De ce as schimba brandul Kia?

De toate pentru toţi
bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

De ce as schimba brandul Kia?

Post by bogdan241 »

Sunt posesor de Ceed de 6 ani. Fara probleme majore. De ceva vreme ma gandesc sa imi schimb masina cu una de clasa mai mare.

In vizor sunt Optima, Sportage, Mazda 3/6, poate BMW Seria 5. De ce as ramane fidel brandului Kia? Voi ati ramas? Daca da...de ce?

Raspund eu primul cu ce mi-ar lipsi de la Kia: tractiunea 4x4 pe Optima si un motor puternic. Preturile mari la piese dupa garantie si valabilitatea lor pe segmentul SH.
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce as schimba brandul Kia?

Post by bogdan241 »

Scuze...nu stiu de ce s-a publicat topicul in WRC. Rog un moderator sa mute la cafenea sau unde crede el ca se incadreaza. Multumesc.
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: De ce as schimba brandul Kia?

Post by quelloo »

pai dintre cele mentionate ar putea avea 4x4 doar sportage si seria 5.
money no object ar fi clar M5 sau orice seria 5 cu 4x4 si ceva optionale
intr-o clasa de bani mai mica ar fi mazda 6
obiectiv - ultima varianta plauzibila ar fi sportage (subiectiv: nu imi plac suv-urile si d-asta zic)

nu as considera niciodata optima. 1.7 e prea mic
Mazda 3 nu are nici 4x4 si nici nu o vad mai mare decat ceedul - eu unul as cumpara mazda 3 doar pentru cum arata si in varianta MPS (sau 2.0 - 165 cai daca ar fi la super oferta)

daca te pasioneaza mai mult sedanurile decat suv-urile si vrei 4x4, nu cunosc clar piata (adica nush la ce preturi se invart in SH) dar stiu ca subaru legacy ar fi misto (nu ultimul model ca ala e hidos :p )
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce as schimba brandul Kia?

Post by bogdan241 »

Caut o masina de drive test/showroom. Nici targ nu vreau...iar noua nu se prea merita.
Nu prea ma omor cu SUVurile...dar daca ma convinge un dealer poate accept si un sportage.
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: De ce as schimba brandul Kia?

Post by stenso »

Eu deocamdata mi.am luat o honda civic 2007 1.8 140 de cai. O consider masina ideala de femeie si o sa ramana sotiei. Nu e nici mare nici mica dar totusi mai spatioasa ca ceedul, la dotari numai vorbesc...se intinde si la drum lung, consuma putin. Are pachet sport ce include jante pe 18. Eu urmand sa imi iau altceva bineinteles kia sau non kia. Acum am in cap doar audi a4 din 2008-2010 2.0 tfsi 211 cai sau bmw seria 5 2011 184 cai diesel. Pe lista largita ar mai fi mercedes s class sau jaguar xf ambele 2006+ cu dezavantaj la motor 3.0 d . Ar mai fi de luat in calcul si audi a5 5 usi cu acelasi 2.0 tfsi 211 bhp. De la kia...nu prea ai ce alege din pacate

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce as schimba brandul Kia?

Post by Ogy »

Mai spatioasa ca ceedul in ce zona?

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: De ce as schimba brandul Kia?

Post by quelloo »

de modelu 2007 nu stiu exact, dar modelu 2012 doar portbagajul e mai mare decat la ceed.
oricum, motoru ala de 1.8 e super misto (dar ca sa fie, trebuie renuntat la consum :P) - aproape de 7000 e cam betivan
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: De ce as schimba brandul Kia?

Post by stenso »

Pai portbagajul este parca de 485 l (ca de sedan mediu gen a4 ) in spate unicele magic seat sunt super ingenioase (a se vedea pe youtube cum se ridica sezutul si se lipeste de spatar si cat spatiu se face) deasemeea chiar daca usa din spate este mica se deschide la 90 de grade pt acces maxim. In fata e cam acelas spatiu dar parca te inconjoara mai bine scaunele. Si dimensiunile caroseriei sunt egale, (parca e mai lunga cu 1 cm honda). Plus ca sub "bancheta" din spate ramane loc de depozitare pt sticle, pungi, plase etc.

Stati linistiti ca departe de mine gandul vai la ce jaf am renuntat si ce scula mi.am luat... Inca mai am ceedul. Normal civicul e al sotiei si ceedul e al meu :) . Astea sunt doar constatarile mele. Poate doar alfa romeo giulieta o vad in viitor masina ideala de femeie (renuntand putin la spatiu in dauna performantelor).

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce as schimba brandul Kia?

Post by bogdan241 »

Da stenso - din pacate kia nu face motorizari de putere. Ar fi frumos sa faca o electrica gen Tesla :)
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce as schimba brandul Kia?

Post by Ogy »

Daca tot le ai pe ambele nu bagi o ruleta pe ele sa faci niste masuratori?
Ca eu de pe bancheta spate am vazut altceva (nu sunt mare -1, 82 si 90kg).

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: De ce as schimba brandul Kia?

Post by stenso »

Într-adevăr pe bancheta din spate nu am stat si nu o sa stau curand pt ca conduc. Este foarte posibil ca spatiul la cap sa fie putin mai mic eu stiu cum sa ii zic..din cauza geamului mai ingust, usii mai mici in general, aspect mai coupe etc. La fel este posibil ca in logan sa stai mai bine pe bancheta din spate ca in insignia (mai ales cea cu hayon) sa numai zic de cls. Dar pe mine m-a interesat cel mai mult spatiul in fata si la portbagaj. Pe bancheta din spate probabil peste 1 an o sa fie doar 1 scaunel de copil.
Iar genunchi in spate incepusem sa imi in ultimul timp si la ceed. La vechile masini gen corsa c matiz solenza logan trebuia sa stau chircit la volan cand aveam pasager in spate. La civic inca nu am fost inca gadilat la spate daca nu din cauza spatiului suficient de bun inseamna ca au mai ramas 2 motive: ori ca am avut pasager in spate decat de 2 ori pana acum ori ca am slabit eu de la 102 la 92 (acelasi 1.78). Vorbim de scaunul sofer dat bine in spate cat sa conduc f relaxat (stangu sa fie intins la maxim cand calc ambreiajul.

Post Reply

Return to “Cafenea”