Probleme la leasing

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
malybe
alle
Posts: 290
Joined: 02 Dec 2007, 19:14
Auto:
Location: Bucuresti

Post by malybe »

ati mai auzit cumva de dobanda de prefinantare la leasing :?: am leasing la unicredit, pana acum nu mi-a venit nici o rata de leasing. am luat masina pe 28dec.
kia cee'd best black

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

Da, am o prietena care s-a "fript" si ea cu Unicredit, si-a luat un Opel si a avut un soc cand a primit factura. Nimeni nu-ti spune nimic, dar cica este trecut in contract undeva, scris cu litere mici, evident.

malybe
alle
Posts: 290
Joined: 02 Dec 2007, 19:14
Auto:
Location: Bucuresti

Post by malybe »

petry_1776 wrote:Da, am o prietena care s-a "fript" si ea cu Unicredit, si-a luat un Opel si a avut un soc cand a primit factura. Nimeni nu-ti spune nimic, dar cica este trecut in contract undeva, scris cu litere mici, evident.
sa ma astept si la alte fripturi...chiftele? din cele ascunse nezise!
kia cee'd best black

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

:lol:
Eu sper ca nu, dar daca mai aflu ceva iti zic. Ea nici nu stie exact ce a mai platit, de ex, in momentul de fata imi zice ca n-a platit nici o rata la CASCO. Si tie ti-au facut ei Casco si RCA si te-au refacturat?

malybe
alle
Posts: 290
Joined: 02 Dec 2007, 19:14
Auto:
Location: Bucuresti

Post by malybe »

momentan nu am apucat sa primesc nimic altceva de plata. decat chestia asta cam ciudatica
kia cee'd best black

pogo
Posts: 122
Joined: 30 Jul 2007, 09:34
Auto:
Location: Timisoara

Post by pogo »

malybe wrote:sa ma astept si la alte fripturi...chiftele? din cele ascunse nezise!
Da. La recalcularea cursului valutar. Eu am avut o surpriza de 1200 lei pentru ca a crescut mult cursul din momentul platii avansului si pina la momentul cind au platit ei masina.
cee'd EX+ 1.6 DSL

florin001
Posts: 76
Joined: 29 Aug 2007, 11:07
Auto:
Location: Bucuresti

Post by florin001 »

pogo wrote:
malybe wrote:sa ma astept si la alte fripturi...chiftele? din cele ascunse nezise!
Da. La recalcularea cursului valutar. Eu am avut o surpriza de 1200 lei pentru ca a crescut mult cursul din momentul platii avansului si pina la momentul cind au platit ei masina.
Eu chiar nu mai inteleg nimic, din politica astora, tu ai platit avansul in lei, la cursul euro din ziua facturarii, deci e problema lor, mai ales ca tu platesti ratele tot in lei, la cursul facturarii, si cum factura se emite lunar, tu suporti oscilatia cursului valutar, ca o fi descrescatoare sau crescatoare.
Kia cee'd 1,4 BEST Silver
15000 km

pogo
Posts: 122
Joined: 30 Jul 2007, 09:34
Auto:
Location: Timisoara

Post by pogo »

Politica lor, aceiasi pentru toate bancile, e ca oricum ar merge lucrurile, tot ei cistiga. Nu degeaba iti pun in fata un contract de n-spe pagini. Eu am stat mai bine de juma de ora sa-l citesc pe tot inainte sa-l semnez, ca tot degeaba, n-am reusit sa deslusesc toate chichitele ascunse.
cee'd EX+ 1.6 DSL

malybe
alle
Posts: 290
Joined: 02 Dec 2007, 19:14
Auto:
Location: Bucuresti

Post by malybe »

florin001 wrote:
pogo wrote:
malybe wrote:sa ma astept si la alte fripturi...chiftele? din cele ascunse nezise!
Da. La recalcularea cursului valutar. Eu am avut o surpriza de 1200 lei pentru ca a crescut mult cursul din momentul platii avansului si pina la momentul cind au platit ei masina.
Eu chiar nu mai inteleg nimic, din politica astora, tu ai platit avansul in lei, la cursul euro din ziua facturarii, deci e problema lor, mai ales ca tu platesti ratele tot in lei, la cursul facturarii, si cum factura se emite lunar, tu suporti oscilatia cursului valutar, ca o fi descrescatoare sau crescatoare.
La mine a scazut f mult curs cand au facut ei plata fata de cand le-am trimis eu bani. sa le cer banii inapoi ?! :lol:
kia cee'd best black

malybe
alle
Posts: 290
Joined: 02 Dec 2007, 19:14
Auto:
Location: Bucuresti

Post by malybe »

florin001 wrote:
pogo wrote:
malybe wrote:sa ma astept si la alte fripturi...chiftele? din cele ascunse nezise!
Da. La recalcularea cursului valutar. Eu am avut o surpriza de 1200 lei pentru ca a crescut mult cursul din momentul platii avansului si pina la momentul cind au platit ei masina.
Eu chiar nu mai inteleg nimic, din politica astora, tu ai platit avansul in lei, la cursul euro din ziua facturarii, deci e problema lor, mai ales ca tu platesti ratele tot in lei, la cursul facturarii, si cum factura se emite lunar, tu suporti oscilatia cursului valutar, ca o fi descrescatoare sau crescatoare.
ei nu trebuie sa iasa in pierdere ci numai in castig pt ca ei iti fac un serviciu, iti dau bani asa ca intre timp jongleaza cu platile si cursul.
kia cee'd best black

malybe
alle
Posts: 290
Joined: 02 Dec 2007, 19:14
Auto:
Location: Bucuresti

Post by malybe »

iar probleme !
vor sa platesc doua rate in ianuarie, pt ianuarie si februarie data limita 1.02!!!

nu inteleg de ce ma obliga sa fac plata in avans, avand in vedere ca am contract facut pe 21 decembrie. ma platit avans am platit tot felul de taxe...totul repede si la timp.

raspunsul lor a fost ca asa e la inceput ...ca ar fi trebuit ei din decembrie sa imi faca factura pt ianuarie si sa o platesc.
kia cee'd best black

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

Pai daca trebuia sa te factureze din dec nu-i vina ta, e vina lor. In contract scrie ca am o rata de platit pe luna, atat platesc, daca au uitat, noroc bun.

malybe
alle
Posts: 290
Joined: 02 Dec 2007, 19:14
Auto:
Location: Bucuresti

Post by malybe »

cred ca tot eu o sa pierd, dupa o sa imi factureze o dobanda de prefinantare.
kia cee'd best black

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

malybe wrote:cred ca tot eu o sa pierd, dupa o sa imi factureze o dobanda de prefinantare.
Off, de-aia fac eu prospectarea pietei inainte, credit, leasing, trebuie intrebat de 10 ori, mai multe persoane din mai multe locuri de comisioane ascunse si intr-adevar, citit bine contractul inainte. Eu ma asteptam sa am ceva probleme cu astia de la BCR leasing, dar pe cuvant daca nu sunt obligata sa recunosc: Au fost exemplari. N-am avut nici cea mai mica problema, mi-au spus de tot si toate din prima discutie, nimic ascuns. Acum astept nr definitive.
Imi pare rau cand aud astfel de patanii ca ale tale, Malybe!!!

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

@petry_1776 Nu a?tepta s? te anun?e ei! Eu am a?teptat... ?i c?nd l-am contactat pe consilier mi-a zis c? m? a?teapt? s?-mi iau numerele! De c?nd or fi fost sosite...
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”