Incheiere

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Incheiere

Post by AlinC. »

Imi poate spune ceva ce ar trebui sa fac la un final de leasing in ceea ce priveste inmatricularea masinii? Firma de leasing mi-a emis deja factura pentru cheltuieli legate de transferul de proprietate, dar mai multe detalii nu reusesc sa obtin de la ei, parca-i secret de stat.

Punctual, ma intereseaza da:

1. Trebuie schimbate numerele (am numere normale, nu de leasing - B 92 AXF, dar firma pe care inmatriculez masina e din Iasi)
2. Exista un interval in care masina ramane neinmatriculata, deci fara drept de circulatie?
3. Orice alte informatii utile pe care le stiti si mie nu-mi da prin cap sa intreb... :)

Multumesc anticipat!

PS: Scuze de numele topicului, putea sa jur ca am scris "Incheiere leasing".
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Incheiere

Post by Mihai-Alexandru »

Salut,

Uite cum stau lucrurile :

- Trebuie sa platesti factura emisa :D
- Banca iti va trimite actele ( factura fiscala, carte CIV , certificat fiscal , factura transfer proprietate )
- Trebuie sa faci identificarea la RAR ( 108 Ron ) . Doar daca ai inmatricula-o tot pe firma/ pers. fizica din certificat nu ai mai face !
- Trebuie sa mergi la ei cu talonul ( certificatul de inmatriculare ) iar pe verso sa scrie " instrainat catre XXXXX " stampila de la banca pe certificat la locul dedicat acestuia .
Daca nu ai sucursala de leasing in orasul tau a bancii respective, atunci curierul.
- Dupa ce ai actele acestea da fuga la un birou de copiat acte sa-ti faca dosarul de inmatriculare ( in Baia Mare costa 15 Ron )
- Mergi sa platesti taxa de certificat nou, pe urma la finante sa te ia in evidenta, platesti numerele etc ( toate acestea ar trebui sa ti le aminteasca de la Biroul de copiat acte )
- Cand ai dosarul complet impreuna cu numerele de leasing te duci la nenea cu cascheta sa-ti elibereze numerele .

Atentie ! Fiind inmatriculata pe firma trebuie sa mentionezi asta in permanenta si sa ai la tine copie CUI .

Cel putin eu am inmatriculat masina de pe leasing pe firma in luna MAI 2011 si cam astea au fost drumurile ...
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Incheiere

Post by AlinC. »

Multam! :)
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: Incheiere

Post by nedan »

Ciudat ca nu iti dau datele, eu am avut un leasing la Raiffaisen, incheiat in iunie, si au fost foarte amabili. Mi-au dat toate datele , inclusiv fisa de inamatriculare pe numele meu si o lista cu pasii pe care trebuie sa ii fac mai departe.
Asa ca noua masina tot la ei am finantat-o.
Sportage III 1.7DSL 2011

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”