÅŸti

Post by Ioana »

ida01ro wrote:e bine de stiut din codul rutier:

Art. 105.

4. Prelungirea dreptului de circulatie se face de catre seful politiei rutiere a judetului sau a municipiului Bucuresti ori inlocuitorul acestuia sau de catre seful politiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane ori adjunctul acestuia, pe a carei raza de competenta a fost savarsita contraventia, din 30 in 30 de zile, in baza unui certificat eliberat de instanta de judecata care confirma ca dosarul este in curs de solutionare, pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti.
:roll:
Nu mai e a?a... ??i spun din experien??. dup? ce depui contesta?ie la tribunal ?i se elibereaz? un certificat de gref?. cu certificatul ?sta te duci la udri?te ?i ??i d? permisul ?napoi. fizic! nu dovada sau altceva. dac? c??tigi (sau pierzi) ?n instan??, la 15 zile de la r?m?nerea definitiv? a hot?r?rii trebuie s? te duci cu ?ncheierea de ?edin?? ?i, dup? caz, ??i ?terge cazierul ?i p?strezi permisul sau dai permisul pentru perioada pentru care ?i l-a ridicat. .
1.6 CRDi TX Comfort Black Pearl

Ioana
Posts: 150
Joined: 02 Oct 2007, 22:50
Auto:
Location: BucureÅŸti

Post by Ioana »

raduvasil wrote: II. Cazul in care sunt baiat rau:
Stiti vre-un caz de anulare p.v. pt viciu de procedura, si daca da, care a fost ala, viciul?
Daca pierd, ma costa ceva, si daca da, mult?
Am sanse sa o lungesc un an?
Daca pierd voi fi nevoit sa platesc amenda intreaga sau voi mai putea plati 1/2?
DA... sunt cazuri... uit?-te bine de tot la procesul ?la verbal... orice gre?eal?, indiferent de mic? poate anula procesul verbal (adres?, nume, cnp, ?ncadrare a faptei). Aten?ie: poli?istul este obligat s? scrie ?n PV locul EXACT unde s-a produc accidentul (adic? nr. de strad?, imobilul ?n dreptul c?ruia s-a produs accidentul). ORICE gre?eal? poate anula.

?anse s? lunge?ti procesul un an exist?. DAR dac? pierzi trebuie s? pl?te?ti amenda INTEGRAL ?i s? efectuezi restul din suspendare. dac? c??tigi se ?terge tot.

idee este c? , dac? ?l anuleaz? pe viciu de procedur? asta nu ?nseamn? c? te exonereaz? de fapt? ?i s-ar putea s? fii nevoit s? pl?te?ti amenda.

??i trebuie neap?rat un avocat

nu ?n?eleg de ce ?i-au dat 8 puncte ?i 312 lei. la ce te-au ?ncadrat? b?nuiesc c? la neacordare de prioritate! putea s? ??i dea minimul penalizarii (6 puncte). cum decid ei dac? fapta e grav? sau nu? care este baremul dup? care d? minimul sau maximul?????
1.6 CRDi TX Comfort Black Pearl

babu
driver manager
Posts: 194
Joined: 29 May 2007, 09:45
Auto:
Location: Bacau

Post by babu »

din experienta,cred ca e un caz clasic de neacordare de prioritate.
1mili. amenda si se suspenda carnetul pe o perioada de 60 de zile.
"lovitul" isi repara masina cu rca-ul "cauzatorului de lovitura"
:o
...se putea ajunge si la o situatie fara suspendare de carnet...aici e chestie de diplomatie...

daca ai semnat procesul verbal de constatare,sanse mari nu prea mai ai...
Sageata Albastra-BC18GBA

raduvasil
Posts: 130
Joined: 06 Aug 2007, 23:54
Auto:
Location: galati

Post by raduvasil »

M-am calmat...
M-am consolat cu ideea si m-am apucat de invatat. Ieri am facut vreo 200 de chestionare si inca ma descurc, insa au aparut prevederi noi pe care nu le stiu, deci voi citi cu atentie ordonanta...nu stiu care.
Azi dimineata am fost si am asistat la o testare "13 din 15", ca sa vad despre ce e vorba. Am asteptat sa se dea rezultatele la prima serie si am numarat diferenta dintre admisi si respinsi: cu 6 mai multi admisi decat ceilalti, din vreo 35-40 de persoane. Ceea ce e incurajator. Am inteles ca s-au schimbat chestionarele si acum sunt ceva mai usoare fata de cum erau in urma cu cateva luni cand s-a introdus sistemul. Nu-mi ramane decat sa invat, sanse sunt.
Prima incercare e pe 27 decembrie. Imi urez bafta :lol:
GL 07 DJK

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

Bafta !
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

cornel300
Posts: 48
Joined: 29 Sep 2007, 11:20
Auto:
Location: Braila

Post by cornel300 »

Cam cu intirziere dar!.........Vasile,vezi daca in cuprinsul procesului verbal,la rubrica "mentiuni/obiectiuni" ale contravenientului,politistul a scris "Nu are de facut obiectiuni".In caz ca nu,procesul verbal e nul.Si nu e adevarat faptul ca ,daca ai semnat procesul verbal,nu prea mai ai sanse la contestatie!Semnatura este pentru primirea procesului-verbal de la politist,nu pentru recunoasterea faptei!Asta,daca nu politistul a fost smecher si a scris la rubrica mai sus mentionata "contravenientul recunoaste si regreta fapta" iar tu ai semnat ca primarul!Mult succes,"frate de peste Prut"!
kia cee'd 1,4 Best,culoare Piston Gray-in asteptare -noiembrie

raduvasil
Posts: 130
Joined: 06 Aug 2007, 23:54
Auto:
Location: galati

Post by raduvasil »

Am lasat-o balta cu contestarea si am invatat. Ieri am dat examenul si ...15 din 15!

Am depus cerere pt reducerea perioadei de la 60 la 30 si intrucat indeplinesc conditiile se va aproba.

Nu-mi ramane decat sa astept pana pe 27 ianuarie...

Pentru nefericitii care se afla sau se vor afla in aceeas situatie: invatati de pe o carte scoasa special pt aceste teste, coperta verde, editura national, care cuprinde un curs f. succint si vreo 320 de intrebari. Grilele sunt cu intrebari f. asemanatoare, daca nu chiar identice, cu cele din aceasta carte.

PS: Intrucat m-am simtit putin atins de sintagma "frate de peste Prut", precizez ca raul dintre Braila si Galati e Siretul...
GL 07 DJK

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

raduvasil wrote: m-am simtit putin atins de sintagma "frate de peste Prut", precizez ca raul dintre Braila si Galati e Siretul...
yeees ! Cap_PDT_01_18
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

@raduvasil:
Felicitari pentru examen !!!
:smt023
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

raduvasil
Posts: 130
Joined: 06 Aug 2007, 23:54
Auto:
Location: galati

Post by raduvasil »

Multumesc pentru felicitari!

Intre timp mi-am recuperat carnetul si ma bucur de masina din nou, incercand sa fiu mai atent.

In alta ordine de idei: zilele trecute l-am vazut pe omul cu passatul, intr-un magazin. M-am uitat pe afara, am identificat masina lui si m-am dus sa vad cum si-a reparat-o. Cand, ce sa vezi, nu a facut nimic, si au trecut de mult cele 30 de zile legale. Ce porc! M-a dus la politie doar ca sa raman eu fara carnet...
GL 07 DJK

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by c.ciprian »

Care 30 de zile legale? Unde scrie ca tb sa repari masina in termen de x zile?

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

c.ciprian wrote:Care 30 de zile legale? Unde scrie ca tb sa repari masina in termen de x zile?
Atat este valabila dovada de la politie. Stiu si eu ca sunt in aceeasi sit.

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

da. dar hartia de la casco e valabila 2 ani. ;)

stiu pentru ca si eu trebuie sa o repar pe a mea si o voi face cand se mai incalzeste.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

psystem wrote:da. dar hartia de la casco e valabila 2 ani. ;)

stiu pentru ca si eu trebuie sa o repar pe a mea si o voi face cand se mai incalzeste.
Daaaa???? Super, atunci mai astept si eu :D

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by c.ciprian »

petry_1776 wrote:
c.ciprian wrote:Care 30 de zile legale? Unde scrie ca tb sa repari masina in termen de x zile?
Atat este valabila dovada de la politie. Stiu si eu ca sunt in aceeasi sit.
Eu am stat 60 de zile pana sa repar cealalta masina... Pe dovada de la politie scria ca au facut constatarea, nu ca trebuie sa o repar in 30 de zile... Sincer sa fiu, nici nu am vazut sa scrie undeva 30 zile :)

Post Reply

Return to “Cafenea”