Ce faci cand te opreste Politia?

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Ce faci cand te opreste Politia?

Post by danycxxx »

Salut. Am tot vazut pe net articole cu ce ar trebui sa faci cand te opreste Politia si ce drepturi ai. Mai in toate aparea ca ai dreptul sa le ceri anumite documente. Intrebarea mea: cand trebuie sa iti comunice pentru ce te-au oprit? Inainte sau dupa ce le-ai dat actele?

P.S.: am vazut, ca la cei opriti pentru depasirea vitezei, ai dreptul sa le ceti cert de metrologie, etc, ..., dar aparea un comentariu cum ca cineva a fost oprit pe acest motiv si a cerut actele i s-a comunicat ca acele acte vor fi prezentate doar la instanta.

Poate facem un mic ghid, care sa fie legal si in acelasi timp bazat pe fapte reale. Incep eu: m-a oprit un filtru, mi-a cerut actele. Dupa ce am dat actele am intrebat ptr ce am fost oprit. A ras si mi-a spus ca imi va raspunde dupa ce se uita in portbagaj. Daca stiam sigur ca trebuie in primul rand sa-mi spuna motivul si apoi sa-i dau actele, nu-i dadeam nimic.

Revin la intrebare: cand trebuie sa iti comunice pentru ce te-au oprit? Inainte sau dupa ce le-ai dat actele? (daca ar fi posibil si un temei legal, e perfect)

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Ce faci cand te opreste Politia?

Post by quelloo »

hmm.
pai actele oricum le dai.. deci, nu prea vad de ce ar conta. :)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: Ce faci cand te opreste Politia?

Post by danycxxx »

Pai tocmai, sa nu te opreasca ca sa gaseasca el vre-o pb. Adica te opreste si hai sa vad ce nu e bine. Nu mai merge asa. Trebuie sa aiba motiv sa te opreasca.

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Ce faci cand te opreste Politia?

Post by B06DAN »

Este o intrebare hamletiana!
Teoretic, politia nu poate opri pe nimeni fara motiv, doar ca motivul poate fi independent de tine, adica, tu mergi corect dar politia cauta un infractor (evadat) si are mandat sa opreasca toate vehiculele la verificat. Conducatorul auto nu cred ca are tupeul sa ii ceara mandatul ...
Ba uneori, chiar ar face bine sa mai opreasca cate un sofer prea violent care deranjaza traficul.
Mie nu mi s-a intamplat niciodata sa fiu oprit de politie fara motiv (ba mint, era inainte de 89, dar nu era politia ci era militia).
Cred ca n-ar trebui sa ne facem probleme din asta si sa le acordam un pic de incredere si agentilor. Uneori, mi se face si mila de ei cand ii vad pe DN1 cand burniteaza afara si e umezeala si frig si ei trebuie sa stea in picioare si sa dea din maini.
Apropos de iarna, sunt curios daca ei pot opri soferii doar sa verifice daca au cauciucuri de iarna, ca din mers nu cred ca pot observa...

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ce faci cand te opreste Politia?

Post by Dennis »

Poti face orice numai sa nu fugi! :)
Am fost oprit intr-o noapte de un echipaj de politie intr-o localitate din apropiere de Giurgiu...mergeam cu viteza regulamentara, aveam centura,etc.
Agentul de politie s-a recomandat si mi-a cerut actele.In timp ce ii intindeam actele l-am intrebat de ce m-a oprit iar raspunsul lui a fost genial : "ca sa va controlez!" :shock:
Ce motiv mai bun ar fi putut avea?! :lol:
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Ce faci cand te opreste Politia?

Post by quelloo »

hmm.. io stiu ca sunt filtre seara de seara prin bucuresti... te opreste pur si simplu la control... si iti verifica actele si ca totul sa fie in regula...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
clrandrei
Posts: 556
Joined: 10 Apr 2011, 19:33
Auto:

Re: Ce faci cand te opreste Politia?

Post by clrandrei »

Si cum 99% din cazuri nu te opreste....atunci cand iei o gura de bere te-a oprit :))
B-812-ANW - Virginia :)
Kia Cee'd 1.6 CVVT 126CP
An fabricatie: 2010 Iunie - 47.000km
[url=https://picasaweb.google.com/Andreicalarasanu/Virginia06012013]Virginia's Pics[/url]
Working: [url=http://premiotravel.com/ro/]www.premiotravel.ro[/url]

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Ce faci cand te opreste Politia?

Post by Sorcee'd »

din cate stiu eu,nu mai au voie sa te opreasca fara un motiv extrem de clar - daca e legat de tine sau de masina ta atunci este ceva ce ai facut si ai fost vazut(neacordare prioritate,calcat linie continua,radar,etc,etc) sau este ceva ce este vizibil la masina si tu nu stii(parbriz spart :D ,nu-ti merge vreo lumina,etc),sau este filtru pentru un anumit tip de masini sau filtru total,si atunci trebuie sa le opreasca pe toate.De fiecare data cand am fost oprit am intrebat eu mai inainte de a da vreun act care este motivul pentru care am fost oprit si el este OBLIGAT sa-ti spuna motivul,precum este obligat sa se si prezinte.De abia astept(din pacate nu am intalnit inca genul asta)sa dau de unul care sa-mi raspunda la misto sau sa refuze sa-mi spuna motivul pentru care m-a oprit.Mi s-a intamplat o data sa fiu oprit pe un drum de tara intre sate de un echipaj local si mi-au spus ca au ordin de misiune pentru a opri toate masinile,iar la cererea mea mi-a fost prezentat acel ordin.Nu glumesc,repet,este obligativitatea lor de a va informa asupra motivului opririi imediat dupa ce s-a legitimat si inainte de lua actele de la voi.Ca sunt si nătărăi printre ei...asta o știm cu toții.Iar de milă mie nu mi-e milă de absolut nimeni care muncește CINSTIT.Fiecare are condițiile lui specifice de muncă,unii mai bune,alții mai rele.
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: Ce faci cand te opreste Politia?

Post by danycxxx »

Sorcee'd wrote:este obligativitatea lor de a va informa asupra motivului opririi imediat dupa ce s-a legitimat si inainte de lua actele de la vo
Asta e ce vroiam sa stiu. Dar revin, poate gasim si temeiul legal. Sa zicem ca ma opreste si nu ii dau actele pana nu imi spune din ce motiv m-a oprit. Daca spune ca nu am dreptate, vreau sa ii raspund: "In baza Legii,... art..., eu am dreptate"

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Ce faci cand te opreste Politia?

Post by Sorcee'd »

Aștept și eu baza legală pentru ceea ce am spus mai sus...am dat mail direct la sursă.... :twisted:
Când am ceva sigur,dau de știre,dar s-ar putea să mai dureze oleacă, sursa e în concediu...
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Ce faci cand te opreste Politia?

Post by B06DAN »

nu cred ca este cineva care sa fi fost oprit absolut fara motiv.
Motivele pot fi diverse: sa iti verifice starea tehnica a masinii (daca ai sau nu anvelope de iarna) sau altele. Eu merg pe DN1 si nu e zi sa nu vad vreo cativa carira nu le merge cate un bec, sau merg doar cu stopurile si cu luminile de ceata (legea spune ca ziua trebuie folosite luminile de intalnire), etc.
Pe mine m-a oprit un echipaj, odata, pe la Tancabesti, care dupa ce mi-a puricat toate actele (ITP, RCA, adresa din buletin care sa corespunda cu cea din permis) si nu mi-a gasit nimic, si mi-a zis ca trebuie sa merg cu luminile de drum (eu uitasem si conectasem doar cele de pozitie, era lumina afara) si mi-a dat un avertisment verbal (nu amenda, nu puncte). I-am salutat si am plecat. Probabil daca aveam si alte neregularitati, ma ardea, pe buna dreptate...
Daca n-ai tu "bube", nu vad de ce sa iti faci probleme.
Nu sunt un sfant pe sosele, mai calc si stramb, am luat si amenzi, am ranmas si fara permis, dar pe greselile mele, asa ca nu am ce sa reprosez agentilor.
La cum se circula pe la noi, cred ca sunt prea blanzi cu soferii....

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: Ce faci cand te opreste Politia?

Post by danycxxx »

Sorcee'd wrote:Aștept și eu baza legală pentru ceea ce am spus mai sus...am dat mail direct la sursă.... :twisted:
Când am ceva sigur,dau de știre,dar s-ar putea să mai dureze oleacă, sursa e în concediu...
Superb. Astept cu nerabdare raspunsul.

User avatar
clrandrei
Posts: 556
Joined: 10 Apr 2011, 19:33
Auto:

Re: Ce faci cand te opreste Politia?

Post by clrandrei »

Referitor la intrebarea din titlu "Ce faci cand te opreste Politia?"

Poti sa ii spui bancuri cu politisti :)
B-812-ANW - Virginia :)
Kia Cee'd 1.6 CVVT 126CP
An fabricatie: 2010 Iunie - 47.000km
[url=https://picasaweb.google.com/Andreicalarasanu/Virginia06012013]Virginia's Pics[/url]
Working: [url=http://premiotravel.com/ro/]www.premiotravel.ro[/url]

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Ce faci cand te opreste Politia?

Post by Sorcee'd »

@BO6DAN...in mare,tu ai dreptate,dar ce te faci cand ii vezi ca sunt prea blanzi cu unii si cu altii sunt ciume...citeste la unii=smecheri cu masini bengoase sau de aia negri care au si sabiile pe langa ei,iar la ceilalti=restul oamenilor albi,normali,obisnuiti,fara meleu,q7sau alte x 6....stiu ce spun,am fost martor cu ochii mei la nu stiu cate faze de acest gen...
Si ca sa revenim la subiect,stiu sigur ca nu au voie sa te opreasca fara un motiv evident sau asa cum am spus mai sus.Cat despre comunicarea cu ei,atitudinea mea este intotdeauna identica cu a lor.
Bafta!
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Ce faci cand te opreste Politia?

Post by RaiMaN »

B06DAN wrote: Pe mine m-a oprit un echipaj, odata, pe la Tancabesti, care dupa ce mi-a puricat toate actele (ITP, RCA, adresa din buletin care sa corespunda cu cea din permis) .....
Nu scrie nicaieri ca trebuie sa fie aceeasi adresa... eu buletinul il am pe bucuresti si permisul pe focsani. nu mi`a zis nimeni nimic... chiar odata m`a oprit sa fiu martor la unu care nu voia sa semneze procesul, l-am intrebat pe garcea daca e vre-o problema daca nu am aceeasi adresa si mi`a zis ca nu, doar ca daca imi va fi retinut permisul va fi trimis la unitatea emitenta, respectiv la focsani.
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”