Anulare proces verbal

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Anulare proces verbal

Post by xp »

Astazi ma deplasam cu masina spre iesirea din oras , mi-a sunat telefonul , am raspuns , din fata venea o masina de politie (LOGAN VAN ) , care a pus in functionare girofarele , cred eu , cam in dreptul meu . Nu am vorbit mult cateva secunde . Masina politiei a continuat sa circule vreo 300 m , eu intre timp am oprit la semafor pe banda a doua , masina politiei a intors a venit pe banda intai langa mine la semafor comunicandu-mi sa trag pe dreapta . Am oprit si mi s-a adus la cunostinta ca am vorbit la telefon . Am fost verificat si cu alcoltestul , rezultat negativ ( nu conduc niciodata daca am baut alcol oricat de putin) .Mi s-a intocmit proces verbal . Nu am semnat su nu am luat procesul verbal . Nu au fost martori decat al doilea politist .
Ce argumente pot aduce in favoarea mea pentru anularea procesului verbal ? Politistul poate aduce in favoarea lui doar o eventuala filmare daca exista .
In cazul refuzului meu de a semna pv-ul , agentul trebuia sa gaseasca imediat un martor care sa ateste acest refuz, altminteri e motiv de nulitate a procesului verbal .Avand in vedere ca nu exista niciun martor in preajma (care nu poate fi un coleg politist) consider ca pv-ul este nul .Doar daca el nu a "fabricat" un martor ulterior ,
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Anulare proces verbal

Post by Dannyboy »

Adu-le cel mai tare argument, desfasuratorul convorbirilor.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
tomas_dan84
Posts: 61
Joined: 30 Jun 2010, 12:05
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Anulare proces verbal

Post by tomas_dan84 »

Daca amenda nu este mare si punctele sunt putine eu zic sa o platesti si sa renunti la idee deoarece in instanta se presupune ca daca se ajunge in situatia de fata, cuvantul tau impotriva cuvantului lui atunci i se da politistului credibilitate si o sa iti respinga cererea. desfasuratorul telefonului nu are nici o relevanta deoarece in redulament scrie ca nu poti folosi telefonul fara un dispozitiv de "maini libere" asa ca nu se ia in considerare si in plus pe el apare ca a raspuns la telefon si nu este specificat nicaieri ca nu ai voie sa vorbest mai mult de x secunde ci ca nu ai voie sa vb fara dispozitive asa ca daca duci desfasuratorul o sa duci dovada ca ai raspuns la telefon si nu cred ca este de bine. Eu personal am trecut prin 3 procese de contestatie a procesului verbal si iti spun ca sunt foarte maleabile legile in perceptia judecatorului. Am castigat 2 procese unde nu eram 100% nevinovat, avand si eu partea mea de vina care putea fi sanctionata dar mai bland si am pierdut unul in care chiar nu eram vinovat. Toate plangerile au fost intocmite de acelasi avocat si tot el m-a si reprezentat in instanta. Daca nu ti-a luat permisul parerea mea este ca nu ai de ce sa contesti ca oricum se ajunge la aceeasi rezolutie. Daca te hotarasti sa il contesti, atunci, mult succes!

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Anulare proces verbal

Post by xp »

Da , cam ai mare dreptate . O sa platesc amenda si in acelasi timp o sa fac si contestatie . Stiu va fi greu de recuperat banii , in eventualitatea unui castig de partea mea. Valoarea amenzii este mica 70 lei in 48 ore. Puncte penalizare nu stiu cate mi s-a dat .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Anulare proces verbal

Post by eugenflorinmanea »

Dar ca ai raspuns la telefon si ai incalcat legea nu te gandesti? De ce sa contesti- ai gresit asta e- acum trebuie sa platesti.Sau legile sunt facute doar pentru fraieri..?
Fara suparare..daca toti ar face ca tine s-ar duce de rapa tara asta care si-asa e vai de mama ei.
SAAB 9-5

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Anulare proces verbal

Post by xp »

Nu te supara si nu o lua ca pe o ofensa , nu cred ca ma cunosti atat de bine incat sa-ti dai tu cu parerea despre ce si cum fata de persoana mea.Nu cred ca stii tu ce am facut eu si ce fac pentru tara . Cand am raspuns la telefon tocmai incercam sa fac ceva util pentru tara pe timpul si banii mei.Sunt de acord ca legile sunt facute sa fie respectate de toata lumea, nu numai de fraieri , sunt de acord ca trebuie sa platesc pentru greselile mele si de altfel mi le asum, dar .... cand aplici legea trebuie sa vezi si contextul savarsirii faptei , nu privi precum calul numai inainte .Apropo pentru el politistul care a aplicat legea, intoarcerea masinii pe linie dubla continua nu constituie abatere de la litera legii ?
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Anulare proces verbal

Post by RaiMaN »

La ei nu se aplica nicio lege... :)) Pentru 70 de lei e multa bataie de cap... si unde mai pui ca te costa cam 20 de lei contestatia, daca o depui la posta... deci multa alergatura care, dupa parerea mea, nu merita...
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Anulare proces verbal

Post by xp »

Ai dreptate .Platesc amenda, sa evite tara ........rapa.
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Anulare proces verbal

Post by eugenflorinmanea »

Nu trebuie sa sari asa in sus ca nu e cazul- mi-am spus doar o parere. Nu am facut atac la persoana cum ti se pare tie.
Intr-adevar nu te cunosc.
La fel cum nu te cunostea nici politistul ala care a aplicat legea. Nu cred ca stia ca prin telefonul ala 'ajutai tara' si cat ai ajutat tu in general tara asta..
Te-a vazut ca ai calcat pe bec, a aplicat legea.
70 RON nu sunt un capat de tara.
SAAB 9-5

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Anulare proces verbal

Post by xp »

Sa stii ca i-am explicat in ce context am vorbit.Am inteles, pentru tine legea trebuie aplicata litera cu litera fara a ti se acorda circumstante atenuante si politistul are intotdeauna dreptate .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Anulare proces verbal

Post by eugenflorinmanea »

Pai zi-ne si noua contextul pentru care consideri ca nu trebuia aplicata legea.
SAAB 9-5

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Anulare proces verbal

Post by xp »

Hai sa ne oprim la subiectul topicului , discutia tinde sa degenereze . Subiectul era altul .Daca ai vreo solutie legata de intrebarea mea bine, daca nu iarasi bine. Subiectul nu era daca politistul a gresit sau nu , daca eu am gresit sau nu , daca unul sau altul am facut ceva pentru tara , cat de patrioti suntem , cata moralitate avem unul sau altul , daca .....daca .... ci modul de atacare a unui proces verbal (primit pentru vorbit la telefon in timpul sofatului ) in instanta pentru a fi anulat.
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Anulare proces verbal

Post by eugenflorinmanea »

In curand o sa avem si un topic de genul 'am spart un bancomat sa dau banii la saraci, cum scap de puscarie?'
Hai las-o asa, chiar daca oi fi ajutat tara (poate asa o fi nu te cunosc), iesi din tagma Huidiu, Lucescu, sotia lui Paunescu etc si asuma-ti faptele.
Tu cu manuta ta ai scris ca ai vorbit la telefon si te-a vazut politistul.
SAAB 9-5

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Anulare proces verbal

Post by xp »

xp wrote:Sunt de acord ca legile sunt facute sa fie respectate de toata lumea, nu numai de fraieri , sunt de acord ca trebuie sa platesc pentru greselile mele si de altfel mi le asum, dar .... cand aplici legea trebuie sa vezi si contextul savarsirii faptei
Ok, =D> mai convins maine ma predau la politie si le spun sa ma aresteze sa nu ......sparg bancomantul .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Anulare proces verbal

Post by Sorcee'd »

intotdeauna am avut o imensa admiratie pentru cei care dupa ce i-ai prins in flagrant au incercat sa te convinga ori ca esti prost,ori ca nu ai vazut bine....xp,sper ca ti-ai dat seama ca am uitat niste ghilimele undeva....
sa mergem in extremis si sa zicem ca in secunda aia in care tu te-ai uitat la telefon sa vezi cine te suna si ai raspuns la apel,un copil ti-ar fi sarit in fata.contrabalanseaza ajutorul tau dat tarii prin preluarea acelei convorbiri o viata de copil?
ma indoiesc.
suntem buni sa-i hulim pe altii care omoara oameni nevinovati pe strada,dar cand vine vorba de pielicica noastra...hop,se schimba treaba,nu?
cat despre importanta acelui apel,din cate stiu eu ultimul care a mai facut cate ceva pentru amarata asta de tara a fost nen'tu ceasca...
si sa nu-mi spui ca e offtopic,pentru ca este raspunsul meu la intrebarea ta.
Bafta!
p.s. ...nu ma pot abtine...se scrie si se si spune bancomat,nu bancomant...nu zice ca e din cauza vitezei,ca-s cam departe literele pe tastatura... :wink:
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”