Taxa de...primă înmatriculare!

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
belami
Posts: 194
Joined: 11 Oct 2007, 13:25
Auto:
Location: Buzau

Post by belami »

Pt. cei cu numere rosii: nu am putea plati taxa acum si s-o inmatriculam atunci cand i-o veni sorocu' ? Daca aplica astia noua taxa, s-o avem platita.:D
1.4 BEST, Machine Silver
Comanda 25.10.2007, seriile 06.12.2007, livrarea 12.01.2008

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Ar trebui ca la masinile noi nici sa nu fie aceasta taxa.

Nu e de ajuns ca platim TVA, taxe de inmatriculate, accize la benzina, impozite, taxe pe drum, asigurari etc???

In final suntem taxati de 5 ori pentru acelasi produs.

Vai de soarta noastra.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

Bogdang
Posts: 258
Joined: 27 Oct 2007, 13:02
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by Bogdang »

Mai mie mi s-ar parea aberant ca prin intermediul pargiilor fiscale sa incurajezi importul de masini vechi... e total aiurea....asta le-ar intrece pe toate
Cee'd best Pweter Beige - CJ-81-RAK

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

De la 01.01.2oo8 in RO nu se mai inmatriculeaza decat masini cu EURO4.
Din pacate nu stiu daca stirea se referea la masini noi sau vechi :o
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Cred ca despre cele noi este vorba.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Post by bwo »

helici_florin wrote:soseta, tu nu cred ca ai inteles ce spune lumea ?! nu vrea nimeni sa plateasca un milion. 6 mil e destul. DAR se va tripla, adica vei plati aproape 20 milioane ?! acu e bine ?! ce-ar fi sa mai dai inca vreo 12-13 mil acu in plus (sa zicem ca te anunta aia ca stiti ... a fost o greseala si mai trebuie bani dati)

guvern CRETIN, in frunte cu Razgandeanu.
Corect , era vorba ca la Logan se face cica cam 11mil. - 12mil. prima inmatriculare si m-am gandit ca la CEED fiind tot 1.4 motorul tot cam atat se plateste din februarie , iar diferenta de la 566 ron pana la 1100 - 1200 ron o economisesc . Poate nu m-am exprimat eu bine ...............
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

malybe
alle
Posts: 290
Joined: 02 Dec 2007, 19:14
Auto:
Location: Bucuresti

Post by malybe »

Teddy wrote:De la 01.01.2oo8 in RO nu se mai inmatriculeaza decat masini cu EURO4.
Din pacate nu stiu daca stirea se referea la masini noi sau vechi :o
e vb numai de masinile noi, cele care au fost inmatriculate anterior( in alta tara) nu se pun in discutie
kia cee'd best black

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

Este valabil si pentru masinile SH care sunt aduse din afara UE.
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

CatalinP
Posts: 15
Joined: 14 Nov 2007, 21:31
Auto:

Post by CatalinP »

Cred ca sunt doar niste speculatii pana se publica noua modalitate dupa care se calculeaza taxa de prima inmatriculare, iar jurnalistii scriu dupa cum le vine; uni zic ca s-ar mari pentru masinile noi, alti zic ca s-ar micsora cu cateva procente (http://www.9am.ro/revistapresei/Actualitate/81073/)

Catalin.

kyky
Posts: 51
Joined: 09 Nov 2007, 23:34
Auto:
Location: iasi

Sa ne recuperam in justitie taxa auto

Post by kyky »

Avind in vedere ca finantele s-au subtiat considerabil in urma achitarii taxei auto, ca sa nu mai spun ce va urma......... eu propun sa deschidem o actiune impotriva celor de la finante. nu cred ca nu avem o mina de avocati in Club Kia :lol: . Ca sa va dea curaj, cititi articolul asta :
Taxa auto a primit o lovitura si la Tribunalul Timis
23.01.2008

Taxa auto a primit o lovitura si la Tribunalul Timis
Taxa de prima inmatriculare a mai primit o lovitura de la instantele judecatoresti din tara. La nici trei luni de la celebra sentinta a Tribunalului Arad prin care s-a atestat, in premiera nationala, nelegalitatea taxei de prima inmatriculare, in urma cu doua zile si Tribunalul Timis a dat c?stig de cauza unui petent care a solicitat restituirea a peste 5.000 de lei achitati pentru inmatricularea unui autoturism adus din Occident.

In data de 17 octombrie 2007, S.C. „Cara“ SRL Timisoara a chemat in judecata Directia Finantelor Publice Timis si Administratia Financiara a Municipiului Timisoara, solicit?nd instantei anularea unui act administrativ ce a obligat reclamantul la plata unei taxe considerate ilegale in contextul aderarii Rom?niei la Uniunea Europeana. Era vorba despre suma de 5.123 de lei, achitati in data de 23 mai 2007 pentru inmatricularea unui autoturism Mercedes Benz, fabricat in anul 2005. Dupa doua termene de judecata, in sedinta de luni, completul de contencios administrativ al Tribunalului Timis a constatat ca taxa a fost ilegal incasata si, in consecinta, a dispus ca Finantele publice timisorene sa res
tituie suma achitata de „Cara“ SRL, precum si dob?nda aferenta. „S-a avut in vedere dispozitiilor art. 148, aliniatul 2, din Constitutia Rom?niei, care statueaza ca prevederile tratatelor constitutive ale Uniunii Europene au prioritate fata de dispozitiile contrare din legile interne. Desi jurisprudenta nu este considerata izvor de drept, cred ca toti cetatenii care au achitat taxa de prima inmatriculare ar putea sa se adreseze instantelor de judecata pentru restituirea banilor“, ne-a declarat un judecator de la Tribunalul Timis care a dorit sa-si pastreze anonimatul. Paradoxal, insusi seful Administratiei Publice Timisoara, Mircea Calin, ar putea beneficia de restituirea unei taxe de prima inmatriculare. „Ma g?ndesc sa dau si eu statul rom?n in judecata si exista si alti colegi in situatia mea. Oricum, nu am impus nici o masura noua legata de taxa de prima inmatriculare si nici de la Bucuresti nu am primit vreo instructiune in acest sens“, spune Mircea Calin. Acesta a mai precizat ca, in 2007, timisorenii au platit peste opt milioane de euro ca taxa de prima inmatriculare.

Veniturile la buget din taxa auto, peste 245 milioane de euro
Veniturile ?ncasate la bugetul de stat din taxa de prima ?nmatriculare auto s-au ridicat, anul trecut, la aproximativ 245,42 milioane de euro, respectiv 867,84 milioane de lei (la un curs de schimb de 3,53 lei pentru un euro, valabil pentru anul trecut conform Codului Fiscal), ne-au declarat reprezentantii Ministerului Economiei si Finantelor (MEF). La nivelul Capitalei, anul trecut au fost colectate din taxa auto circa 65,70 milioane de euro (220,096 milioane lei). Cele mai semnificative venituri au fost colectate ?n sectorul 1 al Capitalei - 12,96 milioane de euro (45,784 milioane de lei), urmat de sectorul 2 - 12,098 milioane de euro (42,707 milioane de lei) si sectorul 3 - 9,862 milioane de euro (34,81 milioane de lei)“, ne-au precizat oficialii MEF.
1,4 best MARS RED
comanda 12 oct 2007
ridicata 20.12.2007

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Post by doio77 »

chiar trebuie facut ceva cu taxa asta. este inadmisibil sa iei o taxa cand uniunea zice sa renunti la ea. asta inseamna furt pe fata. si eu vreau sa-mi schimb loganul cu o kia dar ma ingrozesc cand stiu ca trebuie sa dau niste bani degeaba la niste nemernici care habar nu au cum sa conduca tara asta. o sa ajunga sa puna taxa si pe mersul pe jos vara pe motiv ca se strica asfaltul.sper sa-i ia draq cat mai repede pe astia din guvern.

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

ma bag ca reclamant daca ne strangem mai multi.

Elf-ul
Posts: 41
Joined: 22 Nov 2007, 19:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Elf-ul »

Merg si eu o tura mai ales ca acum din ce am intzeles eu o maresc pe cea a autovehiculelor noi si se ieftineste la cele vechi sau SH

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

ca sa nu fie procese individuale, ideal ar trebui constituita o asociatie care sa ceara in numele membrilor ei restituirea taxei.
eu unul ma indoiesc ca se va ocupa cineva de asa ceva, insa daca e cazul, ma inscriu
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”