Masina rosie e pentru femei, sau e o prostie?

De toate pentru toţi

Este rosul o culoare feminina pentru o masina?

Da
0
No votes
Nu
15
100%
 
Total votes: 15

weeezer
Posts: 234
Joined: 02 Feb 2008, 01:05
Auto:
Location: Bucuresti

Masina rosie e pentru femei, sau e o prostie?

Post by weeezer »

Va salut, dragi colegi!

As vrea sa stiu parerile (si voturile) voastre in ceea ce priveste culoarea rosie pentru o masina:

1. unii spun ca e prea feminina, sau cu varianta de extrem “nu esti barbat daca ti iei masina rosie”,

2. altii dimpotriva (pe principiul de it takes a lot of balls to wear pink”).

3. si ar mai fi si varianta a treia, de mijloc poate, fara pareri preconcepute, in care se apreciaza strict si la obiect aspectul masinii. Like it? Take it.

A nu se intelege ca imi astept de la voi aprobarea pentru a-mi lua masina rosie, decizia pentru mine este deja luata 😁
Kia Cee'd 1.4 LX BEST, 2008, ODO 60.000 km

Skoda Octavia 3 1.0 TSI 2016, ODO 70.000 km

Waiting: Sportage PHEV GT Line

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Masina rosie e pentru femei, sau e o prostie?

Post by ionutp »

Oare ce parere au cei de la punctul 1. despre Ferrari? De cele mai multe ori sunt rosii. :D
Din punctul meu de vedere o masina roz este "feminina", insa rosu nu.
Culoarea depinde de gusturile fiecaruia. Daca ar fi toti ca mine toate masinile ar fi negre. Asa ma si imbrac mai mereu.
Singura relevanta practica o vad in posibilitatea de a o revinde. In cazul meu nu ma uit mai deloc la masini care nu sunt negre. Stiu, e o tampenie, dar fiecare cu piticii lui. :D
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Masina rosie e pentru femei, sau e o prostie?

Post by bprodan »

Ca si proprietar de masina rosie, cred ca trebuie sa ma implic :)
Eu in primul rand am ales rosu pt ca ma face mai vizibil in trafic, e o masina care iese in evidenta si asta te ajuta cand intir pe contrasend in depasiri, cand vii din spate, etc , in contrast cu acele masini gri ce se confunda cu asfaltul. Si o vezi mult mai usor in parcare la supermarket.
Si, daca tot iti iei masina 'cum vrei tu', de ce ai lua acel argintiu/negru pe care il au 80% din masini ?
Asa cum zicea si ionut, nu vorbim de roz sau alte nuante, dar rosu Ferrari e celebru si nu e feminin. Stinger are un rosu foarte placut. Mazda promoveaza masina pe rosu si cred ca au niste designeri foarte buni si nu se tintesc spre clasa de masini definite ca 'pentru femei' : Fiat 500, Mini
@Ionutp: sunt fix in opozitie cu tine: nu mi-as lua o masina alba (foarte greu de intretinut) sau neagra (e plina lumea de ele si nu le scoate in evidenta personalitatea). Sigur, vorbim de alegere la masina noua, daca as vrea un SH si as fi multumit de starea tehnica, culoarea nu ar fi importanta.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Masina rosie e pentru femei, sau e o prostie?

Post by Vincze Szilard »

eu sunt la a 2-a masina kia si tot rosu, tata o avut un fiat 850 tot rosu (defapt vreo 3 bucati) poate de acolo mi se trage, oricum si urmatoarea masina 90% tot rosu o sa fie.... daca ar fi dupa mine si femeile ar fi imbracate in rosu sau dezbracate pe strada....si mi se rupe ce spun altii...
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Masina rosie e pentru femei, sau e o prostie?

Post by razesul »

Pana acuma topul arata 100% nu, ceea ce indica ca in general este o conceptie gresita ca anumite culori au legatura cu sexul propietarului, sau preferintele sexuale, sexul in general.
Din contra - Ferrari cred ca s-a gandit mai mult la putere, agresivitate, sportivitate, violenta, pericol, decat la sex, eu mi-as lua oricand o masina rosie dar sa nu platesc in plus :). Pana acuma am luat doar stoc, prefer sa nu platesc in plus pentru culoare, si cred ca asa procedeaza cei mai multi, sau se gandesc ma revanzare, rosu fiind in general perceput gresit dpmdv.

Ar trebui in sport, sau in cele preponderent masculine, sa nu vedem anumite culori nu? Un barbat adevarat nu ar purta tricou/casca rosii :), sau roz :). Ce sa mai spunem de saracii pompieri :)

Eu as spune despre rosu ca e mai mult in zona "necuratului" = focul, Belgia cu ai ei diavolii rosii este un exemplu.

"Red is the color of extremes. It’s the color of passionate love, seduction, violence, danger, anger, and adventure. Our prehistoric ancestors saw red as the color of fire and blood – energy and primal life forces – and most of red’s symbolism today arises from its powerful associations in the past."

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Masina rosie e pentru femei, sau e o prostie?

Post by alexcrist »

Făcând o paralelă, lumea ciclismului competițional e plină de gay. Mai ales Turul Italiei, unde liderul pe clasamentul general poartă tricoul roz. :D

Tot ce contează e să-ți placă ție. În rest, toate prostiile cu ”roșu e pentru femei” și ”ți-e rușine să cobori dintr-o mașină de clasa mică dacă ești bărbat” vin doar de la oameni nesiguri pe ei care au impresia că au ceva de dovedit în ochii străinilor de pe stradă. Aceeași discuție cu emblema de pe capota mașinii. Lasă-i să facă mișto de tine. Dacă asta e singura bucurie din viața lor, de ce să le-o furi? :lol:

P.S.: Am avut mașină roșie, am dat și bani extra pe culoare. Iar acum am XCeed galben - și despre asta toată presa urla la început că e ”mașină de femei”. :D

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Masina rosie e pentru femei, sau e o prostie?

Post by panzer »

Inca mai am 1310 rosu al parintilor. O tin pt memorie si poate rabla odata.

Dar acum ca am mai imbatranit mi-as lua masina Alba. Aia e cea mai vizibila in trafic, cel mai usor de reparat. Fara culori cameleonice (cele cu 2 randuri de lacuri).

Post Reply

Return to “Cafenea”