De azi, fransiza obligatorie 100E la CASCO

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
tibip
Posts: 11
Joined: 09 Dec 2007, 14:58
Auto:

De azi, fransiza obligatorie 100E la CASCO

Post by tibip »

Astazi am aflat ca majoritatea firmelor mari au adoptat fransiza minima de 100E/eveniment pentru contractele CASCO. Asadar, nu mai exista nici macar o varianta mai scumpa cu fransiza 0. Vrei, nu vrei, pana la 100E o sa-i dai din buzunar de-acum incolo la orice eveniment.
Interesati-va si voi si verificati, eu am incercat pe la 5-6 asiguratori... Majoritatea mi-au zis ca de azi (10.12.2007) a inceput...
Momentan am ramas perplex si o sa caut vreo firma, eventual mai mica, care inca nu a trecut pe sistemul asta... Daca stiti una, dati cu reply-ul dupa mine sau cu private message... Ca pana nu imi fac Casco, parca nici n-as iesi cu ea din parcare...
Toate cele bune!

vlady_b
Posts: 211
Joined: 15 May 2007, 20:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by vlady_b »

Mama mea e la Allianz, mi-a zis ceva de genu ca daca ai pana in 30 de ani nu-ti mai dau fara fransiza. MAi bine faci casco pe numele parintilor si te treci si tu la conducatori ai masinii ;)
Kia RIO 1.4
Image

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

Mersi de sfat :smt023
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Daca ai contract CASCO facut in septembrie se schimba abia de la urmatorul contract,adica la anul,nu?

Johnny27

Post by Johnny27 »

Eu am facut la Omniasig acum 10 zile si am facut fara fransiza. Asa ca un an de zile sper sa stau linistit...

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

eu am prins de la bun inceput, din octombrie chestia asta, la Generali, nu prea mi-a convenit si nu prea inteleg "full casco", iar daca paguba este de 150 de E tot eu raman cu buza umflata.
Sunt "camatari". :?
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

michelangelo
norocosul
Posts: 58
Joined: 01 Dec 2007, 18:59
Auto:
Location: Bucuresti

Post by michelangelo »

eu mi-am facut la bcr asigurari si era fara fransiza .am facut full casco printr-o firma de pe net care binenteles s-a deplasat la mine la servici pt a incheia asigurarea. mi s-a parut super ok pt ca ei incheiau cu mai multe firme casco si aveau mai multe oferte frumoase.daca vreti va dau site-ul.
kia cee'd 1,6 best culoare pewter beige

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Era fara fransiza.
In acest moment pe piata dintre societatile mari numai Allianz mai are oferta CASCO fara fransize ( la un pret enorm oricum ). BCR, Omniasig si Asiban au introdus fransiza fixa de 100 de EURO / eveniment.
Pt leasing daca exista protocol intre firma de leasing si societatea de asigurari se poate incheia asigurarea pe toata durata contractului fara fransize.
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

michelangelo
norocosul
Posts: 58
Joined: 01 Dec 2007, 18:59
Auto:
Location: Bucuresti

Post by michelangelo »

eu casco mi-am facut acum 1 saptamana jumate iar tanti aceia care mi-a facut casco mi-a spus ca ei au niste oferte mai speciale.oare asa sa fie? sau sa se fi schimbat in aceasta saptamana legislatia lor?!
kia cee'd 1,6 best culoare pewter beige

tibip
Posts: 11
Joined: 09 Dec 2007, 14:58
Auto:

am facut la Allianz

Post by tibip »

Pana la urma am facut la Allianz. Si eu aveam ideea ca sunt scumpi, dar... am scos asigurarea Casco in jur de 550E, plata integral, cu reducere pt. alarma. Am fransize doar la furt: 20% la furt total si 2% la furt partial. Convenabil, zic eu, pentru 0% fransize la avarie partiala sau totala...
Sper ca nu se considera reclama, v-o recomand pe cea care mi-a facut mie: Eliza Lavrinenco, intrebati de ea la 2122535. Asa veti sti sigur ca primiti aceeasi oferta ca si mine :) Cel putin zilele astea... Mai incolo nu se stie.
Ah, am uitat sa zic, am facut pentru valoarea de 11854 TVA inclus, pt. modelul LX 1.4 pe benzina.

Andrey
Posts: 93
Joined: 02 Nov 2007, 18:54
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Andrey »

Am fost azi pe la Generali, BCR si Alliantz si toti au franciza....
Kia Ceed 1.4 LX + optionale, Kompass Blue, cumparata ianuarie 2008

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

BCR Asigur?ri fac casco f?r? fran?iz? p?n? la sf?r?itul anului, numai pt.ma?ini luate ?n leasing!
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Generali Asigur?ri fac casco f?r? fran?iz? p?n? la sf?r?itul leasingului.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

M? refream la ?ncheierea de contracte noi...
Adic? p?n? la 31.12.2007 incl., contractele de casco pt.ma?ini achizi?ionate ?n leasing se ?ncheie cu fran?iz? 0!
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”