accident strada novaci

De toate pentru toţi
User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

accident strada novaci

Post by bondalicir »

am si eu nevoie de un sfat repde daca s epoate. sotia conducea masina pe strada novaci in sect 5. a dat semnal dreapta, a oprit ca sa parcheze cu spatele la 90 de grade ca asa era parcarea... un tip din spate a depasit-o in timpul manevrei si a atins-o in coltul din stanga fata. in conditiile in care era o singura banda pe sens. cine e vinovat? nu cel ce depasea?
mltumesc anticipat.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: accident strada novaci

Post by bondalicir »

el zice ca nu e vinovat si vrea rca. eu zic sa ma duc la politie sa dau declaratie.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
BUNU
Posts: 596
Joined: 12 Nov 2009, 22:19
Auto: Ceed 1,6 GSL
Location: Galati

Re: accident strada novaci

Post by BUNU »

Tu trebuie sa sustii ca nu incepusei manevra de mers inapoi si ca stationai in momentul depasiri.
ImageImageImageImageImageImageImage
http://picasaweb.google.com/BUNULE
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: accident strada novaci

Post by BAU »

nu se poate executa manevra de mers inapoi decit atunci cind ti-ai luat toate masurile de prevedere ( altcineva nu s-a angajat in depasirea ta ) .
Aici este interpretabil , un politist poate sa aleaga vina oricaruia dintre conducatori , sau chiar
vina comuna.

Daca manevra incepuse ( mergind pe ideea ca cel de la volan se asigurase ) , celalalt ar fi trebuit sa astepte terminarea manevrei . , dar se poate interpreta ca celalalt era in miscare ( deci avea prioritate ) si nu trebuia inceputa manevra care i-a micsorat lui banda de deplasare.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
house-max
Posts: 342
Joined: 27 Jan 2014, 10:00
Auto: kia ceed 1.4
Location: ilfov, popesti leordeni
Contact:

Post by house-max »

Nu cred ca avea cum sa te loveasca in stanga, fara sa ignore vehement stationarea ta si lampile de marsharier
I love my IF 23 HaPpY old PYG :D

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: accident strada novaci

Post by xp »

OUG 195/2002 republicata privind circulatia pe drumurile publice
6. Reguli referitoare la manevre
Art. 54
(1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, de iesire dintr-un rand de vehicule stationate sau de intrare intr-un asemenea rand, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stanga sau care urmeaza sa efectueze o intoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna in pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.
(2) Semnalizarea schimbarii directiei de mers trebuie sa fie mentinuta pe intreaga durata a manevrei.

10. Oprirea, stationarea si parcarea
Art. 63
(5) Vehiculul oprit sau stationat pe partea carosabila trebuie asezat langa si in paralel cu marginea acesteia, pe un singur rand, daca printr-un alt mijloc de semnalizare nu se dispune altfel. Motocicletele fara atas, mopedele si bicicletele pot fi oprite sau stationate si cate doua, una langa alta.


De obicei politistul il scoate vinovat pe cel care isi schimba directia de mers .Acum ca acel sofer putea sa astepte pana la efectuarea parcarii este alta discutie .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: accident strada novaci

Post by BAU »

@ house-max: Tin sa cred ca vrei sa-i dai dreptate doamnei dar din nefericire , 90% ar fi vina dumneaei in cazul de fata .

Nu poti face manevra de parcare cu spatele decit dupa ce masina s-a oprit.
Nu poti s-o pui in miscare de pe loc decit dupa ce te-ai asigurat ca manevra se poate efectua in siguranta .
Aceasta inseamna ca oricare vehicul care circula pe drum in acel moment are prioritate .
Ca acela , putea sa fie mai atent , sa circule preventiv si eventual sa fie politicos s-o lase pe doamna sa parcheze , este alta poveste.
Dar atit timp cit doamna a pus masina in miscare , a efectuat virajul , micsorind banda de deplasare a celuilalt (acela fiind in miscare avea prioritate), se interpreteaza ca neacordare de prioritate .
Este cam acelasi lucru ca atunci cind pleci de pe loc de linga bordura si nu poti intra in trafic decit dupa ce ai dat prioritate celor care circula pe drum in acel moment , in directia ta de mers.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: accident strada novaci

Post by BAU »

Scuze , XP a fost mai rapid decit mine si a trimis mesajul in timp ce-l scriam si eu . A venit cu dispozitiile legale conform decretului 328 (vechi).
Dar dupa cum vedeti este aceeasi interpretare. Numai ca eu am specificat in primul post ca inca mai este o discutie interpretabila . Atit timp cit era o singura banda pe sens , un politist poate judeca si ca neacordare de prioritate.
Neacordarea de prioritate se poate judeca ( intr-un mod mai grosier) , ca jenarea (incurcarea) altui participant la trafic (vehicul, pieton) in asa fel incit sa-l obligi sa intervina in miscarea lui normala de deplasare : sa incetineasca , sa opreasca sau sa-si schimbe directia de mers.

Cu parere de rau Doamna ar trebui sa dea RCA-ul celuilalt si sa incheie declaratia amiabila de accident.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
house-max
Posts: 342
Joined: 27 Jan 2014, 10:00
Auto: kia ceed 1.4
Location: ilfov, popesti leordeni
Contact:

Post by house-max »

Sunt de acord cu ce ziceti voi, dar ce incerc eu sa zic e ca daca deja era cu masina cash pe drum, ea incepuse manevra de ceva timp, iar cel care a depasito/lovito probabil trebuia sa astepte + ca este practic imposibil sa fii sigur ca 2 minute nu trece nimeni, iar daca spatiul este mic, si omul incepator si putin temator sigur ii ia 1 minut...
In the end ce incerc sa zic e ca daca a apucat sa fie stramba pe drum, incepuse manevra cand nenea care a lovito nu era in zona. Dar cel mai bine stiu cei implicati in accident... Oricum imi pare rau sa aud astfel e vesti :(
I love my IF 23 HaPpY old PYG :D

User avatar
DDI
Posts: 148
Joined: 30 Jun 2013, 14:17
Auto: Cee'd 1.4 / 2007 / Mars Red

Re: accident strada novaci

Post by DDI »

Salut,

E pacat ca se ajunge la astfel de situatii. Legea este interpretabila.

Din ce-am citit, cel care a fost lovit nu a avut rabdare ca doamna sa parcheze.

Solutia : cere expertiza. Din ce-mi imaginez, era loc liber pentru o masina, maxim 1 metru in plus stanga-dreapta.
Se poate demonstra ca masina care mergea cu spatele nu putea sa incapa in acelasi timp in acelasi loc cu alta masina. Asta inseamna ca masina care mergea cu spatele a oprit, s-a asigurat, dar bolovanul din spate n-a avut rabdare si a incercat sa ocoleasca masina care efectua manevra. Pe viitor faceti poze IMEDIAT dupa eveniment.

Succes.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: accident strada novaci

Post by bondalicir »

Va mulțumesc mult pentru răspunsuri. Cam asta fost și concluzia mea. Pana la urma am ales sa ii dau rca ul pentru ca ei aveam și casco și el avea rca la city insurance.
E clar ca era la latitudinea politistului. Dacă ieșea sortita vinovata mai primea și amenda.
Va mulțumesc din nou pentru raspunsuri.
Ps. Scriu mesajul de pe telefon si folosesc swipe. Ca sa vezi cand am scris politistului el a completat automat prostului... tare
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: accident strada novaci

Post by BAU »

@bondalicir:DDI a explicat foarte plastic si corect.
Individul desi putea sa astepte in timp ce doamna executa manevra (daca era inceputa ), a vrut totusi sa treaca desi era politicos si preventiv sa faca asta, , doamna a facut virajul pentru parcare din scurt (si aici se poate interpreta- dar nu mai conteaza) , ori doamna l-a atins pe el cu coltul barei ori el nu a mai putut ocoli la stinga si a lovit aripa doamnei.
De aceea este interepretabil.
DAR te intreb: Daca tot aveai tu CASCO , si era interpretabil, nu puteai sa iei RCA-ul de la el, amiabil ? Atunci iti faceai masina pe CASCO al tau (nu stiu unde il ai), cu regres pe RCA ?
Puteai sa negociezi cu el: Probabil ca la reinnoire ii crestea RCA-ul . Atunci ii plateai tu diferenta de prima (nu putea sa fie mai mult de dublu), iti reparai si tu masina (de preferat in reprezentanta) si nu aveai crestere de prima pe CASCO.

Nestiind cine era individul si cit de hotarit, ma gindeam ca era o interpretare.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: accident strada novaci

Post by bondalicir »

Casco am la groupama si este ultimul an ca a fost pe contract de leasing pe 5 ani. Prima nu imi creste. Nu aveai cu cine sa discuti. Tipul era putin batut in cap de soare si o tinea pe a lui. Iti imaginezi cat il ducea minte daca nu a fost in stare sa aprecieze spatiul care il avea de trecere in momentul in care se vedea clar ca este o manevra de garare acolo. Iti dai seama ca si sotia nu facea manevra ca speedy gonzales. In fine eu oricum trebuia sa vopsesc partea atanga pe casco ca era usor zgariata nu avea rost sa mai merg la politie. Exista riscul sa mai platesc si amenda.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Post Reply

Return to “Cafenea”