Despre leasing

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

m-am jucat si eu cu configuratorul la mai multe agentii de leasing si am descoperit ca nu pot opta pentru o valoare mai mare de 50% avans. Eu vreau sa dau 75% avans si nu pot sa-mi calculez rata. Am dat o raita si pe la banci, dar acolo alte ciudatenii pe care o sa le spun la clubul carcotasilor.
Image

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Si nu exista o varianta de imprumut in genul celei de "nevoi personale"? Ca daca zici ca avansul oricum il vrei de 75%, inseamna ca nu mai ramane o suma prea mare, pe care o poti imprumuta fara prea multe batai de cap ...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

exista mai multe variante, de asta am vrut sa fac o comparatie intre leasing, credit auto si nevoi personale.
Image

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Nici la credit auto nu poti avans mai mult de 50%, daca nu retin eu gresit ...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

La credit auto se poate. Am fost la Raiffeisen si CEC. Iar la raiffeisen daca valoare pe care o soliciti e sub 10000 euro nu este obligatorie casco.
Image

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

Dennis wrote:Nu prea inteleg: de ce se aplica TVA la taxa de prima inmatriculare?
adrian.tuhut wrote:intrebarea asta am pus-o si eu...iar raspunsul a fost: la toate serviciile pe care le facturam li se aplica TVA

concluzia = un alt mod de a stoarce bani

Nu se aplica niciun TVA la taxa de prima inmatriculare.
Eu am platit 160,191 euro adica 566,02 lei pentru motorul de 1.4.
Cursul valutar este cel din 01.10.2006 (1eur = 3.5334 lei)

Dar poate la firmele de leasing este altfel.
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

TORNADO_76
Posts: 47
Joined: 24 Jun 2007, 21:43
Auto:
Location: Bucuresti

Post by TORNADO_76 »

Am stat putin de vorba cu vecinul meu, posesor de KIA Cee`d 1,4 . Multumit de calitatea masinii, oarecum multumit de consum, spunea ca a consumat 30 de litri in 550 km facuti spre, la si dinspre mare. Insa total nemultumit de leasingul incheiat cu o societate din Bucuresti.

La aproximativ 3 saptamani de la receptia masinii a primit o factura de 600 RON, reprezentand diferenta de curs valutar intre momentul incheierii contractului de Leasing si plata de catre Leasing a masinii la fabrica.

Cum este posibil asa ceva cand cursul valutar la momentul incheierii contractului de imprumut era undeva la 3,3 RON iar masina a fost achizitionata de Leasing la un curs valutar de 3,1 RON ?

Ati mai patit careva la fel ? Sau este careva printre dvs care sa fi primit bani inapoi ? :?:
CEE`D 1.4 GSL LX MT/ LX BEST - MACHINE SILVER

Pasha
Posts: 181
Joined: 18 May 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Pasha »

vecinul tau a platit avansul la cursul bancii la care are cont societatea de leasing shi pe acel curs au fost facute initzial calculele cind s-a incheiat contractul.
la achitarea integrala a mashinii, societatea de leasing a platit mashina la cursul bancii la care au conturile aia de la kia rom auto sau mit motors, ca e tot un drac. una peste alta, la prima factura vine rata, taxa de prima inmatriculare plus diferentza de curs la valoarea integrala a mashinii. in peste 50% din cazuri, banca alora de la kia romauto are un curs mai de kko decit societatea de leasing shi uite-asha apar nishte bani in plus de platit. totzi care au avut de-a face cu leasingul au avut o prima rata care i-a umplut de bucurie :) in toata afacerea asta mai intervin shi nishte comisioane de risc valutar shi uite-asha, cum o dai cum o intorci, apare o diferentza de curs, mica, dar la valoarea integrala se aduna ceva bani.
Kia Cee'd base LX 1.4 GSL plus citeva optzionale - piston grey

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”