Termopane termopane

De toate pentru toţi
User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Termopane termopane

Post by Vincze Szilard »

indiferent ce geam ai platii, exista riscul mare dea ti se monta altceva, nu prea ma intereseaza tamplaria, cel mai important e sticla, deoarece reprezinta peste 90%din suprafata investitiei, si voi credeti ca daca scrie pe el ca are folie de aur, platina si argint - credeti ca asa e???, cunosc persoane care lucra in domeniu si mi-au spus ca numai pe hartie, in rest mai bine sa nu stii.
si uite asa acum nu demult a aparut o lege care obliga firmele care monteaza termopane sa aiba un instrument de masura care cu care sa poata masura acel K al sticlei, si la cererea beneficiarului sunt obligati sa vina la montaj si sa masoare, care pe urma se trece pe hartia de receptie finala.
o alta teapa sau montaj tipic romanesc este acela ca desi afara e sub 4-5 grade ei folosesc o spuma normala care nu se recomanda sa fie folosit la temperaturi scazute, da credeti ca prostu care plateste stie? si uite asa toate lucrurile se aduna si iti dai seama ca ti-ai pus termopane si defapt nu ti-ai pus.
dar vb unui vanzator: mai bine sa nu sti ce ai.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Termopane termopane

Post by Vincze Szilard »

dupa noile reglemantri orice firma de termopane trebuie sa aiba in dotare un aparat cu care sa masoara acel coeficient K, si la cererea beneficiarului sunt obligati sa ti-l masoare fara nici un contracost.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

roxanarodu
Posts: 3
Joined: 05 Jul 2011, 13:45
Auto:

Re: Termopane termopane

Post by roxanarodu »

Buna!

Ma intereseaza sa-mi pun geamuri termopan la casa, dar nu stiu pe ce profile si firme sa merg: am de ales intre trocal innova 70 ad, kommerling clasic si veka. Desi am auzit ca veka ar fi mai scumpi...eu am primit o oferta mai mica pentru veka decat pentru trocal

sunt din cluj si sincer chiar as fi interesata daca poti sa-mi spui dintre firmele din cluj in care sa am incredere ca au calitate si seriozitate: farest? optimedia? sau confort-consulting?

mersi pentru raspuns

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Termopane termopane

Post by Vincze Szilard »

in manastur vizavi de benzinarie pe partea dreapta cum te duci din centru cam in dreptul semaforului care duce pe campului, acolo este o firma la parterul unui bloc, nu mai stiu cum se numeste dar cand mi-am pus termopane de la ei am cerut oferta (dar lucra cu profile rehau, si sticla este adusa din ungaria ca la noi nu prea se face asa ceva), si am mai cerut oferta de la gelan cred, din ghiorgheni undeva pe unde e ciuperca dar nu pot sa iti dau adresa exacta, si pana la urma am ramas la firma din manastur, cu ei am montat termopanele.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Termopane termopane

Post by bondalicir »

Dupa profilele enumerate vad ca vrei calitate superioara... eu as exclude in cazul asta gealan... rehau sunt bune dar ai grija ca rehau are calitatea a si b... sa nu iei plasa... eu mi-am comandat veka pentru casa... oricum conteaza enorm montajul si cum sunt facute... degeaba e trocal sau veka daca nu sunt facute bine
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Termopane termopane

Post by zaboss »

La înlocuirea tâmplăriei importanţa factorilor este următoarea:
50% montajul
40% geamul
10% feroneria.
Profilul nu contează.
Deci, discută cu fiecare firmă în parte şi vezi ce vitraje au şi caută referinţe despre montajele efectuate.
Ca idee, vezi şi o ofertă de lemn triplu-stratificat ;) E mult mai indicat (şi durabil) decât plasticul.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

roxanarodu
Posts: 3
Joined: 05 Jul 2011, 13:45
Auto:

Re: Termopane termopane

Post by roxanarodu »

bondalicir wrote:Dupa profilele enumerate vad ca vrei calitate superioara... eu as exclude in cazul asta gealan... rehau sunt bune dar ai grija ca rehau are calitatea a si b... sa nu iei plasa... eu mi-am comandat veka pentru casa... oricum conteaza enorm montajul si cum sunt facute... degeaba e trocal sau veka daca nu sunt facute bine

si de la cine ai comandat veka? asta este intrebarea...am oferta pe trocal de la optimedia si am pe trocal si kommerling de la farest, iar pe veka am de la confort consulting....
de cand ai geamurile? le-ai montat deja?
cu ce firma? esti multumit?

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Termopane termopane

Post by Vincze Szilard »

parerea mea e cel mai important e manopera si sticla,
avand in vedere ca suprafata profilului e mult mai mica decat cea a sticlei

poti sa ai cea mai buna tamplarie si geam dar cand vine "mesterul" si ti-l monteaza stramb, dupa nustiucat timp deja nu se mai inchid cum trebuie,
sau daca nu ai balamale (feroneria) de calitate iara dupa ceva vreme o sai probleme.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

roxanarodu
Posts: 3
Joined: 05 Jul 2011, 13:45
Auto:

Re: Termopane termopane

Post by roxanarodu »

vreau calitate si la profile si sticla si feronerie...asta m-am cam lamurit ca fie veka fie trocal fie kommerling...sunt cam acelasi lucru....
dar nu pot alege dintre furnizori...ai auzit ceva....bun sau rau despre optimedia, farest sau confort consulting? sau cu cine ai montat geamurile? esti multumit? cum se numesc?
mersi...

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Termopane termopane

Post by Vincze Szilard »

ti-am spus ca nustiu cum se numesc dar sunt pe calea manastur descris intr-un topic de mai sus pozitia lor mai exacta.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Post Reply

Return to “Cafenea”