Revine taxa auto?

De toate pentru toţi
BlueHack
Posts: 146
Joined: 28 Apr 2021, 13:31
Auto: Kia Ceed Active 1.6 CRDI
Location: Bucuresti

Revine taxa auto?

Post by BlueHack »

Ministrul Mediului a anunțat intenția de a reintroduce taxa auto. Motivația ar fi că acest lucru ar fi fost cerut de Comisia Europeană, deși chiar Comisia Europeană a sancționat România pentru precedenta taxă.

https://m.adevarul.ro/news/eveniment/re ... index.html

Personal nu cred că vor reuși, vor fi valuri de proteste. Dacă ar reuși, ar face-o cu mari sacrificii electorale, pe care nu cred că și le permit.

Bănuiala mea este că acea declarație a apărut pentru a testa părerea publicului, poate, poate mai e rost de stors niște bani, de a ajuta sărmanii importatori și firmelor de leasing și pentru a le arăta celor câtorva ecologiști radicali că lor le pasă de mediu.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Revine taxa auto?

Post by Nesta3 »

Ce bine îmi pare.Sa o bage direct la impozit.
Când am luat Sportage Euro6 am platit 1200lei taxa de mediu sau cum se numea.Altii care au cumpărat cazane(fie că puterea lor de cumpărare era limitată sau poate le mirosea urat Dacia) au plătit 200 lei.
Pe urmă, au dat fuguța la taxe sa li se restituie banii, ITP l-au tot luat pe ochi frumoși și tot așa.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

BlueHack
Posts: 146
Joined: 28 Apr 2021, 13:31
Auto: Kia Ceed Active 1.6 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Revine taxa auto?

Post by BlueHack »

Nu e o idee rea impozitul pe proprietate, calculat la valoarea actuală a mașinii. Celor care au mașini sub un an, să le calculeze taxa după valoarea de catalog a mașinii, să nu scadă tichetul rabla și alte pomeni din valoare.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Revine taxa auto?

Post by ionutp »

Da, suna bine!
"România să găsească o soluţie de descurajare a înmatriculării maşinilor mai vechi de 15 ani." - Deci nu ii afecteaza pe cei care au deja, dar macar se vor limita porcariile care ajung in tara, e important.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

BlueHack
Posts: 146
Joined: 28 Apr 2021, 13:31
Auto: Kia Ceed Active 1.6 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Revine taxa auto?

Post by BlueHack »

Atâta timp cât veniturile nu permit achiziționarea de masini noi pentru cea mai mare parte din populație, cât nu există un sistem de transport în comun decent nici urban, nici interurban, este complet aberantă inițiativa.

relu_24
Posts: 224
Joined: 10 Mar 2016, 20:18
Auto: Sportage 1,6T

Re: Revine taxa auto?

Post by relu_24 »

Deci cine își ia un bmw din 2005 in loc de un Logan din 2015 e din cauza nivelului de trai?
Nivelul de trai contează foarte puțin, problema românilor e că vor să epateze, să zică lumea că sunt avuți deși ei baga motorina de 20 de lei.
Știu o grămadă care își iau seria 5 sau X cu barele prinse cu sarma și care afuma un cartier, pun cauciucuri sh că nu au bani sa cumpere un cauciuc pe 19 in loc sa cumpere un Logan sau ceva asemănător cu 10 ani mai nou și un sfert din km.
Genul asta de oameni pot sa fie plătiți că în Elveția că ei trec la Bentley de 20 de ani.


Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

Sportage 1,6 T-GDI Style 4X2 MT - new infrared

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Revine taxa auto?

Post by ionutp »

Subscriu la ce spune @relu_24

- Ce masina ai?
1. BMW (2005)
2. Logan (2015)

Ce o sa creada lumea? Nu te intreaba din ce an e. Si trebuie sa faci o impresie buna unor persoane pe care le vezi o data la 5 ani.

Stiu si pe cineva care a avut un Nissan si i-a crapat motorul, era prea scump sa il repare si si-a luat Logan nou cu care nu are probleme. Doar ca sunt putine astfel de cazuri. Stiu de asemenea multe cazuri de persoane care si-au luat BMW sau altele doar pentru ca sunt BMW.

Ideea se aplica si in alte domenii. De aceea oamenii cumpara replici de iPhone, adica chinezarii ieftine care arata ca un iphone. Conteaza prea mult parerea celor din jur, sa ii impresioneze pe cei din jur.

Am si prieteni care imi spun de "A, ai Kia?" sau daca le zic ca vreau Sorento la 60K (acum merg spre noul Sportage) ca de ce nu imi iau X5 vechi. Fiecare cu cat poate. La urma urmei, datorita acestor oameni e plin de service-uri, ajuta economia nu? :D
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Revine taxa auto?

Post by alexcrist »

Din punctul meu de vedere, fiecare trebuie să fie liber să își cumpere ce vrea și cec-i place, indiferent de motive (că are o pasiune reală pentru un anumit model, sau că vrea să impresioneze). Dar întreținerea să fie ca la carte. Adică fără troace fumegătoare și din care plouă ulei pe străzi, indiferent de marcă sau de vârstă. Din punctul meu de vedere, de la RAR/ITP trebuie început, să se reducă drastic mașinile cu ITP valabil care n-au văzut interiorul unei stații ITP nici măcar în poze.

Taxa are alt rol, și nu va reduce semnificativ importul de troace. Doar se vor înmatricula din nou în alte părți, portițe se găsesc. Important e să fie ceva continuu, nu ceva care are efect o singură dată (la înmatriculare). Doar așa zic eu că mai scăpăm de poluare.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Revine taxa auto?

Post by quelloo »

=D> +1 :D
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Revine taxa auto?

Post by Faust »

Să se bage!
Să fie în funcție de puterea motorului, nu capacitatea cilindrică și noxe.
Și să se ducă la pușcărie toți cei care fac ITP pe șpagă, și ăla care dă.... și ăla care ia.
Last edited by Faust on 08 Jun 2021, 19:41, edited 1 time in total.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Revine taxa auto?

Post by Faust »

ionutp

Când am vândut Porsche Cayenne și mi-am cumpărat Sportage..... fix așa am fost judecat!
Cunoscuții îmi spuneau "bă.... ai avut numai mașini top Mercedes, BMW, Porsche, acum îți cumperi coajă korreană?"
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

Post Reply

Return to “Cafenea”