Cât v-a ajutat garanția?

De toate pentru toţi
panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cât v-a ajutat garanția?

Post by panzer »

Cu cat e mai noua masina cu atat stati mai aproape de garantie.
Garantia te poate ajuta sa mai ai masina peste 7 ani. Nu sa o vinzi cu 500 euro mai mult sau mai putin.

Nu prea vorbeste lumea pe forum, dar am vazut motoare gdi busite in anul 6. Chiar si mpi.
Ia incercati sa cautati GDI-uri de Sportage la dezmembrari. Sau 1.4 MPI generatia a doua. Daca gasiti vreunul sa imi aratati si mie. Si la Ceed 2 puteti spune ca s-au vandut putine (e adevarat), dar Sportage GDI 1.6 e plina strada de ele.

Itc266
Posts: 32
Joined: 27 Nov 2020, 22:13
Auto: Sportage 1.6 DSL 7DCT Hybrid
Location: România

Re: Cât v-a ajutat garanția?

Post by Itc266 »

Schimbat ambreiaj DCT, ulei cutie și 2 role întinzătoare MHEV.
Sportage Style 1.6 DSL 7DCT Hybrid

User avatar
Mos2Fet
Posts: 36
Joined: 17 Feb 2023, 09:23
Auto: Ceed 1.5L 7DCT GT-Line
Location: undeva in Balcani

Re: Cât v-a ajutat garanția?

Post by Mos2Fet »

Cate masini am avut, in Garantie nu au facut nimic. Bine nici nu am avut probleme majore.
Orice alta problema era trecut la consumabile sau utilizare defectuoasa: chedere taiate, reglaj usi, termostat, punte diode pe alternator, senzor ulei, uzura prematura volan (desi nu era zgaraiat, nu port inele, era doar ros)
Pentru mine garantia e mai mult o certificare ca producatorul a trecut niste teste de calitate. Dar de ajutat? Deloc! Au gasit tot timpul cei de la service explicatii ... la asta se pricep cel mai bine romanii!

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Cât v-a ajutat garanția?

Post by Faust »

panzer

Ce înseamnă 1.6 GDI bușit? Distrus total sau care bea mult ulei? Să zicem 1l/1000....2000km.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

Post Reply

Return to “Cafenea”