Destinatie: Antalya

De toate pentru toţi
yrandreia
Blue Shadow
Posts: 158
Joined: 31 May 2007, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti / Aviatiei
Contact:

Destinatie: Antalya

Post by yrandreia »

Vara aceasta am programat o vacanta in Antalya. Inca nu s-a ales hotelul (din cauza agentiilor) si de aceea apelez la ideile voastre. Noi vom pleca cu 2 Kia (Rio + C'eed)

A fost cineva acolo cu autoturismul?
In oricare varianta de raspuns, daca ma puteti ajuta cu informatii referitoare la traseu, cazare si orice alte idei... sunt bine venite.

Va multumesc!
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!
Kia RIO Sedan 1.6 CVVT Dynamic Polar Silver
Album
Image

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

nu am fost pana in antalya cu masina dar ce pot sa-ti recomand este un site:
www.viamichelin.com
sper ca e scris bine :S
ai acolo driving directions unde bagi locul de unde pleci si unde vrei sa ajungi, doar orasele si o sa-ti arate foarte frumos traseul.
poti sa alegi din mai multe variante: recommended/quickest/shortest etc.
vezi si tu pe acolo.

yrandreia
Blue Shadow
Posts: 158
Joined: 31 May 2007, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti / Aviatiei
Contact:

Post by yrandreia »

Multumesc mult!

E foarte practic ghidul... deci cu transportul am rezolvat! :)

Ceva sugestii de cazare de la cei care au fost prin zona? Sau macar agentii de incredere? Am auzit de multe tepe si... mi-e putin teama!
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!
Kia RIO Sedan 1.6 CVVT Dynamic Polar Silver
Album
Image

cmg_george

Post by cmg_george »

De agenti nu stiu sa iti recomand... dar as avea un lucru care cred ca ti-ar fi de folos:
GPS- isi face toti banii cand mergi la drum lung si necunoscut.O harta cat mai noua te scapa de unele batai de cap.

yrandreia
Blue Shadow
Posts: 158
Joined: 31 May 2007, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti / Aviatiei
Contact:

Post by yrandreia »

Cu GPS-ul mi-am luat mare teapa anul trecut cand am fost la Kusadasi. Harta Bulgariei... total zero!

In Turcia in schimb a fost mult mai usor pentru ca existau macar indicatoare, dar in Bulgaria... baietii n-au invatat inca sa scrie... nici macar pe placute :?

Dar anul asta m-am decis sa ma duc mai mult decat pregatita... cu harti si informatii de la cei care au mai fost. :)
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!
Kia RIO Sedan 1.6 CVVT Dynamic Polar Silver
Album
Image

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

gps-ul este bun intradevar.
eu tocmai m-am intors de la bulgari, de la nisipuri si nu am avut asa ceva. in mare a fost totul ok, nici macar instructiuni exacte nu aveam cum sa ajungem acolo si ne-am descurcat foarte bine. la venire a fost mai greu putin ca ne-am oprit in Varna si de acolo nu stiam pe unde exact se ajunge la ruse. am luat-o spre sofia pt ca era cel mai mare drum si cum am intrat am vazut ca pe acolo era si pt ruse. oricum limba lor e un pic dificila pana te prinzi de litere ca sa citesti indicatoarele.
daca nu aveti gps atunci sa va alegeti o ruta si scoateti clar la imprimanta directiile de condus/ orasele prin care trebuie sa treceti si ce drumuri folositi Exx . nu ar trebui sa aveti probleme daca faceti asta.

despre agentii de turism ce pot sa-ti zic:

anul trecut am fost in corfu cu Europa Travel si a fost totul ok, nu am avut nimic de reprosat din punctul lor de vedere.
acum in bulgaria am fost cu infinity travel si la fel a fost totul iar ok. am primit camerele cum am ajuns pe cand altii au trebuit sa astepte cu orele, poate a fost doar bulan dar oricum a fost placut sa ajungi la hotel si sa-ti iei camerele ,4 la numar, direct :)
cristian tour sunt iarasi ok, nu i-am folosit dar am auzit de ei si nimic de rau.
atat de la mine, oricum sunt multe altele care ar trebui sa fie ok.
personal am gasit oferta frumoase in turcia la www.jeka.ro
nu stiu de agentie nimic dar au oferte ok. uite aici link la ofertele format pdf:
http://www.jeka.ro/oferte-complete-TURCIA-ALANYA.html
nu te lua dupa ce scrie in link , o sa vezi ca sunt mai multe destiantii in turcia dar antalya nu este, poate iti gasesti altceva.

eu personal am propus prietenilor mei sa mergem in bodrum, am gasit in oferta acolo hoteluri cu 43-45 euro all inclusive/noapte de 4 stele in mijlocul sezonului sau daca vrei dupa 22/23 august ele se reduc la 30 sau aproape pe noapte, ceea ce se va simti din plin, aproape 30% mai putin.
doar ca unele fete nu vor sa mearga atata cu masina si au zis ca avion....
sincer mi-ar fi placut. mai ales daca mai stati si in Istanbul vre-o seara 2, daca vei cauta pe net vei gasi, eu am gasit, cazare la 3 stele cu 50 euro camera dubla pe noapte, deci nu de persoana, si mai poti casca gura si pe acolo si nu trebuie sa conduci 1500 km fara sa dormi.

inca o treaba, sper sa nu se supere nimeni pt firmele mentionate mai sus, nu vreau sa fac reclama sau ceva, nu am nici un interes. au fost doar ca sa-l ajute pe yrandreia

yrandreia
Blue Shadow
Posts: 158
Joined: 31 May 2007, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti / Aviatiei
Contact:

Post by yrandreia »

Multumesc mult pentru toate informatiile!

Evident, vom dormi o noapte in Istanbul si la dus si la intors (sau dupa Istanbul, daca gasim unde)! Chiar si cand am fost la Kusadasi am innoptat in Cannakale. E obositor drumul dintr-o bucata, desi cu 2 soferi se poate face, dar... mergem in concediu sa ne simtim bine, nu sa petrecem jumatate ca sa ne revenim dupa drum :)

Cu toata agitatia unui drum cu masina, nu as renunta la el pentru avion. Cel putin in Turcia drumul este superb si anul trecut am ramas surprinsa de cate lucruri frumoase as fi pierdut daca mergeam cu avionul. In plus, daca stam tot 2 saptamani, masina este foarte utila pentru a ne putea plimba dintr-o localitate in alta si sa vedem cat mai mult! Pentru cine rezista, recomand masina! :wink:
Pe langa asta, la intoarcerea de anul trecut am facut un calcul sumar (benzina + taxe autostrada + traversare Dardanele + rovignete si alte taxe) si... a reiesit ca 4 persoane am platit pe tot drumul (dus-intors + plimbari) contravaloarea unui singur bilet de avion.

Concluzia... a meritat din ambele puncte de vedere!
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!
Kia RIO Sedan 1.6 CVVT Dynamic Polar Silver
Album
Image

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

yrandreia wrote:Multumesc mult pentru toate informatiile!

Evident, vom dormi o noapte in Istanbul si la dus si la intors (sau dupa Istanbul, daca gasim unde)! Chiar si cand am fost la Kusadasi am innoptat in Cannakale. E obositor drumul dintr-o bucata, desi cu 2 soferi se poate face, dar... mergem in concediu sa ne simtim bine, nu sa petrecem jumatate ca sa ne revenim dupa drum :)

Cu toata agitatia unui drum cu masina, nu as renunta la el pentru avion. Cel putin in Turcia drumul este superb si anul trecut am ramas surprinsa de cate lucruri frumoase as fi pierdut daca mergeam cu avionul. In plus, daca stam tot 2 saptamani, masina este foarte utila pentru a ne putea plimba dintr-o localitate in alta si sa vedem cat mai mult! Pentru cine rezista, recomand masina! :wink:
Pe langa asta, la intoarcerea de anul trecut am facut un calcul sumar (benzina + taxe autostrada + traversare Dardanele + rovignete si alte taxe) si... a reiesit ca 4 persoane am platit pe tot drumul (dus-intors + plimbari) contravaloarea unui singur bilet de avion.

Concluzia... a meritat din ambele puncte de vedere!
acuma depinde la ce clasa era biletul ala si cu ce agentie.
in general un dus intors ar fi cam 200 de euro cu tot cu taxe de aeroport. iar benzina si alte cele pt mers cu masina cred ca se ridica la putin mai mult pt un drum antalya.
am calculat si eu asta si nu am avut cum sa ies cu totu la 200 de euroi
oricum te scoate bine de tot.

yrandreia
Blue Shadow
Posts: 158
Joined: 31 May 2007, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti / Aviatiei
Contact:

Post by yrandreia »

Ai dreptate! Eu am calculat comparativ cu un bilet Tarom, economy class.

Suma totala anul trecut a fost de aprox 1100 RON (Bucuresti-Kusadasi-retur + diverse, deci nu Antalya). E mai mult de 200 Euro, dar mult mai putin decat 4 bilete de avion.

Oricum, anul acesta vom merge doar cate 2 in masina, max 3 :D
Se aduna atatea bagaje pe parcurs incat drumul la intoarcere devine un fel de maraton al supravietuirii in incinte supra-aglomerate :)
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!
Kia RIO Sedan 1.6 CVVT Dynamic Polar Silver
Album
Image

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

yrandreia wrote:Ai dreptate! Eu am calculat comparativ cu un bilet Tarom, economy class.

Suma totala anul trecut a fost de aprox 1100 RON (Bucuresti-Kusadasi-retur + diverse, deci nu Antalya). E mai mult de 200 Euro, dar mult mai putin decat 4 bilete de avion.

Oricum, anul acesta vom merge doar cate 2 in masina, max 3 :D
Se aduna atatea bagaje pe parcurs incat drumul la intoarcere devine un fel de maraton al supravietuirii in incinte supra-aglomerate :)
la 2 oameni in masina o sa cam resimtiti cheltuielile, la 3 mai merge. oricum nu stiu ce ati putea sa bagati atat de mult in acea masina.
dar daca sunt multe fete care merg atunci doamne ce nu ati putea baga :P
glumesc desigur :D

yrandreia
Blue Shadow
Posts: 158
Joined: 31 May 2007, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti / Aviatiei
Contact:

Post by yrandreia »

Nu glumi... e serioasa treaba :D
Avem numar egal de fete/baieti, asa ca.... tot ceea ce nu baga baietii, ne angajam noi, fetele, sa luam :twisted:

Eh, tot iesim in avantaj ca mergem cu masina... statie radio intre masini si distractie la max ;) Mai avem statii pentru inca 2 masini... mai merge cineva incepand cu 20 iulie? :)
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!
Kia RIO Sedan 1.6 CVVT Dynamic Polar Silver
Album
Image

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

yrandreia wrote:Nu glumi... e serioasa treaba :D
Avem numar egal de fete/baieti, asa ca.... tot ceea ce nu baga baietii, ne angajam noi, fetele, sa luam :twisted:

Eh, tot iesim in avantaj ca mergem cu masina... statie radio intre masini si distractie la max ;) Mai avem statii pentru inca 2 masini... mai merge cineva incepand cu 20 iulie? :)
statiile alea chiar sunt tari, mi-ar placea sa am si eu asa ceva pe masina daca as iesi din oras mult.
cat despre mers cu masinuta la vara slabe sanse, intrucat la noi domnisoarele nu servesc masina, ci servesc avion :x
lasa sa le vad eu la avion cand o sa le zica aia ce limita au la bagaje
ahahahhaaha :lol:

yrandreia
Blue Shadow
Posts: 158
Joined: 31 May 2007, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti / Aviatiei
Contact:

Post by yrandreia »

Sunt statii micute... walkie-talkie dar bat la 8km in linie dreapta... pt mers cu gasca sunt super ok! Presupun ca te gandeai la cele de tir :)

Limita la bagaje... hmmmm... nasol moment :D
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!
Kia RIO Sedan 1.6 CVVT Dynamic Polar Silver
Album
Image

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

yrandreia wrote:Sunt statii micute... walkie-talkie dar bat la 8km in linie dreapta... pt mers cu gasca sunt super ok! Presupun ca te gandeai la cele de tir :)

Limita la bagaje... hmmmm... nasol moment :D
da, eu la alea ma gandeam. am un prieten care e sofer si zilele astea cat am fost in bulgaria zicea ca ce bune ar fi fost niste d-alea.
ca poti sa vorbesti cu mult mai multa lumea si daca e de ceva intrebi acolo sau ceri un ajutor.
dar si walkie talkie-urile alea sunt ok pt 2 masini, ar fi fost mai mult decat folositoare

yrandreia
Blue Shadow
Posts: 158
Joined: 31 May 2007, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti / Aviatiei
Contact:

Post by yrandreia »

S-ar putea sa fie folositoare in restul Europei. Noi am avut anul trecut la noi o astfel de statie cu antena pe magnet... mi-a vajait tot drumul la dus pe tavan :D

Dar de folosit n-a prea folosit... in Bulgaria am intalnit doar 2 romani, iar in Turcia nici macar unul care sa aibe statia deschisa.

Anul acesta nici n-o mai luam cu noi. Oricum vrem sa trecem la turci in week-end cand tirurile nu circula pentru ca altfel se fac niste cozi infernale. Chiar si fara tiruri am stat anul trecut aproape 3 ore in vama, pe 40 grade si... mai lasam masina sa mearga cu aerul conditionat, altfel ne duceam coaja in vacanta :D

Dar in Romania recunosc ca sunt utile!
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!
Kia RIO Sedan 1.6 CVVT Dynamic Polar Silver
Album
Image

Post Reply

Return to “Cafenea”