Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

De toate pentru toţi

Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Intodeauna (valabil pentru iesiri pe distante mai mari de 10 KM)
8
7%
Deseori (peste 75% dintre iesirile cu masina)
16
13%
Rareori (intre 50% si 75% dintre iesirile cu masina)
32
26%
Aproape niciodata (intre 10% si 25% dintre iesirile cu masina)
38
31%
Niciodata (intre 1% si 10% dintre iesirile cu masina)
9
7%
Absolut niciodata (n-am masina si folosesc transportul in comun)
1
1%
Doar cand ma grabesc (valabil pentru urgente medicale)
7
6%
Doar la orele de varf (valabil in cazul ambuteiajelor de peste 2 h)
5
4%
Nu stiu (nu cunosc Regulamentul - vezi "lotul Pitesti")
5
4%
 
Total votes: 121

MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by MosNicolae »

Plecand de la adevarul ca nu exista soferi care sa nu fi avut vreo abatere de la Regulament, lansez intrebarea: cat de des incalcati regulile de circulatie ?
(ATENTIE ! Cei care nu au incalcat NICIODATA vreo regula de circulatie SA NU POSTEZE AICI ! Pe acestia ii rog doar sa voteze.)

Va rog, raspundeti SINCER la aceasta intrebare ! In posturile voastre va rog sa precizati ORASUL in care circulati de obicei, dar si diferentele pe care le constatati in traficul din alte localitati. Sesizati, deasemenea, si alte anomalii sesizate in trafic, care au tendinta sa se generalizeze.
De exemplu:
1. Intotdeauna cand cand tai calea unei masini cu prioritate, ridici mana dreapta si zambesti.
2. Intotdeuna cand traversezi un drum cu prioritate, opresti in mijlocul drumului blocand un sens de mers, si te uiti insistent in partea opusa, ignorand claxoanele, degetele fluturate, etc.
3. Intodeuna cand iesi de pe un drum secundar si vezi masini venind in viteza, inaintezi, sperand ca un sofer prudent sa franeze pentru ati permite sa intri pe artera principala.
4. Intodeauna cand tai calea unei masini in viteza, aprinzi avariile, in semn de multumire ca ai scapat cu viata.
5. Intodeauna cand vezi un accident iti spui "asta nu mi se poate intampla, eu sunt un sofer bun".

P.S. Cineva, spunea ca topicul va ramane gol. Eu nu cred.
membru al clubului SpiteColorate.ro

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by Razvan_G »

Nu incalc regulile de circulatie niciodata spre aproape niciodata. Drept dovada nicio amenda, nicio tamponare din cauza mea. Incerc sa conduc preventiv atat in localitate cat si in afara ei. Pana la urma nu-mi risc viata pentru 10-15 minute in plus sau in minus. Sunt stapan pe masina si imi cunosc limitele. Ceea ce numesti tu ca se generalizeaza e o "politete" in trafic. Da, si eu zambesc cand cineva ma lasa sa trec, sau aprind avariile in sens de multumire. La depasiri in afara localitatii (pe timp de noapte), tot timpul dau 2-3 blitz-uri celui din fata ca sa-l avertizez ca "ma bag in depasire". Apreciez si conducatorii de TIR care semnalizeaza ca sa-i poti depasii. Si astora le "multumesc" cu avariile.

In oras (Oradea) nu prea sunt probleme, participantii la trafic deseori te lasa sa te incadrezi corect la ore de varf fara sa te dumnezeiasca :), singurele probleme le-am avut cu taximetristii sau cu baietasii "smecheri" care-ti taie calea cu BMW-urile lor de 15-20 de ani ori se uita urat ca tu respecti legea (mergi cu 50 in localitate). Dar nu sunt atat de multe cazuri. In alte orase e mai rau :lol: ... Ce sa zic, ne influenteaza ungurii! Ei conduc corect, cel putin la ei in tara.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by arka »

In general sunt un sofer calm. Cel mai des depasesc viteza regulamentara, uneori mai parchez unde nu trebuie si foarte rar depsesc coloana la semafor (depinde de situatie), si din pacate cate o data ma zic si cate o vorba de "dulce" la adresa participantilor din trafic.
Nu fac depasiri neregulamentare, prefer sa stau pe banda mea, multumesc tuturor celor care ma lasa sa ma bag in fata lor.
Amenzi am luat doar pentru depasirea vitezei si vorbit la telefon. (pe care le-am platit pe toate)
Mai mentionez ca de cand am permis am parcurs la volan mai mult de 130 000 de km.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by Misu »

am votat aproape niciodata:mai depasesc viteza legala(doar in afara localitatii dar nu cu mai mult de 20km/h),mai parchez aiurea cand chiar nu am nicio solutie si in rest chestii normale insa nu cred ca poti sa respecti toate regulile de circulatie si bun simt in capitala noastra minunata.in rest incerc sa conduc cat mai corect si incerc sa nu ma manifest cand imi ia unul fata.de obicei las sa intre in fata mea daca e cu bun simt si imi face semn si vad ca sta de jumate de ora pentru ca nu il lasa nimeni.
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

Boby

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by Boby »

Am votat Rareori.

Acuma MosNicolae nu ne va mai aduce nimica, ci ne va lua puncte :lol:

-Nicu-
Posts: 73
Joined: 15 Nov 2008, 17:20
Auto:
Location: Bucuresti/Constanta
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by -Nicu- »

Eu consider ca le incalc oarecum rar ("aproape niciodata"). Am votat si "cand ma grabesc" pt ca mi se mai intampla...

Conduc des in Bucuresti si Constanta. In ambele orase, singura regula incalcata preponderent este limita de viteza. In rest incerc sa conduc civilizat/previzibil/prevazator/calm si mai ales cu bun simt (si aici includ multumirea din avarii :P).

Am in jur de 200.000 km "la bord". Si nu, n-am avut intotdeauna stilul asta de condus. La inceput eram viteaz, acum m-am calmat mult datorita unor factori:
- am fost implicat intr-un accident serios; nu din vina mea, dar am vazut cat conteaza anumite treburi
- trecand prin anumite situatii la limita, am realizat ce prostie era sa fac
- am vazut ce se poate intampla cand esti viteaz; slava Domnului doar pe pielea altora pana acum; sper sa n-am ocazia sa vad si pe pielea mea
- am luat vreo 2-3 amenzi de radar :)
A friend with weed is a friend indeed! :smt033

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by Ogy »

Ar fi interesant sa facem un topic cu cati dintre noi NU am incalcat regulile de circulatie, nu ne-am bagat in fata la semafor, la o coada indiferent de care, etc si cati incercam sa nu raspundem violent verbal sau fizic la o nedreptate.
-Raspuns la PS-ul tau MosNicolae....daca ai face acel topic ar ramane gol!
Folosesc ca pista, Bucurestiul, nu stiu cum este la voi, dar daca incerci sa circuli regulamentar in Bucuresti, o patesti rau de tot.....testat pe pielea mea...
Ce nu fac niciodata: sa uit sa semnalizez si nu vorbesc la telefon, decat prin hands free, mi se par, doua probleme foarte grave, care lasa de obicei urmari .....
Ca amenzi am un numar de 6-7-8 cine le numara.....prima in prima zi cand am luat carnetul, cand veneam de la Udriste (pana acolo am mers fara), pe Aviatorilor bagasera aia radar, eu viteaz etc... A doua am luat-o, in a 2 a zi de carnet, veneam de la Udriste unde facusem dovada ca am platit-o pe prima si am trecut pe rosu la Inter....am primit amenda pentru parcare neregulamentara... La celelalte nu mai stiu ordinea...ultima in noiembrie tot de viteza la Barcanesti....nu folosesc detector sau gps (o singura data am folosit unu care, beepaia si la urs -vorbesc serios).
In oras la ora actuala trec foarte rar pe rosu, in rest ce pot sa zic sunt foarte atent cand incalc regulile si sunt constient de urmari....

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by Akbhar »

Am votat 'Rareori'.

Intotdeauna incerc sa respect prevederile legale. Nu fortez intrarea in banda, nu ies din colana la semafor, sunt intelegator cu ceilalti participanti la trafic. O singura problema am: respectarea limitei legale de viteza. Nu sunt vitezoman, dar nu mi se pare normal (si nici nu imi convine) sa ma tarai cu 50km/h prin statele insirate ca margelele pe ata pe drumurile nationale. Conduc in special prin Muntenia si Bucuresti-Constanta, dar m-am mai plimbat si prin tara.

In cei 45.000km parcursi ca sofer, de 3 ori am comis-o:
- am trecut pe rosu la un semafor in Ploiesti pe care nu l-am vazut. Mi-am dat seama ca era acolo dupa ce am trecut de el.
- am trecut pe rosu cand ma apropiam de un semafor cu 50km/h (prinsesem unda verde) si a trecut pe rosu (nu a trecut intermediar prin galben) exact cu 5m inainte sa intru eu in intersectie. Daca franam ma opream in mijloc. Noroc ca ceilalti nu se pusesera in miscare.
- abia luasem carnetul de vreo 6 luni si eram cu tatal meu in dreapta, in Slobozia. Mi-a zis sa trec de pe banda 2 pe banda 1 si am schimbat banda fara sa ma asigur, crezand ca a facut-o el. In unghiul mort era un nene cu o Dacia Break care a trebuit sa franeze foarte tare ca sa nu il agat eu. :( De atunci am jurat ca nu mai ascult indicatiile nimanui cat timp sunt la volan. Nu mai fac nici o manevra fara sa fiu 100% sigur ca e ok.

In 8.5 ani de carnet nu am fost oprit de politie niciodata. :D Si am primit acasa o singura amenda de radar, luata la Ciolpani, la camera fixa: 81km/h in zona cu 70km/h. Am fost foarte dezamagit. Macar daca aveam mai mult.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by shpid3r »

am votat deseori (75%+). 98% din abaterile mele sunt legate de viteza, si anume ca pe arterele din bucuresti (avand detectorul de radar) ajung si la 80 km/h. Asta si pentru ca circul pana in ora 8 dimineata si dupa ora 8 seara (cand e mai liber).
Daca eliminam depasirile de viteza, mi se mai intampla sa depasesc pe trecerea de pietoni (in general in sate, cand e vizibilitate proasta si imi dau seama de ce-am facut cand trec peste trecere - sunt foarte prost semnalizate cele din satele din Romania). Arareori depasesc pe linia continua o carutza sau tractor, ceva ce se deplaseaza cu 20-30 km/h - daca traficul de pe celalalt sens imi permite.
Am la activ un avertisment pentru depasirea vitezei (pentru c-am zambit frumos politistei), un avertisment pentru viraj la stanga pe interzis (pentru ca aveam permisul de 3 zile si nu eram atent la toate) si o luna de permis suspendat pentru depasirea pe trecerea de pietoni (dezbatuta in jurnalul meu de bord).
4 ani de permis.

Nu ma dau exemplu, caci se poate si mai bine decat mine. Dar la "problema" cu viteza .. o adaptez si la conditiile de circulatie (niciodata mai mult de 30-40 printre blocuri pe unde e posibil sa dai peste un copil), vitezele mari le prind in general pe splai sau kisselef/magheru/victoriei/podul grant pe unde ai multe benzi si poti evita problemele. Niciodata pe carosabil umed sau alunecos.
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by ida01ro »

cf regulilor stabilite de cel care a deschis topicul, scuze pt ca sunt OT! totusi:

cum vine asta cu "Niciodata (intre 1% si 10% dintre iesirile cu masina)" ??!! #-o

zau ca e ca in bancul ala cum ca daca ai inselat-o 1 data nu se pune ! :lol:

bafta
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by patton »

Rareori (intre 50% si 75% dintre iesirile cu masina). 75% nu mi se pare rareori, am votat pt procentaj
Sunt lucruri pe care le fac zilnic (viteza unde se poate, cate o linie continua, un semafor pe galben), pe altele rar sau f rar (vorbit la telefon) si unele niciodata (sa intru undeva unde n-am prioritate fara sa ma asigur - de fapt ma asigur si cand am prioritate, depasiri cad nu am vizibilitate). Cea mai tare chestie a fost sa trec pe rosu in Victoriei si pe verde sa vina masina politiei. Am fost sigur ca raman fara carnet dar am "prins" un politist ... raritate. M-a inteles ca ma grabeam, mi-a dat o amenda dar nu pt ce am facut ci mult mai mica. Nu am crezut niciodata ca o sa ajung sa multumesc unui politist in timp ce ma amendeaza.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by quelloo »

Am votat intotdeauna, deoarece de cate ori ies din parcare sigur depasesc viteza legala (imposibil sa nu ai un 55 - 65 km/h in zona de 50)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by MihaiM »

Exceptand vreo 20 (maxim 30) de chestii nu incalc APROAPE NICIODATA regulile de circulatie. Iar atunci cand nu conduc, nu incalc NICIODATA codul rutier.

seby
Posts: 199
Joined: 21 Nov 2008, 22:23
Auto:
Location: Brasov - Lugoj
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by seby »

salutare , eu cred ca se poate si fara a incalca regulile , obtinut permis 1996 , pana acum nu am platit nici o amenda , niciodata oprit in trafic , BRASOV - DN1- CODLEA , job in Brasov
centura siguranta = 80% , airbag = 20%
PURTATI CENTURA
ceed sporty wagon
NEW SPORTAGE 1.6 GDI
AUDI A4

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by misuspita »

E un pic relativa treaba. Am votat rareori (intre 50-75%) desi totdeauna incerc sa merg regulamentar. In localitati nu depasesc viteza regulamentara (50-70, in functie de localitate), doar in afara o mai calc cateodata peste 110, dar rareori. Asta ar fi pacatul meu cel mai mare. La inceput nu prea acordam atentie pietonilor, dar am incercat sa ma vad pe mine pe zebra si pe nesimtitul de la volan care nu imi da prioritate cand eu sunt deja la jumatea trecerii, asa ca m-am calmat si cu treaba asta. Traind (din pacate) in Bucuresti, involuntar esti obligat sa incalci codul rutier din cand in cand, parcat/oprit in locuri neregulamentare fiind cel mai des. In schimb nu (mai) fortez galbenul la semafor (asta dupa ce am scapat de o mare suspendare pe 30 de zile, moment in care m-am linistit de tot cu treaba asta).

Lucrul cel mai de rahat ce se intampla in Bucuresti (in opinia mea) este depasitul coloanei la semafor. Mi se pare atat de mare bataia de joc ca tu sa stai sa astepti minute in sir sa prinzi verde, iar un bizon shmeker sa vina sa se bage in fata. De-aia pe astia niciodata nu ii las, fie ce-o fi. Daca pot, stau la 20 de cm lipit de ala din fata si nu ii las sa se bage. 90% din cazuri imi iese... mai vad pe unii ca ii doare-n basca de masina lor si forteaza cu orice pret sa intre si pe astia ii las, ca nu am chef sa stau cu masina prin service din cauza lor. Si mai vad pe unii ca imi bat obrazul, sau fac din faruri, sau sunt nervosi din cauza asta, dar nu-mi pasa. Nu incerc sa fiu eu justitiar, dar ma irita la culme aia care fac chestia asta, indiferent de motivatia lor.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Post Reply

Return to “Cafenea”