Mare atentie unde faceti RCA!

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Mare atentie unde faceti RCA!

Post by eugenflorinmanea »

Conversatie cu un broker de asigurari:


Vei fi preluat de un operator in cel mai scurt timp, te rugam sa astepti.





Alexandru a intrat in conversatie.


Alexandru 5:20:16 PM

buna seara

Eugen Manea 5:20:43 PM

Buna ziua. Vreau sa stiu in ce constau acele tichete cadou (20 ron in cazul meu ptr un RCA la Astra). Multumesc

Alexandru 5:21:43 PM

sunt 20 RON sub forma de tichete cadou. Se pot folosi oriunde se accepta si tichete de masa, diferenta este ca puteti achiziona si produse nealimentare cu ele

Eugen Manea 5:23:19 PM

ok am inteles. O alta intrebare-daca fac RCA de ex la Carpatica- in caz de accident daca Carpatica nu face plata- pagubitul poate sa se indrepte impotriva mea cu un proces? (sa spunem ca eu am fost vinovat, dar nu am consumat bauturi alcoolice- pur si simplu RCa ar trebui sa plateasca dar nu plateste)

Alexandru 5:23:55 PM

am intalnit astfel de cazuri


da, se poate





Eugen Manea 5:26:06 PM

pai daca eu de buna credinta am platit asigurarea la un asigurator agreat de CSA, nu inteleg cum este posibil sa ma dea in judecata pe mine (ar trebui mai intai sa i se retraga licenta asiguratorului), dar in fine..in Ro totul este posibil.

Alexandru 5:26:39 PM

aici aveti dreptate


Si aici il intreb pe Dl. Sender- ca el e in domeniu- e posibil asa ceva? Si exista sanse de a avea castig de cauza pagubitul- sa te puna sa platesti paguba desi tu ai RCA, doar ptr ca nu a platit paguba compania ta de asigurari?!!
SAAB 9-5

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Mare atentie unde faceti RCA!

Post by patton »

nu numai ca e posibil ci s-a si intamplat: http://www.capital.ro/detalii-articole/ ... 53943.html
traim totusi in Romania.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

Xi3ntuza
Posts: 5
Joined: 06 Dec 2011, 23:01
Auto:

Re: Mare atentie unde faceti RCA!

Post by Xi3ntuza »

Un RCA Ieftin nu inseamna ca te scapa de belele chiar daca nu ai consumat alcool sau etc . cazuri au fost si vor mai fi in continuare . Romania este Romania unde legiile NU sunt legi , din pacate .
Daca esti o fire curioasa apasa [url=http://www.rcaobligatoriu.ro]aici[/url] .

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Mare atentie unde faceti RCA!

Post by Ogy »


Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”