Detin sau nu aceasta masina

De toate pentru toţi
axy
Posts: 2
Joined: 30 Sep 2012, 21:55
Auto:

Detin sau nu aceasta masina

Post by axy »

buna ziuaaaaaa!sper ca nu am gresit scriind un subiect nou,tot citesc pe acest forum de cateva zile insa nu sunt sigura de rezolvarea problemei mele ,si anume:
am cumparat de 2 saptamani un kia cee'd 1.6 diesel 115 cai crdi 85kw 6 trepte.second-hand.masina are in bord 82000 de km,arata iimpecabil si la prima vedere este totul ok,dar nu are putere masinuta asta este moarta
am fost la revizie,am schimbat toate filtrele,placutele de frana,curea de transmisie si totusi nici o diferenta.pt acest motor si acesti cai ma asteptam la cu totul altceva insa cu acceleratia la pamant si dbea dbea isi ia un pic de avant,daca depasesct 2500rpm este din ce in ce mai moarta.prima oara am zis ca hai nu sunt obisnuita cu un motor disel,dar disel sau benzina ce o fi el totusi masina asta adoarme.nu mai zic de depasiri imi este groaza sa depasesc o masina dbea undeva la 130km la ora parca accelereaza un pic mai ok.in prealabil am avut un opel tigra 1.4 90 cp benzina din 1995 ce sa zic depasesc kiaul fara probleme sunt foarte departe de puterea tigrutei si nu ma asteptam
am citit problemele voastre cu resoftarea insa nu ma incadrez in categorie avand in vedere ca este model nou 2010 face lift.si din ce citesc aici masinuta asta ar trebui sa aiba zvac,sa nu mai zic ca la peste 100 de km /ora vibreaza toata.am masaj gratis sa zic asa:))insa am citit pe aici o sa fac o echilibrare sa vad poate asta este cauza,la testarea facuta inainte de cumparare nu mi-au idicat nicio problema in afara de necesitatea acestei revizii care am facuto.
ceva sugestii?multumesc anticipat si salutari tuturor

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: probleme putere kia cee'd

Post by quelloo »

din ce zici pare sa fie turbina...
daca masina e din 2010 sigur mai are garantie... baga un drum la service si vezi ce zic. eventual cere o resoftare la valorile default ca poate a umblat cineva aiurea la ea.
ar mai fi posibilitatea sa ai tu niste asteptari cam prea mari... ceedul nu e masina usoara.. tigra avea 90 de cai la o tona aprox. asta are 115 la 1350 kg...

dar teoretic si asa trebuie sa se simta mult mai bine cu turbina...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: probleme putere kia cee'd

Post by BAU »

Draga axy.
Un simptom ca acesta nu se pote verifica decit intr-un service Kia.
Personal te cred ca ai sesizat aceasta anomalie dar tinind cont ca nu ai luat masina decit de 2 saptamini ,ma duce gaindul la fostul proprietar stia despre acest lucru si imi pun intrebarea , masina a fost exploatata corespunzator , a avut cumva vre-un accident ? Masina este destul de noua , ar fi trebuit sa nu ai probleme , vibratia ar putea surveni de la vre-o anvelopa deformata , vre-o janta indoita sau vre-o roata dezechilibrata.Dar lipsa de putere tot intr-un service Kia se rezolva , la o diagnosticare pe computer.

Dar te rugam sa ne tii la curent cu ce rezolvi .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: probleme putere kia cee'd

Post by Ogy »

Salut axy! Nu detin un ceed diesel dar dupa postul tau si dupa experienta mea in domeniu iti spun sa mai treci pe la scoala si sa dai bacul ala! Convinge-ma ca gresesc si adu-mi argumente pro postului tau (localitate, service, cu cine ai luat legatura in service etc).
Dastia la primul post si cu probleme nu inghit! imi place contul tau de mail ... "rules" =D>

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: probleme putere kia cee'd

Post by mrs »

82000km in 2 ani :!: :?: ...........o fi fost taxi? cate revizii are in carnetul de service.
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: probleme putere kia cee'd

Post by quelloo »

daca era taxi cred ca mergea mai mult cu ea in 2 ani...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: probleme putere kia cee'd

Post by B06DAN »

eu am fl-ul din sept 2009 (tot 1.6 diesel 115CP) si am trecut de 95 000 km fara sa fac taximetrie (doar o naveta Ploiesti-Bucuresti) si trebuie sa ma laud ca n-am avut nici o problema cu ceedul ba chiar constat ca i-a mai scazut consumul fara sa am probleme de putere.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: probleme putere kia cee'd

Post by Ogy »

Pentru amuzamentul unora mut topicul la cafenea, cine stie poate revine respectivul cu lamuriri.
Auzi, curea la 1.6 :lol:

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Detin sau nu aceasta masina

Post by BAU »

Ogy , de ce esti rau ? Ai vazut ca scrie "curea de transmisie". Stii bine ca aceasta este eroarea clasica cind 60% dintre posesori numesc astfel "cureaua de anexe ".
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

axy
Posts: 2
Joined: 30 Sep 2012, 21:55
Auto:

Re: Detin sau nu aceasta masina

Post by axy »

Poate e rau ca nu realizeaza ca nu detin cunostinte de mecanica,sunt fata,nu am avut nevoie pana acum sa stiu aceste lucruri!si bacul l-am luat..cu nota maxima chiar si ca sa vezi am facut si o facultate,asta pt amuzamentul tau:)
Acum sunt la service kia ,se pare ca nu functiona turbo daca nu insistam atat nici nu se uita cineva la masina...nu nu se aude bine nu are nimic..uite ca are..

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Detin sau nu aceasta masina

Post by Mihai-Alexandru »

Eu nu inteleg cum e posibil sa cumperi o masina rulata si sa nu faci un test cu ea !? adica degeaba zbieri acuma dupa ce ai platit-o . Eu as fi mers cu ea in toate stilurile sa vad daca e sau nu masina inclusiv vibratia care apare la 100 km/h cum zici.
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Detin sau nu aceasta masina

Post by quelloo »

pana la urma e bine ca se rezolva... uite ca e buna garantia transmisibila :)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Re: Detin sau nu aceasta masina

Post by Gerula »

Bine, Fataaaaa ca ai rezolvato.
Cu ocazia asta teai mai bagat umpic in seama cu baietii peaici unde neam amuzant si noi.
Ca fara deastea, veata e pustiu..nu-i asa? :mrgreen:

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Detin sau nu aceasta masina

Post by eugenflorinmanea »

Daca tot e in garantie masina- de ce nu ai facut si tu o vizita la un service kia sa intrebi despre..?
Bai baieti ia ziceti- cate revizii are, ce a schimbat, de cate ori a lovit-o?

Nu te costa nimic!
Sper totusi ca masina mai e in garantie...altfel esti mancata (cat e o turbina...cred ca sare de 1,000 EUR bine bine)
SAAB 9-5

Post Reply

Return to “Cafenea”