A venit iarna !

De toate pentru toţi
edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

A venit iarna !

Post by edddie_m »

Azi de dimineata a venit iarna in Iasi si pur si simplu sa circulat (desi nu prea imi vine sa folosesc cuvantul asta) deplorabil.

Am stat toata ziua prin oras cu masina si nu am vazut nici macar o masina de dezapezit decat pe la ora 21 una oprita la Carrefour.

Pe langa derapajele obisnuite (spre ex cu bmw de-a curmezisul :lol: ) am vazut alt fenomen idiot: sunt unii care merg cu 10 km/h si tin coloane intregi dupa ei deaorece merg si pe 2 benzi deodata.
Fratilor inteleg sa conduci preventiv da daca sunteti babalai si va e frica sa conduceti pe zapada stati acasa sau luati un taxi/tramvai/autobuz sau pe jos.

10km/h e eneorm de putin!!!!!! Si chiar daca nu se mai vad marcajele acolo sunt 2, sau chiar 3 benzi!!!

De asemenea ca de obicei romanii s-au pregatit din timp pentru iarna :lol:
Azi toata lumea cumpara cauciuri de iarna si maturici de dat zapada la o parte in prostie iar la vulcanizari erau cate 10 masini.

Si cand ma gandesc ca se anunta ca o sa ninga pana sambata.... :mellow:

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: A venit iarna !

Post by patton »

cand ploua sau ninge, enorm de multi soferi uita sa conduca. peste tot s-a circulat asa, am facut de la serviciu pana acasa 1h și 25 minute (in mod normal 15-20 minute), rar am avut ocazia sa 'bag a doua'. este evident si absolut normal ca iarna sa ne surprinda, oprescu azi spunea ca e suparat pe cei care ar fi trebuit sa intervina si ca o sa cheme soldatii. asa se face administratie in romania, dai o caruta de bani la niste firme sa se faca ca intretin drumurile si apoi chemi armata care e prin fara plata.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

OsirisGod
Posts: 39
Joined: 15 Oct 2008, 10:27
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: A venit iarna !

Post by OsirisGod »

Sunteţi fericiţi. Aseară am făcut 4h din Voluntari în Bucureşti... un drum care ia în mod normal... 20-30 min.
KIA cee'd 1.4 GSL MT CITY Kompass Blue
B-95-WPL

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: A venit iarna !

Post by Skyppy »

unde ninge? aici e baltoaca.,..si acu dimin erau 10 grade. dealea celsius

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: A venit iarna !

Post by Ogy »

Eu am folosit RATB-ul ieri si intentionez sa-l folosesc si astazi. De cat sa ma enervez cu toti soferii... S-a circulat extraordinar de bine comparativ cu masina personala. :)
La intoarcere m-am jucat putin si cu masina prin zapada (sa nu cumva sa o neglijez). :)

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: A venit iarna !

Post by crispisu »

Dar acum de dimineata s-a circulat minunat in Buc. Am facut 40 de min din Berceni pana in Obor. Nu imi venea sa cred ca am ajuns asa repede, in conditiile in care am mers cu max 50km/h. Nici cand e uscat nu se circula asa de bine :mrgreen: ...de obicei fac 1h jumate. Banuiesc ca majoritatea, de frica ninsorii si accidentelor si-au lasat masinile acasa si au luat metroul...au facut o alegere excelenta pt noi, cei ce suntm nevoiti sa folosim masina :mrgreen:

dinu2007
Posts: 255
Joined: 02 May 2009, 15:55
Auto:
Location: Bucuresti - Titan
Contact:

Re: A venit iarna !

Post by dinu2007 »

@Ogy ai facut o alegere buna, azi dimineata titan - obor 50 min, si ca sa fie treaba treaba am ramas si intepenit in curtea firmei :((
Image

B-988-DNU Jurnal de bord ... Galerie foto
1.6 GSL BEST

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: A venit iarna !

Post by Nesta3 »

si eu ma bucur k a venit iarna :P :P :P
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: A venit iarna !

Post by LeCCa »

vina circulatiei proaste a fost in principal a soferilor neechipati corespunzator (cauciucuri de iarna), nu a drumarilor. nu cred ca a fost pe undeva (in buc) zapada atat de mare incat sa incurce pe cineva cu ciuce de iarna. oare ce ar trebui sa faca drumarii, sa vina cu uscatoare gigantice si, eventual, sa opreasca prin magie, iarna :lol:

pe de alta parte.... e adevarat ca este criza, si multi pur si simplu nu isi permit! :(
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

andreea
Posts: 284
Joined: 07 Feb 2008, 13:02
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: A venit iarna !

Post by andreea »

Cu toate ca masini de dezapezit nu am vazut mai deloc, dar oameni nechipati care patinau in toate directiile erau foarte multi, eu am facut 35 de min din titan (auchan) pana in piata domenii. S-a circulat chiar bine.
http://picasaweb.google.co.uk/bandreea/Kiutza
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: A venit iarna !

Post by crispisu »

Uuuuf, in sfarsit cineva, care ca si mine, a circulat f bine dimineata! Incepusem sa cred ca am prins eu un moment in care nu se circula :P

dinu2007
Posts: 255
Joined: 02 May 2009, 15:55
Auto:
Location: Bucuresti - Titan
Contact:

Re: A venit iarna !

Post by dinu2007 »

@lecca daca tu crezi ca de vina au fost soferii "neechipati" eu am masina de servici "echipata" si la cea mai mica apasare a franei imi intra abs-ul zimi si mie cate utilaje ai vazut ieri sa dea zapada? eu am petrecut 3-4 ore in trafic si ghici ce... nu am vaZut nici macar un utilaj, in afara de cele de la RATB, si nu cred ca era nevoie sa usuce asfaltul, in schimb era nevoie de ceva material antiderapant care si-a facut aparitia la timp doar in sectorul 3.
Image

B-988-DNU Jurnal de bord ... Galerie foto
1.6 GSL BEST

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: A venit iarna !

Post by LeCCa »

nush fratilor , dar aici in sectorul 1, baneasa, a fost plin de masini de interventie

da dinule, exact, daca tie la cea mai mica apasare iti intra abs-ul, dar apoi la cei fara ciuce de iarna?! abia reusesc sa plece de pe loc la semafor!
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: A venit iarna !

Post by bondalicir »

m-am distrat maxim cand la toate iesirile din pasaje nu reuseau unii sa plece. si accelerau, si dadeau. e drept ca nu aveau cauciucuri de iarna, dar sa o iei asa usor e de bun simt, nu sa-i dai pana sar pistoanele de sub capota. traiasca esp-ul si cauciucurile de iarna. prefer sa fie mereu traficul cum a fost astazi. am mers foarte bine. in schimb ieri am pierdut 4 ore incercand sa ajung la baneasa si am renuntat pana la urma.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: A venit iarna !

Post by patton »

LeCCa wrote:vina circulatiei proaste a fost in principal a soferilor neechipati corespunzator (cauciucuri de iarna), nu a drumarilor. nu cred ca a fost pe undeva (in buc) zapada atat de mare incat sa incurce pe cineva cu ciuce de iarna. oare ce ar trebui sa faca drumarii, sa vina cu uscatoare gigantice si, eventual, sa opreasca prin magie, iarna :lol:

pe de alta parte.... e adevarat ca este criza, si multi pur si simplu nu isi permit! :(
la banii astia : http://www.capital.ro/articol/tunul-anu ... 14217.html
ar trebui nu sa vina cu uscatoare gigantice ci sa stea cu feon-ul in mana sau sa prinda fulgii din zbor.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

Post Reply

Return to “Cafenea”