Ce faci cand te opreste Politia?

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Ce faci cand te opreste Politia?

Post by Skyppy »

Poți să îi ceri polițistului în cauză să se prezinte -nume, grad, secție poliție etc. în ceea ce privește motivul, întotdeauna există unul, chiar dacă nu este cel real: să vadă de itp, să vadă asigurarea, să vadă de cauciucuri, să vadă de centură, că i s-a părut că semeni cu un urmărit, iar exemplele pot continua la nesfârșit. Cel mai important, dacă se eliberează vre-un PV cu amendă, nu trebuie semnat dacă nu sunteți de acord cu cele scrise acolo, cu atât mai mult dacă nu sunteți singur în mașină și mai aveți un martor. Există posibilitatea ca în loc să îți dea amendă pt. că nu aveai centură, pt. că polițistul este șmecher, să îți bage și o depășire neregulamentară sau o ne semnalizare.

Mory
Posts: 146
Joined: 22 Sep 2008, 12:35
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce faci cand te opreste Politia?

Post by Mory »

in primul si in primul rand ar trebui cunoscute atributiile politistului rutier http://www.igpr.ro/DPR/dispozitii.htm. este foarte curios faptul ca nu se respecta nici macar in procent de 10% ceea ce scrie in acel regulament dar sa trecem peste.
1. politistul trebuie sa se prezinte, sa arate legitimatia...etc. un vecin de-al meu a fost oprit acum un an de un nene imbracat in politist care nu s-a prezentat si a cerut direct actele la control. ba chiar a aplicat si o amenda si i-a retinut permisul si talonul omului si i-a spus ca pentru recuperarea acestora sa vina la Sectia 19. Bineinteles ca la Sectia 19 nimeni nu a auzit de asa ceva si uite asa omul a ramas fara actele masinii. Deci mare atentie
2. Politistul trebuie sa spuna motivul opririi. nu mai merge ca pe vremea militiei. desigur daca nu spune motivul opririi nu prea ai ce face. daca mai esti cu cineva in masina poti sa faci o reclamatie la organul ierahic superior in legatura cu necomunicarea motivului opririi dar sa fim sinceri...nu cred ca sta nimeni de asa ceva. daca chiar vreti sa-l dati gata pe politist si stiti ca mai mult a oprit ca sa caute o mica spaguta puteti sa-i cereti "ordinul de serviciu" in care trebuie sa se regaseasca activitatile si zonele unde se desfasoare acele activitati: gen stat cu radarul in boscheti pe sos. Bucuresti-Ploiesti. dar depinde de politist aici. unii s-ar putea sa se simta agasati si sa caute si mai mult nod in papura
3. pentru masinile echipate cu radar se poate cere politistului sa prezinte legitimatia ca are dreptul sa lucreze pe acea masina echipata cu radar, copie dupa certificatul metrologic al aparatului radar. aceste acte trebuie sa se afle mereu la politistul rutier. daca nu le are sau spune ca nu sunteti organ de control sau mai stiu eu ce deja e dubios. desigur toate aceste lucruri sunt inutile in situatia in care am mers cu 120 prin localitate si sunt prins. adica fapta exista. cu astfel de "smecherii" incercam doar sa il facem pe politist sa se mai gandesca o data inainte de a aplica o sanctiune (asta e gandirea tuturor).
Acum incepe partea interesanta: situatia in care sanctiunea este aplicata. Se poate proceda in felul urmator:
il lasam pe politist sa completeze procesul verbal. sa se simta si el bine. il lasam sa semneze. vedem daca are martor daca nu poate semneaza colegul lui (inca o chestie...in timpul unei misiuni de patrulare trebuie sa fie mereu 2 politisti. unul care iese afara si celalalt care ramane in masina in caz ca sunt probleme. daca e doar unul inseamna ca vrea spaga). luam procesul verbal. il putem semna sau nu...depinde de starea de dispozitie. apoi ne ducem in 15 zile la judecatoria in raza careia a fost constatata contraventia si depunem o plangere care deisgur suspenda executarea amenzilor. atunci cand completeaza un proces verbal politistii comit tot timpul mici erori. daca te-a prins cu 120 in localitate zici ca asta e te-a prins ce sa-i faci acum platesti. nici nu mai esti atent la ce completeaza politistul. dar daca vrei sa scapi te uiti atent la procesul verbal si la dispozitiile articolul 91 alin 1 din codul de procedura penala care spune ca procesul verbal trebuie sa cuprinda data si locul unde a fost incheiat, ora la care a inceptu si ora la care s-a terminat incheierea acestuia, numele prenumele si ocupatia martorilor, descierea celor constatate. procesul verbal trebuie semnat pe fiecare pagina si la sfarsit de catre cel care il incheie. neindeplinirea acestor conditii de fond si de forma poate conduce la nulitatea acestora. cum pot fi folosite aceste dispozitii? foarte simplu si dau acum 2 exemple practice in care eu trebuia sa platesc o amenda pentru ca nu am avut rovinieta si inca una pentru viteza. in situatia cu rovinieta mi-a venit acasa un plic frumos cum ca in comuna Calugareni am circulat fara rovinieta. procesul verbal era semnat la martor de catre un agent de politie rutiera. am contestat acest proces verbal la judecatoria Giurgiu in care am aratat ca martorul lucra in aceeasi unitate cu agentul constatator. acest lucru nu este posibil pe baza dispozitiilor articolului 92 din codul de procedura penala. rezultatul? contestatia mea a fost acceptata iar procesul verbal a fost anulat desi eu chiar am circulat fara rovinieta. a doua situatie: o amenda pentru viteza(aveam 61 km/h in localitate). am contestat aceasta amenda pentru simplul fapt ca politistul a uitat sa-si treaca gradul si a uitat sa-l puna pe colegul lui sa semneze ca martor. am contestat aceasta amenda si iar am castigat. am oferit aceste sfaturi catorva prieteni care au scapat astfel de cateva sanctiuni costisitoare
sper sa nu plictisesc pe nimeni cu aceasta mica prelegere si sper sa fie de ajutor si daca mai sunt intrebari raspund pe aceste teme juridice cu cea mai mare placere
Kia pro_cee'd 1.4 109 CP black pearl 30.000 km B-99-VKN

Imaginatia conduce lumea

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Ce faci cand te opreste Politia?

Post by Skyppy »

Sau cand te opreste si iti cere actele, ii spui ca esti de la presa :D si trebuie sa ajungi repede in locul x 8)

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Ce faci cand te opreste Politia?

Post by GabiA »

Pui pe hold convorbirea pe telefon, te asiguri ca sticla de votca nu a ramas deschisa, aprinzi neoanele de sub masina si ii explici gaborului ca pentru tine a avea permis este optional avand in vedere ca esti campion la NFS 7
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Ce faci cand te opreste Politia?

Post by Skyppy »

si varianta asta e buna :))

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Ce faci cand te opreste Politia?

Post by bubumisu »

@Mory
Foarte utile informatiile.

Eu am pe scara politist de la rutiera( bine, in trafic ne salutam din mers, nu ma opreste niciodata) dar chiar saptamana trecuta m-a oprit un coleg de al lui, un pusti de vreo 25 de ani.
S-a recomandat, mi-a comunicat motivul opririi (campanie impotriva alcoolului, avea si etilotestul in mana), mi-a cerut intai actele mele, apoi ale masinii (eram cu o masina de la firma), i le-am dat, s-a uitat pe ele, a vazut ca vorbesc prea coerent desi era trecut de 23.00, si m-a lasat in pace.
Asta e al 2-lea "eveniment" de cand sunt sofer, la prima oprire mi-a comunicat un motiv care nu tinea de el, ci de mine (iesisem de pe un drum secundar pe european si nu aveam pozitiile aprinse desi era amiaza :mrgreen:. Am scapat pentru ca am reusit sa-l conving ca e cam aiurea situatia, deoarece portiunea de european pe care o traversam era de doar cativa km, si pur si simplu s-a intamplat. Si chiar era prima data cand uitasem complet ca tre sa aprind pozitiile)

In rest ce sa zic, tine de fiecare ca sofer sa dialogeze cu agentul de la rutiera si sa cunoasca drepturile pe care le are. Sper sa nu am de a face niciodata cu "smecheri" sau "experti" de la rutiera.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”