Sa tragem un semnal de alarma!

De toate pentru toţi
razvanick
Posts: 66
Joined: 21 Aug 2007, 14:50
Auto: B-655-NRM
Location: BUCURESTI
Contact:

Sa tragem un semnal de alarma!

Post by razvanick »

Salutare tuturor!

Va propun sa facem un experiment interesant, noi posesorii de kia, sa dam un exemplu si sa nu mai circulam cu masina intre casa si servici, pentru 3-4 luni poate chiar mai mult, pentru a lovi puternic in veniturile benzinariilor.
Daca toti bucurestenii ne-am uni fortele intr-o astfel de actiune, am avea un oras mai curat, cu un trafic redus si am si economisi 5000-6000 ron de an(am dat suma asta pt un sofer navetist care face 2 plinuri pe luna de aproximativ 500ron)
Va indemn pe toti cei care puteti circula cu ratb/metrou sa o faceti, si sa va folositi masina doar la cumparaturi voluminoase si drumuri in afara bcurestiului si orice alte urgente:)
Pretul benzinei a crescut nejustificat si multumita statului roman, insa noi consumatorii il putem indrepta!Fara cerere oferta trebuie sa se ajusteze, benzinarii isi permit sa puna pretul pe care il vor pentur ca exista cerere, noi suntem cei care dictam in ce directie sa se indrepte pretul.

Poate va va motiva si urmatorul calcul facut de mine:

Eu am constat pe propria piele ca masina pe care am dat aproximativ 40 000 ron, imi papa din buzunar 9 000-10 000 ron anual.(in 2009 casco a fost proximativ 2000, benzina consumata 5300, plus RCA 350 + cauciucuri de iarna si jante=1200 plus revizia aproximativ 500 fac aproximativ 9 300 ron;
in 2010 benzina de aproximativ 7000+ casco si rca 2500 plus revizia de 600 =>10100 ron)
Luandu-ne dupa aceste calcule ajungem in 4 ani sa mai platim o data masina:) concluzia e simpla comoditatea e un lux...lux la care zic eu ca pot/putem renunta,asta vreau sa fac in 2011:D sa circul cat se poate de rar cu masina, o sa vedem la anu daca am si reusit, incep de la 1 martie:)
Asa cum puteti observa cei mai multi bani se duc pe benzina, de aici eu unul cred ca pot economisi cel putin jumatate, adca nu chiar mai mult.
O sa spuneti ca sunt nebun, dar miscarea este benefica pentru sanatatea noastra:)
KIA Sportage 2l crdi 184cp Planet Blue
B655NRM
Since 11.09.2015
ODO:111413

Image
--------------------------------------
KIA CEE'D 1.4 gsl LX BEST - Piston Gray
Between 21.11.2007-3.07.2019

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sa tragem un semnal de alarma!

Post by eugenflorinmanea »

Salut! Ideea e dezbatuta si ras dezbatuta- nu esti primul care vine cu ideea asta.
Numai ca - iti dau exemplu in cazul meu- Am zis sa folosesc metroul.... din cauza ca sunt 'proaspat operat' si imunitatea e scazuta- am racit- concluzie am dat cam 150 ron pe medicamente.
Asa ca am preferat sa iau masina cand a fost frig; iar cand s-a incalzit a aparut epidemie de gripa. La metrou iei foooarte usor virusul...asa ca prefer deocamdata sa merg cu masina. Totusi mi-am plafonat cheltuielile la 50 ron pe saptamana cu benzina.
Ca sa nu mai zic ca cel putin pe magistrala Dristor 2 astepti minim 10 minute ptr metrou- e o nesimtire ce n-ai vazut!
Iar cu RATB... numai cand ma gandesc ca vor fi 40 grade la vara in autobuze si eu sunt la costum...imi trece repede. De fapt chiar mi-ar fi imposibil sa ajung leoarca la serviciu...
Parerea mea e ca totul depinde de fiecare si de prioritatile fiecaruia. De multe ori din factori mai mult obiectivi trebuie sa alegem masina.
SAAB 9-5

catalin4u24
Posts: 402
Joined: 11 Jul 2010, 02:56
Auto: '22 Xceed City 1.5T
Location: Ploiesti

Re: Sa tragem un semnal de alarma!

Post by catalin4u24 »

oare pe ce lume trăim? tu realizezi că momentan stăm bine la preţul benzinei ? lumea arabă e în colaps, adică cel mai important producator de combustibili e pe cale să cedeze . ne aşteaptă vremuri grele iar mersul cu maşina în viitor va fi un lux.
'22 Xceed 1.5T City

razvanick
Posts: 66
Joined: 21 Aug 2007, 14:50
Auto: B-655-NRM
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Sa tragem un semnal de alarma!

Post by razvanick »

Deacord cu tine, propunerea e pentru cei care intradevar pot sa se lipseasca de masina, iar vara... e intradevar greu sa circuli cu ratb-ul daca ai masina:)
Referitor la imunitate...eu am racit folosind masina...depinde de multe de la caz la caz.
KIA Sportage 2l crdi 184cp Planet Blue
B655NRM
Since 11.09.2015
ODO:111413

Image
--------------------------------------
KIA CEE'D 1.4 gsl LX BEST - Piston Gray
Between 21.11.2007-3.07.2019

razvanick
Posts: 66
Joined: 21 Aug 2007, 14:50
Auto: B-655-NRM
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Sa tragem un semnal de alarma!

Post by razvanick »

Colapsul din lumea araba ar trebui sa fie un motiv in plus sa ne gandim mai bine prioritatile in care vom folosi masina,
Cred ca in 10-20 de ani masinile pe combustibil fosil vor fi raritati, apar din ce in ce mai multe modele hybride mai ales electrice:) care se vor iefteni si se vor produce in masa, cumparatorii fiind chair stimualti sa isi ia astfel de masini, nu va mai trece mutl si UE va da diretive in acest sens:D
Industria auto se indreapta catre o noua era cea a masinilor hybride!
KIA Sportage 2l crdi 184cp Planet Blue
B655NRM
Since 11.09.2015
ODO:111413

Image
--------------------------------------
KIA CEE'D 1.4 gsl LX BEST - Piston Gray
Between 21.11.2007-3.07.2019

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sa tragem un semnal de alarma!

Post by quelloo »

fara sa fiu prea carcotas. Turbo Dieselu meu de 2.0 consuma mai putin decat o Toyota Prius (in viata reala). Sigur, daca vorbim de conditii idilice unde avem garaj cu priza pentru alimentarea masinii si acasa si la munca si sa nu iesi la drum lung cu ea atunci o sa fie adevarat. Parerea mea este ca ar trebui sa se puna accent pe masinile alimentate cu hidrogen. din cate am auzit, se comporta la fel ca cele pe combustibili fosili. Problema este infrastructura. nu cred ca le-ar pica bine Petromului, Rompetrolului etc sa investeasca cu carul in noi statii care sa dea si hidrogen atata timp cat inca mai e petrol si au aparut si Hibridele care merg tot pe benzina (cati fraieri cu X6 hibrid il mai baga si in priza din cand in cand - facand abstractie de faptu ca se reincarca bateriile in mers bla bla bla si are o autonomie de 20-30 de km in regim electric)....
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Cafenea”