drumuri perfecte pentru condus (Great driving roads)

De toate pentru toţi
quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

drumuri perfecte pentru condus (Great driving roads)

Post by quelloo »

Ma gandeam sa insiram aici drumurile pe care merita sa bucuram de placerile sofatului.
cu ocazia Untold-ului am descoperit un super drum.
1) DJ107M de la Buru la Aiud - 32 de km - Drumul este perfect, aproape nici o linie dreapta, asfalt perfect, trafic foarte redus. singurele probleme sunt primii si ultimii 2 km care nu au aceeasi calitate a asfaltului.

2) DJ665 Bumbesti jiu - horezu - 70 km - asfalt foarte bun, dar destul de ingust prin localitati si multe curbe stranse, in urcare si in coborare. asfaltul era foarte bun acum 2 ani cand am mers ultima data. Singura problema erau carutele sau tractoarele care mai apareau pe drum.

3) DN7 - Valea Oltului (doar noaptea, intre 2 si 4 dimineata ideal) - o stie toata lumea dar noaptea e cu totul altceva, putinele tiruri si masini pe care le depasesti adauga la farmec

4) DN66 - Petrosani - Simeria Veche - 76km - asfalt perfect, foarte bine semnalizat (noaptea cu luna pe cer poti sa mergi fara probleme la maxim fara faruri)

5) DN12 - Toplita - Gheorgheni - 35 km - asfalt perfect, se merge pe curba de nivel. curbe ample. viteza mare

6) DJ102B - Valenii de munte - Cislau - 35 km. asfalt f bun (acum 2 ani) si multe curbe frumoase. ca dezavantaj: mare parte din drum traverseaza localitatile din zona si trebuie atentie la pietoni si atelaje

7) DJ222 - Mihail Kogalniceanu - Cuza Voda - 20 km - nu traverseaza nici o localitate. Asfalt perfect (am fost de 2 ori in ultimele 2 luni). foarte liber. curbe interesante.

desigur mai sunt destule drumuri foarte bune de condus dar pe care am fost cu peste 2 ani in urma si nu stiu care ar fi starea. si mai sunt cele foarte misto dar cu probleme la asfalt/trafic (ex. valea jiului, DN7A Brezoi - Petrosani, DN17B Vatra Dornei - Poiana Largului, DN67D Baile Herculane - Baia de Arama) pe care sper sa revin si sa gasesc lucrurile schimbate.
Voi pe unde v-ati mai distrat?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: drumuri perfecte pentru condus (Great driving roads)

Post by eugenflorinmanea »

Transfagarasan ramane drumul meu de suflet :)
SAAB 9-5

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: drumuri perfecte pentru condus (Great driving roads)

Post by quelloo »

normal ca e misto. si transalpina la fel. dar calitatea asfaltului e cum e... si nici nu e drum de masina mea. ceva cu tractiune spate si macar 300 de cai ar fi mai fun pe astea 2.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

sato123
Posts: 116
Joined: 04 May 2017, 12:32
Auto: Sportage 1.6 T-GDI AWD Style
Location: Brasov

Re: drumuri perfecte pentru condus (Great driving roads)

Post by sato123 »

Brasov - Cheia sau pana in Cheia se poate continua cu Muntele Rosu (acuma e asfaltat pana sus)
Brasov - Sf. Gheorghe (de la Chichis incolo)
Sf Gheorghe - Tusnad
prin ungurime pe acolo sunt multe drumuri faine reabilitate recent
rasnov - fundatica (in zona spre fundatica, pana pe la moeciu nu-i asa fain) - virajat, cu peisaje si asfalt ok
(zarnesti) magura - pestera - asta e mai aventuros cu drum de carute - pana acuma nu l-am facut cu sportageu da urmeaza cat de curand
baile herculane - targu jiu (valea cernei)
drumul de Poiana Brasov prin Rasnov - recomand iarna copacii sunt plini de zapada
ma mai gandesc, acu imi tot vin din vacanta - coasta ligurica, Pirinei - Andora, Alpii Sudici Franta - Italia

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: drumuri perfecte pentru condus (Great driving roads)

Post by panzer »

Facute in acest concediu:
Transalpina
Costesti - Sarmisegetusa (in Huneduara)
Ambele de vis... mai sa ma convinga sa imi iau masina cu 200+cp

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: drumuri perfecte pentru condus (Great driving roads)

Post by bondalicir »

cum e transalpina acum daca poti detalia? e ok asfaltu de la ranca pana la obarsia lotrului?
merci
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: drumuri perfecte pentru condus (Great driving roads)

Post by Flavyus »

Eu abia am fost Obarsie - Sebes, foarte bun drumul.
Atentie mare daca mergeti pe intuneric pe Valea Lotrului (Brezoi - Voineasa), atentie la cai si vaci.

Post Reply

Return to “Cafenea”