Ningeeeee.....si se depune!

De toate pentru toţi
MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Ningeeeee.....si se depune!

Post by MihaiM »

Acum sa vedem cum e cu pneurile si ESP-urile. Care aveti vreo experienta impartasiti-o cu noi aici. Intre timp, cine stie pe unde se poate juca omul cu masina in zapada, in afara de binecunoscuta Ilioara? :D

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

astazi cand ma intorceam catre casa, era deja stratul destul de consistent am incercat niste manevre cu frana de mana sa vad daca intra esp, adica trageam de volan intr-o parte si frana de mana, nu mi-a iesit mare lucru pt ca imediat imi taia macaroana esp-u si ma trezeam iarasi drept. nu faceam manevre exagerate ci doar asa putin :0
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Pe la Iasi aveti idee cum e vremea? Ninge si pe acolo? Mai exact intre Vaslui si Iasi. E practicabil drumul? Scuze pentru pentru mesajul off topic.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

la iasi e frig, dar senin acum la 20.22. asa ca nu cred ca ai drumuri blocate
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

@mykep exact la cum se impaca ESP-ul cu frana de mana ma gandeam si eu.

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

hmmm...teoretic, frana de mana este un ansamblu strict mecanic, pentru situatii stationare!

in regim dinamic...habar nu am cum se interfereaza cu softul ESP! f interesant :shock:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

sa vad daca dau maine de un spatiu ceva mai mare sa fac niste miscari mai ample, sunt curios cum se comporta in situatia aia.
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

eu aseara pe la 11.30 ma dadeam pe gheata cu masina prin drumul taberei. Foarte misto! vreau sa zic ca puneam frane la 40-45 la ora si se oprea foarte frumos si nu fugea stanga-dreapta. Intra abs-ul si nu te duci sanie. Am cauciucuri de vara si cred ca cu astea raman....pana iarna viitoare. Dar sa vedem cu o fi pe zapada klumea!

Johnny27

Post by Johnny27 »

Si eu koko, am plecat la 22:30 de la munca si la 40km/h, cand am franat usor a intrat abs-ul...Daca nu o bruschezi, nu ai de ce sa iti faci probleme

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Bogdan »

Mare grija cu testele astea gen frana demana trasa si ESP... Ca de multe ori cand faci derapaje controlate, ESP-ul ala te incurca mai mult si sa nu va opriti unde nu trebuie..

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

daca vreti sa aveti parte de derapaje cu frana de mana, trebuie dezactivat ESP din buton. altfel o sa se bata cap in cap.
scrie si in manual cateva randuri.
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

adianghel
Posts: 107
Joined: 20 Jun 2007, 16:07
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by adianghel »

Ieri noapte, pe la 11, am plecat spre Ploiesti. Drumul...inghetzat bocna. Pana pe la Saftica au fost ceva masini de la Drumuri Si Poduri care imprastiau material antiderapant. Dar dupa Saftica, din parti asa ceva. Nu am mers mai tare de 100km/h, dar pot sa va spun ca masina este deosebit de stabila chiar si pe zapada/gheatza chiar si echipata cu gume de vara. Am incercat si niste frana si schimbari bruste de directie (bineinteles pe la 40km/h, pe drum liber, drept, deci fara pericole. Masina a reactionat corect. A intrat ABS-ul si nu am detectat nici o miscare stanga-dreapta. Deci, numai de bine pana acum.

Weekend placut
Kia Cee'd B-01-PWS, Abyss Blue 1.4 Base+ceva dotari[/b][/color]

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ningeeeee.....si se depune!

Post by SeKAh »

[quote="MihaiM"]Care aveti vreo experienta impartasiti-o cu noi aici.[/quote]

O experienta fara ESP!
In iarna de acum 2 ani era s-o patesc cu fosta mea masina, un tomberon de dacie din anii ''80.
Eram prin Buc, inghetat pe jos, pe banda 2 din 2 benzi pe sens iar viteza in jur de 40-50km/h. Ploua cu lapovita vizibilitatea fiind scazuta.
Dintr-o data una cu Peugeot 206 franeaza brusc in fata mea la distanta de 25 metri si se opreste instantaneu pe loc pentru a acorda prioritate pietonilor care traversau pe trecere.
Eu apas mediu pe frana si "cazanu" incepe sa "danseze" de fund stanga-dreapta! Pe banda 1 nu puteam sa ma duc (erau pietonii pe trecere) iar pe banda 2 sigur intram in 206, asa ca am tras de volan stanga-dreapta ca pe jocurile pe calculator (incercand sa redresez) si am incalcat dubla linie continua trecand in "pas de dans" (jumate pe contrasens) la milimetru pe langa Peugeot.
Toata treaba a durat mai putin de 5 secunde si m-au trecut toate transpiratiile in acele momente!

Sper sa nu mai repet experienta.

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Ninge marunt si in Galati de vreo doua ore. E totul alb. :) Oarecum ma bucur, ca nu prea am mai vazut zapada in ultimul timp dar daca o tine asa pana maine dimineata, parca aud de pe acum autoritatile ca au fost luate iar pe nepregatite. Ca trebuia sa inceapa sa ninga de maine seara.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

Post Reply

Return to “Cafenea”