..despre radare !

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply

am luat-o ? :)

am luat-o si nu am contestat PV
39
33%
am contestat PV si am castigat
7
6%
am contestat PV si am pierdut
1
1%
n-am luat-o !
73
61%
 
Total votes: 120

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

..despre radare !

Post by ida01ro »

sunt invitati sa scrie toti care au avut experiente cu radarul politiei !! cum "au luat-o", cum au evitat-o, cum au atacat PV, cum....etc. de asemenea, cine are cunostinta despre tipul radarelor folosite in Romania si cum opereaza....ma rog, absolut TOT ce priveste "cinemometrele" :P

in ce ma priveste, am fost uimit sa aud o contestatie (la judecatorie!! ) bazata pe faptu' ca "in manualul de operare a aparatului radar scrie ca daca se opereaza din mers, este necesara prezenta unui operator, soferul (singur) nefiind abilitat sa opereze aparatul" . si cum in masina nu se afla decat "soferul" omului i s-a admis plangerea! :D :D :D

PS: si acum ma intreb (si caut!) manualul de operare al radarului...
PPS: consider ca aparatele radar sunt necesare pt disciplina pe sosea, adica e un "rau" necesar , dar nici nu cred ca trebuie sa fim tratati ca niste borfasi ! :evil:
btw: pana acum , am atacat in justitie TOATE PV de contraventie si am castigat...
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

-A L E X-
Moderator
Posts: 448
Joined: 23 Nov 2007, 16:26
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by -A L E X- »

Am contestat PV si am castigat!!! :P datorita unei persoane... :D
oricum cel mai corect e folosirea detectorului radar
VW Golf 4 Variant 2003 Tdi Highline
VW Golf 3 Hatchback 1995 1.6i GL
ex:Hyundai i30 1.4 Dohc 16v Classic 2009
KIA CAPITAL 1.5 GLX
VW GOLF 4 Tdi 1999
Rover 600 1997 2.0i 131HP
Dacia 1410

ceednila
Posts: 62
Joined: 24 Sep 2007, 22:59
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by ceednila »

:::AL3X::: wrote:Am contestat PV si am castigat!!! :P datorita unei persoane... :D
oricum cel mai corect e folosirea detectorului radar
care este cel mai bun detector in raportul pret / calitate. Cunosc cazuri care au luat radarul cu tot cu detector si politistul s-a pus pe ras si a intocmit pv
CEE`D MACHINE SILVER GSL 1.4 MT CLASIC

-A L E X-
Moderator
Posts: 448
Joined: 23 Nov 2007, 16:26
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by -A L E X- »

Poi depinde de cat ai de dat pe un detector eu de exemplu am prins oferta si am luat un cobra 9430
VW Golf 4 Variant 2003 Tdi Highline
VW Golf 3 Hatchback 1995 1.6i GL
ex:Hyundai i30 1.4 Dohc 16v Classic 2009
KIA CAPITAL 1.5 GLX
VW GOLF 4 Tdi 1999
Rover 600 1997 2.0i 131HP
Dacia 1410

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

Asa a fost candva, unul mai scump = unul mai bun si, asa este si acum, dar nu mai prea conteaza.
Din pacate politia are si un anti-antiradarul nostru, asa ca e cam greu sa nu fi prins. Daca el vrea sa te prinda, poate, pacat ca din toti politistii probabil 10 stiu exact ce si cum sa faca sa fie totul corect si legal.


Nu vreau sa considere cineva acest lucru ca o ofensa, cu scuzele de riguare.

ceednila
Posts: 62
Joined: 24 Sep 2007, 22:59
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by ceednila »

:::AL3X::: wrote:Poi depinde de cat ai de dat pe un detector eu de exemplu am prins oferta si am luat un cobra 9430
ma gandesc la un cobra 9930
CEE`D MACHINE SILVER GSL 1.4 MT CLASIC

-A L E X-
Moderator
Posts: 448
Joined: 23 Nov 2007, 16:26
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by -A L E X- »

Mai bine e 9930 si sa stii ca pana acum chiar am intalnit radare si nu am avut probleme
VW Golf 4 Variant 2003 Tdi Highline
VW Golf 3 Hatchback 1995 1.6i GL
ex:Hyundai i30 1.4 Dohc 16v Classic 2009
KIA CAPITAL 1.5 GLX
VW GOLF 4 Tdi 1999
Rover 600 1997 2.0i 131HP
Dacia 1410

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

HA ! am avut (pana mi l-a furat !! ) cel mai ieftin detector radar, whistler cred, mergea tare fain dar tot am furat-o de 2 x de nu m-am vazut ! detectoru' m-a anuntat doar ca am luat-o! asta pt ca militienii au schimbat tactica...si nu mai tin antena pe drum, ci perpendicular sau in alta directie...si ii schimba pozitia cand te vad ca apari... :twisted:

PS: atunci cand scriu PV le-am cerut INTOTDEAUNA sa scrie si seria ap radar si data ultimei verificari metrologice! la ultimul PV ce credeti ca imi spune militianul? " nu scrie in lege sa va dam seria ap radar!" ...vreau sa vad "dovada"! zic eu...nu avem voie sa oprim inregistrarea!!! zice el .. :D samd... :finger:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

sonic
Posts: 255
Joined: 05 Sep 2007, 16:43
Auto:
Location: Bucuresti

Post by sonic »

si eu am cobra 9430 si pana acum nu am avut probleme
Kia cee'd 1,4 GSL LX BEST Kompas Blue

gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

Post by gogu »

despre detectoarele radar, gasiti in topicul asta de pe softpedia http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=30601

exista un post care facea rezumat la tot threadul, dar nu mai exista, nush de ce.

pe scurt, in RO exista radare doar in banda K. si poate in viitor vor fi si in banda Ku. exista anumite panouri carea afiseaza viteza care emit in Ka, dar astea nu sunt folosite de politie pentru amendarea contravenientilor :)

exista radare gatso, care sunt fixe, gen cele de pe DN1, care nu emit unde radar, masoara viteza cu ajutorul buclelor inductive de pe sosea

mai exista radare python (cele still tun, pe passaturi si vento) care se simt de tare departe, cu orice detector de radar.

mai exista traffipax speedophot - antena e de obicei pusa in spatele numarului de inmatriculare, si emit cu putere foarte mica, destul de greu de detectat. aceste radare sunt majoritar pe loganuri nemarcate cu insemnele politiei.

ca si marci de detectoare:
cobra si whistler sunt entry level, indiferent de model, latente mari, multe alarme false.
cele mai bune marci sunt beltronics cu modelele bell 995 si RX65 Pro Europe si valentine one. astea sunt scumpe, dar isi merita banii.

in cazul radarelor python, detectia se poate face la distante enorme, cu conditia ca radarul sa funtionele always on si nu instant on. politistii care fac instant on sunt numiti si veiozari, deoarece pun pe cablul de la antena un intrerupator ca la veiozele vechi. instant-on-ul nu e agreat de conducerea politiei romane.

pentru traffipaxuri, problema e mai spinoasa, deoarece emit cu putere foarte mica, sunt foarte dificil de detectat, si aici devine foarte importanta latenta detectorului, adica cat timp ii trebuie sa preia semnalul sa il filtreze si sa anunte ca e radar. chiar si detectoarele scumpe pot fi inutile daca masina de politie este pozitionata bine.

ideea de baza este ca, chiar si cu detector de radar ultraperformant, trebuie sa mergi la limita de aprox 20km/h peste viteza legala, ca sa ai timp sa franezi suficient de mult incat amenda sa nu fie prea mare, sau viteza sa scada sub viteza legala.

daca vreti detalii, cititi topicul de la inceputul postului. atentie: are aproape 100 de pagini :D
LX 1.4 GSL OilBlue/Rainbow Blue cu varii optiuni
>>Poze cu masina mea<<
Image

tcapote
Membru de Onoare
Posts: 259
Joined: 11 Jun 2007, 00:49
Auto:
Location: Bukarest

Ce e aia un Beltronics 995? - super!!!

Post by tcapote »

Se pare ca solutia cea mai buna este PDA+GPS + detector. PDA+GPS pentru radare fixe, iar detectorul pentru restul.
Marea majoritate a radarelor folosite in tara sunt de tip Traffipax Speedophot fixe si MPH Python mobile, in banda K;
Din studiile "efectuate" in teren de oameni de bine rezulta urmatorul clasament pentru antiradare:

LOCUL 1
Valentine One V1
LOCUL 2
Beltronics STI Driver
LOCUL 3
Beltronics Vector 995

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Post by gabz »

eu am un beltronics V965
pana acum, nu mi-am luat amenda.
dar stie cineva daca mai au voie dpar sa-ti trimita amenda prin posta, sau sunt obligati sa te opreasca si sa-ti aduca la cunostinta fapta comisa?
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

alcatraz

Post by alcatraz »

proaspat posesor de beltronics 995. inca nu am apucat sa-i fac proba. sper sa merite investitia, mai ales ca masina ma cam imbie la talpa.

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

Cred ca e bine de stiut pt cei care merg prin tara:
http://www.permis-de-conducere.ro/artic ... sibiu.html

alcatraz

Post by alcatraz »

:::AL3X::: wrote:oricum cel mai corect e folosirea detectorului radar
detectorul de radar nu te scapa de amenzi daca nu stii sa-l folosesti. mergi cu max.30km/h mai mult de viteza prescrisa pt a avea timp sa frinezi fara a te pupa altul in spate

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”