Raed Arafat, atacat în direct de Traian Băsescu.

De toate pentru toţi
quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Raed Arafat, atacat în direct de Traian Băsescu.

Post by quelloo »

posibil sa fie si asa, chiar daca eu la unele posturi am auzit altfel...
dar smurdul niciodata nu a fost luat in discutie... singurul motiv pentru asta a fost arafat si niste jurnalisti tembeli care au vrut sa incarce paginile cu ceva...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Raed Arafat, atacat în direct de Traian Băsescu.

Post by eugenflorinmanea »

Atata timp cat sistemul inghite anul 6 mld EUR iar eu daca ma duc intr-un spital trebuie sa cumpar seringi si pansament ca 'nu sunt bani' , iar salariile medicilor sunt asa cum sunt, de tre' sa cotizezi puternic ca sa se uite la tine...inseamna ca ceva nu merge.
Poate e mai bine spargerea Casei de Asigurari in cateva case mai mici private.. Cel putin aia vor fi interesati sa plateasca bine medicii pentru a-i atrage la ei si sa nu faca risipa aiurea.
Parerea mea..
SAAB 9-5

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: Raed Arafat, atacat în direct de Traian Băsescu.

Post by nedan »

eugenflorinmanea wrote:Atata timp cat sistemul inghite anul 6 mld EUR iar eu daca ma duc intr-un spital trebuie sa cumpar seringi si pansament ca 'nu sunt bani' , iar salariile medicilor sunt asa cum sunt, de tre' sa cotizezi puternic ca sa se uite la tine...inseamna ca ceva nu merge.
Poate e mai bine spargerea Casei de Asigurari in cateva case mai mici private.. Cel putin aia vor fi interesati sa plateasca bine medicii pentru a-i atrage la ei si sa nu faca risipa aiurea.
Parerea mea..
Satul e stat, nu ai ce sa-i faci, daca privatul vrea sa concureze e cu atat mai bine. Ce e PROST in propunerea derbedeilor de la putere e ca ei vor sa minimizeze la maxim interventia statului si varsarea banilor direct in buzunarele private, lasand amaratul roman fara nici o putere. E luat ca exemplu modelul american ce e recunoscut prin duritate si preturi. De ce nu s-au luat dupa alte tari mai apropiate si regional dar si ca traditie? Raspuns: ca nu le iesea nimic la nivel personal.
Voi credeti ca e intamplatoare cresterea din ultimii 2 ani pe piata privata de sanatate din Romania. Au fost mari miscari pe piata clinicilor private, prin cresteri si preluari de lanturi, tocmai cu gandul veniturilor din noua lege. Voi credeti ca schimbarile se vor facute pentru cetatean? Nu, legile au fost facute de / si in favoarea lanturilor private ce activeaza la noi.
Last edited by nedan on 16 Jan 2012, 13:36, edited 2 times in total.
Sportage III 1.7DSL 2011

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Raed Arafat, atacat în direct de Traian Băsescu.

Post by Vincze Szilard »

si de ce in spitale private e luna si bec iar in cele de stat e jale????
aici tot statu e de vina cu coruptia lor, si ca ii lasa pe medici sa faca ce vor ei,
si sa fim seriosi, si medici deja se gandesc la buzunaru lor si deloc la sanatatea pacientilor,
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: Raed Arafat, atacat în direct de Traian Băsescu.

Post by nedan »

Vincze Szilard wrote:si de ce in spitale private e luna si bec iar in cele de stat e jale????
aici tot statu e de vina cu coruptia lor, si ca ii lasa pe medici sa faca ce vor ei,
si sa fim seriosi, si medici deja se gandesc la buzunaru lor si deloc la sanatatea pacientilor,
Raspuns: Fiindca o zi de spitalizare acolo depaseste cateva sute de euro.
O sa vezi practic problema cand nu o sa ai banii aia si o sa te rogi pentru 4 pereti varuiti dar sa se uite un medic cu halat vechi la tine. Ca Tu sau orice om cu salariul mediu nu va permitei sa intrati acolo.

In teorie e mai bine la privat, in practica daca nu ai sa platesti o sa mori pe drum...

Apropos de exemplul (prost) al unui PDL-ist cu moartea Dlui Lazarescu.... filmul e inspirat de un caz din ELVETIA...
Sportage III 1.7DSL 2011

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Raed Arafat, atacat în direct de Traian Băsescu.

Post by Vincze Szilard »

nu m-ai inteles

de ce in spitalele private se poate si in cele de stat nu
pentru ca conducerea este privata, iar o conducere privata are tot timpul interesul sa faca profit si binente-les sa si investeasca, dar daca si statul ar avea o conducere privata (si pt unu sau 2 ani, ca atunci si aia tot ar fura) atunci lucrurile ar merge un pic mai bine. directorii sa nu fie alesi politic ci dupa cata cenusa are in cap si cat de bine se pricepe sa fie un director, e chiar asa de greu sa copiem de la un alt stat modelu???, dar chestia e ca nimeni nu vrea asta, nici macar medicii, ca asa le mai iese si lor ceva, si oricum o invartim, totu-i putred in tzara asta, incepand de la cel mai mic tigan care fura pana la base care se aliaza tot cu tiganii.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: Raed Arafat, atacat în direct de Traian Băsescu.

Post by nedan »

Vincze Szilard wrote:nu m-ai inteles

de ce in spitalele private se poate si in cele de stat nu
pentru ca conducerea este privata, iar o conducere privata are tot timpul interesul sa faca profit si binente-les sa si investeasca, dar daca si statul ar avea o conducere privata (si pt unu sau 2 ani, ca atunci si aia tot ar fura) atunci lucrurile ar merge un pic mai bine. directorii sa nu fie alesi politic ci dupa cata cenusa are in cap si cat de bine se pricepe sa fie un director, e chiar asa de greu sa copiem de la un alt stat modelu???, dar chestia e ca nimeni nu vrea asta, nici macar medicii, ca asa le mai iese si lor ceva, si oricum o invartim, totu-i putred in tzara asta, incepand de la cel mai mic tigan care fura pana la base care se aliaza tot cu tiganii.
Cu toate ca ai dreptatate dar eu cred ca tu nu ai inteles:
La privat e mai bine fiindca e (mult) mai scump... aici se reduce totul.
Pana la urma oricine recunoaste si ca exista o puternica subfinantare in domeniul medical. Arafat cand a fost acuzat ca a tras bani pentru SMURD a aratat niste cifre: cativa euro pe cap de pacient!!!! Nu mai tin minte cifra exacta dar era de sub 10 euro pe an pe cap de pacient.

Practic pana la urma in spitale nu fura oamenii, ci tot firmele private din sistemul sanitar. Acum aceleasi firme sunt chemate sa cumpere spitalul si se va ajunge doar ca banii de asigurari de sanatate sa fie bagate direct in buzunarul lor. Iar cum privatul umbla pentru profit, asa e si normal, o sa piarda marea masa a romanilor.
NU poti cere profit din sanatate la nivel national. Lasa privatul cu felia lui, e buna ca e. Dar nu forta pensionarul sa se duca la privat... ca se rezolva ca sa zic asa si fondul de pensii (prin imputinarea lor). Acum pricepi?
Sportage III 1.7DSL 2011

hydro314
Posts: 18
Joined: 02 Jul 2011, 12:18
Auto:

Re: Raed Arafat, atacat în direct de Traian Băsescu.

Post by hydro314 »

POLITIA INTRA IN GREVA.
Mediafax

Poliţiştii ameninţă cu proteste, dacă Traian Igaş nu le rezolvă problemele în această săptămână

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Raed Arafat, atacat în direct de Traian Băsescu.

Post by Vincze Szilard »

intr-un fel ai dreptate dar nu chiar in totalitate,
oricum eu nu am avut dea-face cu spitale straine gen austria germania etc... doar cu cel romanesc si cu cel unguresc (tot de stat) si iti spun ce e o diferenta intre cer si pamant.
aceasi operatie la noi face 2000 ieuro, cu spagi cu tot, iar in ungaria 500 ieuro + 100 la medic (la sfarsit in ziua externarii) nici intr-un caz la inceput (acolo nu se cere, daca vrei tu sa dai e ok daca nu e tot ok, iar si daca dai sumele sunt simbolice, si acum cand ma duc la control o sa-i duc 1,5 sau 2 L de Tuica, ca doctoru se trage de langa Zalau si stie ce-i aia tuica adevarata)
oricum doar asa poate sa fie bine daca va fii de stat dar cu conducere privata, (cat produci, 10% (sau oricat) e al tau din profit)
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Raed Arafat, atacat în direct de Traian Băsescu.

Post by Vincze Szilard »

ce tare ar fi sa intra in greva si sa-i lase pe tzaranii astia sa iasa in strada,
eu as baga armata pe ei.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Raed Arafat, atacat în direct de Traian Băsescu.

Post by quelloo »

ce sa faca... profita toti acum...
si de profesori am auzit ca vor iesi...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Raed Arafat, atacat în direct de Traian Băsescu.

Post by Vincze Szilard »

sa iasa toti, numa mi mila de aia la care le mai distruge cate o masina
daca ar iesii si ar fi si ei civilizati cred ca s-ar rezolva mai multe, sau poate ca nu, oricum mai avem pana ii ajungem pe greci sau francezi.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Raed Arafat, atacat în direct de Traian Băsescu.

Post by eugenflorinmanea »

nedan wrote:
Vincze Szilard wrote:si de ce in spitale private e luna si bec iar in cele de stat e jale????
aici tot statu e de vina cu coruptia lor, si ca ii lasa pe medici sa faca ce vor ei,
si sa fim seriosi, si medici deja se gandesc la buzunaru lor si deloc la sanatatea pacientilor,
Raspuns: Fiindca o zi de spitalizare acolo depaseste cateva sute de euro.
O sa vezi practic problema cand nu o sa ai banii aia si o sa te rogi pentru 4 pereti varuiti dar sa se uite un medic cu halat vechi la tine. Ca Tu sau orice om cu salariul mediu nu va permitei sa intrati acolo.

In teorie e mai bine la privat, in practica daca nu ai sa platesti o sa mori pe drum...

Apropos de exemplul (prost) al unui PDL-ist cu moartea Dlui Lazarescu.... filmul e inspirat de un caz din ELVETIA...
Eu cred ca tu ai inteles gresit..
Deci- in momentul de fata- la orice spital din Ro in caz ca tu te internezi si faci o operatie de apendicita se intampl in felul urmator:
- Tu duci dovada ca esti asigurat
- La final spitalul intocmeste o factura ce contine: cost medicamente, cost zi spitalizare, cost operatie, cost...bla bla.
Factura e trimisa la Casa de asigurari care deconteaza.
Spitalul de stat incaseaza o factura care nu e deloc mica (cand m-am operat eu anul trecut factura a fost de 31 mil)+ toate spagile pe care le dai tu ca sa 'iasa bine'.

Tu ca si asigurat acelasi lucru poti sa il faci si la spitalul privat. Te internezi, faci operatia, Casa de asigurari iti plateste operatia+medicamente iar tu platesti doar zilele de spitalizare(cazarea) care e cam 400 ron pe zi (conditii ca la hotel).
Scapi de dat spaga, esti tratat ca om, nu ca un animal care tre sa cotizeze.

De ce nu s-ar putea extinde asta la toate spitalele? Tu ca spital ca esti privat sau de stat nu tratezi cum trebuie ramai fara clienti...sanatate te inchizi..
Acum se dau 6 mld eur in sistem si se poarta cu tine ca niste animale..
Stiati ca anul trecut s-au decontat 11 mil de operatii si 28 mil de internari?
In conditiile in care noi suntem 19 mil...
SAAB 9-5

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Raed Arafat, atacat în direct de Traian Băsescu.

Post by Vincze Szilard »

si atunci cum spuneam, nu ar fi bine sa fie un managemant privat (cat castigi X % e al tau din profit) si CAS-ul sa si controleze daca intradevar fiecare factura este sau nu justificata, si asta ar pute sa o faca prin-trun simplu telefon la bolnaf care a fost externat, sa vada daca intradevar a fost sau nu in spital.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
clrandrei
Posts: 556
Joined: 10 Apr 2011, 19:33
Auto:

Re: Raed Arafat, atacat în direct de Traian Băsescu.

Post by clrandrei »

Lumea nu a inteles exact ce vrea sa insemne legea sanatatii si au iesit toti in strada....

Basescu a picat total aiurea + ca a spus si lucruri aiurea de Arafat care totusi a facut ceva in tara.

Daca se privatiza sistemul de sanatate ....ar fi fost mult mai bine..
B-812-ANW - Virginia :)
Kia Cee'd 1.6 CVVT 126CP
An fabricatie: 2010 Iunie - 47.000km
[url=https://picasaweb.google.com/Andreicalarasanu/Virginia06012013]Virginia's Pics[/url]
Working: [url=http://premiotravel.com/ro/]www.premiotravel.ro[/url]

Post Reply

Return to “Cafenea”