info concediu budapesta

De toate pentru toţi
Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

info concediu budapesta

Post by Misu »

salut
o sa plec intr-un concediu scurt pana in ungaria si ma intereseaza daca ma puteti ajuta cu ceva informatii. traseul va fi bucuresti-craiova-drobeta-timisoara (unde voi sta o noapte)-cenad-mako-budapesta (unde voi sta 4 nopti) timp in care voi face o excursie pana la viena de o zi. la intoarcere voi merge budapesta-mako-nadlac-arad-hunedoara (unde voi sta o noapte)-pitesti-bucuresti.
-imi puteti spune care este pretul benzinei in ungaria si in austria? pe net am gasit diferite informatii iar pretul mediu in ungaria (1.41 eur/l) este asemanaator cu cel din romania(1.37 eur/l) si mai mic decat cel din austria.
-ati cumparat vinieta pt ungaria de pe net? am vazut va lumea si-a luat de pe http://vinieteungaria.evignette.com/
-de unde ati cumparat vinieta pt austria?
+plus orice alt informatii ce mi-ar fi de folos.
multumesc
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: info concediu budapesta

Post by Mihai-Alexandru »

Eu imi amintesc ca am cumparat vignete atata pe HU cat si A din benzinarii ...

Poate te intereseaza Parndorf ( mai mult sotia/ mama/ orice femeie careia ii place shoppingul )

Prezentare generală:

Denumirea oficială a outletului este McArthur Glen Designer Outlet in Parndorf, saitul oficial este www.designer-outlet-parndorf.at/en, iar Ioana (suava voce a GPS-ului, cu iGO8), o să vă îndrume spre outlet, dacă o să-i introduceţi următoarele coordonate: N 47.97559 x E 16.85271.

Face parte din grupul McArthur Glen, cu magazine de tip outlet în U. K., Austria, Germania, Italia, Grecia, Franţa, Belgia, Luxemburg şi Olanda.

Program: Luni - Vineri 9:30 - 19:00, Sâmbăta 9:00 - 18:00, Duminica şi în sărbători închis.

Outletul este amplasat pe A4 (Viena – Budapesta), pe dreapta dacă ai direcţia de mers spre Viena, dar de pe autostradă, indiferent de sensul de mers, există ieşiri speciale anume pentru acest outlet, nefiind astfel nevoit să ocoleşti mai ştiu eu cât.
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: info concediu budapesta

Post by Misu »

multumesc pt info. stii cumva care este si pretul benzinei in austria/ungaria?
am tot cautat pe net si vinieta pentru ungaria pot s-o cumpar din benzinariile mol de la noi, asa ca am rezolvat cu ungaria. acum a mai ramas cu austria.
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: info concediu budapesta

Post by Mihai-Alexandru »

Ceea ce scrie in link-ul urmator e foarte corect :

http://www.austria.info/ro/planificarea ... 62221.html

P.S : si eu tot din Nickelsdorf luasem vigneta din Shell ( vor fi mai multe auto de RO acolo )
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: info concediu budapesta

Post by quelloo »

am fost eu acu in februarie.
f scumpa benzina si motorina in ungaria. evita sa alimentezi la ei.
motorina si benzina la austrieci mai ieftina ca la noi (numai sa nu alimentezi de pe autostrada) -3-4 km in afara ei in satucele alea si te-ai scos.
vignetta la unguri poti sa o cumperi de la orice benzinarie MOL de la noi in ron.
la austrieci au vignette exact la granita in benzinaria Shell.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: info concediu budapesta

Post by Misu »

multumesc de info.o sa incerc sa evit alimentarea la unguri astfel:o sa fac plinul in bucuresti si la timisoara/inainte sa ies din tara. incerc sa programez cat mai bine benzina/alimentarea si dupa calculele mele, ar trebui sa alimentez in austria.
mi-ai putea recomanda o benzinarie sau pe unde sa ies de pe autostrada?
sau in orice orasel in austria gasesc benzinarie daca ies de pe autostrada?
ca nu as vrea sa risc sa fac pana prostului sau sa platesc mult pe benzina tocmai ca sa nu fac pana prostului. fiind vorba despre o excursie doar de o zi, incerc sa folosesc cat mai bine timpul si sa nu ies prea mult de pe autostrada.
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: info concediu budapesta

Post by quelloo »

ai si la pandorf o benzinarie mai ieftina decat pe autostrada (in interiorul satucului pandorf - la primu girator)
si pe partea opusa padorfului e alt orasel cu ceva benzinarii si mai ieftine (m-am plimbat putin ca imi cautam cazare pe acolo cand am fost)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: info concediu budapesta

Post by Vincze Szilard »

pentru ungaria
daca ai forinti la tine iesi mai bine cam cu 5-10 lei daca cumperi vignieta dupa ce ai trecut granita, deoarece la noi e mai scumpa in benzinarii, daca nu ai forinti poti platii cu cardul.
http://www.autopalya.hu/Shared/Language ... -ROMAN.pdf
si saitu oficial: http://www.autopalya.hu/ si poti schimba limba din cotu dreapta sus langa butonul de cautare.

in budapesta iti trebuie o zi intreaga sa vizitezi cetatea, iar alte 2 zile ca sa vizitezi pesta, din cate am intels este mai fain decat cetatea, dar oricum la pensiune zii sa iti deie o harta mica (un fel de ghid turistic) si acolo o sa ai numerotate fiecare obiectiv, muzee, stranduri, bai termale, gradina zoologica ...etc
si in ziua cand vizitezi cetatea, te mai poti duce pana la tropicarium, se afla in incinta unui supermarcet, sau hipermarket, dar nu mai stiu numele http://www.tropicarium.hu/?a=welcome&lang=en
in rest bafta si drum bun.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: info concediu budapesta

Post by Misu »

multumesc mult pt info. va povestesc cand ma intorc cum a fost
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: info concediu budapesta

Post by Misu »

salut
ieri m-am intors. am facut plinul in timisoara si in viena. plinul din viena a fost facut la omv de langa rafinarie unde am platit 1.394 euro/l. masina se infigea mai bine insa era foarte zgomotoasa asa ca am fost foarte bucuros cand m-am intors la efix 95 si s-a reasternut linistea :)
am plecat vineri dimineata din bucuresti 2 persoane si bagajele aferente. am mers pe ruta bucuresti-slatina-craiova-drobeta-lugoj. la lugoj am devenit 4 persoane si bagajele aferente (adica portbagajul plin). am continuat pana la timisoara unde am stat o noapte. timpul total a fost de aproape 9 ore (am mai intrat si in drobeta sa scoatem bani de la bancomat). am mers cu 10 km peste limita legala pe fiecare portiune de drum (10 km in plus pe kilometraj si aproximativ viteza legala pe gps). drumul a fost foarte bun si deloc aglomerat. de la timisoara am luat vinieta pentru ungaria pe 7 zile de la benzinaria mol (47 ron).
a doua zi am plecat de dimineata din timisoara pe ruta cenad-mako-szeged (unde am facut un mic ocol si am intrat in oras)-budapesta centru. timpul total a fost de 3 ore, 4 persoane in masina si portbagajul plin. din nou am mers cu 10 km peste limita legala pe fiecare portiune de drum (pe gps viteza era de aproape 140 km/h fata de 130 km/h pe gps). restul zilei am fost la vizitat.
a doua zi a fost doar de vizitat budapesta.
a treia zi am plecat de dimineata la viena. 3 ore a durat drumul din budapesta centru pana la parcarea park and ride erdeberg in viena. am luat vineta pentru ungaria pe 10 zile (2650 HUF) de la benzinaria mol pe autostrada langa gyor (ungaria). la austrieci erau cateva portiuni de autostrada in lucru si aveam restrictii de 100 sau 80 km/h. in rest am mers cu 140 km/h pe kilometraj. am fost 4 persoane si putine bagaje. ne-am intors seara din viena. parcarea m-a costat 3 euro (la fel m-ar fi costat daca as fi stat pana la maxim 24 de ore).
a patra zi am vizitat budapesta.
a cincea zi am plecat de dimineata din budapesta (4 persoane si portbagajul plin) cu destinatia hunedoara. am mers pe mako-arad-deva-hunedoara. am vizitat cetatea deva unde nu ai ce sa vezi decat panorma orasului, cetatea fiind in reconstructie. drumul bun insa se pare ca este folosit in special de tiruri pt ca am intalnit multe tiruri si foarte putine masini. nu era insa aglomeratie si am mers foarte bine. la fel am mers cu 10 km peste limita legala pe fiecare portiune de drum. probleme am avut la arad unde am decis sa merg pe centura si dupa 10 metri am intrat in coloana de tiruri care statea. am stat 10 minute in care nu m-am miscat deloc si cum eram doar eu si tirurile, m-am intors si am intrat prin oras unde nu am stat decat la semafoare, fiind foarte liber.
a sasea zi am vizitat cetatea hunedoara si apoi am plecat spre bucuresti, cred ca am ales cel mai prost drum posibil: hunedoara-orastie-sebes-sibiu-ramnicu valcea-pitesti-bucuresti. dupa simeria am dat de foarte mult tiruri care te incetinesc si pe care nu le poti depasi. am stat o ora sa trec de sebes, pe ambele sensuri fiind bara la bara si plin de tiruri. si la fel a fost tot drumul, noroc cu centura (autostrada) sibiu si autostrada pitesti-bucuresti. am plecat la 10 din hunedoara si am ajuns la 5 in bucuresti in drumul taberei plin de nervi ca nu avem si noi o amarata de autostrada care sa traverseze tara.
am resetat cb la plecare si am citit urmatoarele valori la sosire in fata blocului: 2285 km, viteza medie 66km/h, consum mediu 6.6, durata 33 ore si jumate. pe autostrada am mers 1100 de kilometri (romania, ungaria, austria).
forinti am cumparat din timisoara de la casa de schimb tabrizi la cursul 1.49 RON/100 HUF (cel mai bun din timisoara celelalte case dadea 1.52, 1.53 RON/100 HUF).
per total cred ca este cel mai ieftin concediu din ultimii an, cheltuielile impartindu-se la 4 persoane. este insa obositor drumul in romania.
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

Post Reply

Return to “Cafenea”