Noi suntem ROMANI!

De toate pentru toţi
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Noi suntem ROMANI!

Post by eugenflorinmanea »

Vreau sa urez tuturor romanilor un sincer La Multi Ani si un trai mai bun, oriunde v-ati afla!
Cu aceasta ocazie mi-a venit o idee...De multe ori sunt nevoit sa cumpar lucruri facute in strainatate neavand o alternativa facuta in Romania...pe care cu mare drag as alege-o. Dar incerc sa 'ma tratez' si intotdeauna caut produsul romanesc.
Asa ca daca stiti produse romanesti de foarte buna calitate.. care sa le substituie pe cele straine- va rog sa le faceti cunoscute la 'tot poporul' si chiar as aprecia sa mai aflu si alte pareri de unde pot sa mananc sa ma imbrac incalt romaneste.. Recomandarile mele ar fi:
1. Geci de iarna, schi, bluze:
http://www.kessler-sport.ro/
Am 2 geci de la ei (una de schi foarte foarte tare si una cu care ma duc la job). Desi s-au cam scumpit in ultimul timp, va spun ca au lucruri de foarte buna calitate

2. Bocanci, pantofi sport
http://www.grisport.ro/cat/2/Grisport
AM o pereche de bocanci de la ei care au intrat in al treilea ani si sunt ca noi. Foarte foarte buni si la preturi excelente (au fabrica undeva dupa statia de metrou IMGB unde aveti ocazia sa gasiti bocanci la preturi nesimtit de mici- eu am dat pe bocancii mei 120 RON!)

3. Costume barbatesti. In incinta la Apaca gasiti costume pe toate gusturile la jumatate de pret fata de magazine (la aproximativ 350 RON iti iei super costum pe care scrie 'Made in Italy'.

4. Magazinele de carne si mezeluri Marisan. Un producator autohton care are produse f bune din carne la preturi f mici.

5. Si nu cel de pe urma- Dacia Logan. AM avut-o 2 ani si am fost foarte multumit de ea. O recomand tuturor care au buget redus in dauna unui sh din Germania in care trebuie sa bagi bani.
SAAB 9-5

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by Skyppy »

tu esti mandru ca esti roman?

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by eugenflorinmanea »

da!normal ca sunt foarte mandru! =D> N-ar trebui? :D
SAAB 9-5

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by Skyppy »

da? ce face tara/guvernul pt tine? crezi ca daca depasesti granitele si spui ca esti roman vei fi privit cu admiratie? ce se stie de Romania? ca a trait Dracula aici? asta e cea mai mare realizare a noastra? fi serios...

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by eugenflorinmanea »

Kennedy spunea 'Nu va intrebati ce poate face tara pentru dumneavoastra, intrebati-va ce puteti face dumneavoastra pentru tara'.
Daca vrei sa facem o dezbatere despre ce inseamna Romania in lume hai sa facem alt topic (apropo sor-mea lucreaza la Microsoft USA alaturi de alte cateva sute de romani), aici eu unu as prefera sa recomandam produse romanesti pentru ca sincer daca fiecare din noi ar contribui cu acel putin si ar cumpara numai produse romanesti, ar fi mult mai bine pentru noi.
SAAB 9-5

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by quelloo »

Aici sunt cu eugen.
Noi facem tara si eu unul sunt foarte mandru ca sunt roman si nu mi-ar placea sa stau in nici o alta tara de pe globul asta...(sa le vizitez pe toate normal ca as vrea, dar sa traiesc nu)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by zaboss »

Nu ştiu dacă aş putea spune că sunt mândru, dar nici nu am frustrări că m-am născut în România şi nici nu mă contaminez cu omniprezenta "vai, ce ţară de c***t". La fel de mult mă amuză şi rrromânii verzi care încearcă să acrediteze ideea de Românie = buricul universului, originea civilizaţiilor, victima bubulilor...
Prefer mărcile româneşti, dar nici nu mă dau în lături de la alternative mai bune dacă şi unde e cazul (că de aia am Cee'd, nu Logan).
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by Skyppy »

HAI MA....mi se opresc de doua ori sanatatea, somaju si pensia.... de parca atunci cand ma duc la spital stau in doua paturi, sau daca raman somer imi dau un bonus sau o vacanta la munte...Produsele romanesti sunt ok, dar nu intotdeauna merita...ai numai indatoriri si dari catre stat, tu ca si cetatean. statu nu poate sa iti ofere decat aerul...sa fim seriosi. daca reuseam sa imi conving nevasta plecam... au ridicat preturile ca in UE si veniturile au ramas ca in (m)UE. tara de cacat. Parerea mea. De fapt nu tara... marea majoritate a celor care o populeaza... tara e frumoasa...

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by zaboss »

Skyppy wrote:HAI MA....statu nu poate sa iti ofere decat aerul...sa fim seriosi.
Hai să vedem:
- învăţământ de stat gratuit până la facultate = cost aproximativ (dacă l-ai face la privat) minim 15000 euro
- asistenţă medicală gratuită (ai idee cât costă un computer tomograf? pregătirea unui doctor?) - să nu-mi spui că nu ai beneficiat niciodată, că nu te cred.
- drumuri (aşa proaste cum sunt ele);
- servicii publice (gunoi, apa, căldură, canal, transport public);
- asistenţă socială (măcar alocaţie pentru copii)
Mai vrei? Ţi-ai permite să trăieşti într-o ţară în care ar trebui să plăteşti pentru TOATE preţul lor real nesubvenţionat?
Şi las-o mai moale cu plătitul impozitelor. În România se colectează abia puţin peste 30% din PIB în vreme ce media la nivel european este de 45. Acei 15% din PIB fac o mare diferenţă în calitatea serviciilor. Nu spun că trăim într-o ţară ideală, dar nici să vorbim să n-adormim, ignorând realitatea.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by Skyppy »

gratuit? vrei sa iti spun cat ma costa gradinita la doi copii in fiecare luna? cumpar de la hartie igienica pana la cratiti....ca am ajuns sa pun in balanta daca sa ii mai duc la stat sau la particulara
Tomograf? da, am facut unul.... cu ceva interventiii, iar pt un rmn la sotie am platit de m-am saturat
Alocati? cat? 80 de lei pt doi copii?
Realitatea este alta....

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by zaboss »

Skyppy wrote:gratuit? vrei sa iti spun cat ma costa gradinita la doi copii in fiecare luna? cumpar de la hartie igienica pana la cratiti....ca am ajuns sa pun in balanta daca sa ii mai duc la stat sau la particulara
Şi, totuşi, îi duci la stat. Cumva mă îndoiesc că plăteşti 2000 lei/lună, cât te-ar costa o grădiniţă particulară la doi copii. Întâmplător, am şi eu puştiul la grădi şi ştiu exact cât se plăteşte. Inclusiv cadouri pentru doamna. 2-3 pachete de hârtie igienică, 1 săpunel, 1-2 role de şerveţele de hârtie cât pot să coste? 20-30 de lei?
Skyppy wrote:Tomograf? da, am facut unul.... cu ceva interventiii, iar pt un rmn la sotie am platit de m-am saturat
Şi totuşi, nu te-ai dus la o clinică particulară.
Skyppy wrote:Alocati? cat? 80 de lei pt doi copii?
Sunt bani pe care îi primeşti de la stat, nu îi dai. Totuşi, acum ce ai vrea? Să le ofere statul leafă? Un 3000 de lei pe lună te-ar satisface?
Skyppy wrote:Realitatea este alta....
Aici sunt de acord ;)

Se uită foarte uşor că suntem o ţară săracă, cu un buget mic, în care evaziunea fiscală este sport naţional pentru care "statul nu face nimic" sau "politicienii fură" e scuza cea mai bună.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by eugenflorinmanea »

Aveti dreptate si unii si altii- sistemul e de cacao- coruptia se manifesta peste tot...de la tziganu caruia tre sa ii dai bani in parcare ca sa nu iti zgarie masina (o Doamne cat ii urasc-dar exista o solutie- sunati la 112! Eu am incercat si merge!), pana la doctorul care nu se uita la tine dc nu vii cu plicul.
Sistemul este ticalos...dar eu unu' il inteleg pe doctorul care m-a operat ca dupa 6 ani de facultate si inca 4 de rezidentiat in care a primit 800 RON pe luna NU POATE TRAI CU 3,000 RON!! Prefer sa vina cu masina la serviciu, nu sa traga frigul prin autobuz si sa ii tremure mana cand ma taie!
Si mai inteleg ca EU ca individ trebuie sa fac ceva- nu vreau sa ma lamentez ca asta e! Acel putin pe care pot sa il aduc eu intregului ...macar sunt dator sa incerc!
Pe de alta parte sunt destui baietasi care stiu sa faca bani (acum sa nu credeti ca fac referire la cineva anume)...n-au platit in viata lor un impozit la stat...dar tara e de rahat domne...ca n-avem drumuri sanatate etc.

Asadar- inca nu am auzit niciun produs romanesc :)
SAAB 9-5

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by Skyppy »

zaboss - nu ii duc la particulara ca nu ma tine buzunarul momentan, dar am luat in calcul la un moment dat. Invatamantul gratuit nu e chiar gratuit. Cat despre investigatiile medicale facute in sistemul sanitar de stat...le+am facut pt ca am insistat sa le fac acolo. chiar aiurea sa platesc de doua ori darile la sanatate si sa ma duc la particular.
80 de lei pensie pt doi copii? e jenant. am zis si mai sus. suntem la fel ca alte tari doar la preturi ca veniturile sunt cu mult sub. intereseaza-te cat sunt alocatiile in alte state si ce facilitati au mamele care ingrijesc copii
Cat despre impozite...chiar mi le platesc, ca daca nu o fac, nefiind jmecher, risca sa iau amenzi babane sau chiar parnaie. Ca legea nu e pentru toti

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by zaboss »

Skyppy wrote:chiar aiurea sa platesc de doua ori darile la sanatate...
Impozitele din România sunt proporţionale. Plăteşti acelaşi procent ca oricare, indiferent de numărul de surse de venit. Plăteşti exact aceeaşi sumă pe care o plăteşte şi altcineva care câştigă aceeaşi sumă de bani dintr-o singură sursă de venit sau din şapte surse. Ca să înţelegi şi mai bine, presupunând că ai un venit de 3000 de lei şi unul de 1000, vei plăti aceeaşi sumă cu cineva care are un venit de 4000 de lei sau cu cineva care are 10 venituri de 400 lei.

De asemenea, nu înţeleg logica ta (presupunând că există). Nu te duci la o clinică privată ca să nu plăteşti în plus (faţă de ce plăteşti la stat sub formă de contribuţie), dar plăteşti o sumă suplimentară la stat? Deci, dacă tot plăteşti în plus, nu este mai logic şi normal să plăteşti la o clinică unde primeşti factură şi chitanţă pentru care se vor plăti impozit decât să plăteşti "la negru" doctorului, încurajând astfel economia subterană din care pierde toată lumea? Fiindcă exceptând cazurile medicale dificile - unde oricum eşti trimis la un spital de stat - plăţile suplimentare sunt relativ egale.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Noi suntem ROMANI!

Post by Skyppy »

nu, am doua joburi, unu contrct de munca, unu drepturi de autor...si iaca asa ma vad nevoit sa dau de ori bani la stat pt fix acelasi lucru. Ca si cum as fi platit kia de doua ori

Post Reply

Return to “Cafenea”