Plimbare[Budapesta] - Traseu, puncte de interes, legislatie

De toate pentru toţi
cmg_george

Plimbare[Budapesta] - Traseu, puncte de interes, legislatie

Post by cmg_george »

Intentionez sa fac o plimbare in Budapesta si as dori impresii, sugestii de la cei care au vizitat, sau cei care au in minte anumite puncte interesante ce merita vizitate.

De asemenea o intrebare pentru cei care stiu: detectorul de radar este permis in Ungaria?

laurentiu_proto2000
Posts: 173
Joined: 24 May 2007, 11:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by laurentiu_proto2000 »

in principiu, drumul cel mai greu este cel in romania. iti recomand sa pleci duminica dimineata spre nadlac pt ca drumul e foarte liber. ia-o pe valea oltului. foarte important e sa platesti vigneta la punctul de trecere al granitei. acolo primesc si lei, si euro. anul trecut era in jur de 7 euro. ai grija sa ai pozitiile aprinse, centurile puse pt ca "baietii" stau geana si te pot opri imediat.
in szeged sunt numai sensuri giratorii si un gps ti-ar prinde bine. dupa szeged ajungi la mako unde incepe autostrada M5 spre budapesta.
cat despre detectorul de radar, eu am avut dar nu l-am folosit. in principiu, ei te anunta daca este radar pt ca in ungaria, spre deosebire de romania, reducerea vitezei si, implicit, viata, e mai importanta decat sa-ti ia tie banii. eu nu am gasit niciun radar, dar nici nu mi-am asumat riscul sa-l pun in parbriz.
ca oras, budapesta iti ofera suficiente lucruri de vazut. depinde cat stai. sunt podurile de peste dunare, primaria, mascote din fier forjat de pe malul dunarii.... ca sa nu mai vb despre bisericile pe care le au (asta daca iti plac constructiile in stil gotic). budapesta e un oras aglomerat, la fel ca bucurestiul, dar traficul e mai fluidizat datorita semafoarelor corelate. sunt multe stradute cu sens unic. parcari, din ce am vazut eu, erau numai cu plata.
daca vrei mai multe idei pentru vacanta la budapesta, cauta pe net. sigur ai sa gasesti suficiente ponturi.
Image Image Image Image Image
KIa Ceed 1.4 GSL Best Machine Silver B-88-CLP >21000km

adimot
Posts: 233
Joined: 18 May 2007, 13:47
Auto:
Location: Satu Mare

Post by adimot »

Ai aici o brosura despre Budapesta: http://www.budapestinfo.hu/noc/pdf/bpguide_ro.pdf
Cand vrei sa mergi pe acolo?
Cee'd 1.4 GSL Kompass Blue SM-28-MOT
ODO -->34.000
Image

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

Deocamdata eu iti urez drum bun...si eu vreau sa ajung anul asta la Budapesta ..si Viena. astept sa-mi fac revizia si dupa ...ma duc.
ar fi bine sa mergi si tu in Viena daca tot esti acolo..mai sunt vre-o 200km pana in Viena (din Budapesta).
sa-mi dai un semn cand te intorci...sa-mi povestesti ce si cum :wink:

PS: du-te la o agentie de turism si te va lamuri in legatura cu atractiile turistice si drumul .....drum intins!!!
Last edited by doringvd on 07 Apr 2008, 20:38, edited 1 time in total.
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

cmg_george

Post by cmg_george »

Eu mi-am configurat un traseu pe www.map24.ro prin Cluj - Oradea iesire si intrarea pe la Arad (de la Budapesta vreau sa merg sa vad in ultima zi Balatonul).
Urmeaza sa plec pe 18 aprilie (dimineata 3-4) si intoarcerea pe 21 noaptea.. sau cand ne-o prinde pe drum.

Da o sa am si un GPS si nu stiam de detectorul de radar (care a ajuns indispensabil cred ca la noi ca toti vor sa-ti i-a banu') daca este interzis un Ungaria(am inteles ca in unele tari din UE este interzis, in altele ... nu ai ce face cu el -Germania :)) ).

In afara de rovigneta aia a lor se mai platesc autostrazile?
Last edited by cmg_george on 07 Apr 2008, 20:42, edited 1 time in total.

cmg_george

Post by cmg_george »

Dorine daca vrei esti bine venit cu noi. Suntem 4 masini. Daca te tenteaza da un semn, noi vrem sa facem rezervari la cazare.

ionut75
Posts: 377
Joined: 08 Jun 2007, 14:21
Auto: Ceed
Location: PITESTI

Post by ionut75 »

cmg_george wrote:In afara de rovineta aia a lor se mai platesc autostrazile?
NU. Autostrazile se platesc numai in Franta. In Ungaria si Austria se plateste doar vigneta.
KIA CEE'D SW 1.6 GDI
Daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

cmg_george wrote:Dorine daca vrei esti bine venit cu noi. Suntem 4 masini. Daca te tenteaza da un semn, noi vrem sa facem rezervari la cazare.
multam'....dar cred ca voi ajunge dupa iunie-iulie..vreau sa fac revizia inainte(chiar daca o fac mai repede) si apoi sunt stresat si cu licenta...cateva proiecte..mai multe.
dar cine stie..poate o data iesim mai multi la o caravana pe undeva!!! :wink: mai vorbim noi...
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

cmg_george

Post by cmg_george »

Si eu am licenta si cele da'... le rezolvam noi cumva.Oricum te inteleg nu-i problema.
O sa-ti arat poze ca sa stii ce te asteapta :)

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

vorbim....
acum ma retrag sa nu-ti umplu topicul cu aberatii...sper sa te ajute ceilalti membri (care au mai fost)!!!
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

cmg_george wrote:Da o sa am si un GPS si nu stiam de detectorul de radar (care a ajuns indispensabil cred ca la noi ca toti vor sa-ti i-a banu') daca este interzis un Ungaria(am inteles ca in unele tari din UE este interzis, in altele ... nu ai ce face cu el -Germania :)) ).
Arunca un ochi aici. :)
http://speedcams.tehnoplus.net/informat ... _radar.htm
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Recomand la iesirea din tara PCTF Turnu cu iesire spre Battonya. Mult mai lejer decat Nadlac.
Autostrada scumpa, n-ai ce-i face.
Sa ai grija la politia maghiara. Si la ei ca si la noi,...abia asteapta sa te arda, mai ales in zona frontierei.
Pt. Budapesta ia-ti timp. Obligatoriu sa urci la cetatea Buda, merita.
Se fac plimbari pe Dunare cu vaporasul, iarasi merita. Arhitectura podurilor budapestane e deosebita.
Pe insula Margareta se poate ajunge coborand de pe podul cu acelasi nume sau de pe podul Arpad daca esti mai aproape, iarasi merita vizitat.

Iaca si cateva detalii:
http://budapest.hotelhungary.com/parks_in_budapest.htm
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

cmg_george

Post by cmg_george »

Am scos si eu catava puncte ce vizitat si incerc sa scot cateva date, daca am timp sa termin lista o sa o si postez.

Eu credeam ca doar la noi si la Bulgari sunt pandari politaii...

Multumesc mult de sfaturi.

tsunami
Posts: 168
Joined: 03 Jun 2007, 23:26
Auto:
Location: Iasi

Post by tsunami »

@adimot: Multumesc pentru brosura despre Budapesta.

Aveam ceva informatii si brosura m-a ajutat sa-mi definitivez ce voi vizita. Mi se pare cam scump cardul de 48 de ore din Budapesta. E mult mai ieftin cel din Viena.

Imi dau seama ca din punct de vedere al turismului Bucurestiul e la ani lumina dupa Budapesta. Abia astept sa o vad :)
Fost posesor de Cee'd LX BEST MT - Kompass Blue@32000km
Album foto
Lumea asa cum o vad eu

cmg_george

Post by cmg_george »

tsunami tu cand mergi?

Post Reply

Return to “Cafenea”