Rovinieta 2008

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Da, stiu eu. Amenda 500ron. Masina era pe leasing, deci s-a mai adaugat si TVA-ul. Nasol, nu?

"Norocosul" a fost tatal meu. A fost oprit pentru ca nu avea centura pusa si luminile aprinse.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

bodyaron
Posts: 507
Joined: 09 Aug 2007, 19:47
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by bodyaron »

Acum am luat eu rovinieta pe un am si m a costat102,xx lei
KIA CEED 2.0 GSL-143CP- ESP,Clima,Jante17'',Senzori parcare,etc
http://www.youtube.com/watch?v=SlBAVJjTwVk

+++ASTRA GTC 1.6T-180CP-ROSU

aktymel
susuletz'
Posts: 553
Joined: 02 Feb 2008, 11:09
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Post by aktymel »

ca sa raspund si eu .. Sincer nu am platit niciodata rovigneta.. si nici nu cred ca o sa o fac prea curand .... Motive asr fi destule: 1 nu ies din oras foarte des 2 in cazul undei deplasari in exterior daca este nevoie fac pt 1 zi sau o saptamana (de 2 ani conduc si nu am avut probleme de acest gen , am prieteni care au avut nenorocul sa fie opriti de unii politisti care au vrut sa se faca ei mai scmecheri sa gaseasca nod in papura si sa se ia de simplul fapt ca nu are rovigneta :D)
Kia Cee`d 1.4 16 V , 109 Hp, piston gray Best + optionale after market--> ODO 32.000+

Image

ImageImageImageImageImageImageImageImage

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Post by mr_wizard »

Am platit rovinieta de cand mi-am luat prima masina (prin 2001). Nimeni nu m-a intrebat niciodata de ea si nici nu am vazut vreo imbunatatire la calitatea drumurilor autohtone. D-aia m-am hotarat ca la masinuta asta sa nu mai platesc rovinieta pana cand nu avem macar o autostrada cum trebuie....sau pana-mi iau amenda :) (Doamne-fereste!)
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Post by Stefan47 »

Offf, deci pe 6 luni nu mai merge, kkt... acum trebuie sa-mi iau pe un an :(
Deci costa 100 Ron, pe unde pot gasi rovinieta, ca am inteles ca se gaseste greu?
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

La posta se face pe un an si pe 6 luni parca.
La benzinarii pe 7 zile si mai mult...

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Post by Stefan47 »

La posta chiar nu stiam, ms mult o sa incerc acolo :wink:
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

poolshark
ancutz&ionutza
Posts: 103
Joined: 04 Jun 2008, 21:58
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Re: Rovinieta 2008

Post by poolshark »

Teddy wrote:Citat stirea:
"Se v-a plati de la 1 ianuarie 2008 in functie de perioada de valabilitate si nu de clasa de emisii poluante.Astfel pentru :
7 zile=3 euro,
30 zile=7 euro,
1 an=28 euro.
Tot de la 1 ianuarie nu v-a mai exista rovinieta pentru 6 luni.
Plata se face in lei(ron),la cursul BNR,valabil pentru ultima zi din luna anterioara datei achitarii
Soferii care vor fi prinsi circuland fara rovinieta,vor plati intre 500-1000 lei(ron) amenda".

Sursa: TVR....stiri economice......20.12.2007...ora 18,11
Eu numi v-oi lua niciodata rovignieta pntru ca nar-e rost.:D :D
KIA CEE'D, 1.4 BEST, OIL BLUE
BV 11 GUI

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Post by misuspita »

carc-otas'ule! :D
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

catt
Posts: 200
Joined: 07 Jul 2008, 00:04
Auto: KIA
Location: Iasi
Contact:

Post by catt »

co-rect
m-a intr-eb da-cami p-ot r'ecuper-a banii d-e pe rovigneta pt ca miam van-du't masina :?:
brrr ma dor ochii deja
cee'd 2008 piston grey
CEED 2019 1.4 t-gdi Star Dark Pentametal

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

?n dou? s?pt?m?ni pute?i cump?ra noile roviniete cu pre?uri ?ntre 4 ?i 1.200 euro

Ve?ti bune pentru ?oferii care au nevoie de roviniete! Noile roviniete se vor g?si ?n benzin?riile din toat? ?ara, ?n dou? s?pt?m?ni. Autorit??ile spun c?, p?n? la sf?r?itul anului 2008, vor fi distribuite 12 milioane de buc??i.

Compania Na?ional? de Autostr?zi ?i Drumuri Na?ionale din Rom?nia prime?te ast?zi o prim? tran?? de 200.000 de rovinete matc? – cupon, cu valabilitate de o zi, ?apte zile ?i 30 de zile, se arat? ?ntr-un comunicat al Ministerului Transportului

Rovinieta de o zi este portocalie ?i cost? ?ntre 4 ?i 11 euro. Nu este valabil? ?ns? pentru autoturisme ?i nici pentru vehiculele de transport de p?n? la 3,5 tone. Posesorii acestor ma?ini pot cump?ra roviniete mov, valabile o s?pt?m?n?, cu pre?uri ?ntre 6 ?i 55 de euro.

Cele cu o valabilitate de o lun? sunt verzi ?i cost? ?ntre 7 euro pentru autoturisme ?i 143 de euro pentru vehiculele de mare tonaj. Rovinietele albastre, pentru un an, sunt cele mai scumpe: 28 de euro pentru ma?inile mici ?i 1.200 de euro pentru autocamioane.

Noile roviniete con?in mai multe elemente de siguran??. "Holograma ?n sine este un element de siguran?? ?i mai are pe ea altele, care pot fi identificate par?ial cu ochiul liber, dar cel mai bine la microscop", a declarat ?tefan Szobotka, director de comunicare Compania de Autostr?zi ?i Drumuri Na?ionale.

Actualele roviniete galbene, valabile un an, se vor mai putea cump?ra de la oficiile po?tale p?n? la epuizarea stocului.

?n momentul de fa??, stocul de roviniete ecuson existent la distribuitori este de 393.278. P?n? la epuizarea stocurilor, rovinietele ecuson comercializate ?n prezent vor fi utilizate ?n paralel cu noile modele de roviniete matc?-cupon.

sursa informatiiauto.ro
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

florin-adrian
Posts: 305
Joined: 16 Jul 2008, 16:04
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Rovinieta 2008

Post by florin-adrian »

Mi-am cumparat si eu acuma rovinieta valabila 1 an. Pe ea scrie ca trebuie pusa pe geam, altfel nu este valabila. Se poate lua politia ca nu o ai lipita pe parbriz, nu as vrea sa lipesc pe parbriz tot felul de chestii de genul asta. Multumesc
Kia Ceed varianta BEST, 1.4 109cp, Black Pearl -

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rovinieta 2008

Post by shpid3r »

eu am avut neplacerea sa ma lovesc de insistenta unui politist sa-mi demonstreze ca se poate lega si de praful de pe masina daca vrea...
Asadar, da... se poate lega de tine de orice. O sa plece de la asta, o sa-ti ceara sa vada toate actele, daca are timp o sa-ti ceara sa vada si trusa, extinctor (sa fie in termen de garantie), tifoanele din trusa la fel sa fie in garantie (chestii care de obicei nu se intampla).
Amenda nu e mare, si in general se lasa cu avertisment daca stii sa discuti cu el sau daca accepta o atentie... insa te face sa pierzi timp si sa-ti faci nervi..

Vezi ca se gasesc tot felul de "pliculete" transparente pentru pus in parbriz, si nu trebuie s-o mai lipesti, astfel ca dupa 5 ani sa ai colectie.
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

florin-adrian
Posts: 305
Joined: 16 Jul 2008, 16:04
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Rovinieta 2008

Post by florin-adrian »

Multumesc, voi cauta acele pliculete, le-am vazut pe masinile de la serviciu. Daca nu gasesc,substitui una de acolo :)
Kia Ceed varianta BEST, 1.4 109cp, Black Pearl -

fara0nu1
Posts: 115
Joined: 02 Jun 2007, 18:36
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rovinieta 2008

Post by fara0nu1 »

Daca are trecut pe ordinul de serviciu din data de ... cu locatia de organizare pe zona.... poate sa-ti ceara, dar din cele stiute de mine doar cu cei de la CNADNR de mana fac filtre pt rovigneta.
Kia cee'd 1,4 GSL Best - Abyss Blue superba :-)
DJ >47k. km - 8 % _ 80% trafic de Bucuresti
Jurnal de bord
Un ingeras - si poze cu ea

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”