AVERTIZARE VIRUS

De toate pentru toţi
bosch
Posts: 621
Joined: 23 Jun 2007, 22:29
Auto: Cee`d, 1.6 GSL, vCity
Location: Iasi
Contact:

AVERTIZARE VIRUS

Post by bosch »

Pentru calculatorul tau si al meu, fa sa circule acest sfat catre prietenii tai, familie, contacte!!


In urmatoarele zile fii atent: nu deschide nici un mesaj avand un fisier atasat numit: Actualizarea Windows live,indiferent cine este cel care ti-l trimite. Este un virus care arde intregul hard disc. Acest virus va veni de la o persoana cunoscuta, pe care tu o ai in lista de adrese.Acesta-i motivul pentru care trebuie sa trimiti acest mesaj tuturor contactelor tale.


Daca primesti mesajul numit: Actualizarea Windows live,chiar daca este trimis de un prieten, nu-l deschide si opreste-ti imediat calculatorul. Este cel mai rau virus anuntat de CNN. El a fost clasat de Microsoft drept virusul cel mai distructiv .


Acest virus a fost descoperit ieri dupa-amiaza de catre Mc Afee, iar el n-a avut posibilitatea de a face reparatia pentru acest gen de virus. El distruge pur si simplu Sectorul Zero al hard discului.


Aminteste-ti: daca trimiti mesajul cunostintelor tale, asta ne va avantaja pe toti.
KIA CEE'D 1.4 GSL, KOMPASS BLUE -comanda 4.08.2007 / seria 15.10.2007 / LIVRARE 12.11.2007 R.I.P.
KIA CEE`D 1.6 GSL, CASSA WHITE

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: AVERTIZARE VIRUS

Post by Dannyboy »

Multumesc frumos de atentionare. Insa se ridica o problema. Am inteles, inchid imediat calculatorul. Mai am voie sa-l deschid?
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: AVERTIZARE VIRUS

Post by zaboss »

1) Porcăria asta se numeşte hoax şi este veche de când lumea. Este din aceeaşi categorie cu Microsoft şi Yahoo donează câte 5 cenţi pentru fiecare mail trimis pentru salvarea nu ştiu cărui copilaş, Nokia (sau Sony Ericsson) dă gratuit nu ştiu ce telefon, Bill Gates. Scopul nu este tocmai altruist, ci din contră, colectarea de adrese pentru spam.
2) Textul în romgleză arată IQ-ul celui care l-a tradus. Îmbucurător este că virusul este la fiecare val de mailuri altul.
3) Nu vreau să insinuez nimic despre IQ celor care trimit acest mesaj la toată lista de contacte. Totuşi, la unii e vorba de plictiseală sau reflex mecanic.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: AVERTIZARE VIRUS

Post by bondalicir »

si oricum e chiar penibil sa zici ca virusul iti arde hardul :))... am mai auzit una...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: AVERTIZARE VIRUS

Post by Dannyboy »

Nu e chiar asa. Acum cativa ani a circulat un virus care afecta bios-ul placii de baza, si pentru anihilarea lui cei cu antivirusurile s-au chinuit vreo luna. A mai fost unul care opera pe overclock-ul procesorului pana il ardea, mai ales pe 586. Nu sustin ca virusul semnalat de @bosch ar fi real, n-am date care ar proba asa ceva.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: AVERTIZARE VIRUS

Post by bondalicir »

deci sa o luam pe rand... legat de bios... sunt virusi care pot afecta acest sector al placii de baza, foarte rari dar sunt... mai noi mai toate placile au dual bios si deci nu mai e o problema. in cel mai rau caz se inlocuieste biosul sau se rescrie si pa pa si virusul... legat de procesoare... pe la 586 era racire pasiva sau cu un cooler foarte mic... si banuiesc ca nici protectiile de supraincalzire nu erau prea profi... insa acum cum sare procul de 80-90 de grade se inchide sistemul automat. daca vezi ca se intampla de cateva ori si nu se rezolva cu curatirea de praf te prinzi ca poate fi un virus ceva ce tine procu in 100%...
iar cu hdd-ul sunt intradevar virusi destul de agresivi si foarte greu de scos fara a pierde date... insa nici unu nu parleste hdd-ul... (ex. cel ce afecteaza fisierele .exe pentru necunoscatori destul de greu de scos si antivirusul mai rau face ca le sterge si papa windows...)
oricum mesajul initial al acestui topic este clar spam... si dupa faptul ca cnn a anuntat bla bla... de ce nu ati vazut nimic la stiri peste tot? in fine... nu se poate arde hardul de la un virus ci recupera datele foarte greu...
ideea in schimb e buna nu deschideti mailurie care par la modul general cu updaturi sau alte blablauri. nu are rost....
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

bosch
Posts: 621
Joined: 23 Jun 2007, 22:29
Auto: Cee`d, 1.6 GSL, vCity
Location: Iasi
Contact:

Re: AVERTIZARE VIRUS

Post by bosch »

Ce am primit am dat mai departe ...

Bine, rau, adevar, minciuna - am zis sa va informez.

Ne-a parvenit tuturor salariatilor, pe adresele de mail ale firmei, din partea celor de la IT.
KIA CEE'D 1.4 GSL, KOMPASS BLUE -comanda 4.08.2007 / seria 15.10.2007 / LIVRARE 12.11.2007 R.I.P.
KIA CEE`D 1.6 GSL, CASSA WHITE

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: AVERTIZARE VIRUS

Post by bondalicir »

tocmai asta e ideea afacerii de a fi dat mai departe pe mail pt a fura adrese de mail pt spam... multi fac bani frumosi din asta. baze de date de mail. tu aici nu ai dat nici un mail deci e ok... ne-ai informat si noi am zis ca nu e ok sa dai mai deoparte la toata lumea pe mail acest mesaj...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: AVERTIZARE VIRUS

Post by zaboss »

bondalicir wrote: oricum mesajul initial al acestui topic este clar spam... si dupa faptul ca cnn a anuntat bla bla... de ce nu ati vazut nimic la stiri peste tot?
Păi dacă nu e nici un tabloidist la noi pe forum, altfel era subiectul zilei la cel puţin 3-5 posturi TV şi siteuri de "ştiri"...
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: AVERTIZARE VIRUS

Post by bodo »

Si care este legatura dintre "tips & triks" pt kia ceed cu un virus de windows?
Oare e atat de greu sa postezi un mesaj in categoria din care face parte?
Cred ca topicul asta era mai bun la cafenea decat aici sau vrei sa pui moderatorii la treaba?
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

RadiatoareOradea
Posts: 7
Joined: 15 Aug 2012, 13:14
Auto:
Contact:

Re: AVERTIZARE VIRUS

Post by RadiatoareOradea »

Sunt foarte multe mesaje de acest gen, care te sfatuiesc sa "dai mai departe". Majoritatea sunt prostii.

Post Reply

Return to “Cafenea”