Vizita Bulgaria

De toate pentru toţi
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Vizita Bulgaria

Post by eugenflorinmanea »

Dragi, 'conforumisti'

Sambata intentionez sa plec intr-o excursie pana la Veliko-Tarnovo, despre care am auzit numai lucruri frumoase.
Problema mea este ca am tot auzit ca in Bulgaria se fura masini la greu. Si cum masina mea este noua.. dakar yellow, proceed... si nu are decat alarma din fabrica, tare o sa stau cu inima stransa.
Voi ce stiti, e chiar asa grav, sau se exagereaza... Ma gandesc sa imi cumpar un antifurt mecanic...ajuta cu ceva?
Sambata seara ma intorc, deci 'blonda mea' nu va dormi pe teritorii straine.

Atasez si un link cu locatia care arata superb (cel putin in poze).

http://brandidentity.wordpress.com/2007 ... o-tarnovo/

Daca aveti si alte informatii suplimentare despre locatie, gen unde se mananca bine, ce se poate vizita, unde se pot face cumparaturi, unde se poate parca in siguranta...etc.. v-as fi recunoscator.

Multumesc.
SAAB 9-5

alecsz99
Posts: 213
Joined: 31 Mar 2008, 21:02
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vizita Bulgaria

Post by alecsz99 »

Stai linistit in ceea ce priveste masina, nu e Dracu' chiar asa de negru. Asta nu inseamna insa ca nu trebuie sa iti iei masurile minime de siguranta, cele pe care desigur ca le iei in mod obijnuit si acasa. Cate ceva despre Veliko Tarnovo poti gasi aici.

Drum bun si distractie placuta!
Dacia Berlina 1310 Li 2003 ODO - 70.000 km (14 ianuarie 2009); 75.000 km (24 septembrie 2009); 80.000 km (aprilie 2010)

Kia Pro Cee'd Black Pearl 1.4 GSL Best 2008
ODO:
- 13.06.2008 - 6 km (la livrare)
- 23.10.2008 - 10.000 km
- 21.02.2009 - 15.000 km
- 22.08.2009 - 20.000 km
- 12.02.2010 - 30.000 km

JURNAL DE BORD
cel mai indepartat punct atins - Saint Tropez (Franta, 2008), 2.302 km fata de Bucuresti

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: Vizita Bulgaria

Post by arka »

eu am fost asta vara, in Bulgaria (Albena si Varna), si am scapat. :D . Kia nu e o marca trecuta pe lista hotilor de masini. Cauta totusi sa parchezi in locurile special amenajate, se practica ridicarea masinilor parcate neregulamentar
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vizita Bulgaria

Post by c.ciprian »

Te sfatuiesc sa ai si CASCO extern cu acoperire atat de accident cat si furt.

klawz
Posts: 160
Joined: 30 Aug 2007, 12:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vizita Bulgaria

Post by klawz »

Eu am fost la Balcic, am lasat-o 3 nopti si zile intr-o parcare publica gratuita si nu a patzit absolut nimic.

onix
Posts: 671
Joined: 01 Jun 2008, 16:48
Auto:
Location: bucuresti

Re: Vizita Bulgaria

Post by onix »

Dati si voi amanunte despre conditii si pret si locatie
THX ONIX
Image

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vizita Bulgaria

Post by eugenflorinmanea »

Am fost sambata la Veliko. Din pacate nu am innoptat acolo ci m-am intors sambata seara.
Ca si impresii generale...Bulgaria e o tara Ok..dar e cam ciudata.
Am plecat pe la 8 din Bucuresti, in drum ne-am abatut pe la Ivanovo sa vedem manastirea si chiliile sapate in stanca. Din pacate nu am gasit pe strada decat niste batrani care nu stiau engleza.. Am ajuns noi la niste stanci si apoi am incercat sa mergem pe jos, dar ne-am plictisit si ne-am intors. La dus coborasem o panta destul de abrupta plina cu zapada.
La urcat...4 persoane in masina... sistemul ala anti- patinaj m-a ajutat destul de mult, dar la un moment dat a trebuit ca cei 3 pasageri sa 'debarce'. Mentionez ca am cauciucuri de vara.
Sistemul acela ..am uitat cum se numeste..care face ca chiar daca o roata nu are aderenta deloc, totusi cealalta sa se invarta efoarte bun. Urcam foarte incet, dar se cunostea ca masina urca la limita patinajului. La un moment dat am dezactivat ESP ul (nu cred ca am procedat prea ortodox tinand cont ca motorul era in sarcina) si a inceput sa patineze in spume... Am activat la loc ESP ul si am urcat fara nici o problema (era chiar o senzatie ciudatica- eram cu pedala cam pe la jumatate, masina urca dar in acelasi timp patina un pic, dar inainta chiar cu plecatul de pe loc in panta plina cu zapada). Eu cred ca daca ii pun si cauciucuri de iarna, 'blonda' mea chiar nu va mai avea probleme la munte.

Asa... dupa Ivanovo am luat-o pe E 85 spre Veliko. Drumul...parca te-ai intoarce in timp..in Romania anilor 96' (mie chiar mi-a placut ca mi-a adus aminte de copilarie)- trafic foarte lejer cu masini cam la 5 minute, drum pe 2 benzi cu copaci pe margine.
Ce mi-a placut la drum:
- chiar daca aveai Mercedes, chiar daca aveai Lada, toata lumea mergea cu 90 km pe ora
Ce nu mi-a placut:
- foarte multe limitari de viteza - in plin camp limitare la 50 km sau chiar 40- si de foarte multe ori la terminarea limitarii era masina politiei cu radar
- satele foarte foarte pustii- ziceai ca a trecut ciuma pe acolo - nici tipenie de om.

Veliko Tarnovo. Situat la 190 km de Bucuresti, un oras foarte frumos si curat, asezat la poalele muntilor, asemanator cu Sighisoara- cu case pe deal, cu strazi inguste si in panta si pline de suveniruri. Am mancat bine la restaurant Tempo ( undeva prin centru) si destul de ieftin. Fiind infometati ne-am luat o gramada de mancare (vreo 3 feluri plus desert plus bauturi) si am reusit sa mancam abia cam jumatate. Cost: 120 RON pentru 4 persoane.
Ce mi s-a parut ciudat- desi e al doilea centru universitar al tarii, din vreo 6 persoane tinere 'chestionate' unde este Tempo, doar una stia engleza...Ma intreb daca te duci intr-un orasel din Ro , oare tot asa o fi?
Ce e de vizitat: centrul ca stradutele inguste, cetatea care e cocotata pe un deal si mie mi-a placut foarte mult.
Totusi suvenirurile, hainele, bezina, mai scumpe decat la noi (probabil si din cauza ca s-a devalorizat leul).
Leva am scos direct de la bancomat de pe card.

Am facut o mica vizita si la Arbanassi, un satuc situat la 4 km de Veliko, un fel de Corbeanca- Paradisul Verde, cu case foarte cochete si pensiuni frumoase. Aici am baut un ceai la o pensiune rustica, ce avea semineu, muzica traditionala ... nice. Din ce am inteles, o noapte de cazare cam in jur de 30 EUR.

Cam atat...ne-a costat cam 50 RON de persoana benzina plus taxele (taxa de pod 12 EUR, bu-vignieta 5 EUR pentru o saptamana).
Eu zic ca merita o iesire la aer curat mai ales ca nu e nici foarte departe.(cam 2 ore si jumatate am facut la intoarcere).

Ultimele 3 poze din album sunt din Bulgaria
SAAB 9-5

alecsz99
Posts: 213
Joined: 31 Mar 2008, 21:02
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vizita Bulgaria

Post by alecsz99 »

Ma bucur ca ti-a placut! Pacat ca nu ai ajuns la Ivanovo, este pe lista UNESCO. Traficul in Bulgaria este peste tot lejer, poate doar in zona Sofia sa fie altfel! Ce am remarcat eu este ca poti rula linistit cu orice viteza si stil de condus. De nota ca nici un Bulgar nu respecta linia continua dar in general merg cu viteza legala. Ai dreptate cu limitarile de viteza, sunt multe si se gasesc mai ales in zona intersectiilor cu diverse drumuri secundare si curbe (fie ele si mai putin periculoase).

Si mie mi-a placut Veliko Tarnovo unde am fost cu Dacia Berlina, ca pe vremea aia nu aveam Kia dar ma bucur ca Bulgaria devine un subiect pe acest forum!

Taxa de pod la noi se plateste numai in Euro acum?
Dacia Berlina 1310 Li 2003 ODO - 70.000 km (14 ianuarie 2009); 75.000 km (24 septembrie 2009); 80.000 km (aprilie 2010)

Kia Pro Cee'd Black Pearl 1.4 GSL Best 2008
ODO:
- 13.06.2008 - 6 km (la livrare)
- 23.10.2008 - 10.000 km
- 21.02.2009 - 15.000 km
- 22.08.2009 - 20.000 km
- 12.02.2010 - 30.000 km

JURNAL DE BORD
cel mai indepartat punct atins - Saint Tropez (Franta, 2008), 2.302 km fata de Bucuresti

Post Reply

Return to “Cafenea”