PLATA INTEGRALA

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

exista o lege in sensul asta..? pentru ca dealerul meu mi-a calculat factura la un curs pe care nu stiu de unde la luat , in plus a zis ca a calculat factura finala la cursul in care a fost facut avansul fara sa am un contract scris cu ei.pe factura nu sunt trecute: serie masina, curs facturare sau curs de referinta, numele emitentului seria de ci si cnp emitent. Nimic din toate astea.in plus sunt alte mari probleme cu ei pe care nu are rost sa le discut aici pentru ca as fii offtopic.
LX BEST 1.4 SO RED

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

daca nu ai un contract incheiat cu ei nu prea ai ce sa faci, iar daca factura nu este completata cu toate datele poti face reclamatie la Opc , garda financiara, etc.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Post by buggyba »

http://www.opc.ro/anpcro/index.php

pentru inceput, poftiti site-ul OPC

eu inca nu am apelat, cu toate ca tocmai consultantul meu mi-a inchis telefonul in nas... si sper nici sa nu fie nevoie

nu intru in amanunte, doar subliniez ca atatia altii pana acum ca e o adevarata aventura si un test de nervi si rabdare sa-ti cumperi masina noua.

teleleu, despre problema ta eu cred daca tu nu ai semnat pe vreo hartie ca ai fost informat ca ei vor factura la un anumit curs, cursul la care trebuie sa-ti factureze e cel din ziua platii integrale (curs care, din cate cursuri de banci am vazut, nu are cum sa depaseasca cu mai mult de 1.5% cursul BNR).
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

sorin_bluewave
Posts: 71
Joined: 18 May 2007, 15:15
Auto:

Post by sorin_bluewave »

e cursul spot al bancii unde au ei cont . pe mine m a costat aventura asta 8 milioane si jumatate dif de curs valutar la 9000 euro imprumutati cu chin mare de la raiffaisen...m au rupt dar nu mai conteaza....
POSESOR KIA CEE'D 1 4 BENZINA BASE PLUS OPTIONALE:)

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Post by buggyba »

asa am zis si eu la inceput, pe mine m-a costat tot cam 8 mil dif de curs la 10674 euro imprumutati, dar teleleu vorbeste de 775 euro in plus pe factura finala, iar hansolo zice ca l-au incarcat cu 1600 ron
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

asa ar trebui pentru ca nu ca nu am fost informat, pe factura nu e trecut curs nimic.. si daca fac un calcul simplu ..masina iese la un euro de 3.33. cand a fost in romania ultima data euro la nivelul asta ? de mult. factura mea finala este de 39.591 ron din 2 iulie si nu am nici acum masina.. nici macar serie de la masina , pentru ca au zis ca seria pe care au trimis-o initial a fost gresita.
LX BEST 1.4 SO RED

Hansolo1
Posts: 120
Joined: 24 May 2007, 17:50
Auto:
Location: Timisoara

Post by Hansolo1 »

Teleleu sa nu mai ai incredere in aia...linishtit apeleaza la OPC....si asta iti zic foarte serios...nu se poate asha ceva...iar am sa ma enervez. Cred ca ashtia inca nu shtiu de frica nimanui.
Cee'd 1.4LX Base sau (Best mai nou) Silver - fara optionale...comanda 11.05.2007 a venit 25.07.2007

alice13
Posts: 18
Joined: 01 Jul 2007, 10:10
Auto:
Location: Timisoara

Post by alice13 »

eu am platit-o integral la cursul de la Banca Romaneasca din 18.07.2007.
Nu m-au incarcat nimic, dar avand in vederee ca aveam 10.000 euro si i-am schimbat la un curs mai mic tot am pierdut ceva (700 lei).
Cee'd 1.6 DSL TX Dynamic - So Red

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

nu numai la opc, ma duc si la garda financiara cu siguranta, dar sincer vreau sa afle si altii pentru ca sunt sigur ca si-au luat si altii plasa si e mai bine sa se stie dinainte. din pacate nici importatorul nu prea ia masuri. si o masina de 11854 " best deal.."..se transforma in 12500, 13000.. etc
LX BEST 1.4 SO RED

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

la constanta mi-au calculat la cursul BNR + 1% daca imi aduc bine aminte

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Nu cred ca'ti aduci bine aminte ... ca pe formularul lor scria clar BNR + 1.5%
Daca ai insa dreptate ... deja eu nu mai inteleg nimic :D
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

dupa nebunia cu optionalele, dupa ce, ca livreaza masinile haotic (nu conteaza cand, cum, ce ai comandat), acum e nebunia la ce curs se plateste, totusi la Kia nu se ocupa nimeni de PR?Chiar nu le pasa de ce se intampla in reteaua lor? Intrebari fara raspuns.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

Madalina
Posts: 78
Joined: 23 Jul 2007, 17:51
Auto:
Location: constanta

Post by Madalina »

ca sa va bag si mai mult in ceata referitor la plata pe facturile mele scrie la cursul HVB din ziua platii (intre factura de avans si cea pt diferenta de bani diferenta de curs valutar a dus la un castig pt mine de aprox 6 mil)
probibil curs hvb= bnr +1.5%
1.4 gsl LX MT cee'd pewter beige.........mandru proprietar

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

Deja ceata e mare de tot. Ideea este ca noi avem pretentii sa fim tratati cu respect ca potentiali clienti. In realtate trebuie sa fim atenti sa nu ne insele cineva. Dar eu tot am sperante ca postand toate problemele astea ca cineva sa ia masuri la un moment dat. Daca solutia e ca cei din Slovacia sa o rezolve, merg acolo.LA UN MOMENT DAT TREBUIE SA FIE CINEVA isi trateaza macar corect clientii.
LX BEST 1.4 SO RED

pogo
Posts: 122
Joined: 30 Jul 2007, 09:34
Auto:
Location: Timisoara

Post by pogo »

@Teleleu, pe factura ta ce scrie? (in partea de jos)
cee'd EX+ 1.6 DSL

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”