Cum mi-am recuperat telefonul furat

De toate pentru toţi
nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Cum mi-am recuperat telefonul furat

Post by nirox »

Prin Septembrie i s-a furat telefonul sotiei din geanta lasata in grija mea. Orasel de provincie in care lasa ca nu se intampla nimic, am lasat garda jos si au furat telefonul cat am avut eu un pic de treaba la masina, geanta lasata pe bancuta.

Primul gand a fost ca telefonul l-a pierdut sotia, i-a cazut din buzunar, refa toata plimbarea poate poate se gaseste, gandul asta ajutat si de faptul ca telefonul suna cand il apelam. Intr-un final vazand ca mi se respinge apelul m-am lamurit, furat. Am trimis mesaj macar sa-mi lase cardul cu poze din telefon si sa pastreze aparatul. Niciun raspuns.
Du-te la politie la 11 noaptea, politista care mi-a inregistrat plangerea foarte de treaba, doar ca m-a "incurajat" ca e posibil sa nu-l mai gasiti. Atentie aici, cand depuneti o plangere trebuie sa faceti dovada ca este al vostru, factura telefonului cu numele vostru pe ea cea mai buna, altfel daca nu poti demonstra proprietatea, cam pa. Sunat la operator, blocat numarul. Important e sa le dati IMEI-u.

Nervos, ce puteam sa fac... am gasit ca google iti ofera serviciul de find my device, daca telefonul are GPS activat si date. A doua zi, de curiozitate mai mult am intrat pe site, am bagat contul de google si surpriza, telefonul era localizat!!! URAA am zis, asta e momentul. Am sunat la politie le-am zis, ca vad unde e telefonul, ei (politia) nu domne ca avem noi metodele noastre. F&*&^&*. Trebuie sa-mi iau in propriile maini soarta, am zis. M-am dus in locul in care aparea, o intersectie plina de bisnitari, florarii, case de amanet. M-am dus pe la casele de amanet sa intreb daca nu a venit cineva cu un telefon, evident m-au trimis la plimbare la politie, am dat tarcoale impreuna cu socru-mio pe acolo incercand sa vedem pe cineva cu el in mana, nimic. Hmm, asta nu poate sa ramana chiar asa totusi. Seara telefonul era localizat in alta parte, in niste blocuri. Iar ne-am dus pe acolo, sperand intr-nu noroc ca poate poate, nimic. Devenea din ce in ce mai frustrant...In aceeasi seara am vazut ca telefonul plecase in excursie spre Timisoara, am zis ca asta e, a fost vandut vreunui tirist ceva, pierdut. Stateam cu ochii pironiti in google, il vedeam cum mergea pe centura la Lugoj, cum se oprise la un restaurant acolo, cum era prin Timisoara si supriza si speranta reinvie, il vad ca se intoarce. Asta e momentul, am zis, il pandesc la intrare in oras si ma iau dupa el, dar google mi-a dat teapa in acea seara, nu le-a mai functionat serviciul, horror. Noaptea, scenarii scenarii.
A doua zi, de la capat acelasi loc unde aparea, seara aceleasi blocuri. Pandeam bisnitarii aia, ma apropiam de ei, incercam sa vad ce telefon au, fara speranta...
A treia zi, seara la 9, telefonul aparea la un supermaket. Acum se poate am zis, oameni putini, ora inchiderii, trebuie. Stateam in parcare si pandeam semnalul telefonului. La 9.30 seara, telefonul inca era in supermarket, se apropie ora inchiderii, gandeam ce naiba lucreaza aici poate. Se duce socru inauntru sa dea un ochi la oameni. 9:45 semnalul iesise din magazin, ma uitam la cine vine, cine trece, nimic. 9:50, il vad ca pleaca, vine si socru-mio si ii dau talpa la masina, ajung unde se oprise semnalul, acelasi loc din fiecare seara, parchez masina la o strada distanta si mergem pe langa blocurile alea. La un moment dat imi zice socru-mio, asta e (o femeie), asta era si in supermarket, il vad cum se inrosise gata sa-i sara la gat, eu ii tip disperat, NU ASA, NU ASAAA. Deja ne vedeam la politie pentru talharie sau mai rau...Ma aproprii de femeie cam la 2 metri, si aici toata stima pentru google ca iti ofera posibilitatea sa faci telefonul sa sune chiar daca e pe vibratii, ii dau sa sune. Cu ochii pe femeie, o vad cum il scoate, il opreste si il baga la loc. ASTAAA E, o urmarim, gasim unde sta, adresa, apartament tot. Ziua urmatoare sun politia si ii spun: doamna, am gasit cine are telefonul in posesie si il foloseste, evident uimire, CUM? Ramane ca in ziua urmatoare sa ne ducem impreuna la persoana respectiva. Dupa alte peripetii in care persoana respectiva nu vroia sa dea telefonul, chiar daca confruntata de politie, s-a reusit in final sa intre in posesia politiei, fara mandat erau pur si simplu legati de maini si picioare si doar "bunavointa" celei care il avea a rezolvat situatia, si dupa multe amenintari din partea politiei cu tainuire, folosire de bunuri furate, etc. A mai durat vreo 2 zile la politie pana am reusit sa-l iau, trebuia dosarul sa se intoarca de la parchet.

Situatia a fost fericita din mai multe motive. Telefonul nu avea PIN, daca ar fi avut probabil l-ar fi resetat pe la niste baieti si se stergea tot. GPS era activat pe telefon, il folosisem inainte cu waze. Cartela care au bagat-o in telefon avea servicii de date, ceea ce a permis google sa localizeze. Erau afoni in ceea ce priveste cunostinte minime de securitate, contul de google pe telefon era tot al meu si in felul asta puteam sa-l localizez. Am recuperat si toate pozele, nu stersesera nimic. Bonus aveam si contul lor de facebook, instagram plus poze.
Partea mai putin buna, politia are nevoie de mandat de la judecator ca sa faca cerere la operator sa le localizeze telefonul dupa codul IMEI (vi se cere si codul asta cand depuneti plangerea). Daca persoana care l-a furat ar avea abonament, ar fi usor pentru ei sa ajunga la respectivul, daca are cartela (fara adresa si alte alea), mai greu, le trebuie alt mandat pentru listing convorbiri si probabil merg prin persoanele celelalte. Se pare ca nu prea au cadru legal sa faca ce am facut eu prin google, si nici resurse sa stea cineva sa urmareasca telefonul.

Dupa vreo 2 luni, m-a sunat si politia ca nu au gasit cine l-a furat si ca inchid dosarul.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Cum mi-am recuperat telefonul furat

Post by surfer »

Hercule Poirot, si alta nu :)

Totul e bine cand se termina cu bine, zic :)

Si acum nu ca le iau partea, dar au dreptate si politistii, sa nu stea sa caute orice telefon furat. Ca atunci, cazurile cu adevarat grave (talharii, atentate, pedofili, etc.), nu ar mai putea fi investigate. Pe de alta parte, e nasol ca birocratia ii impiedica sa isi exercite meseria chiar si in cazurile grave.

PS: daca pierd un telefon, stiu la cine apelez pentru gasire :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum mi-am recuperat telefonul furat

Post by Ogy »

Chiar ca ai avut noroc ...de incepatori :)
La un telefon android fara root il resoftezi si cam adio. Nu o sa il caute nimeni dupa imi. Poate daca se baga altcineva pe fir.

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Cum mi-am recuperat telefonul furat

Post by Razica »

Felicitari ca nu ai renuntat.
Din pacate politia romana e in urma cu multe lucruri, le lipseste cadrul legal pentru multe talharii marunte si nici nu se vrea a se urma modelul englezilor care fac ancheta inclusiv in astfel de cazuri.

P.s daca e samsung telefonul ai mai multe optiuni din contul samsung. Inclusiv sa il blochezi.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum mi-am recuperat telefonul furat

Post by Ogy »

De la google ai mai multe optiuni. Imi par mai avansati in schimb cei de la xiaomi si apple.

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Cum mi-am recuperat telefonul furat

Post by nirox »

Atat timp cat aveam o sansa sa-l recuperez nu vroiam sa-l blochez. Oricum si daca e blocat, ii rescriu OS-u deci tot nu-l recuperezi. Asta inclusiv la Apple.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum mi-am recuperat telefonul furat

Post by Ogy »

La apple poti sa-i faci ce vrei, odata blocat il vinzi piese. Iar la celelalte variante expuse de mine cu root si soft anti furt, acelasi deznodamant.
Iar cand vine vorba de recuperare chiar sunt mai bune serviciile pe cele 2 platforme expuse.

Post Reply

Return to “Cafenea”