Noi suntem ROMANI!

De toate pentru toţi
User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by zaboss »

Skyppy wrote:nu, am doua joburi, unu contrct de munca, unu drepturi de autor...si iaca asa ma vad nevoit sa dau de ori bani la stat pt fix acelasi lucru. Ca si cum as fi platit kia de doua ori
=))
Mai încerc o dată.
Tu câştigi 3000 lei din salariu şi 1000 lei din drepturi de autor. [Ştiu că nu câştigi 3000 lei, respectiv 1000 de lei. E doar un exemplu, da?]
Rezultă un venit de 4000 de lei. Pentru acesta, datorezi contribuţii de sănătate de 3000*5%=150 lei şi, respectiv 1000*5%=50 lei. În total 200 lei.

Vasile are un salariu de 4000 lei. Pentru asta, datorează contribuţii de sănătate de 4000*5%=200 lei. Total Vasile, 200 lei.

Gheorghe are venituri din drepturi de autor sub forma a 10 contracte a 400 lei. Pentru ele datorează contribuţii în valoare de 400*5%=20 lei. 20*10(contracte)=200 lei. Total Gheorghe=200 lei.

Deci, tu plăteşti aceeaşi sumă cu Gheorghe şi cu Vasile. Tu nu plăteşti de 2 ori acelaşi lucru, nici Gheorghe nu plăteşte de 10 ori acelaşi lucru. Impozitul este proporţional cu venitul.
La fel:
Ion are salariu 10000 lei. El plăteşte 10000*5%=500 lei.
Victor are salariu de 1000 lei. El plăteşte 1000*5%=50 lei
Asta nu înseamnă că Ion trebuie să beneficieze de servicii de 10 ori mai bune decât Victor şi de 2,5 ori mai bune decât tine. Este principiul solidarităţii sociale. Toţi beneficiază de acelaşi set de servicii medicale gratuite. Cine doreşte mai mult, are la dispoziţie serviciile private.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by patton »

-invatamant gratuit. ce a mai ramas gratuit din el e de ffff slaba calitate;
-asistenta medicala gratuita. prin bucuresti si prin alte cateva orase mari, cu putin noroc si cu ceva relatii mai gasesti asa ceva. in restul tarii nu exista;
-servicii publice. pai pt astea nu platesti?
Ai un exemplu de tara in care toate sa fie la pretul lor real, nesubventionat?
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
BUNU
Posts: 596
Joined: 12 Nov 2009, 22:19
Auto: Ceed 1,6 GSL
Location: Galati

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by BUNU »

Se zice,constiinta trece prin stomac dar mandria de a apartine unei natii este atributul celor ce gandesc.Mai trebuie sa continui ?
ImageImageImageImageImageImageImage
http://picasaweb.google.com/BUNULE
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by Skyppy »

@zaboss / mai incerc si eu o data. mie mi se opreste de doua ori contributia la fondul de sanatate, de doua ori la pensie si de doua ori la somaj, lasa impozitul

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by zaboss »

Skyppy wrote:@zaboss / mai incerc si eu o data. mie mi se opreste de doua ori contributia la fondul de sanatate, de doua ori la pensie si de doua ori la somaj, lasa impozitul
Şi dacă aveai 4 surse de venit, ţi se opreau de 4 ori. Dacă aveai 10 surse de venit, ţi se oprea de 10 ori. Sunt angajatori diferiţi şi/sau categorii de venit diferite (dacă e acelaşi angajator). Ceea ce încerc eu să-ţi explic este că aceaste contribuţii (sănătate, şomaj, pensii) sunt procent din venit. 5% în cazul sănătăţii, 10,5 la pensie şi 0,5% în cazul şomajului. Asta nu înseamnă că tu plăteşti sănătatea/pensia/şomajul de 2-3-4-10 ori, ci că dai 5% din venitul tău pentru sănătate indiferent de venit (surse de venit sau sume), 10,5% pentru pensii (venituri de natură salarială) şi 0,5% şomaj. Ai venituri mai mari, plăteşti mai mult. Ai venituri mai mici, plăteşti mai puţin. Nu este aceeaşi taxă pe care o plăteşti de N ori, ca în exemplul tău cu maşina. Acum ţi-e clar?
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by Sorcee'd »

din pacate discutia a cam fugit de la subiect.Intr-un fel sau altul toti avem dreptate,iar vina este a noastra pentru ca ne comportam ca o turma de oi,ne lasam impinsi exact in directia in care vor berbecii de la guvernare(nu vreau sa spun ca ei sunt capul rautatilor,sunt si ei niste profitori,e drept,la o scara mai mare decat smecherasii de cartier,dar si ei executa ordine la randul lor - stiu,puteti spune ca sunt adeptul teoriei conspiratiei,etc,etc - da,sunt si vreau sa-mi dovedeasca cineva ca nu am dreptate...).Nu fac parte din cei care spun ca romanii sunt buricul pamantului(cu toate ca imi place sa cred ca "ai nostri" sunt un pic peste media multor tari asa zis civilizate - si ma refer la cei care sunt orientati catre munca,nu furtisaguri si smecherii)dar ma doare cind vad unele reactii prin diverse parti ale globului vis-a-vis de noi...Dar nici nu vad o alta solutie la ceea ce se intimpla acum...Nu poti face nimic decat printr-un efort coordonat,si,chiar daca schimbi pe cineva,sa zicem,ce faci dupa aceea?Ce schimbi,cu ce?Omul?Altul in locul lui poate fi chiar mai rau!Sistemul?CU CE?
Asa ca hai sa ne intoarcem la subiectul topicului si sa vedem ce lucrusoare bune si romanesti mai gasim prin tarisoara noastra.Imi pare rau,nu am cu ce contribui la lista in momentul de fata,dar cand ajung acasa promit sa inmultesc si eu lista...
Bafta!
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by Skyppy »

fiecare vede problema in felul sau.

Miki
Moderator General
Posts: 393
Joined: 12 Jan 2009, 13:32
Auto:
Location: BUCURESTI

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by Miki »

Asa cum a mai spus cineva inainte, nici mandra nu sunt dar nici nu spun ca Ro e de cacao... Produse romanesti sa recomand nu prea stiu ce as putea sa recomand, un lucru foarte bun in acest sens, am vazut ca anumite supermarketuri au inceput sa promoveze produsele romanesti printr-un stand doar cu produse romanesti.

Ce mi-a atras atentia totusi citind acest topic, este felul in care zaboss explica asiduu faptul ca statul nu iti ia bani de doua ori ci doar te "taxeaza" pt suma incasata... Fara suparare, oamenii astia care au si pfa/contr din drepturi de autor/etc pe langa un cim, pana acum nu plateau decat impozitul, acum platesc si pensie si sanatate, normal ca li se pare ca sunt taxati de doua ori avand in vedere ca netul lor a scazut... Nu vad cum asta ne poate scoate din criza: cat de curand pfa urile si contr din drepturi de autor vor disparea (sau cel putin vor scadea considerabil numeric) iar munca la negru va creste... Alta metoda a statului de a incuraja munca la negru zic eu...
JUST MIKI FARA MASINA FARA ... PRIETENII STIU DE CE!!!!!
Image
________________________________________

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by Skyppy »

din punctuil mee de vedere, un salariu care ere de kkt a devenit diaree cu noile dari.

kaspersky
Posts: 58
Joined: 09 May 2008, 21:12
Auto:
Location: Timisoara

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by kaspersky »

zaboss wrote:
Skyppy wrote:HAI MA....statu nu poate sa iti ofere decat aerul...sa fim seriosi.
Hai să vedem:
- învăţământ de stat gratuit până la facultate = cost aproximativ (dacă l-ai face la privat) minim 15000 euro
- asistenţă medicală gratuită (ai idee cât costă un computer tomograf? pregătirea unui doctor?) - să nu-mi spui că nu ai beneficiat niciodată, că nu te cred.
- drumuri (aşa proaste cum sunt ele);
- servicii publice (gunoi, apa, căldură, canal, transport public);
- asistenţă socială (măcar alocaţie pentru copii)
Mai vrei? Ţi-ai permite să trăieşti într-o ţară în care ar trebui să plăteşti pentru TOATE preţul lor real nesubvenţionat?
Şi las-o mai moale cu plătitul impozitelor. În România se colectează abia puţin peste 30% din PIB în vreme ce media la nivel european este de 45. Acei 15% din PIB fac o mare diferenţă în calitatea serviciilor. Nu spun că trăim într-o ţară ideală, dar nici să vorbim să n-adormim, ignorând realitatea.
vai, vai, vai! as fi curios din ce bani subventioneaza statul toate chestiile astea?

pai sa vedem, stimate contribuabil:

- asistenţă medicală gratuită: platesti luna de luna CASS
- drumuri (aşa proaste cum sunt ele): platesti rovinieta + impozit pe masina + taxa de drum din pretul benzinei
- servicii publice (gunoi, apa, căldură, canal, transport public): cheltuieli la bloc + impozit casa + bilet (abonament) pentru transport public (daca nu te tine sa le platesti de ce le folosesti??? aaa, da, ca sa le plateasca altii)
- asistenţă socială (măcar alocaţie pentru copii): platesti luna de luna
pe linga toate astea mai platesti si impozit pe venit, tot luna de luna, TVA pentru orice ban cheltuit + alte taxe si impozite.

multumim statului ca ne ofera toate aceste servicii din banii nostri!

poate-ti place modelul tarilor scandinave, unde esti taxat la singe (asta bineinteles daca ai venituri mari) si statul ii ajuta pe cei nevoiasi (adica pe aia care n-au chef de munca), un fel de robin hood statul, ia de la ai bogati si da la ai saraci (ca-n comunism), singura diferenta fata de noi e ca acolo daca esti asistat poti trai decent, la noi daca de miine as ramine somer m-as pisa pe banii din ajutorul de somaj ca n-as prea avea ce face cu ei, chit ca am contribuit destul la, vorba aia, buget.

ce bine e ca statul iti ofera invatamint gratuit, maaama mama, profesorul ia sub 10 mil/luna salar si-ti face odrasla olimpic la toate materiile (+2 sapunuri si un box de hirtie igienica included)

beneficiezi de servicii medicale gratuite, excelent, stai o ora la urgenta ca sa se termine meciul la care se uitau cei ce erau de garda, dupa asta ii vezi cum se cearta intre ei care sa te "trateze" (adica sa-ti ia spaga) si sa-ti zica cit trebuie sa le dai lor cash ca sa nu-ti puna ghips ci sa-ti de o nenorocita de orteza (negociere ca-n piata, ce mai), sau ajungi la urgenta cu arsuri de gradul II si aia stau si se uita la tine ca la un extraterestru si nu-ti fac nimic pina nu vine cavaleria grea cu banu'???

ok, traieste in lumea ta si simte-te bine. vrei sa-ti mai zic povesti cu celebrul formular E112? lamureste-ma cum de s-a putut rezolva de ex. ca, cristi minculescu sa fie operat in strainatate lejer pe banii contribuabililor (operatia se putea face si in tara) iar altii care chiar nu au scapare in tara trebuie sa astepre aprobari dupa aprobari de la ministerul sanatatii!
KIA Ceed SW 1.6 - 01.08.2008

kaspersky
Posts: 58
Joined: 09 May 2008, 21:12
Auto:
Location: Timisoara

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by kaspersky »

zaboss wrote: Deci, tu plăteşti aceeaşi sumă cu Gheorghe şi cu Vasile. Tu nu plăteşti de 2 ori acelaşi lucru, nici Gheorghe nu plăteşte de 10 ori acelaşi lucru. Impozitul este proporţional cu venitul.
La fel:
Ion are salariu 10000 lei. El plăteşte 10000*5%=500 lei.
Victor are salariu de 1000 lei. El plăteşte 1000*5%=50 lei
Asta nu înseamnă că Ion trebuie să beneficieze de servicii de 10 ori mai bune decât Victor şi de 2,5 ori mai bune decât tine. Este principiul solidarităţii sociale. Toţi beneficiază de acelaşi set de servicii medicale gratuite. Cine doreşte mai mult, are la dispoziţie serviciile private.
problema este ca sint prea multi Victori si putini Ioni, victorilor le convine, dar ionii sint in dezavantaj pentru ca ei pe in virtutea acestei "solidaritati sociale" vor plati si sumele minime pentru cresterea copilului, pensia minima, subventiile pt. incalzire, pt. indemnizatia de somaj, pt. scolarizarea copiilor victorilor si pentru multe altele. eeeei, atunci ionii astia se vor prinde ca ei cotizeaza mai mult pentru trintorii de victori si atunci vor pleca in bejenie sau vor incerca sa gaseasca solutii sa nu-i mai subventioneze pe trintorii de victori, statul nu va mai avea bani de subventii, va lua imprumut de la fmi sau dupa cum ziceai tu:
În România se colectează abia puţin peste 30% din PIB în vreme ce media la nivel european este de 45. Acei 15% din PIB fac o mare diferenţă în calitatea serviciilor. Nu spun că trăim într-o ţară ideală, dar nici să vorbim să n-adormim, ignorând realitatea.
somn usor rromania!
KIA Ceed SW 1.6 - 01.08.2008

kaspersky
Posts: 58
Joined: 09 May 2008, 21:12
Auto:
Location: Timisoara

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by kaspersky »

eugenflorinmanea wrote: 2. Bocanci, pantofi sport
http://www.grisport.ro/cat/2/Grisport
AM o pereche de bocanci de la ei care au intrat in al treilea ani si sunt ca noi. Foarte foarte buni si la preturi excelente (au fabrica undeva dupa statia de metrou IMGB unde aveti ocazia sa gasiti bocanci la preturi nesimtit de mici- eu am dat pe bocancii mei 120 RON!)
foarte frumos, uitindu-ma pe lista lor de distribuitori am vazut ca sint prezenti in aproape toate judetele tarii, dar nicaieri nu am gasit locatia, sigur o sa-i caut :mrgreen:
KIA Ceed SW 1.6 - 01.08.2008

kaspersky
Posts: 58
Joined: 09 May 2008, 21:12
Auto:
Location: Timisoara

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by kaspersky »

eugenflorinmanea wrote: 3. Costume barbatesti. In incinta la Apaca gasiti costume pe toate gusturile la jumatate de pret fata de magazine (la aproximativ 350 RON iti iei super costum pe care scrie 'Made in Italy'.
nu inteleg de ce daca cautam produse romanesti ne uitam dupa cele "Made in Italy"??? nu mai bine ne uitam dupa, par egzampla, http://www.secuiana.ro/produse???
KIA Ceed SW 1.6 - 01.08.2008

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by eugenflorinmanea »

Ehe...scrie 'Made in Italy' ca si pe bocancii mei de altfel...Dar costumele sunt facute toata ziua in fabricile de la Apaca- respectiv fabrica de la IMGB.
Nu stiu cum li se permite sa scrie Made in italy
SAAB 9-5

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by Dannyboy »

Asta am primit pe mail, desi pare greu de inteles, traim in Romania...

" Astazi, 10.02.2011, am avut ceva de rezolvat in zona P-ta Cosbuc- Bdul Libertatii ( Bucuresti). Am parcat masina in fata sediului RCS-RDS , am rezolvat ce aveam de rezolvat in 15 min si m-am intors la masina.
Nu am reusit sa deschid masina nici din cheie (telecomanda) nici din telecomanda de la alarma. Langa mine un domn se chinuia sa-si inchida masina cu telecomanda si nu reusea. Deci eu nu reuseam sa o deschid pe a mea, el nu putea sa o inchida pe a lui.
PREA MARE COINCIDENTA!!!!!!!!!!!!!!!!
Mi-am adus aminte ca citisem pe net un articol care explica ca masinile care se inchid cu telecomanda nu sunt sigure deoarece se poate bruia semnalul dat de aceasta si masina nu se inchide ( desi tu ai apasat pe buton si esti sigur ca s-a inchis).
M-am uitat in jur si.................. o masina mica cu 2 usi , marca Datsun ,culoare gri deschis, fara numere de inmatriculare era oprita in apropiere in spatele masinilor parcate . M-am dus catre acea masina , in ea erau 4 indivizi ( cum aratau este usor sa ghiciti) , unul din ei avea un dispozitiv care semana cu o telecomnda de tv dar avea si antena. Cand m-au vazut , au plecat .
Imediat dupa, ne-am putut descuia, respectiv incuia masinile din telecomanda.
Asadar este o noua metoda de a fura din masina. Verificati-va masina dupa ce ati inchis-o.

Cum functioneaza: individul tine permanent apasat pe butonul dispozitivului , care emite un semnal ( frecventa) sau ce o fi, semnal ce nu lasa comanda ta de inchidere sa "ajunga" la masina(prin bruiere). Apesi pe buton sa inchizi masina, iar daca nu esti atent sa vezi daca intr-adevar s-a inchis, aceasta ramane deschisa. Pe urma doar asteapta la pleci de langa masina si te usureaza de ce ai lasat prin ea.

Nu credeam asta stiind ca alarmele schimba codurile la fiecare activare , si am un sistem de alarma bun, foarte laudat. Se pare ca e pentru fraieri cinstiti.

Cei care ati patit asta sau ati vazut , va rog, sustineti-va avertismentul, cei care nu au vazut tineti minte si anuntati-va prietenii si nu numai)".
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

Post Reply

Return to “Cafenea”